Antoine Fuqua, režisér snímok Training Day, Ostreľovač a Pád Bieleho domu, prichádza tentokrát s kriminálnym trilerom Equalizer. Člen špeciálnej zásahovej jednotky Robert McCall (Denzel Washington) zinscenuje vlastnú smrť, aby mohol viesť nerušený život v Bostone. Pri záchrane malej Teri (Chloë Grace Moretz) je však späť v akcii a navyše skríži plány bezcitným ruským mafiánom. McCall berie spravodlivosť do vlastných rúk, aby ochránil tých, čo už stratili akúkoľvek nádej na záchranu. McCall je totiž Equalizer. (Itafilm)

Cervenak

Ultimátny sen zamestnancov Baumaxu. A film presne podľa môjho gusta. Zľahka dlhší, než by sa patrilo, ale inak bez výhrad. Denzel kruto diktuje (hrá tam to isté, čo vo všetkých filmoch z posledného obdobia, ale je v tej frajerskej polohe nehorázne dokonalý), Csokas si vystrihol najlepšieho záporáka kariéry, dialógy sú dobre napísané, atmosféra temná, tempo krásne graduje a akčné scény majú rozkošne brutálne momenty. Najlepšia akčná dráma široko-ďaleko. ()

Gemini

Buď to berete, nebo ne, o ničem jiném to není. "To" znamená, že Robert McCall má nervy z oceli a téměř božské schopnosti, takže je úplně jasné, jak to celé dopadne. Maximálně se může stát, že se některý ze sidekicků nedožije titulků, ale co už, takový je žánr;) "To" také znamená, že Marton Csokas je sociopatický démon s o něco méně božskými schopnostmi, a - jak jinak - s efektními vorskými kérkami, před kterými by měl respekt i Viggo Mortensen;) A ten zbytek je tak nějak celkem nedůležitá soustava rekvizit, aby se to celé mohlo nějak hýbat kupředu. Je to méně efektní a prostší, pokud jde o životní úroveň hrdinů a s ní spojené zasazení filmu, než takový John Wick, ale body count je v Equalizerovi taky slušný. Nejsem si jistý, jaký byl smysl natočení tohoto snímku, protože na to, aby rozjel nějakou sérii, podle mě nestačí - ale musím uznat, že Antoine Fuqua to má stále v paži, a že jsem nějakou dobu měl ekvalizér ve Winampu (ano, někdo to stále ještě používá) přebarvený načerno:) Je to zkrátka velmi slušná žánrovka, která nemá hektické tempo a kulometný střih, ale místo toho má skvělé "já vím, že ty víš, že já vím, že ty víš" dialogy. Takže i když jsem se nemohl zbavit dojmu, že se tu někdo snaží navodit dojem, že je to tak trochu jako Leon, pozitiva převažují. A kdybych si měl vybrat, jestli radši znovu tohle nebo Muže V Ohni, tak vyhraje Equalizer. Ale těsně, takže i tady 70%. ()

Sarkastic

„Co se vám stalo?“ – „Narazil jsem na nějakého hlupáka.“ Pan McCall má jistou minulost. Ta už však neplatí, nyní žije klidný a spořádaný život. Ale ať už to sám sobě přizná nebo ne, tak nějak mu v něm něco chybí. To prázdné místo souvisí právě s jeho minulostí. A když se rozhodne opustit současný bezproblémový stav, může se stát, že probudí zvíře, které už nepůjde zastavit… Spíše pomalejší tempo vyprávění a důraz na rutinu mi sedlo. Z hlavního usměvavého a dobráckého hrdiny se postupně stává takřka bezcitný stroj, který si pro sebe stále něco počítá, a já musím přiznat, že jsem to jemu (a jeho představiteli) „žral“. Samozřejmě stejně jako třeba v každé PC střílečce se zvyšuje obtížnost soupeřů, a to si vyžaduje větší preciznost, takže na jedné straně si tvůrci vyhráli se všemožnými nápady na zabíjení, na druhé však udělali z hlavního hrdiny opravdu robota, o kterého divák jaksi nemá strach, a s každou minutou se na jeho suverénnost divá více a více skepticky. Podobně je to s „coolovostí“ mnoha scén, které jsou sice velmi efektivní, ovšem také značně přestylizované (loď, mikrovlnka, déšť). „Přesunutí ke zdroji“ chvíli před koncem je už vyloženě mimo. Tak či tak, i když se film jistým klišé a žánrovým neduhům nevyhne, je přesto stále velmi napínavý, působivý a zábavný (s parádními pasážemi jako jsou popovídání u večeře, nebo výborně gradované „písničkové“ pronásledování v obchoďáku), a proto mu dávám ještě slabší 4*. ()

Isherwood

Denzel a kutilské techniky, které by vám Přemek Podlaha rozhodně neporadil, anebo taky prequel Muže v ohni, jehož jedinou chybou je, že Fuqua není Scott, tudíž to pomalé budování děje je spíše otravně zdlouhavé (ze 135 minut je cca 20 za trest) a délka zpomalovaček dlouze za hranicí absurdna. 3 a ½. ()

Fiftis

Denzelovi Washingtonovi podobné úlohy jednoducho veľmi sedia. Superhrdinu bez kostýmu mu bez problémov uveríte, s pokojom a inteligentným pohľadom rozloží celú ruskú armádu či skôr mafiu a nikoho ani nenapadne spochybňovať, či na to tento herec zväčša charakterných rolí so šiestimi krížikmi na krku vlastne má. Stačí jeden Denzelov tichý prísny pohľad a všetkým je to už jasné. Režisér Antoine Fuqua trafil priamo do čierneho (bez urážky) a podľa solídnych reakcií kritiky i publika by mohlo prísť aj k druhému dielu. Nemyslím si, že je to dobrý nápad, pretože aj tento film mal veľa hluchých a nudných miesta, skôr by som ocenil, ak by tvorcovia ostali pri samostatnom príbehu. ()

• Podľa režiséra sa Chloë Grace Moretz (Teri) stretávala s reálnymi prostitútkami, aby sa dostala do roly. Tie jej poradili, aby pribrala, pretože v tomto povolaní je treba mať eskortné telo. Moretz, ktorá bola v čase nakrúcania neplnoletá, pre rolu zmenila stravu a pribrala. (Arsenal83)
  • Náklady na výrobu byly zhruba 55 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Role Teri byla původně napsána pro starší herečku, ale Chloë Grace Moretz zaujala režiséra natolik, že pro ni přizpůsobil roli. (Cheeker)

Denzel Washington chystá třetího Equalizera

Denzel Washington chystá třetího Equalizera

13.01.2022

67letý oscarový herec a režisér Denzel Washington (Let, Americký gangster) oznámil, že se chystá na natáčení třetího Equalizera. Prozradil to při rozhovoru o svém nejnovějším snímku The Tragedy of… (viac)

Aquamanův smrtonosný srub

Aquamanův smrtonosný srub

05.09.2015

Když se Jason Momoa stal novým Conanem, moc lidí nejásalo. Pak si ale spravil reputaci ve Hře o trůny a v akčňáku Jedna mezi oči předvedl, že se zvládne postavit i samotnému Stallonovi. Co Momou čeká… (viac)

Gerard Butler po Bílém domě zachrání Londýn

Gerard Butler po Bílém domě zachrání Londýn

31.10.2013

Na začátku roku vypadal souboj dvou letošních „Smrtonosných pastí v Bílém domě“ jako rozhodnutá záležitost. Emmerichův White House Down měl vyšší rozpočet, komerčního tahouna Tatuma v hlavní roli a… (viac)