Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

villon17

Fakt hodně dlouho sem přemejšlela nad 4*, ale jako De Niro a Pesci...Hodně mi zkazil dojem pohled do kamery, to fakt u filmů nemám ráda, ale co. "Správňáci" byli prostě správný. ()

corpsy

Najlešia mafiánska pecka od dôb Krstného otca, a vlastne až doteraz. Tak dokonalo zobrazený svet gangsterov sa len tak nevidí. Perfektná réžia Martina Scorseseho a životné úlohy niektorých hereckých predstaviteľov ( Ray Liotta, Joe Pesci ). Nebyť uvedený v roku 1990, bol by jednoznačným oscarovým víťazom ( v tom roku bola dosť silná konkurencia - TANEC S VLKMI, KRSTNÝ OTEC 3, DUCH ). ()

Marek1991

Dlhá gangsterka s vynikajúcim obsadením, vykreslením nesebakritických ľudí a života navonok usporiadaného, ale vnútri prehnitého. Avšak podľa mňa len priemerný film v tom veľkom mori mafiánskych filmov. Tento nedosahuje ich príťažlivosti a zaujímavosti. Takisto už spomínaný hrozný český dabing, kde boli viaceré postavy nadabované tými istými hercami. Tí takzvane slávni Goodfellas sú pre mňa trochu sklamaním. ()

Torision

Tak tohle jo. Dlouho jsem se tomuhle filmu vyhýbal, ale když už jsem se k tomu dostal, tak jsme měl možnost vidět dokonalej film, kterej nestojí na každým rohu. Od prvních minut mě film dostal skvělou režií, výbornou atmosférou i kamerou, ale i pečlivě vybranou hudbou. A i když dvě a půl hodiny je varovnej signál, tak jsem se jedinou minutu nenudil a celej film si postupně vychutnával. A o obsazení? Geniální. Ray Liotta hraje svoji roli jako kdyby šlo o život, De Niro hraje standard a především Joe Pesci, kterej hraje toho mrňavýho psychopata fakt hyperdokonale a kterýmu jsem musel začít fandit. Tenhle film je prostě dokonalost v každým snímku a já ho řadím mezi 5 nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. ()

Hoyt

Viděl jsem předtím excelentní Casino a to byla asi chyba. Tohle mě vážně nebavilo, příběh nudil a totéž stejný charakter jako v Casinu pro jinak výborného Pesciho mě zklamal dvojnásob. ()

F.man

Mafiánských filmů je spousta. Některé jsou špatné, některé dobré a pak tady jsou ty vynikajicí (Scarface, Godfather(s), Tenkrát v Americe) mezi které velice rád řadím i Scorseseho Goodfellas... Další komentář netřeba - snímek bez jakékoliv výraznější chyby. Sure, mom, I settle down with a nice girl every night, then I'm free the next morning. ()

curunir

,,ČO SI PAMÄTÁM, VŽDYCKY SOM CHCEL BYŤ GANGSTROM." __ Tento Scorseseho opus ma ničím výnimočným neprekvapil a dôvod je snáď v tom, že som skôr videl Kasíno, ktoré je nakrútené de facto identickým štýlom. A i keď spôsob podania Kasíno prebralo od Mafiánov (úvod do príbehu, rozprávača, tempo strihu), bolo napr. o pol hodiny dlhšie no pritom ma bavilo omnoho viac. Možno to bolo len od mojej nálady, ale prvá hodina ma takmer vôbec nezaujala, Scorsese všetko podáva v jeho typickom balení a až postupne chytá snímka dych, pričom som si aj tak niekoľko krát neodpustil pohľad na hodinky. De Niro tu vlastne hrá druhé, ak nie až aj tretie husle; zaujal ma Paul Sorvino. ()

Marsik

** Palace Film Festival (Slovanský dům) - Tenhle film je pro mě skutečně srdeční záležitost. Viděl jsem ho už nespočetně krát a pokaždé se utvrzuju v tom, že se jedná o filmovou bombu. Nemá cenu tady hodnotit jednotlivě hlavní hrdiny, režii, hudbu,..atd. Film jako celek má neuvěřitelnou sílu a pan Scorsese natočil podle mě veledílo. Dávám 100% !! // (29.9.2011) DVD - Rok se s rokem sešel a já si Mafiány opět pustil, prostě srdcovka, to víte :) No a opět mě to velice bavilo (původní CZ dabing mi přijde strašně fajn). Potvrzuji 100% (with J.) // (20.1.2016) DVD - Super!! Strašně rád, jsem si dnes tuto mojí FSZ připomenul. Nemám co dodat, film je bomba!! 4ever 100% ()

Astaroth12

Už začiatok filmu ma odzbrojil svojou prepracovanosťou a tak brutálnym vyrozprávaním, ktoré mi vyrážalo dych a to film mal za sebou len pár minút. A už vtedy som vedel, že pod 4* určite nepôjdem. Film mal kludnejšie, ukecanejšie miesta, ale nie nudné, to rozhodne nie, lebo aj v nich sa našlo niečo, čo vedelo zaujať. Film je o gangstroch, ale aj o manželkách, ako sa s tým vyrovnávajú, že ich manželia zabíjajú, podvádzajú a majú veľa mileniek a hlavne ten tretí bod ich vie nasrať. Vynikajúci film so všetkým čo k tomu patrí, mŕtvoly, streľba, drogy, ženy, prepracovaný príbeh, slušná hudba. Samostatnou jednotkou sú herci, ktorý boli bravúrny, na čele s R. De Nirom, práve po tomto filme intenzívne uvažujem, že si ho dám do oblubených, taký bol úžasný, mafiáni mu proste seknú. Ten koniec ma zas tak moc nepotešil, ale hodnotím celok a ten bol vynikajúci. ()

Kryton

Scorcese + De Niro + mafie = excelentní film!!! Mám rád mafiánské filmy a tento patří k jednem k nejlepším. Jak to ten Scorcese dělá? Není on sám mafián? ()

Andersis

Další výborné dílo Martina Scorseseho. Joe Pesciho mám prostě rád, jeho postavu si evidentmě vychutnává, ostatně jako v Casinu. K Robertu De Nirovi snad ani nemám připomínky, stejně tak i k Rayu Liottovi. ()

Francik

U italsko-amerických mafiánských děl platí, že čím více jich znáte, tím více si užijete další. Dvojnásob to platí u Goodfellas. Ty by si musel užít i člověk vychovaný na Chucku Norrisovi. Herecké výkony jsou perfektí. V mezích gangsterů, ale i občasná klišé nejdou brát, jako přehrávání, či nepatřičnost. Divák je prostě přijme, jako nepostradatelný fakt. Kameraman odvedl vynikající práci, ke které patřily i ojedinělé, ale o to víc osvěžující extravagantnosti, jako závěrečný proslov přímo do pohyblivé kamery, či jeden ostrý nájezd na obličej Raye Liotta. No už skončím. Ale měl jsem možnost shlédnout verzi, kde na konci běží 3 minuty varování před porušováním zákona (i, když jen autorského). Jak stylové. :) ()

fannah

Myslel jsem, že nejlepší Scorsesův film je Casino. No teď už si to zase nemyslím. Oba dva jsou u mě na stejném místě. Každý má v sobě něco originálního. Oba dva mě ohromily, oba dva mám rád. 100% ()

themic

Tak tohle je teda film! Dlouho jsem žádný podobně dobrý film neviděl. Film opravdu věrně vyobrazuje skutečnosti o životech mafiánů a jejich rodin, o to je to lepší, že je to natočené podle skutečných událostí.:) Hlavní postavy měly každá výrazný charakter, takže se člověk do nich může lehce vžít. Obsazení hlavních tří postav bylo skvěle vybráno. Robert de Niro podal skvělý výkon stejně jako Ray Liotta, který mě nikdy v žádném jiném filmu neuchvátil, až v tomto. Tento film patří mezi moje nejoblíběnější filmy od Scorsese, který vzal svou tento film pěvně do svým rukou a podařilo se. Moje hodnocení je 5*. 95% ()

JimWayne

Scorseseho vysoká škola v obore mafie s názvom Goodfellas je klasikou s výborným ale hlavne s pravdivým príbehom. O hereckom obsadení netreba hovoriť všetko klape ako má ,Pesciho výkon zaslúžene odmenený.Dve a pól hodiny mafiánskeho prostredia jednoducho krása a obdiv tomuto filmu. ()

NinonL

Kmotr to není ani náhodou, film je mnohem studenější a odtažitější. Nedokázala jsem bohužel sympatizovat ani s jedním hrdinou a děj šel mimo. Proto průměr. ()

agentmiky

Scorsese, to je na poli mafiánských filmů v dnešní době pojem. A dílo Mafiáni, které vzešlo z jeho rukou, je třpytícím se diamantem na kilometry daleko. Mafiáni stejně jako Kmotr nepřichází s nějakou pořádnou dávkou akce a přestřelek, ale zejména s promyšleným příběhem, nesmírně vtipnými dialogy a tím nejlepším hereckým ansáblem široko daleko. Hlavní herecké trio neudělalo snad za celý film ani jednu chybu, která by mě donutila změnit názor na tento film. Dialogy vycházející z úst Liotty coby vypravěče mě několikrát tak dostaly, že jsem se smíchy neudržel. Kamenný výraz De Nira opět bezchybný. A Pesci ? To je démon, co si Oskara za vedlejší roli bezesporu zasloužil. S takovým cholerickým bláznem, co má za opaskem pistoli, bych se nechtěl kamarádit, neboť bych věděl, že mohu každou chvílí přijít o svou hlavu. Pokud ostatní herci zaváleli, tak Joe Pesci prostě a jednoduše nemůže být z této planety. Neopakovatelný výkon, podle mě. Dalším kladem filmu bylo vykreslení absurdností v každodenním životě mafiánů, které si nedokáže normální člověk vůbec představit. Fakt zážitek, který se mi z mozku jen tak nevymaže. A scéna s odstraněním Pesciho ? Tak nepředvídatelnou a skvěle vymyšlenou scénu jsem dlouho neviděl. Za mě dávám 91 % ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta