David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

heyda

Pro mnohé Čecháčky by mohl být David Attenborough jen dalším ekoteroristou (což je dnes oblíbený termín pro každého, kdo upřednostňuje přírodu před ekonomickým prospěchem). Ale jak David skvěle odvyprávěl a ukázal během necelé hodinky a půl, není to ekonomika versus příroda. Je to buď příroda, která bude prosperovat a pak bude žít i prosperovat člověk a nebo bude prosperovat špinavý průmysl a zemědělství a lidstvo skončí. Zkusme si to představit...100% ()

Stanislaus

"...to continue we require more than inteligence - we require wisdom." Život na naší planetě je dechberoucím svědectvím muže, který i v tak požehnaném věku překypuje neuvěřitelným odhodláním sdělit nám - lidem - v jakém stádiu se nachází "matka Země", a jakým způsobem bychom mohli upravit náš vztah ke "všudy"-přítomné přírodě, již jsme si tak sobeckým způsobem přivlastnili. David Attenborough má za sebou dlouhý život, a když se ohlédne, má se rozhodně na co podívat - jak na pěkné zážitky, tak i na smutné skutečnosti, k nimž za poslední století naší kolektivní vinou došlo. Z technického hlediska jde o klasicky vynikající zážitek, jenž vedle nádherných záběrů z různých koutů světa nabízí i děsivé výjevy z možné budoucnosti, která nás může potkat. Film obsahuje mnoho zajímavých myšlenek a nejedno moudro z úst "krále zvířecích dokumentů" by se mělo vytesat do kamene. "If we take care of nature, nature will take care of us." ()

HellFire

David Attenborough toho pro naši planetu udělal více než lidé, kteří za ni svým jednáním nesou odpovědnost a za to mu patří velké poděkování. Teď jen aby si svou roli uvědomili i lidé, kteří mají tu moc něco změnit. ()

Jenda

Nezavírejte oči. Je nutné, abyste konečně viděli stádo mrožů padajících z útesu, protože se na něj už nevejdou. To je metafora pro lidstvo. Jsme přemnožení a není tu místo pro žádný jiný druh. Ani pro nás. Napůl svedectví Davida Attenborougha, napůl jeho poslední vůle... Get it? ()

Sifaka

Hodně silný dokument, dost depresivní, ale s poselstvím, že ještě není pozdě...jen mám strach, že lidí jako David je méně, než těch u kterých vyhrává spotřeba a bohatství nad vším ostatním... ()

JASON_X

No určitě je to myšlenkově podnětnější a kvalitnější divácký zážitek, než filmy o mongoloidní Grétě, ale stejně si myslím, že pan Attenborough ve svém teatrálně patetickém životním poselství neřekl nic nového, co by aspoň průměrně vzdělaný a o svět se aspoň průměrně zajímající člověk už dávno nevěděl. Sesumírovaná fakta o růstu populace, teploty a škodlivin, a naopak o klesání počtu hektarů lesa a živočišných druhů, jsou všeobecně známa. A řešení taky - přestat se množit, nežrat maso a energii brát ze Slunce. Skvělá zpráva, teď to ještě ale bude potřeba zrealizovat, hlavně tedy v onom tzv. třetím světě. Nevím ovšem jak, podobnými prvoplánově dojímavými dokumenty asi sotva. Já osobně nejdřív kdysi před léty spoléhal na ptačí chřipku nebo na ebolu, že by mohly to lidské přemnožení trochu přibrzdit, ale byly to slepé uličky. A čínská chřipka je taky bohužel zdá se jenom uměle přiživovaný a zveličovaný mediální humbuk. Takže snad se žlutým soudruhům v tajných podzemních laboratořích časem podaří vyrobit nějaký opravdu pořádný supercloumák, který s tou nadměrně početnou lidskou populací teprve pořádně zacloumá, ne jako to nedochůdče covid-19, nebo jak se to jmenuje. A nebo s něčím přijde sama matička Gaia. A buďte v klidu, nebylo by to zdaleka první masové vymírání v dějinách Země, jak známo. Jo a mimochodem až se za pár miliard let stane ze Slunce rudý obr, bude tady stejně se životem šmytec, takže ty řeči o tom ohrožení biodiverzity berte s nadhledem a "z hlediska Věčnosti". ()

luka4615

Precizně zpracovaný výpravný dokument, v němž nám legendární David Attenborough ukazuje nejenom krásy naší přírody ale i to, jak ji lidské pokolení nezvratně v průběhu let systematicky decimuje. David Attenborough: A Life on Our Planet kromě nádherných záběrů a hloubavého přesahu nabízí i schůdné řešení této alarmující problematiky. Tohle enviromentálního svědectví v průběhu jednoho naplněného lidského života byste tedy určitě neměli minout. Výborná práce! (Netflix) ()

mm13

Čo do vyznenia, stačila by mi prvá polovica, ak nie tretina, kedy sa v kocke a v jasných číslach dokumentuje úbytok divokej prírody na našej planéte. Také príhodné memento, ktoré by sa mohlo v médiách opakovať aspoň 2x ročne. Akonáhle ale starý pán prídu s predstavou o riešení, celé sa mu to rozpadá, pretože tie riešenia sú buď falošnou nádejou do budúcnosti alebo číra nevedomosť o tom, ako dnes veci fungujú a čo to vlastne je ten globalizovaný svet, v ktorom žijeme... a čochvíľa (o niekoľko dekád) budeme už len živoriť. Do pozornosti dávam komentár Dan9K, ktorý mi ušetril pekných pár riadkov a síce ním prednesené stále ponecháva priestor na nejakú tú polemiku, v istej rovine je veľmi presné! ()

ScarPoul

Dokým bude David Attenborough stále dýchať... hoci má 93...verím že bude stále usmerňovať tých privilégovaných, ktorý môžu niečo zmeniť. Sila tohto svedectva je v jeho úprimnosti, porovnávaniu a prognózam. A hoci sa môže na chvíľu javiť pesimisticky, je zároveň aj plný odporúčaní a postrehov ako to zmeniť. A nie len na tej globálnej rovine ale aj na individuálnej. Ďalšia z vecí, ktorú treba vidieť a doceniť. A úvod a záver v Černobyle považujem za trefný a skvelý autorský zámer. ()

d.beseda

Klidné, nenásilné, nevtíravé, mrazivé ... Komorní až minimalistická zpověď člověka, kterému není lhostejný osud této planety. Sice by měl vidět každý, ale ne každý se s tímto dokumentem ztotožní. 100% (VOD/2020). ()

Hwaelos

Jisté je jedno: David Attenborough je frajer. Ve svých 93 letech disponuje nejenom velmi bystrou myslí, ale především by si mohl říct, že už to má za pár a že na nás peče. Místo toho vytvoří dokument, který je mnohem přesvědčivější než libovolné alarmující pokusy z poslední doby (za všechny třeba Before the Flood). Čím to? Především tím, že je dokument postavený coby svědectví jeho života. A přiznejme si, nikdo není povolanější pozorovatel než člověk, který sledoval úbytek divočiny tolik dekád. Nikdo si u tohohle dokumentu nemůže namlouvat, že jde o dílo kancelářského aktivisty, který si přečetl pár knížek a od stolu pronáší nějaká univerzální moudra. Proto je i pro lidi s nulovým zájmem o environmentální problematiku tenhle film odmítnout. Patřím k těm, kteří se z dokumentu nedozvěděli informačně nic nového, ale přesto jsem hrozně rád, že jsem ho viděl. Protože vědět a být svědkem jsou rozdílné věci - a naléhavá svědectví jako je tohle teď potřebujeme jako pes drbání. ()

JohnCZ

Krásná a moudrá zpověď člověka, který se přírodě věnoval celý život a zároveň po formální stránce dokonalý dokument, který i přes četná zjednodušení shrnuje vše zásadní, co naši planetu v současnosti sužuje. David Attenborough tu sice neříká nic, co bychom vyloženě nevěděli nebo netušili. Přesto ale pochybuji, že si mnoho z nás tyto problémy a hlavně jejich kritické dopady na budoucí život nejen divoké přírody, ale i nás samotných, skutečně uvědomuje. Těší mě, že si vyspělé země nejenže problém uvědomují, ale konečně ho začínají organizovaně řešit a že třeba Evropa jako jedna z mála má odvahu zariskovat a do podobných změn se skutečně pouští. A to i navzdory možnému ohrožení vlastní ekonomické stability a nadstandardní životní úrovně obyvatel, která ale při zachování současného směřování stejně není dlouhodobě udržitelná. Doufejme jen v to, aby tyto změny byly nastaveny rozumně, efektivně a abychom kýženého výsledku dosáhli dříve, než si pod sebou stihneme podřezat větev. Vždycky mě rmoutí, když veřejnost (a zejména všeználci z internetových diskuzí) veškeré snahy o změnu, jakkoli tyto změny mají nepochybně i svá mnohá úskalí, pejorativně označí za "ekofanatismus" či dokonce "bruselský ekofašismus." Těm bych tento dokument pro jeho lehkou uchopitelnost, údernost, ale i jasné důkazy a emotivní zabarvení pouštěl především. Kdo jiný ve svých 93 letech má k tématu co říci více, než právě legendární David Attenborough? ()

Padme_Anakin

David Attenborough má tak výsostné postavení, že si může dovolit být upřímný a otevřený, k tomu tedy obdivuji jeho houževnatost a odevzdání se dané problematice, on to jistě vnímá jako své životní poslání, což je krásné a mělo by to tak být.. Co se týče lidí a jejich vlivu na naši planetu raději budu mlčet, obávám se, že bych se nedokázala udržet v mezích slušné češtiny.. Inu, je za minutu dvanáct, to všichni, co dění sledují, ví.. ()

FFilipCZ

Lidstvo si zabralo svět pro sebe. Jak jednoduše a trefně řečeno v jedné větě. Neskutečný přesah a precizní výprava, jako je panu Attenboroughovi už přes 50 let vlastní. ()

ArsenalEagle

Sir Attenborough je desítky let naprostá klasa a co se přírody týká tak její největší řečník. Nestačím se divit, v jak dobré formě i ve svých 94 letech je, jak mu to myslí a jak se fyzicky drží, v obou případech lépe než o 30 let mladší lidé. Co se mi na tomto (nechci úplně říci dokumentu) filmu líbí, je, že kromě děsivé a známé pravdy, jak to je, je přichází i s relativně jednoduchým a hlavně uskutečnitelným řešením. Je smutné, že téměř stoletý pán nám blbečkům musí říkat o budoucnosti - jemu to může být jedno. Btw. Grétu nepočítám jako někoho, podle koho by měl někdo žít, ale jsem ochotný následovat to, co má smysl a výsledek. Nechápu, že Attenboroughovi dokumenty nejsou povinnou součástí vyučování. ()

Praxis

Tak už si konečně vy lidská hovada uvědomíte, že jestli nezměníme naše myšlení, tak si to tu pokurvíme úplně? Vytáhněte si hlavy z prdele a už konečně začněte přemýšlet a konat. Řekl sir David Attenborough a vydal se na křížovou výpravu, k jejíž realizaci použil massmedium, které máme doma všichni - Netflix. 80% ()

slord

„ Ak sa my postaráme o prírodu, príroda sa postará o nás.“ Vizuálne pútavý a emočne silný dokument z dielne D. Attenborougha, ktorý obsahuje silné posolstvo. Skvelé zábery prírody sa stretávajú s hlbšou myšlienkou jej ochrany a s nádejou na jej záchranu. Musím uznať, že som si cestu, na ktorú nás vzal D. Attenborough užil a odniesol som si z nej viac ako som čakal. 9/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů