David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

Hanys_

Určitě jedna z těch letošních "must see" věcí. Protože když jeden z těch nejpovolanějších promlouvá o bídném stavu naší planety, tak by to měli slyšet (vidět) pokud možno všichni. I přes ten nepříjemný pocit při sledování, to na mě ale nezapůsobilo tím náborovým dojmem, jak asi mohlo /mělo/. 8/10 ()

Ledkodlaq

Tohohle pana si převelice vážím, jeho pořady jsem sledoval už coby malé pachole a vždy mě převelice bavily a pravděpodobně se podíleli na tom, jaký vztah mám k přírodě dnes. Vážím si ho o to více, že přiznal, že i když prožil skvělý život, trochu lituje toho, jak moc cestoval a tím přispěl svým dílem k devastaci planety. Taková sebereflexe je obdivuhodná a vzácná. ()

Ještěřák

"Je silene, ze nase banky a fondy investuji do fosilnich paliv, kdyz prave ona ohrozuji budoucnost, na kterou sporime." Zatimco vetsina svetove populace v jeho veku jiz spociva pod drnem, pali to Mistrovi v 93 letech jako malokomu. Musi byt velmi smutne pro cloveka s jeho zkusenostmi, intelektem a srdcem, videt na prahu stovky lidstvo resit antropocentricke kraviny typu LGBT, gendery, covid, BLM ci rovnopravnost, zatimco se jenga vez ekosystemu prinejmensim severni polokoule vesele hrouti. Dal vzniknout fantastickemu dokumentu, akorat jehoz finale pokladam za nepresne. To, co je nyni v pripjatske oblasti, neni zadny vitezny takeover prirody - jde o bohapustou sukcesi, typickou pro landscape abandonment skoro vsude v mirnem pasu Euroasie, po predchozich zasadnich zmenach clovekem (s grafitovym a plutoniovym bonusem). Moderni vyzkumy ukazuji, ze pred clovekem (nejen) na Ukrajine nebyl souvisle zapojeny les, nybrz lesostepi a "savany". Prave ty byly ci jsou, a nikoli huste lesy, navic prioritne slozene s konkurencne zdatnych drevin, klicem k fantasticke biodiverzite temperatni Euroasie. Ale jinak - smekam. 95% s tim ze prodat akcie Exxonu byl dobry napad :) ()

Honzeek95

Davča je dobrej kluk, ale až příliš spoléhá na výplody chorých mozků z Bruselu. Takže jaká je realita: jediná šance je pouštět tyto typy filmů dětem po všech základních školách na světě, ať všichni lidi už vyrůstají s tím, že nežijeme od toho, abychom byli šťastní. Podstata života nespočívá v neomezeném štěstí jednoho živočišného druhu, ale v udržitelnosti života na naší planetě. Takže ano, ať se již malé děti dívají na tyto dokumenty, budou se bát, budou mít deprese, ale o to větší touhu budou mít bojovat proti tomu a hlavně uvidí lidský život takový, jaký ve skutečnosti je - přírodu-devastující. To je jedna část realistického a funkčního opatření. Tou druhou částí je narvat miliardy dolarů na propagandu do médií celého světa, aby lidé měli maximálně 2 děti. Propaganda musí cílit na tyto scénáře vývoje (nebo spíš zániku) života na Zemi. Lidé budou motivování plodit méně dětí, ubude obyvatel na Zemi a budeme mít šanci něco změnit. Tento proces musí ale probíhat formou doporučení, nikoli formou zákazu mít více než 2 děti - tento zákaz by vyvolal revoluci a zhroucení vlád nebo celých systémů (tedy, jestli někdo už třeba nemá lepší plán, jako je třeba vakcína proti Covidu, že?). Tak a teď k návrhům Davida: 1) obnovitelné zdroje - nesmysl (stavba větrníků a solárních panelů vyžaduje neuvěřitelné množství zdrojů, od křemíku po veškerou energii, která je nutná k pohánění strojů, které staví větrníky, navíc výroba této energie je neuvěřitelně neefektivní oproti třeba jaderkám. 2) Zvýšení životní úrovně lidí po světě, aby plodili méně dětí (Dejve, to Ti hrabe nebo o kolika?). Čím více se budeme snažit zvýšit životní standardy, tím více energií všeho druhu budeme potřebovat. To je snad logické, že životní úroveň se nezvýší stříháním kořínků, ne? 3) Několikapatrové eko-zemědělství - výborný nápad, není co dodat. Akorát než to naučíme Afričany, tak jich bude 6 miliard. 4) Přestat jíst maso - sáhneš lidem na jídlo a končíš, toto nikdo nemá šanci prosadit. Nicméně opatření jako takové by skutečně mělo pomoci, pokud se podaří vyvíjet rostlinné produkty, které umožní plnohodnotný a zdravý život, a zároveň budou dostupné, je to určitě možnost a cesta. Btw. PROČ NA VŠECH ZÁBĚRECH, VZTAHUJÍCÍCH SE K REGULACI POPULACE, UKAZUJE BĚLOCHY (NEBO JAPONCE), KDYŽ NAŠE POPULACE DLOUHODOBĚ STAGNUJÍ (resp. klesají), ALE ČERNOCHY, JEJICHŽ POPULACE SE ZVÝŠILA ZA POSLEDNÍCH 60 LET 4NÁSOBNĚ (Z 250 MILIONŮ NA 1,3 MILIARD JEN V AFRICE) NIKDE NENATÁČÍ? Pokud je tento dokument určen jen pro Evropu, tak nic nezměníš, milý Davide, největší bordel (minimálně, co se týče skleníkových plynů) je v USA, Číně a Indii! A zvířata v Africe si zlikvidovali sami Afričané. Takže to běž propagovat hlavně tam, zdar. ()

kill-tec

David je fascinující člověk. Velké díky za jeho celoživotní přínos naší planetě a za to, jakou je osobností. I když jsem viděl snad všechny jeho dokumenty, stále má co nabídnout a čím mě donutit zapřemýšlet. Byl jsem ohromen, dojat, rozhořčen, to vše jen díky tomu, že jsem si uvědomil, jaké je lidské pokolení likvidační. Snad se blýská na lepší časy a já jednou zemřu na daleko čistší a zdravější planetě Zemi. Davide, děkuji! ()

Randyz

Kdybych měl vybrat jeden jediný dokument, který mě v uplynulém roce 2020 nejvíc zasáhl a otevřel mi oči, byl by to asi tento. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "This is now our planet, run by humankind for humankind. There is little left for the rest of the living world."     Medzi filmami Davida Attenborougha veľmi osobitý a aj veľmi osobný film, keďže sa jedná o akúsi jeho svedeckú výpoveď. Tento skvelý dokumentarista tu bilancuje svoj život od nadšeného mladíka-objavovateľa, ktorý ešte nemal ani poňatia o nejakej globálnej ekologickej hrozbe, až po človeka úctyhodného veku s obrovskou životnou múdrosťou. Jeho svedectvo je veľmi nástojčivé a alarmujúce, obraz súčasnej civilizácie, ktorý vykresľuje, je veľmi nelichotivý (svojou nenažranosťou spejeme k vlastnej záhube). Napriek tomu, že sa situácia javí ako bezvýchodisková, Attenborough je optimista a svojimi predpoveďami a veľmi rozumnými návrhmi dáva ľudstvu nádej. Z tých návrhov uvediem zmenu stravovania a pestovania plodín, zastavenie populačnej explózie zvýšením životnej úrovne, či prechod na obnoviteľné zdroje. Okrem silného posolstva film prináša aj dychberúce zábery prírody, ale aj výsledkov pustošiacej ľudskej činnosti.     "The living world will endure. We humans cannot presume the same. We've come this far because we are the smartest creatures that have ever lived. But to continue, we require more than intelligence. We require wisdom." ()

jarmik

Úžasně silných a upřímných 83 minut plných smutku i naděje. Za svou práci si sir David Attenborough zaslouží aplaus a obří obecné uznání. Snad nebude práce jeho ani těch, kteří smýšlejí stejně, ale nejdou tolik vidět, zbytečná. ()

Všelicos

Připravte si kapesníky, podobně jako předchozí "Our planet" i toto je velmi smutná podívaná. Svědectví sira Davida Attenborougha, 94 letého bojovníka za naší planetu, je opravdu srdcebolné... Avšak zatímco v první půli dokumentu na záběrech, které v průběhu svého dlouhého života natočil, ukazuje, jak jsme vlastně jako lidstvo a planeta v tuto chvíli v kelu, v druhé půlce ukazuje, že se stále vše dá zvrátit, pokud se jenom trochu zamyslíme a budeme hledat nové cesty. Doporučuji zejména "antizeleným", kterým vadí, když se jen upozorňuje na problémy, ale nepředkládá se řešení: sir zde řešení předkládá na již existujících omezeních a technologiích, o kterých jsen třeba já konkrétně nikdy neslyšela a valila jsem oči. Attenborough je prostě neskutečný, kéž by tu bylo více takových, jako je on. A jsem ráda, že jsem dle záběrů z promítání "Our planet" nebyla jediná, kdo u toho řval jak želva... Naprostá topovka a must see. *****/***** ()

H4ku11

Po tom ako ľudstvo zdecimovalo planétu za jedno storočie, len Boh vie ako to dopadne o ďalšie, ak sa nič nezmení. A David vie o tom svoje z prvej ruky. ()

aLPaC

Velice jednoduché a srozumitelné vysvětlení, proč je potřeba planetu chránit od člověka, který se jí zabývá celý život. Určené především pro lidi méně zainteresované, jak tu někdo píše, pro typické předplatitele Netflixu. ()

Yardie

Dokument, který shrnuje a upozorňuje na změny na planetě za dobu života David Attenborougha. Dělá to vkusně, nenásilně, ale zároveň naléhavě a důrazně, s pozitivní tečkou na závěr. Pěkné obrázky, příjemné průvodcovstí, celkově pěkné zpracování. Některá čísla jsou šokující, některé postupy zarážející. Velmi dobře zpracováno, jednoduše, srozumitelně, pro "masy". Snad to k něčemu bude... Howgh! ()

janabel

Působivé, pravdivé a smutné. Nejvíc asi na mě z toho všeho zapůsobil orangutan rozhlížející se smutně a nechápavě z pahýlu stromu, který tam jediný zůstal stát uprostřed celé té spouště, co dřív bývalo pralesem. To bylo přímo symbolické. Lidstvo by se mělo hezky rychle vzpamatovat nebo se jednou bude taky tak nechápavě a smutně rozhlížet... ()

TwoFace

Sira Davida Attenborougha si nesmírně vážím a obdivuji jej. O to víc pak bolí vidět v jeho očích zármutek nad tím, jak jsme my lidé tuhle krásnou planetu zničili. Tento dokument a knihu, kterou doprovází, by měl vidět a přečíst úplně každý. Nad Attenboroughovou výpovědí a jeho poselstvím se musí celé lidstvo zamyslet, vzít si je k srdci a podniknout kroky k nápravě toho, co způsobilo. Máme totiž poslední šanci zachránit nejen náš svět, ale především sami sebe. Příroda si bez nás poradí, život si najde cestu, ale lidé toho velmi snadno nemusí být součástí. Možnosti, jak vše napravit a zajistit lepší a udržitelnou budoucnost pro celou naší civilizaci, jsou přímo před námi. Stačí jen chtít a jednat. Další šanci už lidstvo nedostane. ()

Heero

V mnoha ohledech přelomový dokument, stejně jako byly prolomený ledy na Antarktidě, tak byly prolomený tabu, na to byly potřeba opravdu koule. Snad si tento dokument nebudeme pouštět jako poslední, protože dál už žádný není. ()

winetach

Pán Attenborough nás sprevádza zmenami na Zemi skrz optiku svojho dlhého života a okrem pokukázania na EKO problémy súčasnosti poskytuje aj návrhy ako trend ničenia zvrátiť. Povinnosť pre každého milovníka dokumentov o Zemi. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů