Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

SelfishMan

Paměť je vážně ošidná. Včera jsem měl vymyšlený komentář, dnes když sem se probudil, tak už sem si ho nepamatoval. A to nemám žádný "stav" ani alzheimera. Vzpomínky blednou, jiné se mění, někdy ať se snažíme něco sebevíc zapomenout, stále nás straší, jiné ať proti tomu bojujeme jak chceme stejně zapomeneme. S ubíhajícím časem lidi často zapomínají na to zlé a zůstává v paměti to hezké. Ne nadarmo se říká, že "to vyléčí jen čas". (A tak to je i s růstem preferencí komunistů, lidi prostě zapomínají). Nolan je režisérský bůh a mám strašně rád, když mě někdo u filmu nutí aspoň trochu přemýšlet. 90% ()

Kybela

Viděla jsem tento film až po Počátku, takže mě trochu nudilo, jak si je to podobné. Ale to by nevadilo, režiséři prostě mají své osobité styly. Nicméně styl pana Nolana mě rozčiluje. Celý film napíná diváka a udržuje skvěle jeho pozornost, originálně si vyhraje se zpracováním, použije dobré herce a celé to dílo dává smysl. Komplexně. A pak přijde konec a bum! Celá ta stominutová paráda je zazděná nesmyslnou pointou. Film by měl být dobrý už napoprvé, ne po dalších shlédnutích, a pokud napoprvé nedává smysl a měl by, není to dobré. Je mi líto. ()

TheBrain

Možno som debil alebo čo, no nejako som neprišiel tomuto filmu na chuť, v polke ma prestal bavit a predstavoval iba kulisu pri hraní online games, nejde o to že by som to nepochopil alebo čo, len sa mi to nepáčilo ()

Trinculo

Tenhle film je jeden velký trik. Krimální příběh je jen médium, kdyby člověk s tímto postižením žil relativně spořádaný život, tak by ho možná zažíval velmi podobně. Neustále by hledal a zjišťoval kým je a kde je, pronásledoval sám sebe a potkával v okolí cizí lidi. Jen vnější divák by dokázal zkonstruovat fakta, která se stala, jejich aktér by zůstal osamělým a bez paměti v každém případě. A osamělost je dalším tématem, v tomhle filmu ten vnější divák korigující paměť chybí. Jeho hrdina tak je uvězněný v prázdné piustině okamžiku. ()

Gumeny

Detektívka, v ktorej najsilnejšou zbraňou je vlastný rukopis a hromada fotiek. Veľmi dobrá originalita, z ktorej Nolan vyťažil aj nejaký humor. ()

Mathyen

skutečná genialita se ukazuje v perfektně vykonstruovaném a vygradovaném příběhu zobrazeném úplně pozpátku, od konce po začátek a Guy...uno perfekto! Tenhle film skutečně donutí zapnout mozek 10/10 ()

Marty_cihi

Hodně povedená a nevídaná záležitost. Jen snad finále mohlo mnohem více vygradovat...90%. Jo a viděl sem to po až 12 letech, nevím jak jsem mohl se nepodívat dřív?! ()

kacer4

Originálny nápad, či už ako námet, scenár alebo postupnosť deja. Miestami som mal aj ja pocit, že nemám krátkodobú pamäť :). Nolan potvrdil svoj nesmierny talent. 90% ()

Venceslao90

Memento jsem si šetřil na chvíli, kdy budu mít opravdu chuť na něco prvotřídně mysteriozního. Můžu jenom říct, že jsem zůstal dost za očekáváním. Nápad sice dobrý, ale zakončení dost nevýrazné, zpracování mi také zrovna moc nesedlo (hlavně ze začátku). Atmosféra taktéž poměrně nevýrazná, spád to dostalo až spíše ke konci. Nic extra. ()

Sharkman

No film jsem videl znovu a zadny zazrak, celkem az moc citelne, asi i film nestal tolik za exteriery :-) a vysledny dojem tak za 4, predevsim za originalitu. ()

Desmi

Tahle jízda pozpátku se mi fakt líbila, byla totiž dost originální..! Ještě jsem podobným stylem natočený film neviděl, takže ve mne zanechal dojem..! Konec (resp. začtek, jak chcete) mohl dopadnout více způsoby, nebylo tedy úplně zřejmé, jak film dopadne, což je také osvěžující jev. Jo, nejvyšší stupeň hodnocení tomu filmu bude slušet.. ()

cirkulace

Skvělý scénáristický počin, ale abych pravdu řekl, od zvučného názvu filmu a mého oblíbeného režiséra jsem čekal o něco více. Ach ty předsudky a přečtené recenze. Musím vynachválit herecký výkon Guye Pearce v hlavní roli, který se s rolí muže s prapodivnou chorobou vypořádal s bravurou. Memento mě ohromilo ani ne tak narací (nabízí se srovnání s českým Happy Endem, který je celý natočený pozpátku; postavy chodí pozpátku atd.) jako spíše klidem ve scénáři, kdy se jednotlivé scény střídají a opakují s naprostým klidem, a postupně tak rozrývají celý příběh od počátku. Velice působivé. ()

certiskon

Otřes! Chaos jako blazen, clovek furt musi premyslet co bylo pred a co po... to by jeste bylo v klidu, ale sceny furt dokola a naprosto o nicem dej. Kdyby to nekdo domyslel do konce a udelal tam poradnou zapletku, mozna by si to zaslouzilo tri hvezdy, ale takto to opravdu nestalo za nic.... aspon za me teda urcite NE! ()

RomanT

Neměl jsem problém se orientovat v pozpátku vyprávěném příběhu. Na konci asi přišla nějaká pointa, jenže já jsem si jí nevšiml (doufám, že to není jen to, co u takového filmu člověka napadne už na začátku). Život je příliš krátký na to, abych to zhlédl podruhé. ()

Jifo

Už je to dlouho, co mě film přinutil takto přemýšlet, dokonce i po filmu! Jinak k tomu nemám co dál napsat. Dokonalý film, tak jak jsme u Christophera Nolana zvyklí. 100 % ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)