Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Lacike

Originalny namet, ktory je aj netradicne natoceny. To ze sledujeme vyvoj pribehu odzadu az na zaciatok nie je samoucelne, ale vdaka tomu mame podobny pohlad na udalosti ako samotny hlavny hrdina a preto sa s nim lahko identifikujeme. Miestami si Nolan robi zo situacii netypicky velku srandu (co robim? nahanam ho, ups on nahana mna) a zaroven neustale stavia na hlavu sceny, ktore na prvy pohlad vyznievaju inak. Super je scena s flasou od vina alebo sceny s Carrie-Anne Moss. Vdaka netradicnej strukture ma vynimocne bavi aj cele to detektivne patranie, ktore ma bezne nudi. Stale je to klasicky Nolanovsky trochu chladne pojate, vdaka comu by som dal filmu kvalitne 4*, ale piatu si zasluzi za uchvatny zaver, ktory relativizuje to, kto je kladny a kto zaporny a aj po opakovanom zhliadnuty vyznie pôsobivo. V tomto smere je to spolu s The Prestige najlepsi Nolanov film a zaroven ich obidva mam preto aj najradsej. Ustredne herecke trio Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano exceluje a podava spickove vykony. Vysledkom je jeden z tych Nolanovych filmov, ktory je nielen kvalitne napisany ale aj natoceny. 9/10. ()

PROROK14

Skvelý nápad. Dobre natočené ale podľa mňa by to bolo lepšie ak by to šlo chronologicky. Zápletka bola geniálna a záver filmu zničujúci. Asi si to musím pustiť ešte raz. Ale zatial 85% ... po druhom zhliadnutí s odstupom asi jeden rok: užil som si to fakt naplno. Príbeh je parádne zamotaný a koniec ma dostal. Po tretí krát ma to dostalo asi najviac. 90% ()

BoPo

Samotný príbeh nie je ničím výnimočný. To čo z filmu robí niečo extra je spôsob rozprávania príbehu. Originál, akých je málo. ()

maseer2

WOW! geniálně promyšlené i zpracované, skvělý scénář, skvělá režie, skvělý Guy Pearce.. závěr byl rovněž výborný, ačkoli jsem očekával, že mě do kolen srazí možná ještě o něco víc - to je ale tak to jediné, co mohu filmu vytknout, takže 5*.. a rozhodně se na tenhle geniální počin někdy musím podívat podruhé, protože mi určitě spousta věcí unikla - ostatně, ono se při tomto stylu vyprávění, kdy jsem byl rád už jen za to, že se mi podařilo zachytit časovou návaznost jednotlivých situací, není moc čemu divit :) ()

bouncer

Všichni tu píší o originalitě a já nemohu nesouhlasit. Tento film je ojedinělý...ať svým zpracováním, formou vyprávění, hlavním hrdinou, který trpí ztrátou krátkodobé paměti a nic si tedy nepamatuje více než pár minut. Navíc i v porovnání v klasických kategoriích jako režie, kamera, herecký ansámbl jasně předčí většinu ostatních filmů... ()

BigDeal

Slovko "dokonalé" sa mi takto veľmi hrnulo naposledy pri filme Dvanásť opíc. Od prvých minút som sa na Memento úplne nalepil a Nolan urobil to, čo vždy- pohral sa s myšlienkou a atmosférou natoľko, že som po dopozeraní šiel napísať rýchlo komentár, kým sa mi zasa resetne pamäť :) ()

Martinibaby

Teda musím říct, že mi to dalo sakra zabrat a určitě si to budu muset pustit znovu, ale wow! Konec filmu -SPOILER- tedy začátek děje mě prostě dostal, celý koncept je dotažený do detailů a ano, originální. Hodně silné čytři hvězdičky. ()

Dale

Nikdy som si nemylsel, že film, v ktorom sa už na začiatku dozvieme, ako to skončí, môže mať takú perfektnú a prekvapujúcu pointu. ()

MoiJe

1* za originalitu, 1*za hercov, 1*za vyvolane pocity a 1* za hlasky typu "Ok, so what am I doing? I´m chasing this guy. Nope, he´s chasing me. " ()

ChArLeNe

Fascinujúca detektívka, ktorá svojím neuveriteľne prepleteným dejom priam donúti diváka bdieť až do záverečných titulkov. Kvôli spracovaniu som sa musela dopovať čokoládou, aby som nezaspala. Stačilo mi vidieť jeden, dva "spätných pohľadov", a na ostatné som už ani nemusela zapínať závity. Napriek tomu si ma to získalo prepracovanou dejovou líniou. Neporovnateľne lepšie spracovanie Fight Club, nanešťastie, už bez Helen Bonham Carter :( ()

Terva

CITÁT - Věřte mi musím si to napsat......... Hlavní hrdina si až do svého zranění pamatuje všechno. Co se stalo po tom, vše zapomene. Trochu jsem se bál jak Nolan tento příběh pojme. Příběh vyprávěný pozpátku mě ani moc nelákal. Pak však ani nevím od kdy, jsem se do příběhu zažral a napjatě ho sledoval až do samého konce, tedy začátku. CITÁT - Asi honím toho chlapa. Ne, on honí mě.......... Zatím co jdou černobílé vstupy zdánlivě dopředu, barevná část příběhu jde zdánlivě dozadu. Nebo ne ? Co jsem to vlastně ještě chtěl ? CITÁT - Raduj se, dokud si to pamatuješ.......... Ocenění : .....Oscar 2001 - nominace : střih, původní scénář. .....Zlaté glóby - nominace : scénář. .....Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - akční/dobrodružný/thriller film. .....Boston Society of Film Critics Awards - scénář. .....Bram Stoker Awards - scénář. .....British Independent Film Awards - zahraniční film v angličtině. .....Broadcast Film Critics Association Awards - scénář. .....Chicago Film Critics Association Awards - scénář. .....Deauville Film Festival - CinéLive Award, cena kritiků, zvláštní cena poroty. .....Edgar Allan Poe Awards - film. .....Florida Film Critics Circle Awards - scénář. .....Independent Spirit Awards - reřie, film, scénář, vedlejší herečka (C.-A. Moss). .....Las Vegas Film Critics Society Awards - herec (G. Pearce), střih, film, scénář. .....London Critics Circle Film Awards - britský scenárista roku. .....Los Angeles Film Critics Association Awards - scénář. .....MTV Movie Awards - nový filmař (C. Nolan). .....Phoenix Film Critics Society Awards - střih, nováček (C. Nolan), původní scénář. .....San Diego Film Critics Society Awards - herec (G. Pearce). .....FF Sundance - Waldo Salt Screenwritting Award. .....Toronto Film Critics Association Awards - film, scénář. Režie : Christopher Nolan. .....Scénář : Christopher Nolan (podle povídky svého bratra Jonathana Nolana). .....Kamera : Wally Pfister. .....Hudba : David Julyan. .....Hrají : Guy Pearce (Leonard)....., .....Carrie-Anne Moss (Natalie)....., .....Joe Pantoliano (Teddy Gammell)....., ...Mark Boone Jr. (Burt)....., .....Jorja Fox (Leonardova manželka)....., .....Stephen Tobolowsky (Sammy). CITÁT - Musím věřit, že když zavřu oči, Svět nezmizí. Věřím, že Svět nezmizel? ()

Hismael

Složitostí bych to přirovnal k filmu Fontána a podobností scénáře k Prokletému ostrovu. Po prvním shlédnutí si ani nedokážu odpovědět na otázku jestli by bylo Memento aspoň o polovinu méně složité kdyby běželo od začátku do konce. Díky tomu že film útržkovitě běží od konce do začátku je snadné se v tom ztratit a tak musí být divák neustále v pozoru a lepit v hlavě dohromady jednotlivé události. Zároveň nemá tušení o co tam vlastně jde a vše se postupně vysvětluje v průběhu filmu. Je to opravdu velmi originální a scénář rozhodně nebylo jednoduché vymyslet. Všechno to dobré kvůli čemu lidé hodnotí tak vysoko chápu a vidím to také, jen to nadšení které znám u 5 nebo 4 hvězdičkových filmů se nedostavilo a zároveň mě příběh hlavního hrdiny spíš přestával bavit než naopak. Třeba to budu po druhé vidět úplně jinak. ()

Ouwen

Asi to originální je, o tom bych se nerad dohadoval. Ale mě to vůbec nebavilo. Pierce podává dost dobrej výkon, ovšem tenhle styl vyprávění jde mimo mě. Celé je to navíc naprosto chladné, zejména vůči hlavní postavě. Chybí mi u něj větší hloubka, takhle to pro mě byl týpek, kterému někdo oddělal ženu a ten chce oddělat toho cápka. Recyklace už viděných scén mi pila krev a i ten střih mi přišel hroznej. Celkově mi přišlo i tempo filmu příliš rušivé, vzhledem k těm střihům a jak se ten děj odehrával pozpátku. Měl jsem pocit, jako kdybych se každou scénou pomalu dostával do toho děje, aby se to zas vrátilo zpátky a jelo se nanovo, takže mě to spíš otravovalo a nevtáhlo mě to do sebe. ()

moviesfan

Tenhle film si ze začátku nasadil laťku dost vysoko a kupodivu si jí udržel až do samotného závěru. Správně chaotické záběry, kde člověk musí přemýšlet a orientovat se v příběhu. Takhle to u mě bylo. Skvělý film. Hodnocení: 90% ()

Seabeast

Jeden z nejvíce sugestivních snímků, co jsem zatím viděl - ať už příběhem, zpracováním i hereckými výkony. O to víc na diváka působí díky tomu, že veškeré scény nejdou chronologicky, ale v opačném pořadí. Během sledování jsem se defacto sám cítil jako hlavní hrdina (Leonard), který se potýká s výpadky paměti a interakce s divákem, tak funguje na jedničku. Člověk opravdu musí bedlivě dávat pozor, co se přihodilo v předchozí scéně a veškeré střípky z příběhu si skládat do ucelené mozaiky. Děj je sám o sobě napínavý a nepředvídatelný, že si nemůžete být jisti, co Leonarda vůbec v další scéně čeká. ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Lenny to po té vloupačce, ze které si "odnesl" zranění hlavy, nikdy neměl jednoduché... :) Prakticky každá postava, se kterou je v příběhu v kontaktu, jeho handicap více či méně využívá a nemůže se nikdy na nikoho plně spolehnout. Ale to ani na sebe samotného, jak vyjde najevo. Memento má vskutku dokonale zpracovaný scénář a Christopher Nolan diváka velmi rád tahá za nos a vede na falešné rozcestí. Nejvíc si tohoto povšimnete, když už máte něco o Mementu přečtené a už jste ho párkrát viděli. Já sám se přikláním k tomu, že i když Teddy žádný neviňátko není, tak v podstatě po celou dobu mluví pravdu a s tím souvisí tato interpretace (indicie se dají vyčíst z těchto stránek - viz zajímavá je ta dělaná ve flashi). No vlastně spíš "pravdu" ve smyslu, že ten "práskač" a "zlý policajt" je on sám a Lennymu taky místama lže (např. scéna, kdy si ho Lenny poprvé fotí). To on mu volá a dává obálky pod dveře, což je myslím jasné, když o tom ví, že mu je tam ten "zlý policista" strká. Schválně se zkuste na něj při dalším sledování víc zaměřit. Řekl bych, že mu pravého Johna G. opravdu pomohl dopadnout, ale jaksi se mu to později vymklo z rukou, protože i on sám se ocitne v kruhu, ve kterém je hlavně Leonard. A kdo je vlastně Sammy Jenkins? Ten, o kterém povídá celou dobu Lenny je v podstatě jeho maličkost. Je to i znázorněné ve střihu, kdy pravý Sammy sedí v psychiatrické léčebně na židli a poté, co projde jeden z doktorů je na jeden snímek střižen sedící Leonard. Pokud Teddy mluví pravdu a pravý Sammy Jenkins byl šejdíř, který svůj stav hrál, tak největší nešťastník je samotný Lenny, který svoji manželku předávkoval inzulinem a v hlavě se mu to pěkně pomotalo dohromady. Soudě podle indicií a deníku, se dá vyvozovat následující. Leonard byl skutečně pojišťovací vyšetřovatel a jeden z jeho případů byl Sammy Jenkins, který vše hrál. Následně byl doma se svoji manželkou Catherine napaden dvojicí útočníku, jednoho sice zabil, ale od druhého schytal ránu do hlavy a přišel k dysfunkci paměti. Catherine útok přežije, ale se stavem Leonarda se nemůže smířit a v zoufalství, aby ho otestovala, dojde na předávkování inzulínem a tím pádem k její smrti. Na vyšetřování její smrti je nasazen policista Teddy a na hledáček dostává hledání druhého útočníka jménem John G. Leonard je v důsledku svého "stavu" shledán nevinným a je umístěn do psychiatrické léčebny (viz jednosnímkový záběr), kde se má se vším srovnat skrze poznámky a fotky. Zaměří se na svůj cíl najít a zabít Johna G. a stane se trochu paranoidním při honbě za pomstou. Uniká z ústavu a spojuje se s Teddym díky kterému dopadne druhého útočníka a je po provedení aktu vyfocen (fotka jak si šťastně ukazuje na hruď). Zdá se, že by mělo být vše vyřešeno, ale Lenny a jeho pamět se stává jeho noční můrou. Fakta se mu začínají pomotávat a ani smrt pravého Johna G. nezůstane v jeho mysli. Zde ho Teddy začíná využívat a na řadě je počet dalších Johnů G. a vidina, jak si společně zadělat i na pořádný balík. Ve filmu je jím na konci překupník drog Jimmy Grantz, který sice není John, ale do Leonardovi skládačky po Teddyho našeptávání zapadá. Po jeho zabití a vyjasňujícím dialogu Leonardovi dojde, jak se situace má a záměrně si udělá svého Johna G. z Teddyho a chce tak koloběh zastavit. Nebo jedná čistě z toho, že se s pravdou nedokáže smířit? Každopádně ví moc dobře, že si to nebude pamatovat a že bude opět chtít pomstít smrt své ženy. Setkává se s Natalie, která pozná auto a oblek své spojky (a zároveň milence), hezky si ověří Lennyho poruchu a taky jeho situace vesele využije, aby se zbavila Dodda, který po ni bude chtít peníze, protože byl Jimmyho parťák. Dodd ovšem není John G. a tak ho Leonard nezabije. Natalie, ale Lennyho začne litovat a pomůže mu s nalezením poznávací značky a následně pak odrovná Teddyho, který je vlastním jménem právě John Edward Gammell. () (menej) (viac)

JohnCZ

Thriller o tradiční ztrátě paměti, ale s hodně netradiční pointou. Zpočátku sice divák trochu plave, ale po čase začíná všechno dávat smysl a časové skákání nakonec začne být naprosto přehledné. Občas je to sice trochu utahané, zejména ze začátku, ale jakmile divák do příběhu pronikne, tak začne všechno dávat smysl a zábavnost jde rapidně nahoru. Jeden z filmů, který je nutno vidět ještě jednou. ()

jahol

Za originalitu scénáře a realizaci originálního v něm by si film určitě zasloužil maximální hodnocení, ale právě pro tu naprostou originalitu je těžké hledat porovnání v jiných ohledech. Tohle dílo totiž vnímáte, spíše než jako hodnotný filmový kousek (kterým je), jako mozek decimující filmový rébus (kterým je o to víc). U filmů, kterým jsem dal tady na csfd maximální hodnocení, jsem nadskakoval nadšením nad námětem, střihem, kamerou, hereckými výkony, humorem nebo pointou, Memento mi to dovolilo málokdy, protože jsem se musel držet zuby nehty, abych neztratil kontakt s realitou obrácenou vzhůru nohama nebo spíš... spíš to bylo, jako bych se koukal na sexy nahou ženskou skorem dvě hodiny zezadu - a takový byste taky maximální hodnocení nedali. Ano, film sesbíral spoustu maximálních hodnocení s tím, že je nutné ho vidět dvakrát nebo třikrát a pak je to pravé ořechové. Jsem přesvědčen, že by se při zachování originality dal natočit tak, aby ho divák zvládl napoprvé, jen by si s tím scénárista a režisér musel ještě víc vyhrát. Každopádně ale velmi zajímavý kousek! ()

villon17

Po prvních pár minutách mi připadalo, že sem se spletla, že to běží odzadu. Dyť co by tam dělal, když už na toho svýho Johna G. přišel. Ale chyba lávky. Po druhý části bylo jasný, že se budem pomalu vracet a na konci každý části navazovat na začátek tý předchozí...:) Což vyžadovalo neuvěřitelnou koncentraci, ale takhle poutavě by měly vypadat všechny filmy. Hlavně i s tim, jak tenhle skončil, páč sem čekala, že se prostě doberem začátku, ale ne že vlastně všechno pude pořád dokola... ()

Skrk

Opravdu mistrovský kousek, který nutí člověka přemýšlet jak se to celé vyvine. Takové rozuzlení na konci, které mě postavilo zpět na nohy jsem nečekal. Guy Pearce byl skvělý a neproměněné nominace za scénář je škoda. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)