Adaptácia bestselleru Williama Styrona o hrôzach koncentračného tábora. Príbeh poľskej katolíčky Sofie, ktorú počas 2. svetovej vojny nacistickí vojaci prichytili s kontrabandom šunky. Sofia je za svoj priestupok poslaná do koncentračného tábora a tu prichádza o obe deti. Hoci vojnu prežije a odsťahuje sa do New Yorku, je navždy poznačená. Novú chuť do života nachádza až vďaka Nathanovi, americkému židovi, ktorý je posadnutý všetkým, čo sa týka holocaustu. Spolu sa nasťahujú do obytného domu, kde sa zoznámia s dospievajúcim Stingom. Stingo sníva o tom, že raz sa stane spisovateľom a príbeh Sofie a Nathana mu učaruje. Meryl Streepová získala za stvárnenie hlavnej hrdinky Sofie Oscara. (oficiálny text distribútora)

patrikus

Naprosto zoufalé a nevěrohodné vykreslení holocaustu a evropských záležitostí. Ale nemůžeme se divit, točili to Američané... Bez Meryl Streep a bez tak skvělého scénáře by to asi skončilo v hluboce pod průměrem. ()

aquiver

Jedna z nejznámějších a nejsilnějších reflexí hrůz 2. světové války. Psychologický film rozebírající dopad na jedince, hororové peklo, které by nechtěl nikdo zažít. Životní herecký výkon Meryl Streep. Upozorním jen, že pasáží z nacistického lágru je relativně málo. Ale scéna volby na konci je bezchybná a skutečně zdrcující. 95 % ()

dormouse

Pokus o přepis výtečného románu na filmové plátno je vždy riskantní. Já v tomto případě dávám přednost knize, film mne zklamal. Nejsilnější je scéna s Hessovou dcerou. ()

Greny

na mě tento film dojem neuděla, naprosto nepřesvědčivá dějová linie odehrávající se po válce a následovně snaha o emoční výbuch scénami z vyhlazovacího táboru. Meryl Streepová mi na těch záběrech nepřipadne vyhublá a prakticky celý příběh z koncentráku je dodělaný na půl. Jediná scéna, která trochu zahýbe s divákem je scéna samotné volby. ()

HawkeyeSaw

Většinou mám rád, když se film snaží místy držet striktně knižní předlohy, ale zde je to někdy spíše na škodu. Je zde snaha převyprávět z příběhu co nejvíce, což není zrovna šikovné. Výborné jsou scény z Osvětimi (např. cesta z tábora do domu lágrkomandanta a jeho rodiny), ale příběh odehrávající se v Brooklynu není nijak zajímavý. Musím říct, že Meryl Streep mi do role Sophie příliš nesedí, i když zvládla výborně pracovat s jazykovou stránkou role (kombinace polština - angličtina). Peter MacNicol mi zas přišel do role Stinga poměrně dobrý, ale nijak zvlášť se neprojevoval a ve chvíli, kdy stál nad mrtvou Sophií a Nathanem, bych čekal aspoň nějaký herecký ,,výkon". Tak silný příběh, jaký W. Styron napsal, by si zasloužil pořádné zpracování ve všech dějových liniích, ale myslím, že všechny ty scény z Polska by dnes už nikdo lépe nenatočil. Ocenil bych ke konci ještě nějaké osvětlení toho, proč se Sophie rozhodla tak, jak se rozhodla, ale celkově jde o skvělý film. ()

ClimbVibe

To že je film podle knižní předlohy z něj doslova trčí.. Zvláštní tempo, výkyvy nahoru dolů... Ale přeci jen - bílý obličej a smutné oči Meryl Streep kdy se rozhovoří o koncentračním táboře a potom scéna s "její volbou" jsou ohromně silné. ()

Prochy38

Víc hvězdiček já dát nemohu.... Bohužel, i když možná bohudík, jsem román nečetl. Mnozí zde píší, že jde o otrocké přepracování, což někdy je a někdy není (maturanti) na škodu. Ale pro mě byl tento film celkem velké utrpení. Jediné, co mě zaujalo, byl výkon K. Klinea. Opravdu kvalitní debut. Co se týče M. Streep, upřímně si myslím, že by tuto roli zahrála každá zkušená herečka. Ale tak, zvládla to samože dobře. P. MacNicol jako vždy...někdy fajn, někdy ne. A film? Hrůza a děs. Jestli je kniha opravdu taková, asi se ani nikdy nedonutím ji číst. Nuda, hrozná nuda. 150 minut je opravdu moc. A scéna, kdy přijde konečně Sophiina volba, mi přišla, pardon, ale slabá, hodně slabá.... ()

Asmodin

Jelikož mě v pondělí čeká maturita a já jsem si knihu vybrala do povinné četby doufám, že si režisér něco nepřidělal podle svého. Opravdu jsem se snažila knihu přečíst, ale něco tak nudného jsem ještě nečetla, to i Bible byla zábavnější. Myslím, že si knihu přečtu až ze mě bude stará seschlá babka, co čeká na smrt. Kevin Kline byl vážně dobrej. ()

Terezinka198

Knihu jsem četla - nezaujala mě. Přesto jsem ji přelouskala.. Film na tom nebyl o nic lepší. Meryl Streep se snažila, uznávám, její němčina zněla věrohodně.. ale Stingo mi byl protivný a Nathan byl jenom frajírek. Ale to hold byla nejspíš ta doba.. Slabá 1*. ()

Rozjimatel

Dráma so silným príbehom, ktorého prevedenie na plátno ale nie je také silné, ako by sa žiadalo. Samotné rozprávanie príbehu prebieha zaujímavým spôsobom, v dvoch časových rovinách. Rovina súčasnosti je však fádna, ako tak funguje iba vďaka pohľadom do minulosti, ktoré ale prídu až v druhej polovici filmu (!). Najmä ten preafektovaný začiatok, v ktorom ústredná trojica šaškuje v štýle Jules a Jim (1962), je totálne nezáživný. Meryl Streep je ako Sofia bezpochyby skvelá, aj keď ma trochu mrzí neobsadenie Magdy Vášáryovej (kvôli tlaku producentov), ktorá by podľa mňa nebola o moc horšia a mohla sa stať svetovou hviezdou. Problémom filmu sú ale ďalší dvaja herci, komici, nedopatrením obsadení do vážnej drámy - nevýrazný Peter MacNicol je až zúfalý, strojený pajác Kevin Kline je len o kúsok lepší, ale jeho premeny som mu neveril. Dúfal som, že ma tento film chytí trochu viac, lenže napriek silnému obsahu mám z neho pocit akejsi prázdnoty. ()

dehlie

knihu som nečítal, ale samotný film mi stačil. scéna kedy sophie líči svoju voľbu je jednou z najsilnejších akú si len možno predstaviť. jednoznačne za 5*. ()

Marina111

Celý náš život sa skladá z volieb ... Toto je príbeh matky, ktorá musela zvoliť smrť. A nie pre seba ... Okolnosti a detaily radšej zamlčím, nakoľko nechcem nikoho pozbaviť o drásajúci a nezabudnuteľný zážitok, aký môžte pokojne čakať, snáď len poznamenám, že za zmienku stojí i mimoriadne pútavá a strhujúci knižná predloha. Vlastne, k filmu už nemám čo dodať - je to jeden z tých kúskov, o ktorých sa neoplatí rozprávať, ale ktoré sa 100% oplatí vidieť. Aj keď s Magdou Vašáryovou v hlavnej úlohe by sa mi zrejme tento film sledoval o čosi radostnejšie ... ()

Jaro_slav

Děsně přeceňovaný. Scény z lágru Auschwitz jsou skoro směšný – kdyby se Sofie vykecávala s bachařema tak, jako ve filmu, nejspíš by ji zastřelili na místě. Nevim, zda takový nesmysly jsou i v románu. Ale za to, jak věrně Meryl Streep zahrála Polku, si to ty tři rudý zaslouží. ()

filipvrbik

Možná je to tím, že jsem knihu nečetl, ale přišlo mi to strašně nudné. Jasně, je tu Meryl Streep, která po zásluze za svoji rolu Zofie získala oscara, ale ruku na srdce, jinak ten film za nic nestojí- nebyl by špatný, ale je špatně natočený, navím příběh znám a věděl jsem, jak to skončí (a navíc poština v českém dabingu byla příšerná, vaření překladatelé - v polštině opravdu neexistuje Ř!)... Taky je tu bohužel málo postav a samotná volba je asi minuta na konci, prostě celkově nuda nudoucí, za Meryl tři hvězdy...60% ()

RomanHyde

Knižší předlohu jsem nečetl... možná naštěstí. Každopádně film je to nezapomenutelný a těm dávám pět hvězd!! Výkon Meryl Streep je asi nejlepší ženský herecký výkon, který jsem měl možnost vidět. Je naprosto úchvátný a zcela jistě na něm je tento snímek postaven....... ale právě o Sophii film je, takže proč ne?! ()

Kingpin

Nejsem si uplne jisty, co hodnotim, je-li to Styron nebo Pakula. M.Streepova byl jediny akter tohoto dramatu, o kterem bych uvazoval tak, ze svou knizni predlohu vyplnil, snad i prekovnal. MacNicol jako Stingo? ... Po tomto zamysleni tri hvezdy pro M. Streepovou A W.Styrona. ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)