David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

Votvirak

Ahoj Jani, tohle je must see... není tam sice nic novýho co bys ještě neviděla, ale v podání Davida A. to je tak koulervoucí, že by jeden přestal jíst maso. Teda já ne, ale někdo jinej určitě :D. Doporučuju, je to klasický shrnutí toho, co říkal tenhle děda snad v každým dokumentu, a to sice že člověk, je pěknej sráč. ()

Wencek

zpověď dnes již 94 letého Davida Attenborougha a jeho zhodnocení stavu naší planety. Člověk, který celý svůj život strávil v přírodě a byl svědkem její devastace a vymírání druhů nás před koncem svého života varuje, ale i dává naději a rady jak si život na této planetě zachránit. Tohle je dokument, který by měl být povinný pro každého člověka na této planetě. ()

vikino1

Nejsem žádnej eko-terorista, ale tohle je hodně na zamyšlení. Nauka o vývoji lidstva a planety by se měla zařadit mezi předměty na druhém stupni základní školy stejně jako finanční gramotnost. Tohle by měli kina pouštět zdarma po masivní reklamě, jakou měl třeba Avatar. Každý si sedl z jeho vizuálu na prdel, tenhle dokument je daleko krásnější než Cameronovo dílo. Attenborougha ještě doplňuje tento dokument https://www.youtube.com/watch?v=LQRAfJyEsko. Já to říkám furt, že člověk je největší parazit této planety. ()

rublik05

Poselství současným i budoucím generacím celoživotního milovníka přírody a cestovatele Davida Attenborougha, jeho vize do budoucnosti a ohlédnutí se za jeho dosavadním životem a kariérou. Musím přiznat, že na mě osobně nejvíce zapůsobily použité retro záběry, ze kterých jde cítit velmi příjemná atmosféra a dodávají dokumentu jistou originalitu. Stejně tak jako nádherné záběry současné přírody a zvířat. Některé záběry byly samozřejmě digitálně upravené, některé působily dost uměle a šlo poznat, že se zde použilo trochu více efektů, než by bylo potřeba. Trochu mi vadila menší ekologická agitka, místy se dost nepříjemně tlačilo na pilu a výsledný efekt to trochu kazí. Dokonce jsem se i místy bál, že na mě tvůrci v nějakém záběru vytasí Grétu a tu její ekopolitiku. Díky Bohu se tak naštěstí nestalo, takže jsem film úspěšně dokoukal až do konce. A pocity? Velmi smíšené, pořád váhám, zda se jedná o obyčejnou ekoagitku, jak je to teď v módě, nebo o seriózní názor celoživotního cestovatele, který ví, o čem mluví, jeho následné varování před zbytečným ničení přírody okolo nás a návrhu řešení vzniklých situací. Jako takové drsné seznámení s realitou a varování širší veřejnosti, že to, co máme, není samozřejmost, dokument jistě skvěle zafunguje a díky modernímu pojetí dokáže diváka zaujmout a udržet jeho pozornost. Mé dojmy jsou někde mezi, nicméně i tak oceňuji odvahu přímo pojmenovat problémy a ač s některými tvrzeními nesouhlasím, jsem rád, že takový dokument vůbec vznikl a poslouží lidem jako kvalitně natočený, zajímavý a poučný dokument, ze kterého si každý může něco odnést. 9/10. ()

DrazaCzab

Poselství, které by měl každý shlédnout a nebrat ho na lehkou váhu. Nádherný dokument, ze kterého mi není zrovna do zpěvu. Alespoň David má ještě nějakou naději.... ()

m4xp4yn3

Sir DA tady působí na někoho až radikálně, ale je jasné že si pečlivě připravoval tón a míru požadavků, které na diváky má, tak, aby neodradil konzervativní publikum, které by ho vypnulo při prvním pojmutí podezření, že jim nějaký liberál chce přes obrazovku diktovat jak mají žít a co mají jíst. Ta opatrnost z Attenborougha teče. Po lžičkách dávkuje argumenty zvolené tak, aby je pochopili a bez protestů uznali i obyvatelé méně obydlených texaských okrsků. Promluvy prokládá hezkými obrázky, hezké obrázky prokládá varovnými obrázky, tak aby bylo jasné že o to hezké přijdeme, když budeme pokračovat v dosavadním životním stylu. Budiž. Asi bylo rozumnější pojmout film takto a mířit na co nejširší cílovku. Ale člověku pro kterého téma udržitelnosti není úplně neznámé toto nemůže stačit. ()

Franc1s

Krásně podáno... Vysvětleno jednoduše i pro ty, kterým se nechce přemýšlet nebo jim je to jedno...Tenhle film by měl vidět každý...A musím říct, že i slza mi ukápla.... 9/10 ()

Klajondr

Krásná retrospektiva Attenboroughova života, ale hlavně hrůzná představa budoucnosti, která nastane, pokud se náš styl života radikálně nezmění. Děsivé a zároveň plné úžasu. Rozhodně doporučuji každému, dokument vás donutí k hlubokému zamyšlení. ()

Jolee

Must see. Když si všichni dělaj prdel z autistický holky ze Severu, tak musí nastoupit velkej bílej muž, aby tomu KONEČNĚ uvěřili i boomers. Attenborougha si právě dávám na první laťku svého pomyslného žebříčku kmetů, do kterých sem platonicky zamilovaná. (dřív to byl Albus Dumbledore) ()

Forty-

Pocuvat tohto cloveka je radost a pozerat na takto spickovu produkciu je nadhera. O tom ziadna. Napad svedectva jedneho zivota je vyborny, doveryhodnost vysoka. Jeden problem tu ale rozhodne je, vlastne mi to nepride prilis dobre zacielene. Ludia zasveteni do problematiky, a ja sa za jedneho povazujem, sa okrem par drobnosti zo zivota Attenborougha noveho mnoho nedozvedia. Naopak nezainteresovane masy dostanu pramalo uchopitelnych navodov do zivota. Ako ma bezny Franta zalesnit obnovit prales ci navratit divoku zver do prirody? Naopak tam kde rady mohli byt omnoho odvaznejsie a jasnejsie tak neboli. Aby mal dokument skutocne velky dopad treba nahlas povedat nejedzte tolko masa. Nejazdite vsade autom. Palmovy olej je v tom co jete prave vy. Velke neekologicke farmy (ne)podporujete tym co kupujete. Nezite neudrzatelny mega konzumny zivot. Tu bol podla mna dokument prilis malo vyrazny a to ma trocha mrzi. Skoda. ()

gemi

Moudrost. Pokora. Prozíravost. To jsou slova, která mi rezonují v hlavě, když mluví David Attenborough. Při jeho poselství ale naskakují také slova jako zkáza, chamtivost a udržitelnost. Otázkou zůstává, jestli tu větěv, na které sedíme, dořežeme až do konce, nebo si zavčas uvědomíme, co to sakra děláme. A jak říká Attenborough, na to nám inteligence nestačí. Ta nás dostala tam, kde jsme teď. Na to potřebujeme něco víc. Na to potřebujeme moudrost. ()

Lasombra

"Lidstvo je největším predátorem, které samo o sobě nemá žádného většího predátora. A kromě inteligence potřebuje hlavně moudrost". Pana Sira Davida Attenborougha si velice vážím a sleduji jeho dokumenty téměř od mala. Pro mě je tedy tento dokumentární snímek především krásným ucelením jeho názoru na svět, jeho křehkost a cykličnost v kombinaci se zásahem lidstva po dobu téměř 100 let. Sbírka jeho vzpomínek, srovnávání s divokým životem na zemi v roce 1950 a s tím, jak to vypadá dnes je alarmující. O kolik se zvedla lidská populace je až šokující. Spoustu ekologickým dokumentů mám již za sebou, ale přece jen, tento byl tak nějak víc uvěřitelný, lidštější a opravdu dojemný. Jak křehká a malá je naše planete Země, náš jediný domov z vesmíru. Kdy se lidstvo konečně stane pokornějším a méně destruktivním vůči sobě ale i svému prostředí? ()

Likan7

Nekrolog našeho druhu a dokumentární masterpiece se živoucí legendou. Kam se hrabe Gréta, tento film je moje první setkání s panem Attenboroughem (i když jsem o něm měl všeobecné povědomí) a určitě budu s poznáváním jeho tvorby pokračovat. Život na naší planetě má dechberoucí kameru, která mě až nutila přemýšlet, jestli to občas není CGI. Poselstvím se mě film také celkem dost dotkl, ale osobně jeho pozitivní přístup na konci moc nesdílím. Koneckonců, proto ten "nekrolog". 80 fantastických minut se živoucí legendou. ()

Maximilianus

Dnes som dočítal knihu a z tohto dôvodu som sa nič nové nedozvedel, práve naopak a pochopiteľne, toho obsahu bolo oproti knihe menej. Plusom je však obraz, ktorý hovorenému slovu dodáva dôraz a hlbší význam. Avšak ani čo sa týka záberov, nie je to niečo, čo by bežný človek nevidel niekoľkokrát v tv. Dokument zaujímavý, a keď už si neprečíta človek knihu, aspoň tých 83 minút by prírode venovať mohol. 8/10. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů