Antropocén: Epocha člověka

• Kanada Anthropocene: The Human Epoch (viac)

Dosáhli jsme bezprecedentního okamžiku v historii naší planety. Lidé v současnosti ovlivňují Zemi a geologické procesy více než všechny přírodní síly dohromady. Antropocén: Epocha člověka je dokumentárním snímkem, který čtyři roky natáčel oceňovaný tým ve složení Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Jedná se o dokument, který kombinuje umění a vědu a přináší empirický, neučebnicový náhled na klíčový moment v historii geologie. Dechberoucí snímky přináší provokativní a nezapomenutelný zážitek a názorně ukazují dopad lidstva na naši planetu. (AČFK)

Othello

Dokument na hovno. Většinu těch estetizovaných záběrů, zaznamenávající problémová průmyslová odvětví by si mohli šéfové těch firem v pohodě vyvěsit hrdě nad stůl. Komunikaci film naváže mnohdy akorát s místními dělníky na úplně nejspodnějším článku průmyslového řetězu, místo toho, aby se zabýval vyššími šaržemi a propojováním soukromé a státní sféry, což jsou skuteční viníci současné krize životního prostředí. Buď můžeme smutnit při pohledech na rozšiřování povrchových lomů a nebo si konečně přiznat pravdu, že na světě je nějakých 200 konkrétních lidí a pokud nemáme ani jednu fotku s tím, jak držíme v ruce uříznutou hlavu alespoň jednoho z nich, tak jsme pro záchranu životní prostředí neudělali prakticky nic. ()

SeanLSD

Kurva! Už po prvých pár scénach som bol odjebaný.. - a nebolo to kvôli tomu hnusnému vínu, čo som vypil cestou. Vulgarita je tu namieste - ostatne veď akí vulgárni sme voči našej planéte ? Kamarátka sa ma pred filmom pýtala, aké si myslím, že to bude... Povedal som, že určite mimoriadne esteticky posobivé, ale zrejme neveľmi intelektuálne. A presne tak aj bolo. Vizuálne mi to ale odpálilo dekel a emocionálne? - no... - Možno že aj nie je celá Zem jeden veľký živý organizmus Gaia, ktorému vadí, že doňho vŕtame gigantické diery, ale 10 000 slonov, kurva! ()

Frajer42

"Teprve až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku, až ulovíte poslední rybu, přijdete na to, že se peníze nedají jíst." Určitě nedoporučuji na dokument koukat, pokud se o vás pokouší jakýkoli náznak únavy. Hypnotické záběru doplněné hypnotickou hudbou nebudete mít nejmenší šanci přečkat bez zamhouření oka. Taktéž nedoporučuji pro všechny odpůrce artu, protože ho tam bylo dokonce i na mě trochu moc. O záběrech nelze říct, že by byly krásné, protože zobrazují dost odporné věci. Jednotlivé pasáže a sdělení jsou sama o sobě dobré, ale jako celek se neubráním pocitu určité nekonzistence. Jako kdyby bylo málo dobrých záběrů a tvůrci museli něčím nějak smysluplně naplnit stopáž. Člověk se tedy nedovídá nic moc nového a ani ta forma není nějak dobře ucelená. Každopádně, věřím, že k nějakému stupni zamyšlení dokument diváky určitě díky zvolené formě přeci jen přiměje, takže záměr dokument nakonec splnil. Za sebe dávám 3 kousky. ()

Matty

Ohromující záběry, pravdivější než ty, kterými nás opájejí seriály jako Planet Earth (byť můžeme debatovat nad paradoxem snahy ukazovat zkázu tak, aby především krásně vypadala), ale čemu mají sloužit? Monotónní vršení informací o tom, jak člověk dok****l planetu akorát prohlubuje environmentální žal, pocit bezmoci a apatii. Potřebnější jsou filmy ukazující, co lze změnit a vybízející k akci, ne dokola flagelantsky opakující, co všechno jsme jako civilizace udělali špatně. To už víme. ()

Mackoun

Záběry krásný, myšlenka ušlechtilá... ale nic novýho nám to vesměs neříká. Nezaujatá osoba o dokument nejspíš ani nezavadí, zaujatým už oči víc neotevře. Kouká se na to hezky, poslouchá se to hůř (z hlediska naší nevábný budoucnosti), ale spíš je to takový učesaný shrnutí ve stylu: “V minulých dílech jste viděli...” ()