Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

• Česko Mission: Impossible Odplata - První část (viac)

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac,  ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority. (Cinemart SK)

Punkey

Nepovažuji se vyloženě za fanouška, ale sérii s Ethanem Huntem mám rád. Zde jako by se sesbírala brilantnost a nápaditost ze všech dosavadních předcházejících dílů a poskládala dohromady ve skvělý mix akce, špionážního thrilleru a humoru. Po celou dobu jsem měl blažený úsměv na rtech, jak všechno spolu skvěle funguje, který při několika vtipných momentech přešel ve smích. Pro mě je to nejlepší dosavadní díl celé série. Chtělo by se říct, že překonat tento díl pokračováním, je Mission: Imposible, ale přeji si a věřím v to, že se tomuto minimálně vyrovná. ()

Saur.us

Opět naprosto standardně velkolepá, vyšperkovaná starosvětská M:I, na kterou jsme zvyklí už od třetího dílu. Akční klišé na každém kroku ale v takové formě, že to naprosto neuráží. ()

simon84

Dost me mrzi, ze jsem to nejak minul v kine. Cruise je jeden z mala, kdo jeste dokaze delat ty opravdove blockbustery a je to fakt skvely, velkolepy, zabavny... akce me bavila, pribeh trochu pokulhava, ale napad je to zajimavej. Tesim se na druhej dil. ()

Gastovski

"Pětka" M:I stále nepřekonána. Optikou novodobých akčních hrůzinců působí nový zářez ve špionské franšíze sice robustně, hutně, akčně na nejvyšší úrovni... ale někdy méně znamená více. Samotnou úsměvnou zápletku a lapsy postav kolem ní vem čert, ale délka už je fakt přebobtnalá a i když se pořád něco děje,  paradoxně už přespříliš dlouhé akční sekvence začnou po chvíli celkem nudit. Poslední vlaková svou délkou vyloženě otravovat. Řemeslně určitě nadstandardní řemeslo, ale radši než neustálé Cruisovy dlouhé akční skopičiny bych uvítal větší péči o scénář i jednotlivé postavy. Snad se toho dočkám v pokračování. 3*- ani lepší, ani horší. ()

Sydonai

Tvůrčí duo to opět dokázalo, protože toto je poctivé řemeslo každým coulem. Byť film ke konci lehce ztrácí na tempu a dynamice, stále se jedná o zatím to nejlepší, co musíte letos vidět v kině. ()

SidneyP

Bohužel i když čas v kině uplynul jak voda, jak byl film kvalitně zpracovaný, tak jediné dvě postavy, co tady dostávají prostor je Ethan a Grace, na zbylé se zvysoka sere. Zatímco pětka a šestka si trochu postavy budovala, milovaly jste je kvůli vtipu, akci a svým případným nedostatkům, tak hlavně... HLAVNĚ... byl padouch z masa a kostí (a Solomon Lane byl třeba jako padouch výborný) a ne nějaká hloupá AI. Honíme se za nějakým blbým klíčem, který může získat jen Ethan a nějaká random zlodějka. Nevím, no. Na to, jak dlouho na ten film měli času, tak v tom dílku nebylo nic, co by mě fakt odpálilo ze zadku. I ten dlouho promovanej kaskadérskej skok na motorce skončil dřív, než začal. Ale za starý dobrý biják bez nízkého použití CGI, což už je dneska zázrak tam ty čtyřky prdnu. Tak za rok to snad bude stát za to! ()

Ydrosten

Je to plus mínus tak jak jsem očekával, i když jsem to čekal horší ale zase mě to mile překvapilo tím že to je malinko lepší. Už v diskuzi jsem psal že mi poslední 2 filmy přijde že ty kejkle tam jsou jen proto aby to nebyla episoda ze seriálu (třeba klasického M:I, nebo třeba Kobry 11) a v ději moc význam nemá. Pletl jsem se v tom že jsou tu navíc, nepletl jsem se v tom že jsou pořád krásně napínavé. Nicméně co se týká děje, nejsem si úplně jistý že to vyznělo tak jak si to ti lidi představovali. Půlka filmu mi přišla prostě zbytečná a kdyby se trošku zamyslely (myslím filmové postavy) asi by našly jiné řešení. Co ale ocenit musím bez ohledu na kvality scénáře, je "děda" Cruise, kterýmu to pořád neskutečně jde a vzhledem k tomu čím je zrovna ON známý co se akce týká, setsakra klobouk dolů. Já jsem sice pořád v dobré kondici i když mi bude za chvilku 50 ale teda Cruise o parník starší ...... respekt. Děj je dobrý, akce je dobrá, na všechno se hezky kouká (slečny jsou nádherné) má to vymazlený detaily kdy sebou občas trhnete ..... ale ..... Je to jen "půlka" příběhu a já nevím co chtějí řešit v té druhé. Ono to není špatné,  zlá ÚÍ je pořád ta záporácká jistota jako před 50 lety (oko dravce se mi hodně líbí a i ty Válečné hry z 83tího mají pořád takové to "retro" kouzlíčko) ale upřímě ? U M:I bych čekal něco jako "někoho" co to všechno řídí a kdyby měl na klíně kočku a v puse doutníček, vůbec by mi to nevadilo, protože i ten Bond tak nějak zapoměl že padouchovi musíte i částečně fandit. Byl tu vzpomenut několikrát Phillip Seymour Hoffman jako ten "poslední mohykán záporáctví" a jako jo, chybí tu ten kápo kterej dá našemu hrdinovi zabrat. Mě se líbil i Michael Nyqvist kterej na něj šel přes perfektně naplánovanou boudu. U ODPLATY zatím nevím co bych měl dát za hodnocení protože je to sice pořád M:I, tedy značka velmi dobré kvality ale zase je to jen další mise kde už asi není třeba dělat 300 akčních kejklí jen proto aby divák nepřemýšlel nad plytkým dějem. (zůstává to co jsem psal v diskuzi - u prvního M:I, půl kina nedýchalo když se Cruise zavěsil na 2 lanka, tady jsem si nevšiml že by někdo začal nějak modrat kvůli tomu že je Cruise opět v nebezpečí). No asi je to tím že už jsme si zvykly že vyvázne i když padá ve vrtulníku z kilometrového srázu (kašli kašli Falloute) ()

panvasik

Jakože sorry, ale totálně jsem žral charakter Pom Klementieff. Neskutečná podívaná u které člověk uroní slzičku, že se jedná o první část a že budu muset rok čekat :( Tom Cruise nezklamal! Nedokážu si představit, že bych v jeho letech dělal to co dělá teď a vím jistě, že bych to ani teď nezvládl (asi bych se měl nad sebou zamyslet) 10/10 ()

Walter_Mitty

Když jsem si v lednu dával maraton všech M:I filmů, doufal jsem, že si série udrží svou vzestupnou kvalitu. Mám radost, že se tak stalo a další mise Ethana Hunta, leč vypráví zase trochu jiný příběh, nenásilně navazuje na předchozí díly. Zatímco první díly série odvyprávěly svůj příběh během jedné návštěvy kina, od čtvrtého dílu (částečně už od toho třetího) se začal příběh rozvíjet napříč několika filmy. Sedmé M:I před sebou však mělo těžký úkol, neboť předchozí Fallout uzavřel nejen linku se Syndikátem, respektive Apoštoly, ale také s Huntovou bývalou ženou Julií. Odplata tak musí rozjet zase nový příběh a stejně jako na začátku předešlé dvojice filmů, tak i zde je nám představena nová ženská postava, která v příběhu sehraje (doslova) klíčovou roli. V novém příběhu však není místo pro všechny a aby mohla být nová mise ještě osobnější a mohla nastat odplata v pravém slova smyslu, musí někdo zemřít. M:I tak následuje tradici bondovek, kde hlavní ženské hrdinky nečeká nic dobrého. Ačkoliv tohle všechno chápu a zcela rozumím tvůrcům učinit takové rozhodnutí, nemůžu se ubránit pocitu, že Ilsa byla mrtvá dlouho předtím, než ve filmu skutečně zemře. Hayley Atwell je rozhodně důstojnou náhradou. Škoda jen, že Rebecca Ferguson nedostala v nejnovějším díle krapet více prostoru a divák tak mohl její odchod prožít o něco silněji. Vůbec v nejdelším díle série mohla dostat alespoň jeden důstojnější dialog. V každém případě, druhou část Odplaty netrpělivě vyhlížím a už teď se nemůžu dočkat, s čím nás Cruise a McQuarrie překvapí zase příště. ()

HH

Na nic si to nehraje a nabízí přesně to, co divák očekává. Akci, akci a zase akci. A občas i nějaký ten vtípek či hlášku. Ale hlavně poctivé filmové řemeslo. ()

Kopi1

Hodně dlouhé akce, občas i takové průměrné, ale má to šťávu a společně s dobrou atmosférou/prostředím a parádní hudbou vás to vtáhne a jen tak nepustí. Příběh byl dobře poskládanej a zajímavej k jednotlivým akčním scénám (i když řekli slovo Entita asi 100x abyste to náhodou nezapomněli). Hayley Atwell zde padla skvěle a moc se mi její výkon líbil. Jsem si jistý, že kvalita u další části nespadne a zůstane minimálně jako u tohoto dílu. Je to nejspíše na pomezí 4,5 hvězd, ale zde dávám plnou palbu, protože takovéto filmy s tímto odhodláním nejsou. ()

montongery

A prý že už nejde natočit žádný čistokrevný a originální akční film bez velkolepých a ještě velkolepějšich scén a střetů. Zde je důkaz, že jde, žádná přemrštěná akce, co se snaží překonat nemožné - jen závod s protivníkem, co je ze své podstaty vždy o pár kroků dopředu (v Benátkách za mě jedna z nej honiček, co jsem ve filmu viděl) a originální soupeř. Do toho klasicky skvělé kulisy, herecká esa, výborný vizuál a další věci, co jsem u této série zvyklí. ()

anatheman

Slabé 4 hvězdy. Problém v podstatě vidím ve 2 oblastech. Tou první je můj pocit, že zápletka je na poměry série až zbytečně komplikovaná, zvlášť když beru ohled na to, jak jednoduchá je její základní premisa. Druhý problém jsem měl s jistými klišé v akčních pasážích. To se týkalo především výběru lokací. Co vám budu povídat, už jsem kupříkladu alergický na souboje na střechách vlaků... To jako proč? Oceňuji sice, že v určitých detailech vnímám snahu o zpestření, ale pocit, že jste něco takového viděli už tisíckrát, zkrátka přetrvává. Jako drobný zápor bych ještě mohl uvést některé dílčí nelogičnosti a občasné protahování akčních pasáží - viz vagony... Jinak tedy Reckoning pt1 představuje velmi dobrý akčňák, který sérii ostudu rozhodně nedělá. Je jasné, že tento film opět vznikl z důvodu, aby si Tom mohl někde zaběhat, ale já to beru. Oceňuji, že si MI po bezmála 3 dekády udržuje svou kvalitu. Líbí se mi, že se téma filmu pokoušelo svést na fenoménu dneška, byť se proklamovaná oblast AI občas dotýká absurdností. Dále vnímám jako plus pár dějových zvratů. A i když jsem kritizoval klišé v akčních pasážích, musím zdůraznit, že jsou natočeny vskutku dobře. Líbilo se mi i sepětí s zimmerovskou hudbou Lorne Balfeho, což bylo dotaženo k dokonalosti v benátské sekci. A herci? Jo, Tomovi to pořád běhá, ale především oceňuji jeho interakci s Hayley Atwell, která představuje vskutku vítanou posilu. Takže tedy celkově i přes řečené nedostatky převažuje spokojenost. ()

BOURQUE

Po skvelých predchádzajúcich dielach, ktoré na seba nadväzovali veľmi dobre, dvojica Cruise / McQuarrie potvrdzujú, že v rámci Mission: Impossible ešte nepovedali všetko. Zvolená téma („už nekontrolovateľný“ AI) je viac ako aktuálna – načasovanie by nemohlo byť lepšie, tempo filmu stále pekelné, akčné scény v niektorých momentoch síce trochu menej intenzívne ako minule (naháňačka s autami v Ríme je dobrá, ale o žiadnu „inováciu dopredu“ sa nejedná; vlaková scéna napínavá, avšak „origin“ nápadu hľadajte v prvom diele tejto ságy), ale známa real scéna s motorku vás knockoutuje; nové postavy pomerne dobre zapadnú do sveta MI – Hayley Atwell (agentka Carter) je dobrou posilou, záporáka Esai Moralesa budete pomerne rýchlo veľmi nenávidieť (neviem prečo, ale stále dúfam, že scéna na benátskom moste je len súčasťou nejaké šialeného nápadu oklamať AI). Zatiaľ s veľkým opatrením dávam päť hviezdičiek – ten rozjazd veľkolepého príbehu dopadlo ďaleko lepšie ako sa predpokladalo (spomeňte si na okolnosti natáčania – napr. COVID-19). Pokiaľ i druhé dielo bude v podobnom duchu, tak tu budeme mať prototyp veľkolepých akčných filmov. Tom Cruise je stále alfou a omegou pre filmov MI – bez neho a jeho odhodlanosti by táto sága nebola tam, kde je dneska. Osobné hodnotenie: 91% (*****) ()

Hapretor

Pořád to samé a vlastně mi připadá že i zbytečné ... na zabití času však tento snímek poslouží dobře ... sekvence s padajícím vlakem je i dost originální a dá se říci i vtipná a napínavá zároveň ... během celého snímku je pár dobře načasovaných vtipných momentů, které tomu dodávají zábavnost a koukatelnost ... jinak je to opět jen digibordel s minimálními hereckými výkony ... v tom mě velmi zklamala Vanessa Kirby ... herečka s krásnýma očima, ale hrála jak ponocná ... druhý díl jen z povinnosti a bohužel i blbé zvědavosti ... jinak koukat netřeba ()

fr3ak

Relativní skoro-spokojenost. Hodnocení ale sráží pár zhovadilosti. Jedna je polopatický a naprosto tupý opakování již řečenejch faktů a naprosto zbytečný verbální opakování informací, který divák vidí přímo před ksichtem jako kdyby ten film byl určenej naprostejm kreténům, kteří potřebujou mít všechno zvopakovaný ne dvakrát, ale radši snad čtyřikrát. V kině bych se asi sebral a šel do hajzlu. Ta další je zasranej digibrdel a já se ptám proč? Před filmem byla masírka všech možnejch kousků co prováděli a já je ve výsledným filmu tentokrát vůbec nevidím. Třeba boj na vlaku vypadá naprosto strašně, stejně tak jeho pád. Do prdele i ten skok na motorce je prodanej naprosto umělohmotně i když všichni víme, že to Tom zvládnul všechno doopravdy. Co se to kurva děje? I ten střih akčních scén (viz bitka na vlaku) mi občas přišel jako kdyby se ve vagonu vedle šoural Segal. Celá zápletka s všemocnou AI je občas až komická. No a poslední zhovadilost je obsazení. Respektive nakládání jak s nováčkama, tak i s týmem. Atwell je vedle Ferguson jak špatnej vtip a byla mi celou dobu úplně ukradená. Esai Morales je jako záporák totálně nevýraznej (na ty z minulejch dílů se vůbec nechytá... možná krom dvojky, ale to není poklona) a Pom Klementieff, která mě jako jediná aspoň trochu bavila je nakonec pro změnu totálně nevyužitá. Za co já vlastně dávám za tři? Teď už ani sám nevím... ()

sadlokan

Hledání klíče podobného tomu,jehož půlku měla moje máma jako zástupkyně ředitele banky v 70’.A už tehdy v Rakousku moc parních lokomotiv nejezdilo.Ale finta typu”Když nevíš jak dál,nahřej latex a plácni si ho na hubu”je   vyčpělá.Vlastně už dávno. ()

agassi68

Pri záplave Bondoviek, Bourneoviek, a hafo komiksov sa MI darí udržať krok. Tom už ako skorodôchodca stvára akčné kúsky nehodné jeho veku, ale stále sa na to dobre pozerá.. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny