Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Henrinity

Originálny masterpiece, film aký nikto nikdy nenatočil. Film odzadu tak aby dával zmysel, aby bol napínavý, plný zvratov s kvalitným arcom pre hlavnú postavu. To dokáže len mistr Nolan. 9/10 ()

Daniel2003

Abych pravdu řekl, závěrečný dějový zvrat jsem odhadl už dlouho předem. Je to to samé, jako v Prokletém ostrovu, ale ano, Memento zde bylo dřív. Je to zase geniálně pasující a vypiplané do detailu, ale přiznávám, že mě to moc nebavilo. Hudba je ale skvělá, herci perfektní a Nolanové tohle prostě umí. U mě 7/10. ()

hrumsrt

Spolu jsou bráchové Nolanové neuvěřitelní! Memento je typický film svého tvůrce ve znamení filtru a části hereckého obsazení.. Ten koncept hošíka bez krátkodobé paměti je jedním z nejlepších, co jsem ve filmech viděl. Možná, že na Nolana zase až moc jednoduchý snímek, není technologický a hodně rychle vám představuje koncept, kdy namísto odhalování a nějakého twistu si tu premisu Nolan užívá, což není vůbec špatně, jen to on něj normálně nečekám. Zatraceně živý až takový footage projev, který dělá z tak velkého filmu něco specifického, ovšem na druhou stranu i kvůli tomu několikrát vytrhává z tempa. Výborný výkon Guye Pearce, který mi v těch velkých filmech nyní chybí.. Extrémně zajímavý snímek, který mi nepřijde tolik svižný a spíš než nad tím příběhem přemýšlet mi nezbývalo než si to jen užít. Věřím, že s druhém zhlédnutím to bude o ten stupínek poutavější zážitek. Navíc mám u filmu problém s tím, že ta Sammyho linka je pro mě zajímavější a hlavně procítěnější, než vůbec celý zbytek. Rozporuplné, ale tím konceptem si udělalo místo v historii... Baví mě o tom přemýšlet, baví mě se kát za to, že to tolik nedocením.. 75% ()

cimrman2.

Po celou stopáž jsem přemýšlel jakou poznámkovou apku bych Lennymu doporučil! Jako skalní uživatel aplikace Notion bych měl docela jasno avšak pro Lennyho je jednoduchost krása, takže bych se u doporučení uchýlil ke google poznámkám. Christopher Nolan je bezesporu mistrem filmů které procvičují mozkové závity a celkově skvělým režisérem mě však Memento nesedlo. Je to unikátní je to něco jiného děj z bodu A do bodu B tady rozhodně nenajdeme. Sám jsem si to nechal vysvětlit od mistra Nolana na youtube kde jsem sledoval jeho vysvětlení děje mementa a zároveň geniální řečnické schopnosti. Barevný scény (jsme v lennyho hlavě) běží dozadu černobilý (jsme mimo lennyho hlavu avšak ne úplně) dozadu pak je tady moc dalších dějových nerovností které je třeba zpracovat. Mě ten příběh nepřišel extra zajímavý a protože jsme byli schovaní skoro po celou dobu v lennyho hlavě nemáme žádný přehled v čemž mnozí mohou spatřovat genialitu tohoto snímku. Určitě je zajimavé tuto Nolanovu práci zkouknout mě však neuchvátila. ()

Kebabkony

Chcete film který pochopíte až na konci a dojde vám jak je to nesmírně promyšlená záležitost? Ano? tak tohle můžu jenom doporučit. Víc originální kriminálku jsem neviděl. 8/10 ()

Simako

Opravdu fascinující snímek!! Memento je opravdu originál! Doufám, že jsem celý snímek pochopil a doufám, že jsem pochopil i to, že konec byl začátek. Fakt hustý. tedy za pět!!! ()

chucky

Je prvada, že jeho originalita je vyjímečná. Peníze nebyly zbytečně vyhozeny za triky a efekty, ale za skutečný nápad a myšlenkovitost........Asi si taky brzo začnu psát co mám udělat :)) ()

Olda

Když jsem viděl Memento poprvé byl jsem z toho magor, podruhý už sem to začal chápat a potřetí.......jeden z nejlepších thrillerů co jsem kdy viděl ()

FrankieSS

Film jistě převratný právě za to, že je (jak jistě každé větší malé dítě ví) pozpátku. To je zaručený prostředek jak diváka, ačkoliv hned na začátku zjistí, kdo je vrah, ponechat napjatého, aby zjistil, jak to všechno byla a jak se to seběhlo. Musím ale uznat na druhou stranu, že kromě tohoto zajímavého nápadu film moc zajimavého nenabízí, ale zase se domnívám že tato jedna nezajímavost všechny ostatní nezajímavosti předčí ve své zajímavosti, která bychází určitě z velké odvahy, navíc nevědomně nabádá k tomu, aby si divák pustil film nejméně ještě jednou, protože jedna projekce rozhodně nestačí. Já měl to štěstí že jsem film videl az na DVD tudíž jsem nemusel opakovaně platit za kino, stacilo promrhat celý den (chápej pouze 16h) tím, že jsem film neustále pouštěl, zastavoval, delal jsem si poznámky, kde která část skoncila a kde se postupujeme vstríc nové minulosti a pozdeji kde jsme se zase vrátili do budoucnosti :) když to ale člověk jednou odhalí už to taková pecka není. Ale pro svou originalitu film hodnotím jako jeden z nejlepších 90. let. (Nebo uz 2000 patří do tech následujících? no doufám ze ne, pac nevím jak se tato léta pojemnovávají....ví to nekdo? eventuelne me kontaktujte....léta NULTÁ?) :-) ()

zmateny

Tento film patří do skupiny těch, na které se jen tak nezapomíná (i když hlavní hrdina by měl nejspíš jiný názor) Svým zpracováním patří nepochybně k originálním - Koho by napadlo natočit film a pouštět ho odzadu? Zdálo by se, že když si přečtete konec knihy, tak už vás nemá co překvapit. Už ji nemá cenu číst, prostě se ví jak to dopadne. A to je přece ten důvod, proč se čtou knihy nebo sledují filmy. Ale tenhle film ukázal, že znát konec a nevědět jak to začalo je možná ještě o něco zajímavější a napínavější. A dokonce i konec (vlastně začátek) dokáže překvapit. Takže tento film vřele doporučuju - mě osobně se moc líbil. ()

Hrus

Mistrovské dílo. Při prvním shlédnutí se snažíte za každou cenu zorientovat a stejně vás pointa jednotlivých scén (vždy pochopíte proč se něco děje až v následující scéně) i celého filmu dostane. Film pak nemůžete pustit z hlavy. Musíte si ho pustit znova. Tentokrát se orientujete lépe a všímáte si detailů, které vám před tím unikaly, mistrných dialogů a herectví protagonistů... Stejně si to pak hned pustíte ještě jednou nebo i víckrát, aby vám nic neuniklo... ()

ma1arkey

Každý okamžik filmu si budete myslet, že ste takhle blízko, ale přitom se k tomu ani nepřiblížíte. Výborný scénář a podle mě jednoznačně nejlepší film tohoto žánru. ()

(=LIFTY=)

Všechny Nolanovy snímky mají u mě jeden společný fakt. Nestačí je vidět jednou. Teprve na druhý-třetí-čtvrtý pohled pochytím všechnu tu dokonalost a genialitu snímku. Viděl jsem zatím jen dvakrát, proto za 4. ()

Grim

Nezabudnuteľný film...jeden z mojich obľúbených - chronologický mišung...na pochopenie troška náročný ale keď sa človek sústredí...dá sa všeličo pochytiť.... ()

vofo

Tohle je lahůdka pro inteligentního diváka, který miluje inteligentní film. Je až s údivem co Nolan dokázal natočit a jakým způsobem. Je to film, který mně pokaždé dostane. Pět hvězd. ()

Belerofon

Doslovně řečeno "Chytrý film". Skvěle napsaný scénář (pokud nezískal oscara tak už nevím) navíc stylově natočené a zahrané..Neí to klasická zábava u tohohle se musí trochu přemýšlet, při prvním shlédnutí jsem to zas tak úplně nepobral na opdruhé už to byl mnohem lepší zážitek a vim na tuty, že až se na to budu dívat znova bude to ještě lepší. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)