Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Belerofon

Doslovně řečeno "Chytrý film". Skvěle napsaný scénář (pokud nezískal oscara tak už nevím) navíc stylově natočené a zahrané..Neí to klasická zábava u tohohle se musí trochu přemýšlet, při prvním shlédnutí jsem to zas tak úplně nepobral na opdruhé už to byl mnohem lepší zážitek a vim na tuty, že až se na to budu dívat znova bude to ještě lepší. ()

Akyno

Máte radi puzzle? Tak toto je niečo pre Vás. Výborná skladačka, kde spočiatku nič nedáva zmysel a až keď prvé dieliky spájate do seba vynára sa skrytý a úžasný obraz. Originalita je asi to pravé slovo, akým môžem označiť príbeh. Na druhej strane mi tu stále niečo chýbalo, niečo čo by ma presvedčilo, že za všetkým je niečo viac, než len hľadanie vraha. Napriek tomu je to výborný a kvalitný kúsok filmového umenie, ktoré nezapadne prachom tak skoro. ()

lisma

Charakteristika tohoto filu ? Originalita až na prvním místě a řemeslný um, což ale není u Nolana žádné nóvum. Plný počet 5* ()

Nefe

Predstavte si, že sa raz zobudíte v ponurej motelovej izbe s tuctom nič nehovoriacich tetovaní po tele , žltými lístočkami na zrkadle a vôbec netušíte o svojej minulosti a totožnosti. Je vám to povedomé? Nie, nie je to poopicový stav. Je to skvelý námet Christophera Nolana v podaní Guya Pearcea a matrixovej Carrie-Anne Mossovej. Odporúčam či už schizofrenikom , alebo len obyčajným ľuďom na voľné mysteriózne chvíľky. ()

pierre9

Hmm, čo na to povedať? Jednoznačne natočené úžasným spôsobom, originálne, skrátka super. ALE: Priznám sa, že keď začali záverečné titulky, nechápal som a čakal, že film ešte nejak bude pokračovať. Jednoducho pocit ako keby sa film skončil v polke. Naozaj divné. Možno je to moja chyba, že mi niečo uniklo, ale som dosť zmätený, pretože mi určité veci v deji nejakým spôsobom prišli nedotiahnuté. Možno, keď si to pozriem ešte raz.... Resp. keby na konci bolo nejaké, hoc aj expresne rýchle, zhrnutie toho, čo sa stalo, bolo by to lepšie. Zatiaľ za 3,5* ()

AdamK.

Výborný nápad, skvěle převedený do filmu a výborně nakroucený. Nolan z části přenáší roli detektiva na diváka a hraje si s jeho fantazií. Geniální. ()

tubera

Hodně bláznivý kousek světové filmové tvorby. Chvíli jsem se ztrácel a pak jsem si uvědomil, že tam je i Trinity :D 4/5 ()

Sentinel

Je to asi čistě můj problém, ale celý film mi připadá jako hlavní hrdina - zmatený, neví kdo je kdo a co se kolem něj děje. Nakonec 4* za vynikající scénář (musím uznat, i když jsem se hodně ztrácel), tajemnou hudbu a především originální nápad, který málem skončil nedobře. ()

lehkoživka

Jediné, co jsem nepochopila, je Teddyho motivace (peníze? to mi přijde samo o sobě slabé). Jinak téměř geniálně vykonstruovaný a skvěle natočený příběh. Líbí se mi, že vyžaduje divákovu spolupráci, nelze na něj jen pasivně zírat. Výborný Guy Pierce a také Joe Pantoliano. Mám chuť vidět Memento ještě jednou, (také) proto dávám plné hodnocení. ()

hračka

Parádní, nečekané, prostě kriminálka jakou sem ještě neviděl. Prozradit konec na začátku je naprosto šílené, ale to vám je stejně na nic, protože neznáte začátek, respektive konec. Stejně jako se já motám v předchozí větě, vy se budete motat ve filmu. To že víte že vrahem je zahradník, neznamená, že víte ze které je zahrady. Vřele doporučuju. ()

storkanek

Skvěle natočený film podle opravdu geniálního scénáře. Výborný Guy Pierce v hlavní roli. Nějak to nemůžu dostat z hlavy a to se mi zatraceně líbí. ***** ()

veverysiak

Vynikajúco vyskladaný príbeh, treba povedať, že myšlienka nie je úplne originálna, ale je osobite spracovaná, a to dokonca tak, že aj tak neviem, ako to vlastne skončilo, teda začalo, zároveň vôbec nevadí, že je to natočené akoby nízkorozpočtovo a bezhviezdne, od začiatku sa musíte tak sústredene zamerať na dej, že tieto záležitosti sa stanú takmer nepodstatnými detailami, takže 85%. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)