Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Cracker

Jednoznačne najlepší Martyho kúsok! Veľa všetkého a málo ničoho :) Kmotra to síce nepredbehlo ale ja si asi zabehnem do obchodu pre dvojdiskové vydanie :) Len nechápem prečo Joe Pesci vždy hrá takú sviňu, viem že je na to "stavaný" ale rád by som ho videl konečne v kladných gatiach :D ()

SkyLukey

Gangsterka bez Roberta De Nira zkrátka není gangsterka. Bohužel po Kmotrech, po Casinu, Tenkrát v Americe a Nelítostném souboji musím Mafiány zařadit až na konec těchto jmenovaných filmů. Ne, že by Mafiáni byli nijak špatní, ale s porovnáním s ostatními gangsterkami mi tato přišla poněkud umělá a v některých pasážích až přehnaná. Přesto Martin Scorsese považuji za nejlepšího režiséra vůbec a nejlepšího režiséru těchto žánrů. ()

BlackTom

Raya Liottu nemám rád, to za prvé. A za druhé - tu sa dal prežiť. Fakt, konečne film, kde si v jeho roli neviem predstaviť iného "cukríčka". Ale nie o tom som chcel... Joe Pesci - jasná hviezda Goodfellas. Jeho psychopat Tommy je tak perfektnou postavou, že som nemohol odtrhnúť oči od obrazovky akonáhle sa tam zjavil. K tomu všemu ešte jeho parťák Jimmy "Gentleman" Conway (strhujúci De Niro) a ich spoločná scéna likvidácie vyrývačného bossa. Wow! Scorsesemu sa podaril majstrovský kúsok, ktorý by však mohol byť o pár minút kratší a zamerať sa viac na iné postavy. No i tak, klobúk dole. ()

Mistickzz

Mne osobne sa to páčilo viac ako Casino. Pútavý príbeh od chlapca s veľkými ambíciami, ktorý sa snaží dostať čo najďalej. Dostal sa na vrchol, z ktorého padol až na úplne dno a nato aby sa z neho dostal musel každého zapredať. Veľmi pekne Scorsese vykreslil mladého a starého Henryho, akoby na opačných poloch, keď ten mladší ešte veril v mafiánske hodnoty a naopak ten starší už pred súdom menoval každého do radu. 88% ()

Ragdoll

Robert De Niro si svou mafiánskou reputaci nepošpinil ani omylem, spíše jí ještě upevnil a dokázal, že do těchto rolí se hodí bezpodmínečně on. Opět s Pescim podává brilantní herecký výkon, který spolu s vynikajícím Liottou odpovídá na otázku, proč se točí podobné filmy. Popravdě celá éra výborných gangsterek odstartovala Kmotrem a skončila právě Mafiány, protože dnes už nic takového nevzniká. Je to ovšem velká škoda, radši bych toto hltal každý den než abych koukal na ty moderní odporné hollywoodské odpady, kterých je na světě bohužel poměrně mnoho. Tohle je neodfláknutá práce a v tom je Scorcese prostě machr. ()

matolas

Deti, ktoré sa na niečo hrajú a keď to pukne, obracajú sa práve na tú stranu, o ktorej hovoria, že ju "nahrádzajú". Asi najlepšie zobrazená úbohosť a retardácia ľudí, ktorí sa pasujú za polobohov. Herci si film rozdelili po tretinách, prvá patrila Liottovi, druhá Pescimu a tretia rozhodne De Nirovi. Týmto snímkom si Scorsese u mňa utvrdil miesto v TOP 10 režiséroch (Hej, viem, že ho to isto trápi). (Pesciho by som nechcel stretnúť.) ()

Chegi

Velmi průměrná gangsterka, kterou vytahují "na světlo" jen to, že byla natočena podle skutečné události a výkon Joea Pesciho, který je vážně pošahanej magor. Na to, ke kolika vraždám ve filmu dojde, se mě ani jedna nedotkla. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc, když to porovnám třeba s L. A. Confidental tak to je jako bych vedle sebe postavil Fiat a Aston Martin. ()

Torimmer

Mafiánské téma využito na sto procent. Nejede to na stejné vlně jak Kmotr. Má to svůj vlastní, jakoby odlehčený styl. Přesto poznáte, kolik respektu, nebezpečí a nakonec i strachu, když se všechno provalí, koluje mezi mafiány. Všechno skvěle zrežírováno (tak Scorsese že) a brilantně zahráno - Robert De Niro, který se na takové role snad narodil (už ten jeho obličej stačí vidět a vidíte respektovaného mafiána), Ray Liotta, který se jinak za život nedokázal asi takhle v nějaké roli vyhrát a "vyblbnout", je naprosto famózní a hlavní roli zvládá s přehledem, no a pak tu je Joe Pesci, který si Oscara zasloužil určitě. Nejlepší scéna jakou si vzpomenu, je to objevování mrtvých gangsterů po městě a do toho ta skvělá hudba. No prostě jedna z legend mafiánského žánru, co víc říct? ()

simbaslon

How da fuck am I funny? What da fuck is so funny about me? - Nezapomenutelný Joe Pesco v roli trošku horkokrevnějšího mafiána Tommyho, výborný scénář, Scorseseova režie, Robert De Niro a v neposlední řadě Ray Liotta. Hodně se mi líbil také soundtrack. Zajímavostí je že snímek není úplně nepodobný české hře Mafii, ta se Goodfellas hodně inspirovala. Má to podobný příběh, postavy a i některé detailní situace jsou téměř stejné (destrukce aut - jedna z prvních nováčkovských misí, zmlácení týpka kvůli obtěžování manželky - v Mafii doprovod Sáry domů a taktéž ztlučení pár chlápků co jí obtěžovali, kšefty neposvěcené od bossů, vypovídání před soudem, dosažení zatčení všech členů klanu, nakonec život s novou identitou v domku skoro totožném jako je v Mafii a zvuk zalévání trávníku, který je v jejím outru. Jenom konec dopadne trochu jinak:). ()

adam9

Tak tohle je pecička jako hrom! Přiznám se, že tady patřím mezi těch 90-95% lidí, co neoslovil Kmotr, ale tahle gangsterka je pro mě úplně jiné kafe. Trvá to přes dvě hodiny a stejně to má nepřetržitý svěží ráz, ideální tempo a perfektně vykrystalizovaný vývoj postav za doprovodu báječného soundtracku. Přední trio herců podalo jednoduše brilantní výkony. Hlavní hvězdou je samozřejmě neřád Tommy, u jehož vystupování mě přepadaly pocity zhrzení, smíchu a údivu v jednom momentu. ()

666Carnage

Martin Scorsese to natočil hezky to jo. Mafiánský filmy a podle skutečný události mu fakt jdou. Je v tomhle fakt mistr. Jeho bývalý dvorní herec Robert De Niro hrál výborně protože je to výborný herec. Joe Pesci taktéž dobře, prostě zloprcek mu jde. A nakonec Ray Liotta, který hrál konečně v pořádnmy filmu, jinak se furt drží v béčkových a nudných věcech. Jeho herecký výkon se mi zde ale moc líbil. A teď k filmu samotnému. Těšil jsem se, že se mrknu na většinou lidmi opěvovaný film Goofellas a musim říci, že jsme nebyl tak odvařenej. Film je to pěknej což o to ale já se chvilkama nudil a ten film mě nijak nevtáhnul, prostě mě to neoslovilo tak jako Casino. To je podle mě perfektní film a ikdyž je to mladší bratr tak má větší grády a film je prostě lepší. Všichni mi ten film chválil a já jsme čekal asi až moc ale dostal jsem jen pohodovou gangsterku, která prostě zase tolik nezaujme. 75% ()

Loki_Six

„I'm a little fucked up maybe, but I'm funny how, I mean funny like I'm a clown, I amuse you? I make you laugh, I'm here to fuckin' amuse you? What do you mean funny, funny how? How am I funny?“ ()

Balu...

Těžko dát něčemu podobnému míň než plný počet. Zatímco nespočet pokusů o filmy se potýká s naprostou ubohostí místo děje a scénáře; u takovéhoto a jim podobných jste doslova ftaženi do děje a tam setrváte až do závěrečných titulků. Není třeba superlativů či jiných vzletných přirovnání, omezím se jen na doporučení tohle vidět.. ()

Lukiš

Naprosto dokonalý film v podání Martina Scorseseho. Po shlédnutí tohohle filmu jsem si oblíbil Raye Liottu, předvedl zde bravurní výkon, rozhodně jeho nejlepší role. Jako vždy dokonalý De Niro a taky Pesci - dva rození mafiáni :) ()

Honzick

Scorsese, De Niro a Joe Pesci, stejná trojice jako v Casinu a stejný nářez jako Casino. Do poslední detailu promyšlené drama plné výtečně propracovaných a zahraných postav. Prostě typický Scorsese a to pro mě nemůže být nic jiného než plný počet:) ()

Saboter

Nemůžu uvěřit, že je to natočeno podle skutečné události, ale jsem rád, že tento příběh byl zfilmován a to velice kvalitně protože herecké obsazení bylo skvělý. A mám stochutí si pustit hned další film od Martin Scorsese. Nějak jsem na něj poslední dobou zanevřel. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta