John Wick 4

• Česko John Wick: Kapitola 4 (viac)

John Wick (Keanu Reeves) je za porušenie pravidiel kódexu stále na úteku a Komisia ho chce zlikvidovať za každú cenu. Výška odmeny vypísanej na jeho hlavu neustále rastie a zo starých priateľov sa stávajú noví nepriatelia. Zvyšuje sa aj počet najmocnejších hráčov podsvetia, ktorí mu idú po krku v zbesilej jazde od New Yorku cez Paríž, Osaku až po Berlín. V štvrtej kapitole John Wick možno konečne nájde cestu von – využitím ustanovenia kódexu, podľa ktorého získa slobodu a pokoj, ak sa zúčastní jedného špeciáleho duelu. (Forum Film SK)

honajz

U tohoto filmu je skutečně nutné odhlédnout od veškeré logiky, kdo koho mohl trefit, nebo nemohl, co se dalo přežít, co ne, náhody a tak. Daleko lepší je nechat se opájet komiksovou estetikou na hranici kýče, koketující s kýčem, ale přitom by se z toho filmu mohl učit kdejaký filmař rámování záběrů, kompozici obrazu, práci se světlem (ta je zde dokonalá!) a barvami, hudebním podkresem, a vlastně i scénáři, protože příběh je sice prostinký, ale dotažený do konce a slušně vedený. Navíc to má skvěle využité všechny postavy, každá je něčím zajímavá. Sice je to většinu času jen o střílení a bitkách, ale natočeno je to skutečně excelentně a ten čas rozhodně rychle uteče. Akorát teda prý pravoslavná církev, a v kostele mají lavice? A nemají ikonostas? No tak. ()

Othello

Jeden z obvyklých argumentů vůči akčním filmům je, že se jedná v zásadě o muzikály (či pornografii), ve které je příběh v jen sekundárním vazivem k opulentním choreografiím a tanečním (prcacím) výkonům. S tímto výkladem nemám vůbec žádný problém, protože sám ho zvědavcům, kteří "na akčních filmech nic zajímavýho nevidí" předkládám. Mezi zmíněnými žánry je ale jeden zásadní rozdíl a to je ten, že zatímco muzikály se odehrávají většinou v velkolepých umělých kulisách, které se přizpůsobují oné choreografii, v akčním filmu se choreografie obvykle přizpůsobuje prostředí. Nikoli ale již v posledním Wickovi. Ten je vlastně jen souborem impozantních arén, kde je téměř vše postaveno s důrazem na nějaký vizuální efekt signifikantní pro danou akční sekvenci. Padající proudy vody v tanečním klubu, bojová galerie s neprůstřelnými skly u exemplářů, permanentně projíždějící auta před Vítězným obloukem - to všechno jsou uměle vytvořené elementy k tomu, aby každá sekvence podléhala trochu jiným pravidlům, ale to právě nejenom pravidlům onoho boje, ale jiným pravidlům estetického snímání. A tady to naráží - veškerá prostředí a v důsledku toho i bojové sekvence - jsou strašlivě umělé a i obecně známé lokace typu Vítězný oblouk, působí jakoby existovaly jenom pro tento film a co je nejhorší, jakoby všechny vznikly v jednom studiu. Digitální světla, digitální auta, digitální sklo, digitální pády, digitální výstřely, krev, nárazy, oheň, je to všechno již nepopiratelně artificiální. A neony, doprdele všude svítěj neony! Vrcholem je pak čůrající CGI hund, co jde po koulích. Mě to strašně, strašně mrzí, protože je tam ta Hotline Miami scéna, protože třísetkilový Scott Atkins se zlatýma zubama, protože tam baťůžkář rozkládá v průběhu boje bágl na kevlara, protože tam hraje soundtrack skrze autorádia, protože pro svět tajných organizací za ZAVŘENÝMI DVEŘMI dali cameo Svenu Marquardtovi, ale pokud ten film vypadá již regulérně jako videohra, je přece blbost ji nehrát. Keanu Reevese klidně může zastupovat do dalších deseti dílů hologram a nebude to poznat. ()

claudel

Z Johna Wicka se stal jednoznačný akční fenomén, zavedená značka, která může fungovat další léta či desetiletí podobně jako Rychle a zběsile nebo Mission Impossible. Čtvrtý díl mě v kině doslova uchvátil a nemohu jít pod pět hvězdiček. Vždy se obávám dlouhé stopáže, ale tady nebyl prostor k nudě snad ani na minutu, a kdybych v kině hodně pil, nemohl bych ani na toaletu. Scéna z Ósaky trvala snad dobrých 40 minut, další destinace Berlín a Paříž nemohu nikdy zklamat. Oceňuji obrovskou invenci jak v případě nových postav, tak akčních scén. Slepec a Nikdo vynikali nejvíce, jejich přínos pro děj byl maximální. Z hlediska efektu a humoru se zaskvěl mafián se zlatými zuby v Berlíně. Z akčních scén mi utkvěla nejvíce zmíněná Ósaka, následně moje osobní srdcovka Vítězný oblouk a berlínská diskotéka. Kdybych byl hnidopich, tak mi připadá, že ústřední francouzský záporák v druhé polovině vyměknul, stal se zbabělcem a jeho postava se tak nějak vytratila a nechala zastínit ostatními. Více takových akčních nářezů - já do kina téměř nikdy nejdu více než jednou na stejný film, ale v tomto případě bych dokázal dobrovolně a rád učinit výjimku. ()

luka4615

Výkladní skříň akčního řemesla, která s každou další vteřinou dokazuje, že Baba Jaga ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Tak zhruba nějak takto lze v jedné krátké větě popsat snímek John Wick - Chapter 4, jenž opět posouvá hranice nemožného na zcela novou, dosud netušenou úroveň. Veškeré akční sekvence jsou precizní ukázkou toho, že ve správných tvůrčích rukou i počtvrté ukáží divákovi něco nového a neviděného. Na každém akčním políčku je znatelná láska tvůrců k akčnímu řemeslu, pročež Vás na i na poněkud delší stopáži čítající 169 minut čeká pomyslný vrchol v tomto žánru. Ve finále Vám tedy ani nepřijde na mysl fakt, že ve své podstatě jsou zde jen 3 akční scény, když každá z nich trvá dobře i přes 10 minut, přičemž jsou gradovány zcela epickými způsoby, vedle nichž každý průměrný akční film doslova bledne závistí. A ano, i zde nalezneme neduh v podobě budování elitního zabijáckého světa se svou komplikovanou hierarchií, což se i zde tvůrcům ne zrovna dvakrát daří. Nicméně si sami položte otázku, zda kvůli této "vatě" na snímky s Johnem Wickem vážně chodíte. Tato série vždy byla a bude primárně o precizní oku lahodící akci, která bere dech, takže v tomto ohledu se jedná o naprosto dokonale vysoustružený vysokooktanový filmový zážitek, který Vám mohu bez sebemenších skrupulí jen a jen doporučit. Vážně totiž stojí za to. Výborná práce! PS: Donnie Yen velmi zdatně sekunduje Keanu Reevesovi, přičemž doufám, že ho v této ikonické sérii ještě alespoň jednou uvidíme! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „Have you given any thought to where this ends?“ ()

ancientone

viac je viac. je to presne tá mentalita, ako ked máte 10, rodičia odídu a vy x-hodín, kým vládzeze, idete opojne jednu videohru za druhou. Je tam všetko. Súčasná gamifikovaná dramaturgia aj 80ková komiksovosť, rozhranie od euro-thrilleru, cez western až po hong-kongské akčáky a samurajské filmy. Proste veľmi "klukovsky" márnotratná záležitosť. ()

JASON_X

S každým dalším dílem téhle slabomyslné série, s její až na půdu trapnou "mytologií", dějem i dialogy, se víc a víc divím, kolika lidem z mého okruhu přátel a známých se tyhle pozérské šaškárny s prkenným Reevesem líbí. Ale jo, proč ne, já taky žeru všelijaké mozkovýplachy. Ale tady jsem při některých scénách fakt trpěl jako zvíře. Řežby jsou sice rádoby brutální a syrové, ale já si při nich všímal hlavně jejich totálně retardované choreografie a Reevesovy nemotornosti. A ta úchylná stopáž... A taky mám obavy, že u "pouhé" tetralogie nezůstane, protože závěr je nejistý. A tak jediným pro mě zapamatováníhodným gagem z celého filmu zůstane jedna scéna z Tokia: sexy Japonka v černé kůži se sápe vzhůru po nohou a posléze po zádech do schodů plazícího se tlusťocha, používajíc nože v rukou coby cepíny, rozkošné (37.20 WEBRip). ()

Hogun

Ďalšie pokračovanie bezduchej, rozvlečenej, nenápaditej rozprávkovej Wickosagy plnej stále sa opakujúcich fyzike odporujúcich bojových scén s finálnym digitálnym headshotom a nesmrteľnou 'Babou Jagou', navyše pôsobiacich spomalene a ťarbavo(aby si to mohol divák viac 'vychutnať', pripadne zvládal Keenu s dychom). No nuda na skapanie. Keenu sa asi zasekol v Matrixe pri nekonečnej scéne s agentami Smith-ami (totálne zbytočnej a digitalizáciu si doplatil Keenu z vlastného vrecka) a odvtedy je v presvedčení, že táto nekonečná bojová scénonuda sa oplatí používať všade. Vcelku je to ale prekvapivo dobre natočené (až na prestrelenú stopáž a absenciu strihu), scény pekné a Cain s Nobodym boli spestrením. Ináč by to bol u mňa čistý odpad. 3/10 ()

matestlust

Ač nejslabší díl ze série, pořád je to 100% akční jízda a zároveň veliké vizuální porno. Stopáž zde je zbytečná, ale člověk ty prázdné chvilky promine, jakmile naskočí akce. Velké plus také za Donnieho, ten mi zde sedí skvěle. John Wick 4 je velmi důstojné pokračování naprosto skvělé série. I přes těch pár much si stále zaslouží plnou palbu. ()

Lucasion

John Wick Chapter 4 je pro mě asi největší zklamání roku. Po trojce to měli uzavřít a nechat to jako trilogii. Čtyřka je úplně zbytečná, a to říkám já, který před lety ještě prosil v letním kině ať ta akční jízda pokračuje. John Wick měl vždy naprosto geniálně ztvárněnou akci a nikdy jsem neměl pocit, že je jí přehršel. Až doteď. Nikdy by mě nenapadlo, že u akčního filmu budu prosit v duchu o trošku dialogů a příběhu. Ten totiž v posledním Wickovi zoufale chybí. Jasně, každý z předchozích dílů měl jednoduchý příběh. Ale tady není žádný. Kapitola 4 je slepenec neuvěřitelně dlouhých akčních scén a nebýt té, kdy kamera zabírá byt z vrchu, tak ani nejsou nijak nápadité. John střílí, vraždí a škrtí každého kdo mu přijde do cesty, nebo mu jde po krku. A to se děje celé skoro tři hodiny. Na konci jsem byl doslova vyčerpán a přál jsem si ať už to akcí nepokračuje. Nebýt naprosto fantastického Billa v roli záporáka, tak bych si opravdu přál, aby tenhle film vůbec nevznikl. On je totiž neskutečný ďábel a doufám, že podobné role bude hrát častěji. (60 %) ()

Morholt

Rozpaky. Nemůžu říct, že je čtvrtý Wick špatným filmem. Opět se to řeže jedna báseň, nové postavy jsou fajn od A až do Z a prostředí Paříže, kde se notná část děje odehrává, bitkám i přestřelkám slušelo. Ale stejně jako mnozí budu žehrat na stopáž. Na film, kde vlastně nejde o nic jiného, než si dát pořádně do huby, jsou skoro tři hodiny strašně moc. Navíc některé rvačky jsou šíleně dlouhé. Třeba hned ta první řežba odehrávající se v Ósace sice ze začátku královsky bavila, ale pak to všechno krytí za neprůstřelnými saky a střílení do jediné škvíry v brnění začalo být strašně monotónní. A totéž se dá v menší míře říct i o dalších akčních sekvencích, které z mého pohledu měly jeden jediný účel a totiž to celé natáhnout. Jenže  výsledkem bylo, že i když se přede mnou odvíjela lekce z vysoké akční, na můj vkus jsem až příliš často tlačil čas dopředu. Za mě zatím nejslabší díl. 70% ()

Rohy212

John Wick se ve čtvrtém pokračování série potýká (kromě hordy odměnychtivých zabijáků) také se dvěma novými protivníky: hustou dopravou kolem Arc de Triomphe a schody k Sacré-Coeur. Za těch 169 minut stopáže se špatně mluví jen málo, zbytek je poctivá, nádherná a často bohužel i nudná řežba. ()

Lacike

Najprv som chcel napísať, že je to to isté čo trikrát predtým, ale ako vidím, tak už aj niektorí fanúšikovia predošlých dielov nie sú dvakrát nadšení. To len potvrdzuje, že ja túto sériu proste nechápem. Prečo vlastne ide ten syndikát po Johnovi a prečo vlastne ide on po nich a radšej sa niekde nezašije? Naviac Johnove dialógy z 90% tvorí vzájomný pozdrav: Caine, John. Winston, John. Atď. Trápne. A trápna mi miestami pripadala už aj akcia jak bola úplne mimo reality. Hlavne úvodná hodina neponúkla absolútne nič, čo by ma aspoň trochu bavilo. Hej, technicky je vymazlená a kaskadéri sa snažili, ale bolo to strašne ubíjajúce a veľmi rýchlo to začalo nudiť. Epizódka s Adkinsom bola aspoň vtipná, ale tiež už má asi najlepšie za sebou a rovnako ako Zaror vo filme nepredviedli skoro nič náročnejšie, čo by ospravedlnilo ich obsadenie. Donnie mal aspoň sympatickú postavu, ktorá neustále zvádzala boj na ktorú stranu sa pridá. Až automobilové finále bolo konečne trochu cool. Samozrejme jak Wick, tak aj všetci naokolo mi boli ukradnutí, ale konečne som sa dočkal aj nejakých pôsobivejších kaskadérskych kúskov. Následná rubanica na schodoch obsahovala tiež pár zaujímavých momentov, ale zase to bolo nekonečné a ubíjajúce. Z tohto filmu by som kľudne vystrihol aj hodinu akcie a trochu sa viac venoval nejakému zmysluplnému deju. Ale to je už v tomto vesmíre nemožné. Od druhého dielu sú už v rovine fantasy. Nesmrteľnosť všetkých až kým nie je vhodný čas, aby chcípli, je už bohužiaľ smutným a otravným trademarkom série. No a megaprestrelka z pohľadu zhora pôsobila už čisto ako videohra, ale nie v tom dobrom zmysle. Táto séria nie je pre mňa, čo viem už od druhého dielu, ale zakaždým som to riskol znova, pretože som dúfal, že špičkoví borci, ktorých v každom diele obsadia, dodajú sérii nový vietor. Ale bohužiaľ sa zakaždým museli prispôsobiť štýlu série. Takže, už mi je jedno kto sa objaví v ďalšom diely. 3/10. ()

ScarPoul

Stále sa mi páči tá mytológia za tým. Páči sa mi aj ako Stahelski naplno využíva prostredia. Či už je to Osaka alebo pôsobivý Paríž. Akčné scény stále dokážu zaujať a množstvo postavičiek má funkčné charaktery a vzájomné interakcie medzi nimi sú uveriteľné. Pri kartovom stole dokonca držíte palce všetkým zabijakom. Laustsenova kamera je nápaditá a priehľadná. Stále viete čo sa deje. Atmosférické a v určitom zmysle aj melancholické. A Skarsgard je skvelý záporák. Trošku zamrzí, že emočné spektrum u Johna Wicka zmizlo po prvej časti, ale oceňujem, že mu to v tomto prípade dopĺňali iné postavy. Finále uspokojivé. Dlhá minutáž vôbec nevadí, pretože to neustále niečím prekvapuje. Jedna z najlepších akčných sérií tohto obdobia. Štvrtej kapitole chýbalo k dokonalosti naozaj málo. ()

BoPo

Lepšie ako trojka, ale zároveň s najmenej zaujímavými postavami z celej série. Potešil Scott Adkins, ktorý ako keby vypadol z videoklipu kapely Rammstein k songu Keine Lust. Za vrchol považujem prestrelku z vtáčej perspektívy. Ak by to bol naozaj záver série, tak fajn, najvyšší čas. Reeves pajdá zasa o niečo viac ako predtým a súboje už ma miestami boleli zaňho. Záver to však nie je, chystá sa päťka... ()

GeusX

Jednotvárné, samoúčelné a opakující se. Ano, to všechno čtvrtá kapitola Johna Wicka je. Žádný překvapující novátorský scénář tu nevidím. Prostě jen akce, akce, pauzička na filizofování a za chvilku zase akce. A to povedeně zpracovaná. Výprava, hudba, kamera, dynamická režie akčních kaskadérských kousků i realistické triky v tomto fantaskním světě zabijáků jsou tak zdařile pompézní, že mi bylo vlastně jedno, že je to stále o tomtéž. 80% (viděl jsem: 1x cz dvd) ()

Silence

Mám tuhle sérii vlastně hodně rád. Mám rád Keanu - poctivost a dřina, kterou do projektů dává, je nevídaná - mám rád  tu nekompromisnost, se kterou John Wick zasazuje headshoty a přestože mi druhý díl úplně nesedl, pokaždé jde o technicky skvělou filmařinu, v reálných exteriérech, s perfektní fyzickou akcí. Ve čtvrtém díle se ale série dostala opravdu na hranu. John Wick se vyčerpal a bylo by pro něj nejlepší, kdyby tímto bylo opravdu vše uzavřeno. Všechno se totiž tak nějak utrhlo ze řetězu. Nechápejte mne špatně, ten film opět vypadá skvěle, nepostrádá nápady, skvělé momenty, jednotlivé akční sekvence jsou vždy něčím originální, ale zároveň je téměř každá akce až úmorně dlouhá - aniž by to z kontextu dávalo smysl či nějak významně gradovala. Jen nabíhají a náhodně se objevují další a další (desítky) protivníci, které John kosí až za hranou superlidskosti adekvátní této postavě. V podstatě již od první dlooooouhé akce v Ósace, kde obrnění záporáci po jednom čekají, než se na ně John otočí, aby si nechali dát nakládačku a prostřelit hlavu a při tom se pitvoří jako by vypadli z Teletubbies, jsem měl nepříjemné obavy, aby se pomyslná ručička na vahách definitivně neodklonila z únosných komixově-akčních mezí ke karikatuře či parodii sebe sama... a nejsem si jistý, zda se tak v některých případech nestalo. Přebubřelost, do které se tímto filmem série dostala, dokládají i snahy o budování mytologie a vysvětlování nových starých pravidel, které zabírají notnou část výplní mezi přestřelkami. O tom všem se mluví s naprostou vážnou tváří - ve světě, který nefunguje, ve světě, kde obyčejní lidé v klubech a na ulicích se zájmem sledují, jak se druzí masakrují, ve světě, kde řidiči srážejí desítky chodců a nikoho to zřejmě vůbec nezajímá, ve světě, kde najednou nikdo nikde není. Tohle už práh směšnosti překročilo. Já upřímně (a naivně) doufám, že se všichni poplácají po zádech, že se podařilo přivést na svět velmi dobrou a dobře uzavřenou čtyřdílnou sérii, která nakopla a posunula akční žánr zase o kus dál, rozloučí se a půjdou zkusit něco úplně nového. 6.5/10 ()

Hwaelos

Bezprostředně po dokoukání si nejsem vůbec jist, jak 4. Wicka hodnotit. Tohle pokračování se mi jeví jako podobný mindfuck jako byla kdysi dvojka Cranku. Pravda, sice se tu neperou kaidžu monstra mezi dráty elektrického napětí, ale z druhé strany už první díl Stathamovské série byl natolik bizarním vybočením z obvyklých mezí akčního žánru, že mě jeho pokračování možná šokovalo míň. Faktem je, že už Para Bellum mělo jisté podvratné, komediální prvky typu honička "motorka - kůň" nebo " Wickův fanboy aka hlavní zabiják Mark Dacascos", ale čtvrtý John Wick už vůbec nezastírá, že si dělá z diváka nepokrytě srandu. A mě to vlastně hodně baví, jen se mi to zdá jaksi neústrojné vůči tomu, jak byly konstruovány předchozí díly. Reevsovo špinavé jiu-jitsu, kde každá nepozornost okatě bolí, je nahrazeno ohňostrojem atrakcí, kdy hlavního hrdinu několikrát za sebou srazí auto, spadne z obří výšky a v letu páteří trefí kamennou římsu a kulky se od něj neškodně odrážejí, aniž by se zdálo, že jejich dotyk vůbec cítí. Druhá neústrojnost se pak týká Wickovy výjimečnosti. Předchozí díly sugerovaly, že je tak trochu osamocený polobůh, jehož božskou předností není to, že je nezranitelný a nejlepší, ale že ustojí nejvíc ran. V kapitole 4 se ovšem objeví přinejmenším 4 další podobní polobohové, kteří utečou samopalu, necítí bolest a jejich schopnosti jsou s Johnem Wickem srovnatelné. U obou výtek ale lze říct, že jde o režisérský záměr: udělat tlustou čáru za dosavadním pojetím série a podvratně servírovat divákovi něco, co nečeká. Kde se cítím ale opravdu ošizen, je zrychlování akce a přidávání střihů. Protože pokud byly v něčem dosavadní filmy skutečně osvěžující, byl to tlak na realističnost (slovy Kamila Fily: "není pochyb, že jsou všechny pohyby proveditelné, byť ne v tak návazných sekvencích bez zastavení" - citováno volně). Akční scény aktuálního snímku jsou ovšem okatě zrychlené a namísto plynule snímané akce dostává divák častěji střihy. Pravdou ovšem je, že choreografie jsou mnohem náročnější a nápaditější, takže si to nejspíš takovou daň žádalo. On the bright note: nápaditost se ovšem týká i způsobů snímání. Přestřelka ve vybydleném domě na Montmartre snímaná seshora v jediném záběru je opravdu příjemně osvěžující. V úhrnu: musím si to nechat ještě projít hlavou. Zatím dávám opatrné 4 hvězdy a možná jednu uberu, nebo přidám, až to hlava zpracuje. ()

MoiJe

2 hodiny 45 minut a z toho sa asi 2,5 hodiny biju. NICE. Koniec museli riadne zaonacit, aby im pasoval do konca aky chceli, ale whatever, Jonathan Wick sa nepozera kvoli pribehovej linii a to, preco sa pozera, splnil na plnej ciare. (Pri sledovani je dolezite aj dobre ozvucenie.) ()

Dale

Kým jednička bola akčná pecka, ktorá po celý čas nestrácala dych, dvojka už začínala trochu nudiť a trojka už absolútne nič zaujímavé nepredviedla, štvorka je plná zbytočnej vaty a keď dôjde na akciu, tak som sa pri nej nudil ešte viac ako pri dialógových scénach. Už fakt stačilo. 50% ()

Keanu Reeves si zahraje v komedii od Jonaha Hilla

Keanu Reeves si zahraje v komedii od Jonaha Hilla

08.03.2024

Ballerina přitančí s ročním zpožděním

Ballerina přitančí s ročním zpožděním

22.02.2024

Fanoušci zabijáka Johna Wicka a herečky Any de Armas budou muset zatlačit slzu zklamání, na jejich společné akční dobrodružství si budou nakonec muset počkat výrazně déle. Dlouho připravovaný a mimo… (viac)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Keanu Reeves si přál ve Wickovi definitivní smrt

Keanu Reeves si přál ve Wickovi definitivní smrt

19.09.2023

Jak poznáte, že už má herec nějaké role plné zuby? Tak třeba tak, že při natáčení na kolenou prosí režiséra, aby ho zabil. Tedy alespoň ve filmu. Přesně to byl údajně případ Keanu Reevese (Matrix,… (viac)