David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

Makky

Veľmi zjednodušene a skratkovito poňatý pohľad na najpálčivejšie problémy našej planéty. David tentoraz na problémy len nepoukazuje, ale ponúka aj odpovede na otázky, ako dosiahnuť to, aby sme tu boli aj o dvesto, tristo rokov. Práve simplicita dokumentu je vhodná na túto dobu, kedy je ľudstvo hlúpejšie, povrchnejšie a arogantnejšie než kedykoľvek predtým. Attenborough zavŕšil svoj úžasný život jedným z najdôležitejších dokumentov vôbec, ktorý by sa mal začať okamžite premietať na školách. ()

ABLABLABLA

Upřímně krásné a děsivé s hromadou silných emocí, z nichž u mě převládal hlavně smutek. Na konci je sice trocha naděje, ale bojím se vzhledem k současným stanoviskům většiny lidí k životnímu prostředí, že už je možná přece jen pozdě. David Attenborough prostě nikdy nezklame, vždy dodá dokonalé vyobrazení přírody se svými krásami, ale i hrozbami. Tady už s celoživotní moudrostí shrnuje vše, čeho byl svědkem během svých 93 let života a přiznám se, že ta čísla během jednotlivých let byla opravdu děsivá. Zároveň neukončuje příběh smutným poselstvím, že už jsme totálně v prd*eli, ale že je pořád čas, se z toho vyhrabat. Kéžby tomu tak bylo... ()

Remedy

Původně jsem chtěl napsat, že jde o dechberoucí morální apel moudrého pána, ale tady nejde ani tak o morálku jako spíš o faktické přežití a zachování všeho, co (zatím) ještě máme. Měl jsem pocit, že mi David Attenborough vlastně neříká nic nového, ale i tak jsem měl silné nutkání ho pozorně poslouchat a podívat se na řadu věcí ze širší perspektivy. Navíc těžko hledat někoho povolanějšího a zcestovalejšího, kdo viděl skutečně a doslova na vlastní oči, jak lidstvo v průběhu posledních dekád pustoší rostlinné a živočišné druhy na celé planetě. Jeden z mála příkladů filmu, kde na mě izolovaně zapůsobilo jeho samotné poselství. Slyšel jsem hodně námitek, že tohle všechno už bylo dávno řečeno a že se David Attenborough vlastně jen opakuje. Bohužel stále nemám pocit, že by jeho letité apely na ochranu životního prostředí přinesly kýžené výsledky, a proto oba palce (i u nohou) nahoru za každý podobný ekodokument, který bude osvětově tyto myšlenky šířit. [85%] ()

radektejkal

Mr. Attenborough natočil ve věku přesahujícím devadesátku dosud poslední film přírodě. Jasným a usměvavým pohledem nám dokumentuje, co všechno se v ní za jeho života změnilo, zvláště co do funkce nejdůležitějších biotopů a rozmanitosti života na zemi (biodiverzitě). V závěru nám předkládá dvě verze. Ta pesimistická (metaforou pro ní je vtip: "Říká se o mě, že jsem pesimista, ale co řeknu, to se vždycky naplní, takže jsem vlastně optimista") je vzápětí překryta verzí optimistickou, v níž lidé - z ničeho nic - náhle a všichni - pochopí, že to s nimi vypadá bledě a začnou se chovat jako lidstvo vědomé si svých problémů a nikoli pouze na základě svých "fylogenetických sklonů" (kdyby se technická revoluce uskutečnila o století dříve, už bychom tu nebyli). David Attenborough studoval celý svůj život chování zvířat v jejich přirozeném prostředí; na studium člověk přitom jaksi pozapomněl.... Pokud se jiní recenzenti domnívají, že by se něco stalo (cituji jednoho z nich), kdyby tento film "viděl každý současný obyvatel planety. Každý. Od snaživých pucfleků nejhorších autoritářů a oligarchů přes kabinetní ignorantské akademiky či vyhořelé terénní pečovatelky o "přestárlé" a nesoběstačné až po posledního indického rybáře a afrického křováka", ujišťuji je, že by se nestalo vůbec nic. ()

Mikarda

Povedený sled podmanivých myšlenek a krásných záběrů. O to působivější, když si člověk uvědomí, že to vyčerpávání půdy a zabíjení zvířat je z velké části nesmyslné, protože lidstvo vyhazuje neskutečné množství jídla zbytečně. Na to mohli také ještě upozornit a podpořit lidi, aby jim stačilo málo. Ale orpavdu skvostné shrnutí pozoruhodného života. ()

LND

Fakt, že lidstvo postupně ničí přírodu, není nic nového pod sluncem. Slyšet to ale z úst člověka, který tuto změnu pozoroval celý svůj dlouhý život, je něco jiného. Dokument není jen o tom, že se lidstvo řítí do záhuby, ale také o tom, že když se naučíme žít v harmonii s přírodou, čeká nás zářná budoucnost. To se mi na něm líbilo nejvíc. Alegorie s Černobylskou havárií je více než výstižná a závěrečné záběry na město Pripjať krásně podtrhují myšlenku celého snímku. ()

Tyckin

Tady není co dodat, snad že moc nevěřím, že jako lidstvo budeme schopni, resp. ochotni, s tím něco dělat - lidská blbost a priorita ve formě neudržitelného ekonomického růstu za každou cenu zkrátka zvítězí. Ostatně stačí se rozhlédnout po ČR - vysloužilá zastaralá uhelná a neefektivní elektrárna Počerady se místo odstavení prodá nějakému tuneláři aby ji mohl ještě nějaké to desetiletí ždímat bez ohledu na ekologii - prachy jsou prostě prachy... ()

Petroff

Není to tak úplně dokument jako spíš jakási výzva k pomoci naší planetě. My jako druh to tady nemáme bez přírody šanci dát. Příroda bez nás je naopak zcela v pohodě. ()

ilemas

Silný dokument o tom, jak si ničíme vlastní planetu s mnohdy překrásnými záběry zvířat. Ale jak můžu já jako jednotlivec zabránit ničení pralesů, hubení ohrožených druhů zvířat, lovu velryb, nesmyslných válek apod? Tento snímek by neměl uniknout všem milovníkům divoké přírody, které nám k roku 2020 zbývá jen 35%!!! ()

easaque

-5* ani já jsem neodolal hodně diskutovanému dokumentu posledních dnů, v kterém slavný David Attenborough bilancuje vývoj naší matičky zeměkoule za období svého života. Nejsou to hezké zprávy, ale aspoň na pozadí krásných obrázků možná přesvědčí značnou populaci ke změnám, které jsou potřeba. Určitě potřebný dokument, u kterého bych klidně přivítal i přitvrzení, protože zhroucení našeho ekosystému odhaduji rychleji než on. Ale nechci si hrát na Vševěda a budu rád, když přiláká další. Hlavní plus pro mě je to, že to není agitka à la Greta Thunberg či Greenpeace, jejichž pojetí je na můj vkus už přehnané a jednostranné. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

Kdo další by měl vidět tenhle dokument?Všichni...osobní zpověď někoho,kdo i v 94 letech strčí do kapsy o padesát let mladší a jehož život je opravdu hoden obdivu.Attenborough není jen vypravěč a to co nám všem sděluje v tomto dokumentu je nejen poučné a extrémně smutné,ale nabízí i řešení a naději.Formát možná není úplně stoprocentní,ale za tu mesidž kterou přináší tmu prostě nejde dát méně...90% ()

Jonash87

Krásný, a zároveň dost smutný. Nezbývá než věřit, že lidstvo změní přístup k planetě a špatné prognózy se dokáží zvrátit. ()

JasonCZ

V 93letech natočit takto kvalitní dokument, klobouk dolů. David je frajer! Doporučuji všem shlédnout, kam naše planeta spěje díky nám - lidem.. ()

kombajn

Ultimátní masterpiece na poli dokumentu. Čekal jsem popravdě velkou depku, ale přitom je to film o životě legendárního dokumentaristy, o zkáze planety a o tom, že i v 94 letech můžete mluvit a myslet tak, až se jiným bude tajit dech. O tom, že máme naději, protože stačí nemnoho změn. O tom, že jsou místa, kde se povedlo nepříznivý vývoj zvrátit. Kdybych mohl pustit jeden jediný film celému světu, byl by to tento. ()

Havaj8

Dokumenty určitě nejsou žánr, který vyhledávám, ačkoli je to škoda, vzhledem k těm barvám a krásám přírody po celým světě, který nemáme možnost za život vidět na vlastní oči. Každopádně tohle je smutná zpověď toho, jak se příroda změnila za posledních X desítek let pohledem známýho dobrodruha. Bohužel jsem ale názoru, že to nezměníme jen my jednotlivci, tím že přestaneme jíst maso. Jak už bylo řečeno, státy by měli dávat dotace na vysazení nových lesů a pralesů, firmy a elektrárny by měly omezit výrobu, čímž by se zamezilo těm plynům do ovzduší a zpomalilo by se to globální oteplování, přestaly by tát ledovce…Dál by bylo fajn dát zákaz rybolovu na co největší ploše a o to všechno se má právě starat OSN. To jsou prostě všechno věci většího měřítka než jsme my. A tím by se mělo především začít. I tak si ale dost věcí uvědomíte, takže čím víc lidí tohle uvidí, tím líp. ()

selviskhed

Můj názor na omezení populace lidí na planetě Zemi? Nevím, záleží na tom jaké rasy by byli ti lidi, co budou muset omezit svoje počty. ()

vydumnica

"I have lived an extraordinary life", povedal o svojom živote vtedy 93 (dnes už 95!!!) ročný David Attenborough a právom, pretože jeho život bol všetkým len nie obyčajným. Veľmi zaujímavo a pútavo urobený dokument. Páčilo sa mi to prirovnanie globálneho problému ľudstva ako celku k Černobyľskej katastrofe ako časti toho celku. Nádherné zábery na prírodu. Uvažujem, že si pozriem aj seriál. Je pozoruhodné, že Attenborough tu len problémy nevymenúva, ale hľadá aj riešenia. Zaoberá sa tu viacerými problémami, ale prekvapilo ma, že nespomína odpad (i keď to je tak rozsiahlá téma, že by tomu mohol venovať aj samostatný film)! Obdivujem jeho dobrodružný život, obdivujem, že ešte v takom veku mu tak slúži hlava a stále pracuje. Obdivujem, že dáva svetu takéto dôležité svedectvo. Na konci svojho života by som si tiež tak spokojne chcela povedať, že som prežila extraordinary life. Krásne i smutné zároveň. Mne osobne tam chýbala zmienka o Bohu, že on nám daroval všetky tie krásy prírody a máme byť vďační a pristupovať k nej zodpovedne a s láskou. 9/10. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů