Prozíravost

• USA Perception
všetky plagáty
USA, (2012–2015), 27 h 25 min (Minutáž: 42–45 min)

Eric McCormack, Rachael Leigh Cook, Arjay Smith, Jonathan Scarfe, Kelly Rowan, Lisa Banes, Jimmy Bennett, Bridget Regan, LeVar Burton, Glenn Fitzgerald (viac)

Hlavním hrdinou dramatického seriálu s názvem Prozíravost je doktor Daniel Pierce, neurovědec přednášející na univerzitě, který nosí conversky, ptá se na záludné otázky a je velice, velice šarmantní. Zcela neomylně rozumí lidskému chování a mistrovsky zvládá pracovat s lidskou myslí. Dokáže tedy vysvětlit, proč se lidé chovají tak, jak se chovají a co je k tomu vede. Jeho pomoc vyhledá někdejší studentka a současná agentka FBI Kate, kterou Daniel doprovází při vyšetřování zločinů.

Při tom všem ale divákovi neunikne jistá podivnost – ačkoliv je Danielova mysl brilantní, je rovněž jakýmsi způsobem poškozená a nefunguje tak, jak by se na vysokoškolského profesora slušelo. Každý den bojuje se svými halucinacemi, které občas pokládá za dar a je díky nim schopen pochopit souvislosti, které zdravá mysl nemůže postřehnout. Na druhou stranu má ale tendenci chovat se iracionálně a je potencionálně nebezpečný. Také proto není schopen vytvořit si blízký vztah a jakákoliv neočekávaná situace jej dokáže vyvést z míry. Pro to, aby se zvládl vrátit zpět "na zem", potřebuje 3 věci: křížovku, walkman a svého pomocníka Maxe. (oficiálny text distribútora)

Qeo

Tohle je opravdu trochu oříšek. Původně jsem byl ze seriálu poměrně nadšený. Než mi ale došlo, že se jedná o vcelku B-čko s překombinovanou rádoby detektivní zápletkou. Díl od dílu, jsou detektivní pátrání nesmyslnější a míra "štěstí" se stává základním kamenem policejního vyšetřování. Uznávám, že mi trvalo dlouho, než jsem to prohlídl, protože některá vysvětlení a použití a vysvětlení stop proběhnou tak rychle a s takovým entusiasmem, že jsem snad ani nepochyboval nad jejich relevantností. Hlavní hrdina je sympaťák od pohledu a jeho přeludy beru jako největší devízu seriálu, který se tím může odlišit od ostatních. Největší otravností, která kazí celkový dojem již od začátku je hudba. Otravná, absolutně se nehodící, posouvá toto dílko do země telenovel, kde je potřeba každé emoci/zvraty podtrhnout mocnými výškami, nebo tajemnou mysteriozní předimenzovanou orchestrální onanitidou. Uf...nelámu hůl Dr. House, ale budu na pozoru pádu kvality úměrně k pádu hvězd hodnocení. ()

IQ Tiqe

Po pilotu: Že by další Castle? Will z Will & Grace je stejně ukecaný a excentrický jako Castle (kvantitativně) a rovněž pomáhá s vyšetřováním, ale jinak je Castlův pravý opak. Navíc jeho neurologický "problém" napovídá, že s ním nebude nuda. Jeho "parťačka" Rachel nemá charisma Stany Katic (ale kdo taky jo), ale jak v jejích dřívějších filmech, tak i tady, je hodně milá osůbka. Takže shrnu: takové zábavy jako u Castla se asi nedočkám, ale pro někoho s nižšími nároky... ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Perception na mě působí hodně rozporuplně. Na jednu tu stranu máme zajímavou hlavní postavu a to dr. Daniela Pierce, který na mě působil jako směs House, Monka a Castla, sympatickou agentku v podání roztomilé Rachael Leigh Cook a především atraktivní námět, ale samotný děj mě moc nepřesvědčil a vidím v něm především promarněný potenciál. Tam kde uměl být lehce švihlý House přitlačit na pilu nebo naopak sázet jednu hlášku za druhou, Perception je až trestuhodně suchý a je pouhopouhou epizodickou kriminálkou s dost překombinovanými a často nepřehlednými zápletkami. Už samotný pilot moc nepůsobil jako pilot, ale rovnou začal s prvním případem a působil tak, jako kdybychom s hlavními postavami už chvíli žili. Proč tedy ty ušmudlané tři hvězdy? Postavy a potenciál, který seriál má. Poslední dva díly série totiž rozjely přesně to, co jsem od seriálu očekával a nabouraly jinak velice schématicky vyprávěné epizody. Pokud by se v další sérii přidalo na humoru a seriál se stal více dějovější, byl bych rád, pokud ne, tak hodnocení srazím - pokud to tedy budu mít sílu vůbec dokoukávat. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Nevím jestli je druhá série vyloženě lepší, jak ta první, ale rozhodně je zábavnější, protože dostáváme mnohem barvitější a hlavně ne už tak moc (ale pořád ještě trochu jo) za vlasy přitaženou porci případů, které i velice často osobně souvisí s hlavními postavami. Na scénu přichází zdánlivě otravná postava ex-manžela Kate, z kterého se však velice záhy klube veliký sympaťák, bez kterého bych si těžko dokázal celou sérii představit. Přestože se ani tentokrát nejedná scenáristicky o kdovíjak propracovanou seriálovou pecku, rozdíl v zábavnosti mezi první a druhou sérií je propastný. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Obavy se naštěstí nenaplnily. Druhou sérií opravdu seriál nabral dech a ten mu vydržel po celou třetí řadu až do napínavého finiše, který celý seriál velice slušně zakončil, byť jak už bývá zvykem, nějaká ta otevřená vrátka si pro případné pokračování nechal. Perception opravdu není žádné scenáristické veledílo, ale na postavy jsem si velice rychle zvykl a zejména s Danielem Piercem se mi loučí těžko. Osobnější rovina nabrala v třetí sérii velice příjemně na intenzitě a za to jsem rád. Ty tři série byly tak akorát. Hodnocení série: 3/5 ()

Ben Nevis

Pilot: Vypadá to na klasickou kriminálku s překombinovanými případy (alespoň ten první byl překombinovaný až hrůza). Nesmí chybět ekcentrický vědecký konzultant. Jeho boj s halucinacemi vs. realitou mě pobavil. Vyšetřovatelka prozatím vypadá, že bude tvořit hlavně ozdobnou část dvojice, pozornost zcela pro sebe strhává "Asperger". ()

Tred2

Zatím jsem chytl jen první díly na Universalu, ale musím říct, že mě docela překvapily. Na tyhle televizní kriminálky moc nejsem. Perception ale vnáší několik zajímavých prvků na scénů + má velmi dobré ústřední duo. Některé zvraty jsou hodně naivní a jednoduché, to se ale třeba s dalšími díly zlepší. PS.: CZ dabing co běží v TV mi dal rakovinu. ()

Galéria (1 290)