Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Anderton

Following mohol ostať iba oslnivým debutom a malým klubovým one hit wonderom. Jeho kvalita ale nebola náhodná a Memento je dôkazom, že to bol iba začiatok rozprávkovej kariéry súčasného mainstreamového kráľa. S týmto filmom sa Nolan dostal oveľa ďalej ako vo svojom debute. Napísal hyper originálny scenár, ktorý obsahuje zvraty, má hĺbku a vysoko kvalitné herecké výkony. Treba ho vidieť niekoľkokrát aby ste pochopili, že ten mišung má svoj zmysel a konečné riešenie. Ten opačne rozprávaný dej sa dá síce brať ako ľahká barlička (ak sa zamyslíte nad tým, ako by film vyznel v klasickom rozprávačskom štýle), ale prečo si kaziť zážitok. ()

francis

Nečekal jsem moc, vlastně nemám tenhle typ filmů rád (posuzováno podle fotek, obalu, distribučního textu...), ale už během filmu jsem byl nadšenej. Memento má totiž evidentně to, co je pro mě u filmu jedna z úplně nejdůležitějších věcí - z každý scény, každýho momentu, každý postavy a každý věty je cítit, že tvůrce (nebo tvůrci) tím filmem žili už dávno před začátkem natáčení, a potom brali to natáčení zatraceně osobně a dali do něj kus sebe. Film je nepředvídatelnej a výborně zahranej i natočenej, a proto opravdu napínavej, a ta myšlenka je opravdu zajímavá a vyznění má hloubku (i když možná trochu kontroverzní). Takhle si představuju filmovej zážitek. Díky. (Mimochodem, v průběhu filmu jsem si říkal, že to je dobrý, ale podruhý se to už vidět nedá. Na konci byl můj názor jinej. Klidně se na to podívám znova.) ()

Frajer42

Vzhledem k hodnocení ostatních si nejsem zcela jistý, zda jsem tuhle slátaninu pochopil tak, jak byla myšlena. Budu hodnotit to, co jsem pochopil. Stupidní příběh odvyprávěn na přeskáčku. A co jako? To máme všichni s otevřenou hubou spadnout a jásat? Absolutně ničím vyjímečný film. Nuda od začátku do konce, a dokonce jsem si musel dopřát přestávku na spaní. Nesympatický hlavní herec. Nevýrazná hudba. Opravdu je v kolonce režie napsáno Christopher Nolan? Odpad. Tady opravdu není nic, co by si hvězdičku zasloužilo. Edit(2016): Nevzpomínám si, v jaké duševním rozpoložení jsem se nacházel před pěti lety, když jsem tento snímek viděl poprvé. Nicméně, při opakovaném zhlédnutí jsou mé pocity zcela opačné. Příběh se mi velmi líbil a byl složitý tak akorát, aby jej měl při nechronologickém vyprávění divák šanci vstřebat v plném rozsahu. Navíc po letech neshledávám nechronologické pořadí jako samoúčelné. Naopak se jeho prostřednictvím podařilo tvůrcům situovat diváky do role hlavního hrdiny. Film si opravdu vyžaduje od diváků jistou spolupráci. Pokud bude při sledování vaše paměť lenošit, pravděpodobně vám ledacos uteče. Guy Pearce mi i při druhém zhlédnutí malinko vadil. Jeho předkus opravdu není tím, na co bych měl zájem se dvě hodiny koukat. Výrazně zvedám hodnocení a dlužím režisérovi nemalou omluvu. ()

AppleCore

Nechtěl bych bejt v kůži režiséra, co točí film podle podobnýho scénáře. Nolan to dokázal převést na plátno dokonale s pořádnou dávkou atmosféry, zvratů a zájímavejch a místy až tajemnejch situací. Film je třeba vidět víckrát a to považuju za největší plus. Chcete pořád víc. ()

Dzeyna

No nevím nevím. Vůbec by to nemuselo být tak dlouhé a utahané, kdyby tam nebylo všechno zopakováno alespoň 5x - to mi opravdu přišlo nejvíce zbytečné. Guy Pearce je dobrý herec, ale nijak zvlášť mě nedostal - nemá ani charisma ani super tělo a tento jeho herecký výkon mu moc nevyšel. Celý příběh je originální, ale je sestavený tak, aby působil hrozně složitě, i když vůbec složitý není. Pro mě to není zas tak vynikající filmový zážitek. Je tam hodně nedostatků, které snižují kvalitu. Tohle je opravdu jeden z slabších výtvorů Christophera Nolana. Nevím, jestli se všichni nechávají v hodnocení ovlivnit ostatními, nebo se jim to opravdu tak líbilo; já hodnotím realisticky dle vlastního pocitu. ()

Kothy

První film, který jsem od Christophera Nolana viděl. Tenkrát jsem ještě nevěděl, s kým mám tu čest. Film o chlápkovi, který nemá krátkodobou paměť, a tak si musí všechny důležité věci tetovat, aby na ně nezapomněl. Hraje ho Guy Pearce, který je opravdu přesvědčivý. Celou dobu hledá vraha své ženy. Je to celkem náročný film, protože celý běží pozpátku. Nolan je prostě borec a už tady předvádí svou genialitu. Viděl jsem to znovu po letech a pořád to má šťávu. Sledujeme zde dvě příběhové roviny, které se potkají až na konci a až tehdy začne vše dávat smysl. I Carrie-Anne Moss tu má dobrou roli. Nakonec zjistíte, že vás celou dobu tak trochu tahali za nos... "Kdo je John G?" ()

MikeCool

Úžasná mysteriózní podívaná, která nutí přemýšlet, což se mi hodně moc líbí a rozhodně jsem nebyl zklamaný. Už dlouho se mi mozek nezpotil tak jako u tohoto kousku. Dvouhodinová procházka "vzpomínkovým" sadem! ()

boshke

Hrozný film. Potřetí jsem ho dokoukal a potřetí je mi z něj fyzicky nevolno. To samozřejmě nijak neumenšuje jeho naprostou skvostnost, která nemizí ani po několikáté projekci. Už se těším na další... 100% ()

AllShallFall

Tak se mi konečně podařilo po dlouhé době dokoukat tento film. A výsledky jsou velice pozitivní. Film na mě působil dost depresivně. Neboť ty scénky co šli pozpátku jedna za druhou, postupně začali pronikat do mé mysli hlouběji. Smysl mi to začalo dávat více a více. Navíc byly v doprovodu dost depresivní hudby. A nakonec... nebo spíše na začátek?....No to záleží z jakého hlediska se na to dívate.... My bylo havního hrdiny Leonarda dost líto. Chudák se strátou paměti se honil za přízraky své vlastní mysly. Christoper Nolan mě tentokrát svým mysteriózním dějem dostal. Chvíli jsem přemýšlel, jestli to teda byl tak dobrý výkon. Ale na to, že jsem na to koukal asi na 10x a vždycky jsem měl touhu tomu porozumět a byl jsem trpělivý, se mi to opravdu líbilo. A proto nemůžu snížit hodnocení pod 5 hvězd. Z určitého hlediska mi to připomína pointu " Prokletého ostrova" Ale tam jsem nebyl tolik udiven. Tohle je špička mezi mysteriózními ději. 90% ()

Okara

Nolanovi jsou prostě géniové. Nejen zajímavá zápletka, ale i kombinovaně retrospektivní, kouskované podání z tohoto snímku dělá jeden z nejoriginálnějších thrillerů. V té mírné zmatenosti jsem si naprosto liboval a jsem rád, že jsem si tento Nolanův film nechal jako poslední z jeho současné tvorby, jen jsem se přitvrdil v tom, že mám za sebou další dílo nejlepšího režiséra všech dob. Samozřejmě Guy Pearce v hlavní roli exceluje a jen podtrhává dramatičnost děje. 95% ()

predators

I přes poměrně různá hodnocení si tento film drží vysokou laťku procentuální úspěšnosti. Já ji malinko snížím(ikdyž v takovém množství ohodnocení to nebude mít vliv:-)), protože způsob vyprávění děje pozpátku mi v tomto případě nesedl. Taky jsem se neztotožnil s hlavní postavou, což si myslím, že bych jako divák měl. Neříkám, že je to špatný film, to určitě né, jen pro mě není tak kůůl:-)...65% ()

Slartibarkfast

Výborný nápad a neskutečně napínavá a dramatická detektivka plná nečekaných zvratů a nezodpovězených otázek. V hlavní roli překvapil Guy Pearce, kterého jsem viděl snad jen ve stroji času. Opravdu vynikajicí zážitek a film, který si nesmíte nechat ujít. 95% ()

nascendi

Pred 40 rokmi som sa výborne bavil na Lipského Happy ende, preto sa s obdivnými ódami na originalitu prehodenia časovej následnosti nemôžem stotožniť. Okrem toho Happy end bol komédiou, ktorá mohla výdatne ťažiť zo situačných gagov. Memento mi napriek pomerne jednoduchému príbehu pripadalo viac ako test pamäte divákov, než ako film. Navyše test samoúčelný. Veď si len vezmite ľubovoľnú knihu a čítajte jednotlivé kapitoly v opačnom poradí. Bude to možno originálne, ale určite nezmyselné. Vysoké hodnotenie preto pripisujem skôr obavám užívateľov, aby nevyzerali nechápavo, než kvalitám filmu. Moje tri hviezdičky sú za film premietnutý v obvyklom slede. Za "originalitu" ani ň. ()

nash.

Je radost sledovat film, který dokáže jednoduchý příběh podat originálním způsobem a to tak, že dokonale funguje, že přes kapitoly naskládané odzadu napětí neustále stoupá, každá z kapitol nese nějaké překvapivé odhalení a s přimhouřeným okem není jasné odkud a kam míří, přičemž mu nechybí ani nečekaná pointa. ()

Slarque

Od první chvíle jsem věděl jak to dopadlo. Tak proč jsem vlastně tak napjatě sledoval, co se stalo předtím? Tenhle odzadu vyprávěný film hodí diváka do světa hlavního hrdiny, který sám netuší, co se stalo před chvílí. Jinak vyprávěné by to vlastně nejspíš byla nuda. Takhle je to trefa do černého! ()

Tomco

V prvom rade vynikajúco hrajúci Guy Pearce, ktorého herecký prejav znesie známky najvyššej kvality, ale samozrejme kto by prehliadol netradične riešený príbehový postup. Tento krok je samo o sebe skvelou voľbou, a v mojich očiach to samotný film predurčilo na umiestnenie do osobnej top 10. ()

Arsenal83

Len nedávno som si spomenul na tento film vďaka hre v Partičke "pozpátku". Je to naozaj špičkové a originálne dielo do takej miery, že v podstate to už nedokáže ani nikto napodobiť. Film natočený tak skvele, že aj keby bol natočený klasickým štýlom tak furt by bol zaujímavý. Už len za ten nápad sto bodov. ()

Willy Kufalt

Na Nolanovo Memento jsem byl hodně zvědav už jen kvůli originálnímu nápadu vypravění příběhu pozpátku (resp. originálního v onom pojetí chronologicky doslova opačně řazených „kapitol“ příběhu). Přestože originalitu v tomto případě ocenit dokážu, stejně jako fakt, že vzhledem k motivům ztráty krátkodobé paměti, vzpomínek či odhalování minulosti hlavního antihrdiny není tento experimentální prvek ve vyprávění zcela samoúčelný, spočátku mi trvalo, než jsem se onoho dojmu samoúčelného experimentování zbavil. Nějakou dobu jsem vedle menšího chaosu v orientaci příběhu bojoval i s rozvláčnějším tempem některých scén či s hlavní postavou a osobními nesympatiemi k ní (k němu). Ale kupodivu jsem v Mementu po delší době narazil na přesně takový film, u kterého se mi vyplatilo chvílemi projít se více i něčím nesympatickým, něčím, u čeho jsem měl spočátku na první pohled ten nešťastný pocit, že mě to celé míjí, a přesto se nadále přemáhat k tomu, abych vnímal spoustu zajímavých prvků a detailů, abych postupně s každou další scénou zůstával čím dál víc naprosto přikován a dočkal se velkého zážitku. I pointa dokázala překvapit, jen mě trochu zamrzelo, že zrovna během mého největšího pohlcení musel film skončit. Největší mínus pro mě zůstává v tom občas pomalém tempu, místy by dle mého názoru více střihů a svižnější vyprávění neuškodilo. Byť stále nemám v sobě pocit, že se stanu velkým fanouškem tvorby Christophera Nolana, tento film řadím určitě k tomu nejlepšímu, co jsem od tohoto pana režiséra viděl (spolu s Insomnií a Dokonalým trikem) a jen jsem si potvrdil, že Nolanova starší tvorba mi je výrazně bližší, oproti té novější, kráčející často ve stopách podbízejících se akčních blockbusterů. Jo, málem bych zapomněl osobitě zmínit nezapomenutelnou, hodně zábavnou a skvěle zahranou vedlejší postavu ukecaného Teddyho (Joe Pantoliano). [75%] ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)