Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

TonoM

Velice povedený film se skvělým scénářem Christophera Nolana , velice psychologické a těžké na přemýšlení , originální Thriller který běží od 'konce k začátku' skvělá práce Nolana a Pearce , možná kdyby to bylo uděláno normálně tak mě to okouzlý ještě více,Originální pecka která parádně nakousla 21.Století je zde vidět , že Nolan je bůh 85% ()

chinano

Příběh průměrný, scénář, střih a kamera revoluční a geniální. Z toho plyne něco mezi 4* a 5*. Na rozhodnutí asi bude třeba druhé shlédnutí. ()

beeleg

Memento mě nezaujalo. Nevím kde se vzalo 87%. Pro mě to byl průměrný, možna lehce nadprůměrný thriller, zajímavý jen kouskovaným způsobem servírování příbehu, což mělo pomoci vžít se do amnesie hlavního hrdiny. ()

Scaevola

Formálně dokonalý snímek s dokonale zvládnutými detaily si hraje s pocitem, že ho divák nemůže pochopit na jediné shlédnutí. A to je u prostinké kriminálky poněkud arogantní tvrzení. ()

kobra190

Tenhle film mě překvapil hlavně tím, že děj se odvypráví od konce do začátku... Ze začátku samozřejmě se dostavila nechuť, ale po pár scénách jsem tomu sám chtěl přijít na kloub. Tak jsem se do toho zažral, že je mi ani nepřišlo, že už má být konec. Určitě bych ocenil hlavně originalitu, skvělou práci režiséra a scénáristů a taky kvalitní výkon hlavního hrdiny. Určitě plné hodnocení. ()

Stellbory

Proč je mezi námi tolik fanoušků Nolana? Protože nám dokáže zamotat hlavu. Jeden ze stěžejních snímků Nolanovy tvorby který ke mě přišel až jako jeden z posledních. Vynikající dílo které nepopiratelně patří a navždy bude patřit mezi TOP filmy v žánru. ()

Cazzysvjet

Pokud se chcete dvě hodiny nudit a pak se na konci nasrat směle do toho. Skvělý nápad se rozpadá rejžovi pod rukama s každým streamem kdy jsem se musel ptát proč si dělá Gáj proboha poznámky tak debilně?! Celá dějová línie by se smrskla do deseti minut , kdyby si pán Gáj vzal blok a tužku a místo polaroidového leporela a tetování napsal pět vět s datumem co ten den dělal a co bude dělat den následující. Ale to by pak nevznik takovej "trhák".... ()

Wolftalon

Parádní film a velmi originální způsob vyprávění, který umě přibližuje pocity hlavního hrdiny. Na začátku každé scény se prostě cítíte, jako že si nepamatujete, co se stalo předtím, a tenhle pocit přetrvává až do překvapivého konce, který vás donutí o příběhu ještě nějaký čas přemýšlet a srovnávat si ho v hlavě. ()

HellsAngel

Brilantne sofistikovaná inovatívna scenáristika spojená s citlivou réžiou, schopnou zachytiť aj tie najmenšie detaily. Verte mi, na tento film nezabudnete! ()

Isobel

Tváří se to jako originální detektivka, ale je to mnohovrstevnaté dílko, kde pozorný divák zachytí až tři nosné myšlenky. Jo a hrozně dobře se na to kouká. ()

Azareth

Skvelý Guy Pearce, skvelý Nolan, skvelý.... film. Naozaj vymakaný film, ktorý by som mohol odporúčiť snáď každému. Mňam. ()

Amalberga

Docela slušně jsem se nudila. V druhé polovině filmu jsem začala sledovat čas, který mi zbývá do konce. Děj se děsně táhl, hlavní postavy mě nijak nenadchly, vlastně mě i přestalo zajímat, kdo koho zabil nebo kdo koho má zabít, kdo lže a kdo ne. ()

KaKKashi

film který mě odrovnal v pubertě, ale přesto...jde jen o formu, kdyby byl natočený popředu a ne pozpátku, tak by za nic nestál:-)pozpátku muže být as ikaždý film tajemný...a nový... ()

Martynes

Do tohoto filmu jsem šel s absolutní nevědomostí. Jediné, co jsem věděl, bylo jméno režiséra - můj oblíbenec Nolan. Po zhlédnutí jsem byl naprosto ohromen. Film vtáhne do děje už první scénou a nepustí až do konce. Ve způsobu vyprávění nemá obdoby. Mé hodnocení: 10/10 ()

Skylwalker42

Někdo má problém vyprávět příběh klasickým způsobem, ale Nolan ho dokáže vyprávět i pozpátku. Skvělá filmařina, která se povedla s tak těžkým tématem. ()

Danny Nolander

Výborný nápad odvyprávět kriminálku tímto způsobem! Nic podobného jsem doposud neviděl. Film má jedinečnou atmosféru, jedinečný způsob odhalování nových scén a naprosto skvělý konec. Už u prvních snímků nám Nolan ukazuje, jakým směrem se budou jeho filmy ubírat. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)