David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

LordMysti

Srozumitelně popsané problémy dneška a to včetně vývoje těchto problémů, jejich vývoje do budoucna a návrhy řešení, která jsou také již dlouho známá. Ale v tomto dokumentu je vše krásně a uceleně spojeno do precizního vizuálně dokonalého dokumentu. ()

Mkartaylas56

Jsem ohromen. David Attenborough mě už nejednou dokázal uhranout svými projekty a můžu říct, že ho beru za skutečně velkou osobnost nejen v rámci dokumentární tvorby. No a tímto filmem, navazujícím na výbornou sérii Our planet, mi to jen a jen potvrzuje a nabízí své svědectví o tom, co on sám během svého obdivuhodného života z pohledu vývoje přírody zažil a zpozoroval a zároveň tu sesumarizovává vše podstatné ohledně problematik, kterými se již zabývala právě Our planet. Jenomže zde se nezabývá jen poukazováním na dané problémy, které nastaly z důvodu lidské činnosti, ale zároveň nabízí několik řešení, díky kterým můžeme současný trend a vývoj pozastavit a vytvořit pro následující generace to nejlepší možné místo k žití. Co je ale hlavní, tak toto poselství je ve filmu podáno naprosto srozumitelnou a zároveň vysoce údernou formou, s tím, že se mnou osobně to nakonec hnulo opravdu ve velkém. No a co cením ještě více, tak je fakt, že oproti jiným podobné laděným snímkům, ve vás Život na naší planetě nezanechá depresivní pocity o tom, jak jde všechno kolem nás do kopru, ale naopak ve vás zažehne naději na lepší zítřky a ukáže vám, že ačkoliv dění v současném světě není úplně ideální, tak s tím jde reálně něco dělat a vlastně k tomu není ani tolik potřeba. Abych ale nezačal zabrušovat moc daleko, tak jen na závěr řeknu, že pan Attenborough si za tento dokument zaslouží obzvlášť velkou úctu, protože reprezentuje správnou věc a myslím, že by jej měl vidět opravdu každý. ()

alldo.raine

Silné, velmi silné. David Attenborough uměl vždy zaujmout a kdy jindy, než tímto svým celoživotním svědectvím, poselstvím, predikcí? K zamyšlení, pochopitelné úplně pro všechny. Bez skrupulí, tak jak to on vždy dělal, ale zároveň díky moc za finální část. Prostě naděje umírá poslední, ale musí se konat. ()

Clark_Kent

Musíme obnovit biodiverzitu, o kterou jsme planetu připravili. Musíme světu vrátit divočinu! Nestačí být vysoce inteligentní, musíme být více moudří. Poněvadž právě moudrost je nad přílišnou inteligencí a chamtivostí. Velice potřebný a silný dokument, který musí vidět absolutně každý na téhle planetě. #eatplants #theendofmeat ()

hekla

Třešnička na dortu celoživotního díla Davida Attenborougha, kterou by měl ochutnat každý. Největší síla tohoto filmu je ve stručnosti, srozumitelnosti a údernosti. Tomuto úžasnému pánovi se za pouhých 83 min téměř dokonale podařilo poutavě vysvětlit to, co se jinak dá rozvíjet hodiny, dny a týdny, čímž snad pronikne i mimo klasický "funclub filmů DA". Jsem velmi ráda, že zde zaznělo to, co často nezaznívá - totiž že jde vlastně především o nás, ne o planetu nebo přírodu. Tyto argumenty snad konečně otevřou oči i větší části klimaskeptiků, které jinak "nějaký pralesy a orangutani" nezajímají. Těm doporučuji začít právě touto třešničkou. P.S. Trochu mi to atmosférou, vizuálně i sílou sdělení připomnělo dokonalý videoklip Johnna Cashe - Hurt: https://www.youtube.com/watch?v=8AHCfZTRGiI. ()

Maniik88

Kto iný, než Sir. David Attenborough môže priniesť svetu nesmierne dôležité posolstvo? Film je akýmsi obzretím sa za sebou, zhodnotením svojho života a toho čo videl. Za jeho života mu pred očami mizli celé ekosystémy, topili sa ľadovce, pálili dažďové pralesy, mizli celé druhy a populácia a spotreba človeka nekontrolovateľne explodovala. Pravdu povediac, po prvej polovici filmu som si želal, nech Corona má silu aspoň ako Ebola, nech radšej zhynie ľudstvo ako celá príroda. Ostalo my z nás zle a nevoľno, čo to preboha robíme našej matke Zemi? Moja žena ma trochu usmernila, však to čo teraz robia primitívne národy dažďovým pralosom, oceánom, veď to isté sme urobili my pre pár desaťročiami u nás, či Angličania v EN. Vyrúbali všetky lesy, aby postavili lode. Zabili sme všetky väčšie dravce (ČR) a ostalo tu len minimum druhov. No a to sa deje teraz v menej rozvinutých krajinách. Druhá polovica filmu bola na Attenbrougha hodne optimistická a priniesla rôzne riešenia a nádej. V Kostarike sa za 25r podarilo obnoviť 25% pralesa. Veľeryby sme tiež zachránili. Ide to! A šlo by to aj bez nášho vymretia. Príroda sa obnoví aj bez nás. Super príklad z Černobyľa. Vidím okolo hodne moc pozitívnych príkladov. A ono fakt stačí, aby sme každý z nás zveľaďovali ten náš kúsok zeme, volili našimi peňaženkami udržateľnosť a môžeme sa zachrániť. Dúfam, že ľudstvo a aj každý z nás dostáva rozum. ()

G.THOMPSON

Zpočátku jsem byl vůči tomu dost skeptický a vyhýbal se, čekal jsem nějaké přehnaně zelené poselství o zániku a lhostejnosti člověka, ale zmýlil jsem se. Jako, ono to trošku "zelené" bylo, ale opravdu jen v malé míře a celé to vlastně dávalo smysl, dalo se to celé snadno pochopit a ukázalo pohled velmi inteligentního člověka na onu problematiku. Sir David Attenborough je opravdu výjimečný člověk a má můj velký obdiv, dělat tohle všechno v jeho téměř 94 letech. Je to nádherný film o jeho životě, zároveň i smutný při pohledu na dnešní a pravděpodobnou budoucí situaci, ale také s návrhem řešení a skvěle zachycenou myšlenkou pana Attenborougha. ()

Niflheim

95 %. O ostražitost přišla nejen divočina, ale také zpohodlněné lidstvo. Stovku nedávám ze zásady, i když blíž jsem nebyl hodně dlouho... Možná je škoda, že do řešení nebyla explicitně započítána nutnost četných společenských i politických reforem. Nemá to být však hana dokumentu, takové ambice vskutku nemám a jsem si víc než jist, že pan Attenborough si je komplexnosti tohoto problému vědom více než kdokoliv jiný. Z jeho mluvy a výrazu jsem vyčetl starostlivost, smutek a vztyčený ukazováček, ale to vše na pozadí obrovské noblesy, inteligence a troufnu si říct i jistého nadhledu. Celkově jsem u snímku nostalgicky zavzpomínal na své nadšení do fauny z dětských let, kdy jsem zvládl celé dny prohlížet ilustrované atlasy zvířat. Nelze ignorovat nic, co bylo v dokumentu zmíněno – jít z extrému do extrému by ale mohlo být velmi nebezpečné. Držme si všichni palce. ()

fallanga

Thanks, I hate it. I přes nadějnou závěrečnou patnáctiminutovku, natočil Sir David nejdepresivnější dokument všech dob, který snad otevře oči ropným dinosaurům. Na rozdíl od hysterické Grety se totiž jedná o svědectví nejznámějšího dokumentaristy, jehož názory se mohou rovnat faktům. Celé toto depresivní svědectví je samozřejmě, jak je u Attenborougha zvykem, doprovázeno úchvatnými (a srdceryvnými) záběry a skvělou dramatickou hudbou. Když se k tomu občas přidá záběr na Attenborougha, který tak tak zadržuje slzy, tak výsledkem je silně emoční zpráva celému světu, která zní asi takto: "Nebuďte kokoti, nebo všichni chcípneme." ()

Azrail

Hořkosladké životní svědectví Davida Attenborougha, který ani ve svém neuvěřitelném věku stále nevzdal boj a naději za změnu uvažování lidstva a návrat k souladu s přírodou. ()

tlesk

Tenhle pán má k tématu co říci (na rozdíl od jisté Grety). Dělá to z pozice někoho, kdo má nemalé životní zkušenosti a znalosti. Takovým lidem bychom měli naslouchat. Moudré, skeptické a smutné shrnutí (a svědectví) toho, kam se situace ve světě hnula naším přičiněním za jeden dlouhý lidský život. Nikoli však bez příslovečného světla na konci tunelu. Ještě máme čas... ()

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Bohužel "jenom" 80% ... hodnotím i formu a obsah dokumentu, né jenom krásné záběry zvířatek a přírody. Dokument? Poselství? Výstraha? ... Výkřik do tmy? ... Uvidíme za 100 let. ()

Overclocker8

Se svou celoživotní láskou k přírodě a po všech těch úžasných dokumentech, které během svého života vytvořil, kdo jiný by dokázal lépe posoudit jak moc jsme postupně zpustošili náš jediný domov ve vesmíru? Stejně jako u skvělého dokumentu Home ale navíc cením, že kromě výčitek a uvědomění si co jsme způsobili, přichází i s vizí, jak by se vše zase možná dalo vrátit zpět do rovnováhy. A závěr v Černobylu, stejně jako u jeho předchozího díla Our planet, má v sobě cosi až poetického ()

ilias

Vtahující, smutný a plný krásných záběrů vymírajících zvířat a ekosystémů. Za dobu jednoho lidského života se podíl divoké přírody na Zemi zmenšil z 66 na 35 %, uhlíku v atmosféře je významně víc a celkově to nevypadá pro nikoho dobře... Konec dává jistou naději, jenže podmíněnou okamžitým jednáním - a můžeme společně hádat, zda se k tomu lidstvo jako celek poprvé postaví čelem. ()

PaulCZE odpad!

Země není přelidněná, přelidněná je Afrika, Asie, Střední východ a Jižní Amerika. Ano (viz. WWF charity video), je tam potřeba zasáhnout a nárůst tamější populace limitovat. "Obnovitelné zdroje" jsou největší podvod, který vůbec k ekologii a lepšímu stavu čekohokoliv nevede. CO2 šílenství, green deal.. je jen výplod chorých socialistických mozků, těch, kteří z toho profitují a samozřejmě nesmí chybět hovádka, která skočila na špek. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů