Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Petoss1

Spojiť trojku hercov DN+L+P a pridať ešte pána režiséra S tak vznikne niečo nezabudnuteľné, film o ktorom nemôžem povedať krivé slovo. 91% ()

Tomik12345

Nadšení. Skvělá gangsterka, která se ničeho nebojí. Bravúrní herecké výkony hlavní trojice představitelů. Pro mě lepší kousek než Kmotr. Bravo bravisimo. ()

WoWoW

Brilantní, úžasné, geniální a dokonce se to fakt stalo. Dokonce jsem někde četl, že když se ptali žijících protagonistů tohoto filmu, jestli jim to přišlo skutečné, tak podle nich třeba postava, kterou hrál Joe Pesci byla naprosto přesná. Jediný rozdíl mezi filmovým a skutečným Tommym byl v pár centimetrech výšky. Prostě a jednoduše tohle je film, co mé filmové srdce vždycky zahřeje. ()

Langy10

Mafiáni to je jeden z nejlepších filmů vůbec. Miluju Gangsterky a tohle je nejlepší gangsterka na světě! 3koda, že jsem si to uvědomil až ted, ale jsem rád, že jsem to viděl. Nádherný podaný výkon Roberta a poprví jsem poznal, že Joe Pesci je vynikající herec v gangsterkách! Od tohoto filmu se nedalo prostě odtrhnou! Krásný scény , super sountracky, hlavně scéna v baru :D .. trošku jsem se pobavil.. Vůbec žádný zklamání nemám, žádný chyby k tomu nemám, prostě čistá práce a na tu dobu?? Prostě nádhera! 100% ()

O´Neill

Scorsese vzal to nejlepší co mohl, a ze začátku to vypadalo na totální pecku, která by hodně slušně mohla konkurovat Kmotrovi. Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci, a mnoho dalších úžasných herců, hrajou opravdu skvěle a nelze nikomu vytknout absolutně nic. Styl, jakým to Scorsese vedl, tedy z větší části klasicky hrané, ale i částečně vyprávěné se někomu může líbit, co se mě týče, tak to zvládnu, leč preferuji klasický příběh. První řekněme hodinku a půl bych neměl absolutně co vytknout, pak ovšem film ztrácí grády, a posledních 20minut je opravdu slabších. Díky tomu ponechávám finální hodnocení "jen" na 80 procentech. ()

joker.george

Scorsese si u mě začíná postupně zlepšovat reputaci, i když většinou u jeho filmů stále nepociťuji nekonečný úžas nebo genialitu, ale vidím ,,pouze'' perfektně a rutině odvedenou práci... Goodfellas to u mě měli zpočátku našlápnuto dobře, ale jakmile se objevily na scéně drogy, tak nejenom hlavním postavám se přestalo dařit, ale i snímek postupně začal ztrácet počáteční náboj a punc. Jinak mě snímek nechal v klidu a ničím výrazným nepřekvapil, skony postavy mě zasáhly jen na chvíli, protože jsem si k nim nevytvořil potřebný vztah. De Niro zde sice nemá hlavní roli a nejspíš právě proto působí jako to pravé koření a dává tak prostor Liottovi a Pescimu, kteří zde mohou předvést své herecké umění. ()

bourec

Po dlouhatánský době zasunutý dvd do přístroje,a hned překvapení v podobě mizerný kvality origoš disku.No a film na tom neni vo nic líp.Scorsese byl u mě hodně nadhodnocenej tvůrce,a pravě Mafiáni jsou toho důkazem.Bez zápletky,jenom vyprávění,spousty rozmáchlejch gest v první půlce,a hysterie v tý druhý.Nebavilo mě to ani trochu.40%. ()

Streeper

Budu upřímná, tenhle film mě nějak úplně minul a vůbec jsem ho neznala, což je divný. Mám ráda De Nira, mám ráda Pesciho, mám ráda Scorsese, miluju mafiány, tak netuším, kde se stala chyba. Nicméně bylo to napraveno a viděno. Líbil se mi styl vyprávění příběhu, že vše vidíme z pohledu Liotty a místy i jeho filmové manželky, na druhou stranu nám to napovídá, že těm dvoum se zřejmě nic nestane a do konce to dotáhnou. Ten styl mě nicméně opravdu bavil, udržovalo mě to ve střehu, sem tam nějaká akce, o kterou se postaral hlavně Joe Pesci a samozřejmě ta mafiánská vážnost v podáno De Nira, naprostá dokonalost. Pořád mi tam ale něco chybělo, něco, u čeho bych si řekla wow. Nebylo tam vyloženě nic z čeho bych si sedla na zadek, takže celý počet hvězd dát nemůžu. Ale rozhodně se jedná o jeden z lepších filmů Scorsese, co jsem viděla. ()

ad

Mám rád gangsterky. Mám rád filmy Martina Scorseseho. Mám rád herectví R. De Nira. Mám rád Mafiány. PS. : Vyvarujte se před úděsným českým dabingem, originální verze je o ony čtyři hvězdičky lepší!!! ()

cubajz

příběh podle pravdivých událostí, takže takhle nějak to v té velké rodině zvané mafie asi opravdu chodí. Film šokuje svou brutalitou, která je zde součástí každodenního života a hrdinům tak zevšedněla, že si neváhají během popravy odskočit k mamince na večeři, zatímco jim v kufru pomalu umírá zbitý člověk. Povedený mafiánský kousek, pro mě však zůstává Casino nepřekonané. ()

Topco

Nielenže Scorseseho najlepšia gangsterka, ale IMHO po (zromantizovanom) Krstnom otcovi asi najlepší mafiánsky film v dejinách filmu. Výborný rozprávačský štýl, voiceover, kamera strúhajúca jeden dokonalý dlhý záber za druhým, vynikajúco obsadení herci (osvedčený tandem De Niro - Pesci), dobová hudba, naturalizmus a dôveryhodnosť. Ukážkové zmapovanie vzostupu a pádu jedného gangstra. Fantastický gangsterský počin!!! ()

DruidKarel

Další film z mých maltských nocí... Ale tak tenhle film je teda klasa. Fakt nádhera. Co postava, to skvělý herecký výkon a skvělý film jako celek. Film má naprosto skvělý příběh a je naprosto skvělé, jak je z počátku odvyprávěný hlavní postavou filmu. Ray Liotta je úžasnej a charakterní herec a tady byl nepřekonatelnej. Musím říct, že tenhle film mě třeba chytnul ještě víc, než nepřekonatelný Kmotr. Je to tak. Film má napětí od počátku do konce a ukazuje mafiánské praktiky v nejčistčí podobě. Film pojednává úplně o jiném období gangsterů než Kmotr, ale je to skvělý film. Sice nepůsobí tak dobově, jako The Godfather, ale stejně je to mistrovské dílko... V mém žebříčku top filmů teda určitě stojí hodně vysoko a výš, než The Godfather... 5* ()

tomtomtoma

Mafiánský příběh z italské čtvrti New Yorku podle pravdy. Kam nás může dohnat touha po penězích, touha po tom, abychom u druhých lidí budili respekt už jen tím, že mě vidí. Morálka se zde nenosí, jen to, co nese zisk. Ale pak nastává pocit nadřazenosti, pocit nedotknutelnosti, pocit, že jste králi světa. Metody vás netrápí, lidský život nemá cenu. Ale když je ohrožen váš vlastní život, tak kopete všude kolem sebe a vaši přátelé, i když bývalý, mají smůlu. Film o tom, co dokáže touha po moci a penězích a pak, co dokáže touha po tom uchovat si vlastní život. Film o třec "přátelých": James Comway (Robert De Niro), Tommy DeVito (Joe Pesci) a Henry Hill (Ray Liotta), který nakonec práskne všechny, co může. Joe Pesci je zase brutální, snad že trpí komlexem ze své výšky. Film o světě, kde nepanují žádné zákony, ani pravidla a lidský život jednotlivce (pokud snad nejste vysoce postavený šéf) nemá žádnou cenu. ()

starbrejkr

Ale sakra, ještě pořád nemůžu věřit, že mě to tak zklamalo. Casino zbožňuju, jeden z mých TOP 50 filmů a od Mafiánů jsem čekal podobnou podívanou. První půlku to tak vypadalo a Scorsese postupný (i když čekatelný a podobný třeba Scarface) růst mladého gangstera zachytil špičkově. Ale někdy v druhé půlce jsem totálně ztratil nit. Postavy mi splývaly (hlavně Henryho přítelkyně), nevěděl jsem pořádně o co jde a film se totálně rozpliznul. Možná jsem radši měl vidět kratší verzi, protože na poslední minuty jsem se jen modlil, ať už to skončí. Úplný závěr se mi zase líbil, přidal tomu hloubku a celé to zvednul, ale těžko to může napravit rozčarování nad předešlou minimálně hodinou. Herecky špičkové, především Joe Pesci (sakra, tohohle chlápka bych fakt nikdy nechtěl nasrat), snad jen Henry Hill se mi víc líbil v klukovském podání, Liotta mě úplně nepřesvědčil. Jako celek až útrpné zklamání, musím si brzy pustit Casino pro zlepšení chuti. ()

Amroth666

Viděná verze (SE:147 min) ____ Nikdy nepráskni kamaráda a jazyk za zuby. ____ Poslední půlhodinka nebyla úplně 100%centní Gangstera, ale vůbec mi to nevadilo. Celý film je úžasná věc. Peníze, sláva, obchody a podvody se změní v nutnost přežití. Před začátkem filmu jsem si sázel hlavně na spanilou jízdu Roberta De Nira. Ten ale svojí rolí nějak zvlášť neohromil. Hlavní postava, která mně natchla a jako herec totálně potěšil byl Ray Liotta. ____ I.N.C.R.E.D.I.B.L.E. ____ Martin Scorsese do filmu zapojil svůj vyhlášený mozek, svojí bujnou fantazii, vzal pár podkladů o mafiánech a začal si s filmem hrát. Jedno z jeho nejuspěšnějších děl. Mafiáni sice nemají na ojedinělé dílo z rukou Coppoly, ale je to udělané tak dobře, že nejde odolat. Absolutní Mafie+absolutní Italové+absolutní sláva= konec v pekle. Přišlo mi to, jako by nebyla poslední půlhodina pod vlivem drog, ale jakoby celý film byl pod vlivem drog. Po slávě přichází chudoba a z člověka se stává poučitelná troska. Závidí i Mafiáni? Oni jdou hlavně po vyšších cílech. Když už jsou na skoro na vrcholku, chtějí ještě větší vrcholek. Někdy to dopadá, jako to ukázal Martin Scorsese, že jim zbyde skoro hovno. ____ Nikdy nepráskni kamaráda a jazyk za zuby. ____ Toto heslo se na konci filmu totálně rozpadlo. Může za to strach, chudoba a bolest z budoucích myšlenek, které bezpochyby budou pro všechny Mafiánské rodiny hodně kruté. Zaplaťpánbůh, že to Scorsese vystihl!! ____ Joe Pesci je borec - http://www.youtube.com/watch?v=r_DwZfyXAXI ____ ()

TommyLeeJape

Scorseseho mafiánský mástrpis, který v mých očích šlape na paty legendárním Kmotrům. Na gangstery tady navíc není nahlíženo jako na inteligentní a uhlazené gentelmany, naopak jsou zde zobrazeni jako primitivní idioti opití mocí, kterou jim do žil pumpuje jejich "rodina" a zbraň za opaskem. Goodfellas považuji za Mártyho nejlepší kousek, jen škoda, že se často musí krčit v kmotrově stínu. ()

laik_60

americkí mafini, ako malé deti, v piatok s frajerkami v sobotu s manzelkami, ... obcas dakoho zmastia , okradnu , zastrelia, furt sa bavia piju, jedia, je.... a vsetko staale dokola ... až je to nudne .... (ta stopaž veru mola byt kratšia .... dobra mafianska storry ale na krstneho otca to nema. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta