Pokémon

• Česko Pokémon (viac)
Japonsko, (1997–2023), 476 h 32 min (Minutáž: 22–25 min)

Réžia:

Kunihiko Jujama, Masamicu Hidaka, Norihiko Sutó, Júdži Asada (viac)

Ikue Ótani, Rika Macumoto, Minami Takajama, Majumi Iizuka, Júdži Ueda, Megumi Hajašibara, Šin'ičiró Miki, Bin Šimada, Činami Nišimura, Fumiko Orikasa (viac)

V roku 1995 autor Satoshi Tajiri priniesol do spoločnosti Nintendo ukázať svoj námet o Pokémonoch a rozpútal tak celosvetový ošiaľ počítačovej hry, na základe ktorej vznikol v roku 1998 japonský animovaný seriál s vyše dvesto epizódami. Desaťročný chlapec Ash má jeden obrovský sen chce sa stať pánom virtuálnych postavičiek a príšeriek Pokémonov. Vydá sa preto do sveta s cieľom stať sa majstrom v Lige Pokémonov. Spolu zo svojim verným Pokémonom Pikaču sa bude snažiť vybojovať osem odznakov na postup do ligy. Ash, Pikaču a pokemonskí kamaráti musia zachrániť všetkých vzácnych pokémonov pred ich zlými lovcami. Maskovaní nepriatelia ich môžu pomocou techniky a výbojov premeniť napríklad na zlých duchov. Ash, Misty, Brock a Pikaču sa preto musia vrhnúť do nekonečných dobrodružstiev a zachrániť svet! (oficiálny text distribútora)

Shaman1135

Po tých rokoch čo som strávil pri pokémonoch (seriál a hlavne hry) som si povedal, že by bolo fajn si pozrieť starý seriál. Samozrejme že celý som nedal (tak zle na tom nie som) ale hlavné súboje a najlepšie časti mi neunikli. Takže ako to vlastne s tou "japonskou kravinou na oblbovanie detí" je? 1. Kanto region: Tak vitajte. Prvých asi 10 častí je absolútnou ukážkou toho, čo bude servírované počas celej série, a v značnej miere i počas celého seriálu. Hľadanie pokémonov, odhaľovanie zákonitostí daného sveta, kamarátstva a humor. Sľubný štart. Preto trocha škoda, že sa v tejto rovine drží celý čas. Áno, má to svoje výhody. Predsa len, ide o seriál pre deti, takže poukázať na hodnoty ako je sila priateľstva, pomoc slabším, túžby niečo dosiahnúť a nikdy sa nevzdať sú fajn. Z tohto pohľadu ide o skvele náučný seriál (toto musia potvrdiť aj jeho odporcovia). Ale ja som už vyrástol a ako hráč poké hier sa žiaľ musím pozerať i na tie boje. A to je katastrofa. Neustále opakovanie záberov mi nie je zrovna po vôli. Ďalším problémom je mystifikácia jednotlivých pokémonov a neschopnosť Ash´s monsters vyvinúť sa. Chápem, že tvorcovia chceli mať na obrazovke hlavne tým malých a zlatučkých (cute), ale pri pohľade ako Bulbasaur dáva dole pokemona o 20 levelov vyššie ma ide poraziť. Kvitujem záverečný turnaj, pekné vyvrcholenie série. 2. Pomarančové ostrovy: Prešľap a poriadny. Vyčkávanie na druhú generáciu sa prejavilo naplno. Tvorcovia varili z vody a takto to dopadlo. Gym battles nuda, ostatné časti ešte viac. Samotné vyvrcholenie série bola hovadina na n-tú. To nemohlo dávať zmysel ani v čase vzniku. Ale niečo muselo bežať, tak čo? 3. Jotho región: Druhá generácia a návrat k pôvodnej kvalite. Nové prostredie, nový pokémoni, nové výzvy. V skratke platí to isté ako pri prvej sérii. Ale isté zmeny predsa len nastali. Zvýšil sa počet častí medzi jednotlivými Gym battles, čo podľa mňa dosť znížilo tempo samotného seriálu. Na druhú stranu chápem, že tvorcovia nechceli zopakovať tú istú chybu a chceli seriál potiahnúť až k tretej generácii. Samotné boje boli zaujímavé, ale stále mi trhali žili. Opakovania záberov už bolo menej (no stále príliš veľa), a Ash sa stal odborníkom v používaní nereálnych taktík, čo hodnotím ako výrazné zlepšenie. Konečne som mal pocit, že niečo naozaj vie. Večná škoda, že pravidlá typov a ich vzájomných vzťahov boli postavené na hlavu. "Tvoj Bayleef je proti Magmarovi v nevýhode. Nevadí, aj tak ho porazím." Záverečný turnaj, podobne ako v Kanto region, bol pekným vyvrcholením a slušnou bodkou za prvými pokémonmi. Pár slov na záver: Seriál za slabšie 3*, ale... Obrovská škoda, že seriál bol robení pre mladšie publikum. Pri staršej cieľovke to mohlo byť o niečom úplne inom. Trocha chýbala láska (Misty a Ash), humor postupne tiež drhol (nad vodou to držali len Misty a Meowth). Keby bol posunutý vek začínajúcich trénerov (10!!!), menší počet častí (276 pri 20-tich gym battles je príliš), dalo sa z toho vytrieskať viac. Predsa len, základ bol dobrý, veď Kanto a Johto sú dva najzaujímavejšie regióny v celok Poké svete. () (menej) (viac)

Gluminator

Když začínali pokémoni, měl je každý v mém věku. Dětské období strávené z kartičkami pokémonů, na to se vzpomíná cekem hezky a tento seriál to ještě více oživil, samozřejmě s odstupem času už to člověku nepřipadá tak cool, ale to tak většinou bývá. 55% ()

Lady Marcy

Japonský fenomén Pokémon mě svého času dokonale pobláznil. Sbírala jsem kartičky, samolepky, plakáty... Vydařená znělka v angličtině i v češtině. Oblíbená postava Brock a oblíbneý pokémon Jigglypuff. Všechny chytit máš! ()

Arbendaelin

Není možné hodnotit něco v pozdním věku, je nutné to ohodnotit z pohledu dítěte a jako dítě, jsem se na pokemony opravdu rád díval a těšil se na ně. Samozřejmě, že krteček, kačeři, chip a dale a mnoho dalších jsou nesrovnatelné, ale to hlavně proto, že je to naprosto odlišný pohled na projev pohádek pro děti!!!!! Podotýkám, že nejlepší a nejhlavnější pohádkou pro mne, byli želvy ninja!!!!!! Já jsem byl vždy Rafael :-D ()

Tumbik

Animák pro nejmenší děti, podaný nejjednodušší (nejdebilnější) formou, naprostý výplach mozku... Ovšem znělka a pořekadlo Rakeťáků je legendární. Když jsem byl menší, tak jsem to měl ale fakt dost rád. Právě kvůli vřelým vzpomínkám z dětství dávám tři hvězdy. ()

Euros

Tady je to koukám samý odpaďák!!! Buď jste na to v té době byly starý a nebo jste prostě jenom ovce a když dává většina odpad, tak proč ho nedat taky. Dejte si facku. Céčka, Pogy a Pokémoni...na tyto 3 věci rád vzpomínám. ()

yawa

Až mi srdce puká, keď vidím tie hodnotenia. OK, Pokémon síce nie je úplne to najlepšie z anime tvorby, ale rozhodne to nie je odpad. Pokémon je jeden z kultov našej generácie a v prvom rade ide o skvelú sériu hier. Seriál vznikol na propagáciu týchto hier, vďaka nemu sa hráči učili užitočné veci o svojich Pokémonoch a my, čo sme v tej dobe Nintendá a Game boye nemali, sme tie boje prežívali práve prostredníctvom seriálu. Mimochodom, svet Pokémon hier je skutočne premyslený a hry sú true geekovská záležitosť vyžadujúca strategické myslenie a poskytujúca nekonečné možnosti v rámci bojov s reálnymi hráčmi z celého sveta. Konajú sa dokonca celosvetové turnaje. To len tak naokraj. Po eufórii z posledných hier (Pokémon X, Y) som sa rozhodla pozrieť si pár častí z tejto prvej série. Že reku ako sa na to budem pozerať po 15tich rokoch. Nešli mi do hlavy tieto negatívne hodnotenia na ČSFD, keďže ja som si z detstva pamätala tento seriál ako niečo strašne super. Tak som bola zvedavá, aké mi to bude pripadať po takom dlho čase. A viete čo? Pozrela som si tých častí asi 100. Lebo stále je to strašne super! Áno, je to pre deti. Ale stále som sa na tom bavila. Je to vtipné (takým jednoduchým, oddychovým detským/pubertálnym spôsobom), pekne animované a vôbec nie blbé. Jednotlivé časti majú hlavu a pätu. Čo je vlastne na tomto seriály tak zlé, že si zaslúžil také negatívne hodnotenia? Že je to vtipné? Že to má DEJ, čo sa o mnohých seriáloch pre deti povedať nedá? Že je to o priateľstve a odvahe? Že zlo je potrestané? A že ukazuje (podobne ako aj iné anime), že ani tie záporné postavy vlastne nie sú až tak zlé? A že svet nie je čiernobiely? Že to nie je "rozprávka" vhodná pre škôlkárov, tak to s vami bez výhrad súhlasím, keďže pokiaľ viem, zamýšľaná cieľovka bola nejakých 7-15 rokov, a pokiaľ dobre pamätám, aj v telke to chodilo s upozornením, že to nie je vhodné pre úplne malé deti. Otázne potom je, čia je to vina, keď sa na to pozerajú 5 ročné deti. Tu sa potom rodičia zbytočne rozčuľujú. Určite však na seriály nevidím nič, čo by mohlo nejako uškodiť trebárs 10ročným skoro-pubertiakom, práve naopak. Pre nich je takýto dobrodružný seriál o priateľstve stvorený! Navyše, japonská animácia je proste kvalitná, žiadne kvázi "umenie" spôsobujúce instatnú depresiu. Ja by som svojim deťom s kľudom pustila radšej Pokémonov, než trištvrtinu tých otrasne animovaných rozprávok bez deja, ktorými nás verejnoprávna televízia zásobovala v rámci večerníčkov a podobne, ako si matne spomínam zo svojho detstva (brrrrr, poľské plastelínové rozprávky - nočná mora môjho detstva). ()

Sibork

Bohužel s postupem času příběh upadá a tak trochu se opakuje a stává prvoplánovám, ale tento seriál považuji za srdcovku. To, že někdo tvrdí, že jsou pokémoni blbost, je pouze hloupá závist. Koukal jsem i na pohádky před datem svého narození a mohu s klidem říct, že bez konkurence. At se to někomu libí nebo ne, pokémoni jsou fenomén. Úvodní znělka s první série je bezkonkurenční. Jinak beztak všichni hejteři tu teď paří Pokémon GO. :) ()

Qer

Po mnoha letech jsem na legendární Pokémony začal znovu koukat a musím říct, že to je tak o 70% blbější, než jak si pamatuju. Největší potíž je bohužel ústřední postava Ash. Ať už je řeč o jeho zpomaleném chování, předlouhých reakcích nebo tupé nepoučitelnosti, právě kvůli Ashovi se stane většina potíží, za které pikají ostatní. Samozřejmě to nakonec vždycky dobře dopadne. Tři hvězdičky z nostalgie, protože jsme to tehdy žrali všichni. ()

Mistr119

Svého času jsem Pokémony sledoval, ale dneska vidím, že to není pro děti úplně výchovný seriál.. :-/ Zvlášť pro menší. :-/ Ve Španělsku zakážou toreadorské zápasy a nová generace se bude učit todleto... :-/ ()

Potjoc

Já osobně nemám rád takové dobrodružné seriály, kde se také bojuje po stylu superhrdinů, což jsou většina japonských seriálů. Na NOVĚ (2003-2005) to vysílali celé roky dlouhé i bez opakování, takže mě to nudilo a přál jsem si, aby to skončilo. Ale oproti jiným dnešním japonským filmům, je tohle jenom sezónní záležitost a navíc má ještě značně mírnější násilí (bez krve, apod.), takže mě už tolik neštve. A ty staré komentáře plné odpadů byly legrační, až jsem se hlasitě smál. ()

Honza__St.

Jednou z věcí, které v životě nepochopím, je bez diskuze i to, jak někdo může z videohry, jejíž náplní je chytit co nejvíc roztodivných potvůrek a nechat je zápasit proti potvůrkám svých protivníků, udělat seriálový megahit. I mě v čase premiéry dobrodružství rozcuchaného cvoka Ashe, žluté elektrické krysy Pikachu, cholerické Misty a sexuálního maniaka Brocka docela chytlo, ale hned zase pustilo, a v letech poté bych je s radostí šoupnul do odpadu. Ale nedávno jsem se ze zvědavosti na několik dílů podíval, a musím uznat, že to přece jen není tak špatný. I tak je samozřejmě jasné, že vad na kráse má celý seriál víc, než dost. Jak taky jinak, v případě adaptace videohry. Spousta dílů je tak přes kopírák, že na ně nemají ani Strážci vesmíru (mimochodem taky částečně převzatí od Japonců), z motta Rakeťáků po několika dílech bolí hlava, atd. Na takové klenoty jako Kačeří příběhy nemají ani všichni Pokémoni dohromady, přesto jde rozhodně o docela zábavnou věc, obzvlášť v porovnání se všemi stoprocentně odpadovými deriváty a následníky. Akorát nebylo potřeba dělat víc dílů, než kolik bylo původně těch Pokémonů (dobře, přinejhorším mohli udělat i pět sérií, aby si pořádně zarejžovali). A každopádně měli nakonec udělat z Ashe toho supermistra pokémonů (bez toho je to totiž jako by Willy Fog tu cestu kolem světa za 80 dní nikdy nezvládl) a minimálně s dámskou polovinou původního doprovodu po boku až do konce. Místo toho se to někdy na přelomu 2. a 3. série definitivně stočilo směrem status quo, a zejména počínaje rozpadem původního tria už je to jen obvyklé nekonečné rejžování na úspěšné značce. Sečteno a podtrženo - první dvě série 4 až 5 hvězdiček, další téměř tři série 3 až 4 hvězdičky, a počínaje dílem kde vykopli Misty jasnej odpad. Dal bych 4 hvězdičky z nostalgie, ale vzhledem k tomu, kam se to stočilo, to prostě nejde. ()

OLAFtrueLOVE

Tak jasný, když se na to podívám dnes, mám chuť dát odpad, ale logicky nejsem úplně cílovka. Pokémon bylo něco, na co jsem se jako malý mohl koukat furt a nenašel se jediný kamarád, který by na nich taky neujížděl. Upřímně přijde mi lepší, dát 5 hvězd s vědomím, že je to sračka, ale zabaví miliony dětí, než dávat odpad s tím, že je to v pokročilém věku nekoukatelné. Neřekl bych, že by to dětem nějak ubližovalo, takže s klidem dávám 4 hvězdy a za to, že si někteří podle tohoto seriálu dělají obrázek na veškeré anime, Pokémon fakt nemůže. ()

Egito

Celá generace sbírala kartičky, vyrůstala u tohoto seriálu. Sice to není žádný skvost, ale tak to je...děti to mají rádi. ()

Hlasujte o nejlepší anime desetiletí!

Hlasujte o nejlepší anime desetiletí!

10.07.2010

Za posledních deset let japonská animovaná tvorba zažila neuvěřitelný boom a její vliv se promítl i do jiných sfér kinematografie a popkultury, jako například do videoklipů Linkin Park nebo filmu… (viac)