David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

LEGACY

Tohle je tak urgentní film, jak žádný jiný. Doufám, že povede k prozření u těch, jenž se stále opírají o své návyky a honbou za profitem. Tohle je do očibijící, následky mohou být nedozírné. Jen naprostý ignorant se nesnaží o snížení tlaku, jakým zatěžujeme planetu, přizpůsobili jsme si ji k našemu komfortu a ničíme biodiversitu, je na čase splatit dluh a začít dělat odpustky. Já jsem za poslední čtyři roky snědl, asi jeden salám, jednu šunku a lžičku haggisu, maso miluji, ale okolnosti mě přivádí k radikální změně. Těším se na svět poháněným obnovitelnými zdroji, vlády omezí rybolov a nepustí člověka do deštných pralesů, těším se a doufám jen, že to stihnem. David je kapacita a tohle je jeho howling k nám lidem. ()

Brain-D

Nejlepší dokument, který jsem kdy viděl. Zpověď cestovatele a dobrodruha, který poukazuje na vývoj/rozpad "naší" planety Země. ()

bizz_mjc

Dlouhodobě si toto vše uvědomuji a taky se snažím v symbióze s tímto žít, ale Attenborough vše tak jednoduše a na podnosu podává, že i přesto mi bylo několikrát těžko. Důležité je, že pán v požehnaném věku 93 let přispěchající na pomoc, nachází v té temnotě světlo. ()

Eleanor05

Málo naléhavé poselství... Planeta umírá, lidé se nekontrolovatelně množí, zvířecí druhy vymírají. David Attenborough k tomu však řekne jenom to, že mizí divoká příroda a to pro nás lidi v budoucnu bude mít neblahé následky. Pohodlně se vyhýbá obludnostem, která lidé páchají denně a ve velkém na zvířatech (lov delfínů, řezání žraločích ploutví zaživa, kožešinové farmy malých savců, pytlačení slonů a nosorožců, klecové chovy drůbeže, odebírání telat krávám hned po porodu, prasata, která se nemohou ani podívat na vlastní mláďata atd.), aby se náhodou nikoho nedotknul a nikoho nešokoval. Aby neukázal prstem na lidstvo a neodhalil jeho zrůdnost v celé nezaobalené nahotě. Attenborough tvrdí, že se ještě tato ekologická katastrofa, k níž máme našlápnuto, dá zvrátit, pokud budeme žít udržitelně, používat obnovitelné zdroje energie a nebudeme se tak moc množit. Hm, to se nestane. Země jako Indie, Čína nebo Rusko úplně kašlou na životní prostředí, pro ně nemá hodnotu ani lidský život, natož zvířecí. Ti nikdy nebudou žít udržitelně a nikdy se nevzdají uhlí. Dětí také nikdo nebude mít míň, protože je potřeba, aby budoucí generace vydělávaly předchozím přemnoženým generacím na důchody, jinak se zhroutí sociální systémy. Lidstvo chce víc a víc, neomezí se. Daleko pravděpodobněji vyjde ona černá předpověď budoucnosti, taktéž zmíněna v tomto dokumentu, v níž planeta hoří a je zdevastována... Neříkám, že výpověď Davida Attenborougha není zajímavá, ale bohužel není dost pádná a závažná natolik, aby ve společnosti skutečně něco ovlivnila a změnila. 3*. ()

pursulus

Válka na Ukrajině. Festival propagandy začal.¬         Nedávno četl jsem pěkný článek na internetovém občasníku Krajské listy, v němž popsán rozdíl mezi informací a propagandou; stručně informace je argumentace pracující s fakty, propaganda je manipulace pracující s emocemi. Na mne tak mnoho přejatých slov, pojďme dál — ale nezapomeňme je.¬                 D. Attenborough proslul svými dokumentárními filmy o přírodě a ekologii. Tam, kde se zabývá po většině fakty (jako třeba v nádherném "Tajemství oceánu"), je úžasný; tam, kde manipuluje (jako v "Životě na naší planetě"), působí jeho úsilí trapně, alespoň pro člověka, který dovede fakta od emocí odlišit, což je vesměs záležitost nelehká. Závěry a rady manipulátorů jsou totiž zhusta natolik poznamenány konfliktem s realitou, že patří do říše snů. Jestliže se více než devadesátiletý stařec ohlíží za svým životem manipulativním způsobem, po tom je mi ho líto — aniž bych si však přestal vážit jeho faktografického díla.¬                 Toto poznamenání píšu ve stínu současné přeměny světa, která fakticky začala vpádem ruských vojsk na Ukrajinu coby ještě samostatný stát. Také tady se přes nízké pudycity a zmanipulované veřejné mínění těžko hledají fakta a reálná pravda. Přitom by stačilo říci veřejnosti pár vět, pár faktů navíc v té jinak smršti blamáží útočící silněji na pozadí nezákonného uzavření internetových stránek zveřejňujících podle tajných služeb extremistické názory. ()

Jaro.Krafcik

Celkom dobrý dokumentárny film od netflixu. Ale určite nadhodnotený. Fanúšikovia seriálu Our Planet si prídu na svoje. Klobúk dole pred pánom Davidom. Vo svojom veku 94 rokov vyzerá a znie veľmi dobre. 4* ()

vyfuk

Poselství je jasné. Zpracování taky. Důkazy v celku mluví jasně. Ale co z toho. Nebudu lhát. Jsem skeptik. Koukat na tento film je pro mě asi jako koukat na zprávy označení s titulem "novinka!", která je ale z roku 2010. Ano, tento svět jde do kytek. Nebo spíše kéžby to bylo do kytek. Spíše je to opak. Attenborough má za sebou hodně věcí, hodně poznání a zkušeností, o které se může dělit. Problém je, že mnoho lidí mu to bere s láskou a učí se. Většina však taková není a nějakého Brita, co jezdí za opicema bude při nejlepším ignorovat. A asi to je ten problém. Jsem skeptik. Tahle společnost je kapitalistická. Přes komunistickou Čínu (ironie) až po zakonzervovanou Ameriku s levicově radikálními sklony. A to je vše. Jsou tu vlády, které budou cucat cecek dokud to jde a malé podniky, které chtějí růst. Žijeme jen jednou. A tak to prostě je. Jsem skeptik. A já doufám, že omylný skeptik. Což o to. Já tu za těch padesát let, kdy bude konec světa asi nebudu. Ale o to více je smutné, že je mi víc líto dětí, které nebudou moje a budou to muset zažít, než asi jsou teď jejich rodiče, kterým je to úplně jedno. Nemohli jsme si přát lepší a jasnější Davidův epitaf. ()

Maynard.

No, k tomuto pánovi chovám obrovský respekt za celoživotní dílo a za ty nejkrásnější obrázky planety, který sem kdy v TV viděl. Celkem dost jeho snímků mám skouknutejch. Tenhle se ale přecijen krapet liší. A to tím, že se nejedná jen o zvířata a o planetu, ale spíš o jakýsi poselství budoucím generacím, které nám celých 83 minut valí tenhle panáček do palice. Ale myslí to dobře, tomu rozumím, leč to je přesně ten důvod, proč tomu nedám plnou plavbu :o). I v tomhle filmu člověk vidí mnohé krásné věci, ale dycky jen chvilku a pak to hned přeskočí na něco dalšího a zas dalšího. Každopádně jeho poselství respektuju a tohodle panáčka obdivuju... ()

LuciusWlk

Člověk je prý nejinteligentnější tvor na této planetě. Na planetě, která nejde nahradit. Na planetě, kterou nemůžeme opustit. Ale umíme ji decimovat,ničit,vysávat. Nevím, jestli si toto označení vůbec zasloužíme. Díky lidem, jako je David, a jejich nestávajíci boj za změnu. Potřebujeme to! ()

Reanimated

Povinné pro všechny. Od škol po parlamenty. Líbí se mi, že nakonec dává David malou naději. Zvládnout to můžeme. Chce to jen chtít. Jediné s čím nesouhlasím je důraz na solární energii. Ne všude je tolik slunečního světla, ne všude lze zabrat tak velké pozemky a vůbec se nemluví o nepříznivém vlivu na ptactvo. Osobně doufám, že se nám podaří rozluštit záhadu fúzní energie a budeme mít tolik elektřiny, že nebudeme muset hyzdit přírodu větrnými mlýny a solárními farmami. ()

JADIM

Keď sa niekto narodil v roku 1926 a stále žije, tak musí byť dosť udivený z toho pokroku, ktorý sa tu za ani nie storočie udial. David Attenborough, ktorého som prostredníctvom tohto filmu spoznal je naozaj sčítaný, nie je to žiaden eko-fašista a to čo hovorí dáva zmysel. Dokument nám nenásilnou formou ukázal nie len krásne zábery prírody, ale aj to, že by sme sa okrem pokroku, udržiavania mieru a slobody mali starať aj o tú našu nádhernú prírodu. 9/10 (Videné 17.1.2020, Originálne znenie) ()

Sdoom

Tohle povinně pustit vrchnímu dezinformátorovi Klausovi st. a podobnejm blbcum a s pomocí svorek a rozkapávače na oči jako v Clockwork Orangi mu přivodit stavy těžký nevolnosti a fyzické bolesti. Must see dokument, kterým Attenborough uzavírá svůj odkaz lidstvu. Odkaz krásný, ale tímhle konkrétním dokumentem i dost naléhavý. Tak snad se probereme. (Netflix 4k, orig.) ()

wooozie

Dostalo mě to víc, než jsem si původně připouštěl. Nevím, zdali je horší to, jak decimujeme přírodu, nebo předpověď, co nás ještě čeká. Musím ocenit, že David Attenborough dokázal představit i optimistický plán, jak se dostat s přírodou zpět do rovnováhy, nicméně ty scénáře budoucnosti vypadají natolik katastrofálně avšak natolik realisticky a vlastně i logicky, že lidstvo má zaděláno na pořádný problém. Za 4 miliardy let života na Zemi došlo k hromadnému vymírání pětkrát a teď je otázkou, jestli se k té červené hranici, za kterou už není návratu, raketovou rychlostí blížíme, jestli jsme ji už překročili nebo jestli se lidstvo ještě vzpamatuje a začneme se o přírodu skutečně starat. Každopádně skvělý dokument, protože jestli k tomu má někdo co říct, pak David Attenborough, který je v 94 letech stále neuvěřitelný profesionál, ale tady je navíc více než kdy jindy natolik osobní, že to k zamyšlení musí donutit každého, díky! "Příroda přetrvá. O nás lidech se to s jistotou říct nedá...Abychom tu mohli žít i nadále, potřebujeme víc než inteligenci. Potřebujeme moudrost." ()

MARTIN*I

Jeden z "MUST seen" dokumentů, který by se měl vysílat už od útlého věku na každé škole, kde 94-letý David Attenborough popisuje aktuální témata naší doby, krásnými záběry propojuje minulost a současnost, zřetelně ukazuje katastrofické změny během jeho života, za které jsme bezpodmínečně zodpovědní a které se nás aktuálně naprosto týkají a týkat v následujících letech budou, pokud něco nezměníme. Na rozdíl od podobných dokumentů nenabízí jen dokumentaci, ale i představuje řešení. David se i ve svém pokročilém věku angažuje a je obrovským příkladem. Kdy by si spousta jiných v jeho věku už nasadila teplé ponožky, on cítí zodpovědnost na tyto skutečnosti poukázat. Klíčová věta: "Planeta bez nás přežije, my bez ní ne." Děkuji. ()

Zagros

Tento dokument by mohl být jen další z mnoha ekologických agitek z poslední doby. Kdyby to ovšem bylo od někoho jiného, než je David Attenborough. Na celém světě pravděpodobně není povolanější člověk, který by o tomhle tématu mohl mluvit. Rozhodně nejde o žádný pohodový dokument s krásnými ukázkami přírody, ale o tvrdou a krutou realitu, kterou jsme si jako lidstvo na planetě sami způsobili. Problémy, které máme a které nás při naší další nečinnosti čekají, jsou opravdu strašné a celé to může lehce skončit katastrofou. Ale ještě není pozdě. Maximální hodnocení dokumentu dávám nejen za jeho naléhavost, ale také za jeho optimistický závěr a světýlko na konci tunelu. Ještě máme šanci se zachránit. Stačí být „JEN“ ohleduplný k přírodě a planetě, a pokud možno, co nejméně do ní zasahovat a především jí už dál neškodit. Děkuji lidem jako je David Attenborough, že pomáhají ostatním otevřít oči. ()

Chmur

Povinný dokument pro všechny v bohaté části světa. Ačkoliv je poslední část filmu o naději, tak já ji moc nevidím. Obávám se, že apokalyptické scénáře některých sci-fi se blíží mílovými kroky. To nic nemění na tom, že David Attenborough je člověk, který prožil úžasný život a má o čem vyprávět. ()

hEmy_

Složitá témata podána tak zjednodušeně a bez zbytečné hysterie, že by je pochopil i pětiletý Vašík. Must-see (nejen) pro všechny bagatelizátory dopadů lidských činností na naší planetu. Attenboroughův závěrečný optimismus bohužel nesdílím, jelikož otázky udržitelného rozvoje "řeší" (často kontraproduktivně) pouze irelevantní EU, co si budem... Změna dnešního konvečního způsobu života tedy nastane leda po skutečné krizi. Do té doby si ale můžeme užívat luxusu, který nám život v této éře nabízí. Mám na mysli např. poslouchání cringe podcastů či lajkování degenerátů na instagramu a tiktoku. What a world we live in. Jak by řekl můj děda: "To je život na h****." ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů