David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

Kwaichi

Pozoruhodná rekapitulácia druhej polovice minulého storočia. Pán Attenborough má v skutku úžasnú schopnosť rozprávať príbehy zo živočíšnej ríše. Jeho posolstvo, ktoré nám týmto dokumentom chce zanechať by si k srdcu mal zobrať každý. Nejde o.záchranu planéty Zem. Ide o záchranu ľudstva. Zábery, ktorými sa snažil vykresliť čo nás v blízkej budúcnosti čaká neboli žiadne CGI sekvencie. Boli to reálne zábery pohrôm a katastróf, ktoré sa vo svete už bežné dejú a opakujú sa s čoraz častejšou periodicitou. Nastoliť zmenu v našom doterajšom životnom štýle musíme čím skôr. Už teraz je neskoro. ()

C0r0ner

Totální paráda! Attenborough v 93 letech předvádí výkon rovnocenný s Christopherem Lee z Hobita a ukazuje Zemi tak, jak ji nikdo nechce vidět, ale zároveň každý z nás přispívá svým kouskem k definitivní demolici celého ekosystému. Nádherný dokument, který je místy napínavější než kdejaký akční film. 95% ()

dubinak

Nepopsatelný dokument o životě a jeho brutálně devastujících dopadech na planetu. V životě jsem se necítila víc provinile, než po zhlédnutí tohoto dokumentu, jak strašně naší Zemi lidstvo ubližuje. Přiznám se, že jsem měla asi největší prozření v životě a kvůli těm zvířatům brečela ještě asi hodinu. ()

Pajky3

Výpověď legendy, která má ještě větší dopad než jeho předchozí dokumenty plné unikátních záběrů. Tentokrát není třeba se něco nového dozvědět, ale jde o to se nechat přesvědčit, že je čas něco dělat. Nejde asi hodnotit ani jinak, protože to je poselství, které je třeba vidět a šířit. ()

campix

Záběry z dokumentu Our Planet, ke kterému David Attenborough namlouvá komentář, spojené se samotným výstupem známého ochránce přírody. Ve finále je tu fenomenální dokument, který má přesah. Nejde pouze o krásné obrázky, ale na živo vidíme, jak angažovaný a aktivní David Attenborough stále je i ve svém věku. Nejenom, že popisuje situaci, ale také nabízí určitá řešení. O některých věcech by se dalo pochybovat, ale rozhodně se pokusil o to, aby jeho hlas byl slyšet a je určitě více názorný a naléhavější než pouze jako vypravěč. ()

zette

Nadherne zabery na kusy prirody, ktere nam zbyly... Cela rada rozumnych nazoru a pohledu na zivot... Ale co z toho? Takovych a podobnych dokumentu v poslednich letech vzniklo jako nikdy predtim. Plakat, vzpominat a nemit reseni ... Obraz dnesni doby, tedy prumer. ()

Doldus

Narozdíl od většiny podobných dokumentů tu máme i značnou část věnovanou nápadům či postřehům o tom, jak současný neutěšený, nezadržitelně se zhoršující stav volné přírody ještě lze zvrátit, tzn. postupně se naučit žít s naším prostředím v harmonii a vzájemném prospěchu. To je jedna z věcí, která vynáší tento dokument nad své, mnohdy vyloženě jen alarmistické, souputníky. Tou druhou věcí je samozřejmě Attenborough. Asi není třeba podávat výčet všech jeho zásluh, dokumentárních či ekologicky zaměřených. Stačí jen říct, že jestli lze v tomto cynickém světě někomu doopravdy věřit, že ví o čem mluví, je to právě on. "It's not all doom and gloom." ()

David.Darco

Stredozem má svojho J.R.R. Tolkiena, Narnia má C. S. Lewisa, Galaxia vzdialená tisícky míľ ďaleko Georga Lucasa no a Zem má svojho Davida Attenborougha. Úžasného a pútavého rozprávača a charizmatického pána v úctyhodnom veku, ktorému na nás úprimne záleží. A síce sú dobové, prítomné aj budúce mihavé obrázky minimálne tak úchvatné a šokujúce ako veľkolepé svety troch vyššie spomínaných milovníkov imaginárnych svetov, tentokrát žiaľ nejde o fikciu. Pretáčame náš zvyšný čas (i keď je to veľmi relatívny pojem) z pohodlia našich životov niekoľkonásobne dopredu. Včera, dnes i zajtra veľmi aktuálna a alarmujúca výpoveď jedného múdreho človeka, ktorý videl a stále vidí omnoho ďalej ako väčšina populácie. Technicky, scenáristicky aj dramaturgicky úchvatný a vyspelý dokumentárny film o láske k človeku ako súčasti prírody pre každého. Čo je síce pravdepodobne jeho najslabšou stránkou, ale zároveň najšľachetnejším úmyslom. ()

UhLee

(10/10). Nedokážu ani slovy vyjádřit, jak hlubokou stopu ve mě tento dokument zanechal. Svědectví člověka, který celý život strávil v přírodě. Nedovedu si ani představit jak bolestivé pro něj bylo takový dokument vůbec natočit. Určitě by byl rád, kdyby k tomu vůbec nemuselo dojít a on by si užil poslední roky života v poklidu. Bohužel svět není v pořádku. Naštěstí existují lidé jako Sir David Attenborough, kteří nedokáží jen nečinně přihlížet katastrofě, která se blíží. Sledujeme dech beroucí záběry. Na jedné straně překrásnou rozmanitost, kterou příroda nabízí. Na straně druhé je tady hrůzná vize. Tohle mě poznamenalo. Určitě to bylo účelem, ale i tak. Tohle jsem nečekal. Lidé si nechtěli přiznat, že všelijaké statistiky nic neznamenají a že se to samo nějak vyřeší. Tohle by jim mělo otevřít oči. Jestli ne tohle, tak jim otevřou oči až věci, které je vyvedou z jejich komfortní zóny. To už bude možná pozdě. ()

Script

Děsivý dokument, ve kterým je perfektně vystižena naše situace. Řítíme se do propasti, ze které se zřejmě nevyhrabeme. Dokument ukazuje kritický stav, ve kterém jsme a co bude následovat, když nebudeme jednat. Zároveň nabízí také řešení, díky kterému naše existence bude pokračovat, ale bude jedině zázrak, když se pro tohle bude něco dělat. Tímhle tempem naší rasu čeká brzký konec. Doporučuji vidět tento dokument. ()

filmmovier

Děsivé a smutné. Lidstvo je to nejhorší, co naši planetu potkalo. Tohle by měli vidět úplně všichni. Po tomhle filmu snad už bude jasné úplně všem, jak strašlivé to je. A já v tom světě, který přijde, rozhodně žít nechci. Nejspíš by opravdu bylo nejlepší, kdyby šesté velké vymíraní přišlo co nejdřív. Ale ten optimismus na konci byl alespoň malou náplastí na to, co bylo předtím, protože ta čísla jsou opravdu šokující. Jinak... záběry samozřejmě úchvatné a David Attenborough má stále můj neutuchající obdiv. ()

Haretix

Dokumenty od tohoto milého dědy (Sir David Attenborough) mám hrozně rád. Má to krásnou kameru, je to poučné, výborně vyprávěné a k zamyšlení. Ovšem teď tu máme dokument, který báječně rekapituluje Attenboroughovo životní poselství. Krásná, ale zároveň smutná rekapitulace kam se lidstvo posunulo a co způsobilo tím, že si Zemi přivlastnilo. Dojemný stařecký projev, který je od srdce, ale dokáže za něj i správně chytnout. Přesto, že se nese dokument v pochmurné náladě na závěr končí s nadějí ()

dvopet

Chytře vystavěný apel pro masy ve špičkovém vizuálním hávu. Attenborough je ve svém věku sharp as a tack. "Life will endure." ()

Mrkvič

Kde kdo dá pět hvězdiček za agitku, protože je to tak dobrá agitka. Já se díval na dokument a ten toho nějak extra moc nenabízí. Dva silné momenty s osamělým orangutanem a padajícími lvouny(?) nebo mroži? A na závěr doporučení, která jsou možná jedinou záchranou pro lidstvo. Poskládání myšlenek i scén se povedlo a devádesáti tří letému "dědkovi" se elán dá jedině závidět. ()

Lachtaan

Nejdůležitéjší svědectví jednoho z nejrozumnějších vědeckých pracovníků na planetě. Tohle by měl vidět každý, kdo se po Zemi pohybuje. Ženský brečely u Titaniku, chlapi u Statečnýho srdce, já tady... [viděno na Netflixu 31.1.2021] ()

Pavlínka9

Jasný, stručný, za mě hodně výstižný. Skvělý nápad 93letého člověka, který získal mnoho zkušeností a s krásnou lehkostí nám podal poselství, jelikož on tu třeba už dlouho nebude...Přirovnání k Černobylu, kde bylo nádherně vidět, že příroda si bez nás poradí - to pro mě byl asi ten největší wau efekt...Doporučuji shlédnout všem. ()

sskrblik

Angličané pro to mají jediný výraz a sice extraordinary. A přesně takové jsou dokumenty dejva etenboroua. Tento je od všeho něco, částečné životopis éry dokumentaristy, ale i právem znepokojivý pohled na globalizaci světa a materiální hodnoty, které naprosto převáží nad duchovnem či lidskostí. Dnes nás přibrzdila korona nebo spíše vyvolaná hospodářská krize o které všichni básnili už rok nebo dva zpátky. ANO, musíme se umět jako lidstvo zastavovat jinak nás zastaví VLASTNÍ chtíč po moci, ať už v jakékoliv podobě a příroda nám to vrátí několikanásobně větší silou. Při některých záběrech mě doslova bylo smutno a říkal jsem si, že do psí hnědky s tím se musí něco dělat, ale co zmůžeme my kapky v moři...? ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů