Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Judhisthira

Myslím, že film s takovýmto originálním nápadem se rodí tak jednou za deset let...Memento nutí diváka nebývale přemýšlet, skládat si obrácený příběh v hlavě, aby ho na konci sestřelilo tak silnou pointou, že jí minimálně do konce večera zaručeně nepustí z hlavy. 90% ()

Gerge

Sedím a koukám, páč jsem dostal pořádnou nakládačku. Když už jsem si začínal myslet, jak je to průhledný a film se odebere ku konci způsobem jakým byl předkládán, dostal jsem facku. Stačil jsem jen lehce rozkoukat a přiletělo takový dělo, že už do mě stačilo na konci jen pohrdavě strčit prstem, abych se složil k zemi - ultimátní knock-out z pravačky Christophera Nolana..........No jo, už jsem venku z ringu a po ošetření. Genitální námět, super herci, syrové prostředí US-předměstí, protichůdné linie - to jsou mé postřehy, ulpívající v paměti mimo ten děj... ()

punkyii

Na tento film jsem se psychicky připravovala dlouho a dneska přišel ten den... Bohužel mi zážitek z filmu trochu zkazil přítel, který na "velký zvrat" přišel v půlce filmu. Příště se na filmy tohoto filmu budu radši dívat sama. ()

ccamaro

A vraj že sa už netočia originálne filmy. Po dlhej dobe film, pri ktorom som mal nad čím rozmýšľať. Tým myslím PORIADNE rozmýšľať. Mnohé veci som však pochopil až po záverečných titulkoch, keď som si to snažil všetko spojiť v hlave. ()

benqsiemens

Asi nejlepší film tohoto typu, který jsem viděl. Je to zvlášní skládankovitá bestialita, kterou rozlousknout dá skutečně zabrat a tak no. Nakonec to do sebe zapadne a to je dobře, páč jinak by to nedávalo smysl (kupodivu). Originální a nápadité, herecky dobře obsazené a geniálně zrežírované. Jako fakt dost dobrý!!! ()

ZAUME

Troufám si říct, že Nolan tímto dílem nastartoval pořádnou mašinu na filmy, většinou dost mysteriózní a ne snadno pochopitelné, v závěru však velmi ceněné a vynikající. ()

motooo

Jeden z najoriginálnejších filmov vo svojom žánre, ktorý sa nedá pozrieť len raz. Zároveň vás prinúti sledovať každý najmenší detail, aby vám neunikla žiadna drobnosť, ktorá by mohla mať fatálne následky na pochopenie celkového deja. ()

Skretule

Film je v podstatě jen filosofickým zamyšlením na který je naroubovaný velmi složitý krimi příběh. Člověk celou dobu uvažuje kdo to na koho ušil a o co vlastně jde a závěr naprosto vyráží dech a překvapuje. A v důsledku toho tenhle film považuji za jeden z nejoriginálnějších filmových eposů vůbec. ()

Hannah1971

Tohle je asi jeden z nejoriginálnějších filmů z 90. let. Každý si občas píšeme papírky na ně krátké vzkazy, abychom nezapomněli. Leonardo, který hledá vraha své ženy si tyhle vzkazy tetuje přímo na tělo, aby je měl neustále při sobě. „John G. Zabil moji ženu, najdi ho a zab ho! Trpí krátkodobou ztrátou paměti. Příběh je vyprávěný pozpátku, začíná tím, že Leonardo, zabije Johna G. pak je střih a následuje další scéna, která se odehrála před tím než Leonardo Johna G. zabije. Taková režisérova hra v pexeso a cvičení na paměť, odkryje první obraz a následuje druhý a pak další a další a divák si musí pamatovat co bylo řečeno a odehrálo v těch předchozích scénkách. Ze strany Nolana, byl tenhle styl vyprávění celého příběhu geniálním tahem, nejde však o žádnou samoúčelnou hříčku, protože při použití klasické chronologie by příběh vůbec nefungoval a byl v podstatě o ničem. Ve filmu se udržuje divák po celou dobu v nejistotě i když se jednotlivé střípky skládačky postupně uspořádávají, znovu a znovu při dalších scénách si nejsme jisti co se to vlastně děje. Od začátku je divák stejně zmatený jako Leonardo. Na první pohled sebedůvěrou nabitý Leonardo s vytrvalostí buldoka, jehož jediným smyslem života je pomsta, kterou si pravděpodobně stejně nebude pamatovat. Avšak pod slupkou této sebedůvěry jsou vidět známky slabosti, životní prázdnoty a tragičnosti. Nicméně přiznávám, že v rafinovaném scénáři jsem objevila pár věcí, které mi šly hlavou, třeba, jak to, že si Leonard pamatuje, že přišel o paměť, když si nepamatuje co dělal a jaké lidi potkal včera a pár dalších nelogičností, ale myslím, že je to vcelku jedno, protože nic na tom nemění, že tohle je zručně natočený, originální a napínavý thriller, který je jeden z těch druhů filmů, který je třeba vidět vícekrát. Ohot od kat! :-) ()

Murmand

Je až neuvěřitelné, jak si Nolan umí pohrávat s těžkými tématy. Nejen že to zvládá geniálně, ale ke všemu to umí naservírovat tak mistrovsky, že pak jen člověk kouká s otevřenou pusou a nechápe. Tento počin je naprosto parádní a nemám co vytknout. Neuvěřitelně mě bavilo pojetí filmu, kdy byl divák zmaten naprosto stejně jako hlavní hrdina. Až do poslední scény, kdy to do sebe zapadlo. ()

Tillia

Ten film je jak virus. Naboural se do mé vlastní paměti a myšlení... Snad se z toho vyspím. A vše bude jako dřív :-) Jako bychom nedělali stále stejné chyby, u kterých si říkáme "už nikdy". Zapomeneme na varovné tetování v naší mysli. A chybu zopakujeme. Napadají mne teď verše, které jsem napsal před půlrokem... ||| Končí nám rok, | s ním kruh, který ho obepíná. | Zimou začal, | zas v náruči ho zima třímá. | ||| Končí nám rok | a začíná nový; | však tentýž kruh nás vede dál. | ||| Ten věčný kruh | a jeho novy | staré dluhy zas přichystá. | ||| Končí nám rok | a začíná nový. | S ním roční karma – | krok pokroku, spirála, očista života. | ||| Sonet pro štěstí 2011 ()

rigby

Zajímavě řešený sled událostí. I když jinak tento film není nijak extra zajímavý a chvílemi dokonce i nudí, tak tento neobvyklý postup zkrátka přinutí diváka být neustále ve střehu. Rozuzlení je ale trochu očekávané. ()

kaesko

Zvláštní dějová linie. Velmi mě mátla - pár věcí, momentů mám spletené dohromady. S odstupem času se musím na tento snímek podívat znova. Třeba své hodnocení změním. ()

MrLinhy

Originální snímek! Celkem rychle jsem se do toho filmu dostal nedělalo mi to moc nějaký problém pochopit ten děj byla to taková retrospektiva. U 90 minuty jsme se začal celkem ztrácet, ale ke konci jsem to celkem pochopil no ono to nebylo tak úplně dořešené to si musíme asi domyslet. 80 % ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)