Monk

Komédia / Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2002–2009), 90 h 39 min (Minutáž: 40–118 min)

Tvorcovia:

Andy Breckman

Tony Shalhoub, Ted Levine, Jason Gray-Stanford, Traylor Howard, Bitty Schram, Stanley Kamel, Emmy Clarke, Hector Elizondo, Kane Ritchotte, Tim Bagley (viac)

Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny... detektív Adrian Monk.
Na televízne obrazovky opäť prichádza legendárny detektív Monk. Adrian je postavička vskutku originálna. Po smrti svojej milovanej manželky Trudy, ktorá zomrela za doposiaľ nevyjasnených okolností, Adrian upadol do úzkostnej psychickej poruchy. Má fóbie z ľudí, davov, výšok, mikróbov a mlieka. Je obsedantný a roztržitý. Odišiel od polície, liečil sa u psychiatra a živí sa ako súkromný konzultant, čo znamená, že pomáha pri vyšetrovaní zložitých prípadov. Napriek všetkej psychickej nerovnováhe mu to neskutočne myslí. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny. Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. Napriek tomu sa ani nepohne bez svojej osobnej ošetrovateľky, temperamentnej Sharony Flemingovej, ktorá ho sprevádza na každom kroku. Je jeho ochrankyňou, hovorkyňou a jedinou priateľkou. Často to medzi nimi iskrí, pretože Adrian je naozaj neznesiteľný, ale po každom rozchode sa znova vrátia k sebe. V tejto časti Monk pomáha pri objasňovaní dvoch zdanlivo nesúvisiacich vrážd. V hlavnej úloh esa zaskveje Tony Shalhoub, ocenený zlatým glóbusom. Do úlohy Adriana Monka bol obsadený skvelý herec Tony Shalhoub, ktorý za svoj presvedčivý výkon obdržal v roku 2003 Zlatý glóbus.
Detektív Adrian Monk (Tony Shalhoub) navštívi so Sharonou Flemingovou (Bitty Schramová) a svojimi kolegami New York. V momente, keď sa chcú ubytovať v hoteli, sa v jeho vestibule spustí nepochopiteľná prestrelka, pri ktorej zahynie niekoľko ľudí. Na miesto činu príde okamžite tím detektívov a snaží sa zistiť, čo sa vlastne stalo. Do vyšetrovania sa samozrejme zapojí i Adrian Monk a svojím netradičným prístupom k práci spôsobí nemalý rozruch medzi svojimi newyorskými kolegami. Na základe získaných dôkazov sa snaží v teréne zistiť o prípade niečo viac, ale na stanici metra dostane panický záchvat a stratí sa vyľakanej Sharone z dohľadu. Tá je nakoniec nútená nahlásiť jeho zmiznutie na polícii... (oficiálny text distribútora)

Ratemus

Tohle mě baví, kolikrát triviální případy, vyřešené zcela způsobem vytaženým z prdele, ale ach jo, ten Monk v podání Shalhouba je výborný. Prostě úžasné. Vedlejší role také na výbornou a to hlavně šéf Levine, který by mohl charisma rozdávat. ()

klerik

Skvelý herec, slabšie príbehy. Zaujímavá atmosféra vytvorená mixom drámy a komédie. Tony Shalhoub však za chvíľu nebude mať čo viac ukázať a mňa jeho postava neokúzlila natoľko ako napr. HOUSE, aby to nezačalo časom otravovať... ()

LaciLC

Milujem tento seriál a neváhal by som ho zaradiť do mojej seriálovej TOP10. Myslím, že by mal rovnakou mierou pobaviť každého, ja sa bavím vždy takmer naplno. Sympaťák Tony Shalhoub tu podáva fakt výborné výkony a ak mi aj náhodou niekdedy liezol na nervy, liezol tak vtipne, že mi to absolútne nevadilo. Monka by som kľudne pozerával aj hodiny. ()

korbitch22

moji kamarádi mi říkají půl monka.páč máme něco málinko společné:-)slušný seriál.bohužel někdy je monk opravdu tak k nasrání,že sere i diváka.nic světového. ()

heyda

Tenhle komediální krimiseriál mi hodně sedl. Nejdřív jsem ho zaškatulkoval mezi tu spoustu hrozných krimiseriálů, ale pak jsem si ho pustil celý a musel jsem uznat, že je to fakt perfektní. Představitel Monka je neuvěřitelný sympaťák a tak trochu trdlo a hlavně je perfektně nadabovaný. Všechna čest dabérům, stejně jako tomuhle počinu, který je prošpikován humorem, který mi prostě sedí. Hvězdičku uberu za někdy trochu prapodivné případy a jejich vyřešení. 8/10 ()

Flego

Keď som videl prvú časť, liezol mi detektív Adrian Monk ( Tony Shalhoub ) poriadne na nervy. Dokonca som váhal, či pozriem druhú časť. Osud to asi chcel, ďaľšiu epizódu som si pozrel a svojrázneho detektíva si obľúbil. Po všelijakých akčných krimi - sériach je Monk veľmi príjemných oživením televíznych obrazoviek. ()

anderson

Je mi ľúto, ale Jiří K. je ignorant. (19.10.2004) --- Po ôsmych úspešných sezónach pán Monk vyriešil najdôležitejší prípad svojho života a uzavrel jednu skvelú a kultivovanými divákmi milovanú kapitolu televíznej histórie. Sledoval som Monka od jeho začiatku, keď sa ako neznámy nováčik "zjavil" na MARKÍZE a svojím zmyslom pre detail vyvrátil teóriu, že kriminálky musia byť brutálne a vážne, ak si chcú zachovať divácku priazeň a kvalitu. Jeho prípady boli zaujimávé, záhadné, premyslené a častokrát prekvapivo vypointované. Ťažisko každej epizódy ale tvoril svojrázny humor, ktorý nikdy neskĺzol do lacných "frkov" a "banánových šupiek" podliezajúcich divácky vkus. Presne na mieru vybratí hereckí predstavitelia vdýchli svojim postavám život a ich vysoká úroveň nepocítila prepad ani odchodom takej zásadnej postavy akou bola Sharona. Vo vedľajších úlohách zasa zažiarili známe aj béčkovejšie hviezdy filmu a televízie (mojím jednoznačným favoritom je JOHN TURTURRO). Nad všetkými hereckými výkonmi však tróni TONY SHALHOUB, ktorý je síce hereckým chameleónom, ale pre mňa už navždy ostane ADRIANom MONKom. Po finále som mal slzy v očiach ... ĎAKUJEM ! (2.3.2010) ()

MáŠa

Nevim, řekl bych, že tohle není zas tak moc známý seriál, aspoň tady v Česku (že by tím názvem?), a přitom to je úplná škoda, páč v tomhle vidím nový kult. Něco jako nový Colombo, ale nechci ty dva seriály srovnávat, protože jsou úplně jiné. Ono to zprvu vypadalo docela divně, detektiv je divný, zápletky a jejich řešení jsou netradiční, ale když člověk pochopil pointu tohoto seriálu, začal ho mít okamžitě rád. Vlastně jde o jednu z mála věcí, kterou teď (rok 2008) v televizi vysílají, a stojí skutečně za pozornost. Kam se hrabou všechny ty kýčovité Ordinace, Ulice a Křehké vztahy. Monk sice možná oproti nim působí méně věrohodně, ale za to je originální, je při něm sranda, a má nějaký smysl. Vlastně zde by se ještě slušilo říct, že Monk je takový druh kriminálky, že by se tam za celou dobu nemuselo nic stát (vražda, krádež, ...), a vám by to bylo vlastně jedno. Tohle by se mělo dávat večer v televizi. Možná bych na ni začal i koukat. ()

BoPo

Ak si odmyslím samotného Monka, tak je tento seriál strašne moc prachobyčajným a neoriginálnym detektívnym počinom. Ale na to sa nehrá, raz tam ten Monk je a vďaka tomu sa jedná o nadpriemernú a príjemnú oddychovku. Je jedno, ktorú sériu, ktorú časť práve v TV zachytíte, bez znalostí súvislostí z minula si pri diele odfrknete. Musím sa priznať, že mi dosť dlho trvalo, než som si uvedomil, že kapitán Leland Stottlemeyer je zároveň Buffalo Bill z Mlčení jehňátek. ()

Tommassi3

Naprosto skvostná krimi záležitost, jakých moc není, z hlavy Andyho Breckmana, která napovídá, jak by asi vypadal kříženec Sherlocka Holmese a Rain Mana..;) Narativně mistrovsky zvládnutý seriál staví vyjma schopnosti nadhledu a vtipně (sebe)ironické hry s žánrovými klišé na luxusním dialogu a rozhodně i hlavním hrdinovi, jehož si původně výborný divadelní herec Tony Shalhoub zahrál s takovou chutí, že toho geniálního magora s obsedantně kompulzivní poruchou prostě nemůžete nemilovat.. Právě Monk naznačuje, jak důležitý je pro úspěch, mimo scénáře samozřejmě, detektivek charismatický - Nikoli hezoun !! - a skutečně schopný herec, nezřídka právě s klasickou divadelní průpravou, což dokládají další legendární jména jako Peter Falk či David Suchet.. ()

Lacike

Monk je taký moderný Columbo. Len nepôsobí tak priblblo, ale trpí rôznymi fôbiami a obsesívnymi poruchami. Tony Shalhoub ako Monk je dokonale roztomilý. Prvé série s pôvodnou ošetrovateľkou boli dokonalé. Chémia s druhou ošetrovateľkou už nebola tak dobrá a naviac klesla aj kvalita prípadov. Z vedľajších postáv ma ešte bavil Ted Levine ako jeden z tých schopnejších policajtov aj keď samozrejme na Monka nemal a psychológ v podaní Stanley Kamela. Vydržal som to sledovať tak 4 série, čo je na detektívny seriál u mňa obdivuhodný výkon. No a samozrejme ešte som si nemohol nechať ujsť finále, aby som sa dozvedel, či Monk objasnil vraždu svojej ženy. Finále sa rozhodne vydarilo. 8/10. SK dabing je geniálny a ten CZ sa na neho nechytá. ()

Avalon820

Můj přítel Monk... To je skvělá oddychová podívaná. Vtipná místa jsou vtipná, napínavá napívaná a pan Monk? To je tak osobitá postava trpící extrémním množstvím fóbií, že by za její ztvárnění měl dostat Tony Shalhoub Oscara. Dovedete si představit v jeho pozici někoho jiného? Já tedy ne. Sharona i Natali jsou skvělé asistentky, které nahrávají na smeč, kde mohou, Ted Levine po deseti letech od Mlčení jehňátek změnil strany zákona a Jason Gray-Stanford je úžasná trubka :) Postava vedle postavy zkrátka úžasná a já jsem rád, že jim s roustoucím počtem dílu ani vtipu neubývá. Po vzoru pana Monka asi také začnu jíst písmenkovou polévku podle abecedy :) ()

Marek1991

Ďalší inšpektor na scéne, tentokrát z neho urobili infantilného, bláznivého génia. Opäť som sa však nebavil, lebo ten humor nie je pre každého, tie prípady boli pre mňa nezaujímavé, typicky komerčný seriál. ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf