David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

zajpton

Dokumenty se špatně hodnotí jen číslem nebo hvězdami.. důležitý je, že je film podaný jednoduše člověkem, který má k tématu rozhodně co říct. To mu dává patřičnou váhu. První půlka je o životě jako takovým- tak stručný a zároveň srozumitelný výklad si zaslouží obdiv. Zbytek snímku je apel na nás, inteligentní ničitele. Každý by to měl vidět, vědět! ()

Sterbik

Je to hezky natočený, sestříhaný, dobrý promluvy. Dokument donutí se zamyslet nad vším ale je třeba být trochu kritický. Člověk by měl mít svůj názor na tohle téma a potom se podívat. Následně po dívání se zamyslet a porovnat svůj názor a né slepě souhlasit s každou věcí. S něčím vyloženě souhlasím, někde říkám že to bude možné až se lidstvo ještě víc technologicky zdokonalí, někde nesouhlasím vůbec a myslím si svoje. ()

Yuri_Boyka

Dokumentárne filmy z produkcie Davida Attenborougha som sledoval už ako malý chlapec. Ani vo veku 94 rokov svoju oddanosť ešte stále nezavesil na klinec a aj naďalej sa venuje tomu, čomu zasvätil svoj život. A Life on Our Planet je jeden z najúžasnejších dokumentov, aké som kedy videl a že som ich nevidel málo. David tu zhŕňa premeny, ktorými si naša planéta pod vplyvom človeka prešla - premeny, ktoré David pozoroval, za obdobie svojho pôsobenia. A musím povedať, že mi to prišlo naozaj ľúto, čo my "nenažranci" našej Zemičke spôsobujeme. Či sa niekedy naučíme opäť žiť v súlade s prírodou a osvojiť si udržateľný spôsob života, aby tu mohli prežiť aj desiatky ďalších generácií po nás, je otázne. Ale nestrácam vieru. Dokument odporúčam každému. A aj keď si možno niektorí poviete, že to pre vás nie je nič nové, určite stojí za to si zopakovať, ako na tom my ako ľudstvo sme. Hodnotenie: 10/10 ()

Thoth

4 hvězdičky dávám za dojemnost a za pár zajímavých faktů, jako je odlesňování, které je v dnešní době opravdu extrémní. Za posledních 100 let jsme dosáhli toho, že z 80 % zalesněné plochy je dnes celosvětově zalesněno už jen cca 30 %!!! Nicméně mám problém s tím, že za řešení ekologického problému považuje pan David Attenborough zejména zelenou energii a veganství, ... se zalesňováním problém nemám. Sice souhlasím s tím, že i tento jeho výčet řešení může přírodě trochu pomoci, ale doplním zde zásadní argumenty, které ve filmu chyběly. Největším problémem planety je existence člověka samotného - jeho přemnoženost. NejEKOlogičtějším řešením tedy je změnit zákony v zemích, kde je porodnost nad 2,5 dítě/rodinu tak, aby lidé nebyli tolik motivováni k plození. Země, které mají porodnost nad 3,5dítěte/rodinu - zavést politiku 1 dítěte po vzoru Číny, nebo takové zemi odebrat právo na humanitární pomoc, pokud se nepřizpůsobí. K energii - kromě solární, větrné, vodní a termální energie nabízí velkou naději i jaderná energie, která ve filmu zmíněna nebyla, zejména možný vynález jaderné fúze - v budoucnosti bude existovat možná i zisk energie ze srážek s tzv. anti-hmotou, která nabízí ještě větší potenciál zisku energie, než je jaderná! Se zemědělstvím na malé ploše tak úplně nesouhlasím - zelenina pěstovaná na umělé půdě a hydroponicky neobsahuje řadu stopových prvků a minerálů - např. iod či selen - pěstujeme prázdný objem k jídlu a jsme podvyživení a nemocní (rakovina apod.). Zalesňování - souhlasím, ale je potřeba zalesňovat původními druhy rostlin - např. do výšky 1000 m.n.m. nepatří smrky či jedle, ale spíše listnaté stromy... Veganství - ano, ALE nemyslím si, že to je způsob stravování vhodný úplně pro všechny. Mj. právě stáda býložravců jsou největšími likvidátory chybějících listnatých pralesů - sežerou výhonky mladých stromů dřív, než vyrostou do dospělosti, ale jehličnaté stromy býložravci moc rádi nemají, proto je tu hodně smrků a ty zase zabíjí kůrovec. ()

Brigitte

Dechberoucí, srdcervoucí a smutné. A krásné. A bohužel realita. Tento dokument by měl vidět každý člověk na světě, třeba to někomu pomůže otevřít oči. Davidu Attenboroughovi se hluboce klaním. ()

Tempter

Situace má ještě řešení, přináší v závěru naději David Attenborough. Bohužel naději založenou na předpokladu, že se lidstvo semkne a domluví. Bohužel žádné lidstvo neexistuje, je jen 7,8 miliardy lidí... ()

Maslo133

V dokumentu zaznělo to nejdůležitější o čem se v dnešní ekodementní době téměř nemluví. Tou nejdůležitější věcí je, aby se lidstvo přestalo rozrůstat a začalo zdroje využívat efektivně. Politici a aktivisté neustále omílají, jak se musejí snižovat emise. Málokdo ale řeší, že populace roste jak hejno kobylek a to je ten největší problém. ()

Pora

Jestli potřebujete (a vy potřebujete!) v současné době vidět jeden jediný film, potažmo dokument, pak je to tahle "poslední vůle" a odkaz snad nejznámějšího a nejoblíbenějšího popularizátora přírody a vědy obecně. David Attenborough se opět a zase staví do role průvodce; tentokrát ne však jen přírodovědce komentátora nýbrž i starého muže apelujícího na diváky (a možná "výš", protože důkladné třídění do barevných popelnic není všespásné a potřebná je řekněme systémová změna), aby nebyli k přírodě nevšímaví a pokusili se udělat vše pro její záchranu. Dříve než bude pozdě. David vzpomíná a chronologicky nás provází svým životem přírodovědce a moderátora, přičemž komentuje jaký (respektive jak dobrý, či spíše už špatný) byl stav přírody v té které době a jaký dopad na ni má lidská produkce a průmysl. Vysvětluje, proč a jak k decimování divoké přírody dochází a jaký vliv to má / bude mít na lidstvo i zbytek přírody. V současnosti, kdy ekologie už snad není jen špatně vykládaný termín a sprosté slovo, snad neexistuje aktuálnější a pro diváka lépe stravitelná přehlídka těchto problémů. A to je největší devíza tohoto dokumentu. 1) David Attenborough je jako hlasatel špatných zpráv zkrátka důvěryhodný a pro svůj věk na lidi (doufám) nepůsobí jen jako další eko-blázen, který se někde přivazuje ke stromu. I zarputilým odpůrcům globální změny klimatu a ekologických problému se slova tohoto muže popírají nesnadno. 2) Film je zpracován a problematika předána tak, že danou myšlenku dokáže obstojně uchopit i člověk, který se o ekologii a přírodu běžně až tolik nezajímá. A za 3) Život na naší planetě není jen dystopickou koláží tajících ledovců. K celé problematice totiž sice přistupuje s patřičnou (lehce negativní) emocí, ale především se snaží být konstruktivní a ve svém závěru dokument navrhuje možná (více či méně složitá) řešení či někdy spíš vize pro v tomto ohledu udržitelnější a lepší budoucnost. A divák tak neodchází od obrazovky s cynickým pocitem, že už je stejně vše ztraceno a sám poctivým tříděním plastových sáčků nic neovlivní, ale odchází s (byť minimálním) pocitem naděje a myšlenkou, zda opravdu on sám nemůže něco dělat lépe. A to jsou důvody, proč si tenhle dokument nezaslouží méně než 5 hvězd. Že je celý film kompilací naprosto dechberoucích záběrů přírody, to nepovažuji snad ani za potřebné zmiňovat. I kdybyste se měli podívat jen kvůli hezké "kameře", má to smysl. Snad jedinou negativní věcí, kterou lze s dokumentem spojit, je, že ti kteří by to potřebovali nejvíce, se na něj asi taky nejspíše nepodívají. S tím však film samotný z logiky věci mnoho nesvede. A úplným závěrem pro ty, o kterých jsem právě psal: Ano, příroda si jistě nějak poradí sama. A to je právě ono. Nejde totiž nutně jen o to, zachránit přírodu. Jde taky o potřebu udělat co nejvíce pro to, abychom udrželi krajinu alespoň v takovém stavu, abychom v ní mohli spokojeně nadále fungovat my, coby živočišný druh, a aby kvůli nám zbytečně nemizely druhy jiné. ()

yrwen

Zpověď muže, který zasvětil přírodě celý život, a který zažil jak její prosperitu tak i její vykořisťování. Od počátku civilizace žili lidé v souladu s přírodou. Brali jen to, co potřebovali, nic víc nic míň. Takto to fungovalo po mnoho staletí až do toho 20., kdy jsme během krátké doby dosáhli takového technologického pokroku, že jsme začali přírodu vykořisťovat, aniž bychom si to uvědomovali. Tento dokument názorně ukazuje dopady lidské činnosti a porovnává přírodu před a po tomto rychlém vývoji. Po zhlédnutí tohoto dokumentu jsem cítil zlost, vinu a smutek, protože jsem zhlédl počátek možného zániku. Cílem dokumentu však není vyvolat deprese, ale dovést lidi k zamyšlení a dát jim možnost, něco změnit. Po smutných záběrech současného stavu naší planety přichází vypravěč i s nadějí a řešeními, které pomohou tento nepříznivý trend změnit. Krásným příkladem toho, jak málo stačí ke zlepšení, je dokument: Rok, který změnil Zemi. Vždyť stačí jenom chtít... ()

Alexguba

Tak se mu to zase povedlo, i tady mi David vyvolal pár slz. Možná občas přehnaný emocionální nátlak, ale ono už to asi jinak nejde, aby to pochopili všichni. Za mě 10/10. ()

PanLord

Z čistě kinematografické stránky nemám dokumentu co vytknout. Opravdu se jedná o skvěle zpracované dílo plné famózních scenérií, prostřihů a zejména posloupnosti. Bohužel se však jedná o ekobiologickou propagandu typu Greenpeace, která v nás má probudit jisté pohnutky k tomu, abychom utvářeli biodiverzitní svět. Samozřejmě jsem této myšlenky fanoušek, ovšem jakým způsobem bylo poselství vypravěčsky podáno, to mi rozum stál. Mezi nejzásadnější paradox "návodu na rozum" zařazuji to, kdy sir David mluví o tání ledovců a rozšiřování plochy oceánu, která do sebe vlivem své temnoty absorbuje veškeré sluneční teplo, čímž se planeta otepluje. Následně mluví o tom, jak je solární elektrárna v Maroku nejfantastičtější věc na světě a že by se asi Afrika měla využít pro tento typ alternativního zdroje energie. Aha, takže uděláme další obrovská černá místa, aby se země schladila. Veškeré ty plky o pálení fosilních paliv nakonec vyústí v závěr, ve kterém David řekne, že "příroda si vždy poradí" v souvislosti s Pripjatí. Na jednu stranu nám promlouvá do duše, ale na druhou nám doslova řekne, že si s tím nemáme dělat hlavu, protože příroda si vždy poradila. ()

to08.net

A co byste vzkázali v devadesáti letech světu Vy?  Z těch čísel se mi tedy udělalo poněkud mdlo, ale je to na nás všech. Miluju Davida Attenborougha stejně jako Jane Goodall, jsou vždy tak velmi inspirující. Kéž osloví co nejvíce svých fanoušků, kteří je mohou následovat. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů