Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Zombo

Miluju mafiánské filmy a s Kmotrem je tenhle můj nejoblíbenější. Krásně realistické, drsné a s gansterskou atmosférou, která by se dala krájet. Hlavními tahouny jsou samozřejmě i jména jako Niro a Pesci. Na působivosti přidává také vyprávění hlavního hrdiny a fakt, že se to všechno opravdu dělo. ()

pistik

Výnimočný film a aj keby toto bol jediný film, ktorý kedy Joe pesci natočil, aj tak by sa stal jedným z najväčších a najlepších hercov súčasnosti ()

Chauncey

Když už nic jiného, tak kvůli "poněkud vznětlivé" postavě, strhujícím způsobem zahrané Joe Pescim, stojí vidět tento mistrovský kousek. ()

Zahartof

Gangstersky jsou definitivně můj nejoblíbenější žánr - a Goodfellas jsou v tomto žánru téměř na vrcholu. Martin Scorsese není jméno, to je pojem. Goodfellas jsou o setinu milimetru slabší než Casino, ale ve hvězdách to žádný rozdíl nečiní. Skvělý náhled do života lidí, jejichž morální názory nejsou nijak ovlivněny zákony, autoritou úřadů, či úctou k životu. Tvoří stát ve státě, který je zároveň jediným pravidlem a peníze jedinou modlou. Správné je to, co je dobré pro ně samotné a kdokoli se jim postaví, skončí zastudena pod prstí mokré hlíny. Pesci svou obvyklou roli zvládá s obvyklou bravurou, zvláště scéna se zastřelením číšníka je neuvěřitelná. Sledujte ho pět vteřin předtím, než začne střílet - není v tu chvíli středem dění, takže ho v tu dobu snadno přehlédnete :) De Niro je samozřejmě mistrovský a i Liotta předvádí velice slušný výkon. Představte si k tomu skvělou muziku ze 70. let a máte film, na který se nezapomíná. ()

Arequipa

Scorsese udělal dobře, že "Mafiány" uchopil stylem hlavní postava=vypravěč a i tím se odlišil od nesmrtelného Kmotra. Pomalý rozjezd? To u tohoto filmu nečekejte. Už první mimořádně brutální scéna dává tušit, že u tohoto filmu se nudit nebudete. Jeden z mých nejoblíbenějších herců de Niro odvádí svůj (vynikající) standard, ale přesto je ve stínu fantastického Joe Pesciho. Postava prchlivého Tommyho, u něhož nevíte, jestli vás poplacá po tváři nebo prožene kulku hlavou, patří k tomu nejlepšímu, co tento film nabízí. Silně na mě zapůsobila scéna z konce filmu, kdy Jimmy (de Niro) pobízí Karen, Henryho manželku, aby si šla koupit něco na sebe... Přestože mám rád Aerosmith, Cream i Erica Claptona, tak mě trošku zklamala hudba. Zvlášť u závěrečných titulků mi Layla prostě nesedla. Celkově jsou ale Mafiáni velmi povedeným filmem, i když kvalit Kmotra podle mě nedosahují. I proto dávám 9/10. ()

MeaCulpa

Ray Liotta patří mezi herce, které vyloženě nesnášim v revolučním Scorseseho snímku má, ale tak dobře napsanou roli, že je snesitelný. Martin Scorsese dlouho před Tarantinem ukázal jak se žije mafiánům na konci potravního řetězce. Mají všechno, můžou všechno, jsou pyšní a arogantní a za to jim svět nakonec dá všem pěkně na držku. Nekompromisní adaptace knihy Henryho Hilla ()

Ceberus

Naprosto nechápu, nad čím se rozplývají ostatní. Pro mě naprosto podprůměrná gangsterka - takových by se dalo natočit nespočet. Jistě, De Niro a Pesci hrají gangstery výborně, ale o čem byl film? Naprosto o ničem - pořád dokola jen luxusní večírky, vymáhání dluhů, řešení telenovelských osobních vztahů, příprava drog a pobyt ve vězení. Tyto ohrané pasáže jsou pak podtrženy tím, že největší loupež v dějinách USA byla naprosto přeskočena. Nemohu prostě dát více hvězdiček jen proto, že je to Scorsese nebo jen kvůli Oscarům nebo jen kvůli tomu, že je to reálný příběh. ()

waska

Naprosto geniální Joe Pesci, skvělí Lorraine Bracco, Ray Liotta a Robert De Niro. Zajímavý pohled do nitra gangsterů, k čemu všemu se dokáží svolit, aby dostali co chtějí. Krutost, bezohlednost...Je to určitě dobrý film, hodně dobrý film, ale...čekal jsem víc, po všech těch článcích a recenzích co jsem četl.. ()

BDMarty007

Hodně slušné krimi drama. Jak je u Martina Scorseseho zvykem, řádně dlouhý a s důrazem na vylíčení prostředí a atmosféry, což se zcela podařilo. Skvělé herecké výkony. Na druhou stranu zápletka zase nic mimořádného není, děj je celkem předvídatelný, v závěru chybí hlubší dramatizace. ()

Kofolacik

Po serii gangsteriek: Godfather,Scarface,Once upon a time in America su Goodfellas uplne odlysnim stylovejsim a zabavnejsim potesenim... film ma super atmosku, Fantasticky zahrane postavy a je v nom neskutocny cit pre detail... Film je proste neskutocne cool, jeto jednoznacne naj-coolovejsia gangsterka zo vsetkych predoslych a jednoznacne u mna zatial Scorsesov top 3 film. 9.5/10 ()

Colour

Mafiáni majú obrovskú silu hlavne vďaka tomu, že je podľa skutočnosti. Je neuveriteľné, čo sa reálne dialo. Film zobrazuje skutočných mafiánov, ich život, vzťahy. Nie je príliš krvavý alebo príliš nechutný, čo je plusom. Monológy hlavného hrdinu boli k veci, rozpovedal nám mnoho o svojom charaktere, charaktere ostatných i o prostredí, v ktorom sa nachádzal. Monológy sprevádzajú celý film, čo mi po čase začalo trochu vadiť. Scenár i réžia sú urobené netradične. Veľkou zvláštnosťou tohto filmu je, že i keď sa naň človek nedíva, z dialógov a monológov je úplne v obraze. 80% ()

10Domik10

Veľmi kvalitne zinscenovaný príbeh zločineckých kruhov, ktorý sa ani tak netýka priamo mafie ale skôr poukazuje a vyobrauje príbehy "bielych koní", tak isto tých čo pre mafiu pracujú alebo by sa knej chceli prepracovať, no na konci svojho príbehu nájdu istú smrť. Vyzdvihujem výborný výkon Joa Pesciho. ()

Acrobat

Sartira Scorseseho je do neba volajúca, povznášajúca a ironicky vážne slová dávané do špinavých úst ľudí (mužov), ktorý si zmysleli škodiť spoločnosti, sú dôkazom Martinovej geniálnosti totálneho obsiahnutia zločineckého podsvetia. Nie je to o dráme. Je tam, no vždy, vždy cítim smiech, síce zvláštny, ale je to ako sledovať chlapcov na pieskovisku, na ktorom však zostávajú stopy krvi. Vymyslený kódex, hlúpe pravidlá násilia. Nikto neprenikol k najhlbšej podstate toho minulého "poctivého" zločinu tak dokonalejšie ako Martin S. ČI obsahovo alebo cez neustále fascinujúcu a neusinajúcu formu, kde mám utkvelý pocit, že sa ozaj odohráva v tých rokoch, a tá jeho ženská kameramanka len pobehuje a dokumentuje. To už nie je natáčanie, to je dokument. Každopádne ako diváci si môžeme urobiť nefalšovaný pohľad kde je ozajstná filmová brutalita, dvíhajúca žalúdok. No nielen z nej budeme zelení. Zo vzťahov, cti, cnosti, hrdinskosti a všetkých tých rádoby posvätných vecí, ktoré si vymyslela partia zblúdilých a miesto vo svete nenájdených chlapov. Len by si to však tušil, vďaka Scorsesemu to teraz aj vieš. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta