Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

berg.12

Shodou okolností přišel tenhle seriál s konspirační a mimozemskou tematikou přesně ve chvíli, kdy jsem o konspirační a mimozemské tematice četl knížky. Takže jisté kouzlo seriál u mě ztratil, ale nic to nemění na tom, že určitá známka kvality to rozhodně je. Z diváka navíc nedělá úplného tupce, skvěle zaměstnává jeho fantazii a představivost a ...... a vůbec, pro tuhle tematiku budu mít vždycky trochu slabost. ()

NinadeL

Akta X bývala big deal, mívala skvělé hostovačky, samostatné filmy, i v češtině vycházelo mraky knih. Podobně jako pro Twin Peaks vznikly i nové série s odstupem. Vzpomínky budou ještě dlouho živé. ()

Tyler

"Mr. Mulder, they´ve been here for very long, long time." - Deep Throat ; Pokud nějaký seriál dosáhl statutu celosvětového kultu, jsou to právě "Akta X". Výjimečný seriál, na jehož popularitě se dodnes vozí spousta dalších. Skvělé scénáře (+pár výjimek potvrzujících pravidlo), do detailu vypracované charaktery hlavních postav, které i přes nadpřirozené zápletky drží tenhle seriál pevně na zemi, charizmatičtí herci, slizký a tajemný Kouřící muž, spiknutí, mimozemšťané, akce a v neposlední řadě i humor...Je pravda, že se vzrůstajícím počtem řad se konspirační zápletky stávají možná až moc zamotanými a trošku nepřehlednými, ale to nic nemění na tom, že "mytologie" Akt X je výjimečná...Navíc vztah Muldera a Scullyové překračuje obvyklá klišé a je ve své síle a pevnosti dokonalost sama...Co se týká jednotlivých epizod, tak za vůbec nejlepší bych vybral "Memento Mori" a trojepizodu "Getsemany", "Redux I" a "Redux II". Ale osobní slabost mám pro víc dílů, seznam by byl dlouhý :). (psáno po zhlédnutí 6. série) ()

ClintEastwood

Nevysvětlené záhady z pořadu Nevysvětlené záhady... Na tomto mysteriózním seriálu jsem si vždy nejvíce cenil jedné věci a to, že díky němu vznikla jedna z nejlepších epizod Simpsonů - Akta S. ()

*CARNIFEX*

Niet pochýb o tom, že tento seriál bol odjakživa, mojim kultovým. V pamäti mi rezonuje najmä jeden príbeh. "The X files - HOME". Jedného dňa v malom mestečku Homu nájdu mŕtvolu malého dieťaťa. Miestny šerif Andy Taylor je z nálezu, rovnako ako okolitá populácia zhrozený. O pomoc pri vyšetrovaní požiada FBI. K prípadu je vyslaná osvedčená dvojica Mulder a Scullyová. Podarí sa im spoločne vypátrať vraha novorodenca? Pre fanúšika hororového subžánru hixploitation, jednoznačne najlepšia časť zo všetkých. Vrelo doporučujem. Ja som si dnes "krásne" zaspomínal. Nikdy nezabudnem ako v televíznej relácii "otázky pre riaditeľa", nespokojní občania bombardovali "najvyššieho" pohoršujúcimi listami - čože to za časť odvysielali po ôsmej hodine. Verte-neverte. Seriál následne presunuli po 22:00. ()

CANNIBAL

Z počátku mě tenhle, nadpřirozeně nabitý seriál opravdu bavil. Spoustu nevysvětlitelných záhad a UFO. Bavilo mě jak si s agentem Mulderem zahrával z počátku záhadný kuřák. Bavilo mě, že je seriál stejně dobrý a někdy i dokonce lepší, než-li např. Krajní meze. Bavilo mě jak Mulder toho spoustu viděl, ale zbylo mu nakonec jen spoustu střípků a nepřímých důkazů, ale pak se seriál začal zvrhávat v obyčejný, podprůměrný Sci-Fi béčko. Tohle si ale seriál o Aktech X-nevyřešitelných případů rozhodně nezasloužil. Když už seriál nevěděl kudy kam, měli ho scénáristé včas utnout, pokud možno s otevřeným koncem. Žel, když někdo neví, kdy včas přestat, tak to podle toho taky pak vypadá. Za mě dobrý, s tím, že ho hodnotím jakožto komplet. ()

MM_Ramone

Pravda je tam vonku... a mladý workholik, agent FBI, Fox Mulder je jej na stope. Po boku mu vždy stojí, mierne skeptická, naoko chladná, kolegyňa Dana Scullyová. „Akty X“ - napínavý, mysteriózny, sci fi seriál z produkcie americkej spoločnosti Fox. Bolo natočených deväť sérií; celkove 202 dielov. Tento úspešný titul sa vysielal počas rokov 1993 až 2002, čo z neho robí jeden z najdlhšie bežiacích televíznych seriálov v USA. V roku 1998 bol natočený aj celovečerný kinofilm. **** ()

2Pac

prve serie boli "cool" nieco nove, co sposobilo neuveritelny zaujem.Ku koncu to vsak islo uz velmi dole vodou.za prve 3 serie davam 5* za ostatne 2 1/2*. ()

Wacoslav1

Starý díly jsou klasa. Pak se to přeci jenom časem začalo opakovat, jak to bývá zvykem u delších seriálů. Ke konci už to tolik grády nemělo, ale minimálně za ústřední dvojici, úvodní hudební motiv, celkovou atmosféru a originalitu prvních sérií a částí si to příslušnost v mojí topce rozhodně zaslouží. Patří to k seriálům na kterých jsem vyrůstal a na to se prostě jenom tak nezapomíná. Pravda je tam někde venku.80% ()

Davies182

Můj největší okénkový milášek, a to se týká sledování na: plátno/televize/PC. Kdykoliv a kdekoliv si nenechám ujít jiskřivý vztah mezi dvěmy sympatickými agenty vyšetřujícími nadpřirozené události. 1. série: Ten, kdo tvrdí, že první série Akt X je nejlepší, buď spadnul z Marsu anebo neviděl všechny série. Ano, prvních 24 dílů je nesmrtelná klasika, ale díly zde uvedené nejlepších kvalit nedosahují - 82%. 2. série: Tady se to začíná pořádně rozjíždět... obsahuje několik nezapomenutelných dílů, monster, a hlavně únos Scullyové, který odstartoval spletitou mytologii tohoto seriálu - 90% 3. série: Jedna z nejlepších seasons, kde každý díl je klenot, na který je radost pohledět. Hlavně ke konci jde o pár velmi napínavých a originálních dílů. Mulder se Scullyovou zažívají zlaté období, které ještě umocní další série - 96% 4. série: Tady začíná seriál poprvé experimentovat s komediálnějšími prvky, než na jaké jsou diváci zvyklí, a kupodivu se mu to velmi daří. Narazíme zde na slavnou epizodu Home, stejně jako v závěru zjistíme šokující pravdu o zdraví Scullyové - 91% 5. série: Několik flashbacků do minulosti, rozpačité díly, vcelku nudné díly, a ke konci pořádný nášup v podobě těch nejkvalitnějších epizod vůbec, to je pátá série - 78% 6. série: Aneb sérka, proslavená svým hardcore komediálním stylem. Téměř každý druhý díl se snaží vyvolat v divákovi lišácký úsměv, a dost často se to i povede, neboť fanoušci po čtvrté sérii něco podobného očekávali, ale hlavně vyžadovali. Jsme tak svědky laškování mezi hlavními hrdiny, představí se několik bizarních monster a rozhodně to nevyznívá trapně. Je zde pochopitelně i pár hodně napínavých dílů, např. ten inspirovaný filmem Na hromnice o den více - 87%. 7. série: Ajaj, tady to bolelo. Nástup poměrně hloupých a nudných dílů, které sice neprostupují celou sezónu, nicméně hodně kazí její jméno. Ještě štěstí, že scénáristé v další řadě chytli druhý dech. Navzdory několika nekvalitním počinům se i tato série dá považovat za uspokojivou a seriál se zániku obávat nemusel - 71%. 8. série: Přichází herec Robert Patrick alias John Doggett, a je to velmi příjemná změna. Jeho postava přinesla do seriálu novou dávku dramatických a vážných dílů, kreativnost scénáristů v tvorbě nových příšer je pak téměř dokonalá. Staré dobré časy se vracejí... - 90%. 9. série: A přichází celkem trpký konec, neboť poslední řada opět přináší značné množství nevypiplaných, veskrze průměrných epizod, stejně jako pár excelentních dílů. Naštěstí je ale poznat, jak se tvůrci po devíti letech zdokonalili, a technická stránka je tedy výborná. Seriál dostal na sklonku života novou znělku... Je to "dobré", poslední díl by potom zasloužil více inteligentní akce, ne jen hodinové tlachání a flashbacky předchozích částí - 68%. ()

sepp

Prvni serie byli opravdu hruzostrasne a desive, pak se z nich casem ale vytracela stava a stejne uz se to pak cele tocilo jen kolem Muldera a ufounu... ()

-bad-mad-wolf-

Asi nedokážu najít vhodná slova pro to, co tenhle seriál znamenal pro mé dětství. V pozdějších sériích začaly všechny ty tajnosti s mimozemšťany a spiknutí uvnitř jiných spiknutí působit poněkud z prstu vycucaným a nechtěně úsměvným dojmem, každopádně za epizody typu Darkness Falls, Ice, Dod Kalm, Humbug, Spueeze, Blood, Soft Light, Anasazi, Quagmire, Apocrypha, Detour, Leonard Betts, The Calushari... a za spoustu dalších... za ty patří Akta X do mého seriálového zlatého fondu. ()

Phobia

Rozpačitě si škrábu skalp, protože nevím, jak seriál ohodnotit. První dvě - tři série si jednotlivé epizody držely solidní až vysoký nadprůměr a pak se všechno začalo obracet vagínou ke zdi. Dokud se díly soustředily na vyšetřování nevysvětlitelných jevů, měly atmosféru, napětí i vtip, Mulder a Scully se skvěle doplňovali, prostě to mělo švih a já jsem "X-Files" milovala. V době premiéry bych dala 95%. Postupně však více a více prostoru dostávaly konspirační teorie, vládní spiknutí s UFO, pitvaly se vztahy, sarkastické hlášky nahradila deprese a ufňukanost. Zkrátka seriál zesračkovatěl pod únosnou mez, 25% by bylo odpovídající ohodnocení - jen velmi zřídka vystrčila růžky původní svěžest. Neměla jsem potřebu nechat se takto znásilňovat, netuším tedy, s jakým mimozemšťanem měla Scully dítě (vyskotačil jí z bříška alien?), nebo kam se poděl Mulder (holt ani Duchovny neměl náladu na nekonečnou anální sondáž). Zastávám názor, že v okamžiku, kdy mají tvůrci potřebu točit "vzpomínkové" díly, je na čase to odpískat a najít si jiný objekt k rýžování, než původní kult úplně, s prominutím, dojebat. Po zprůměrování povedených epizod v poměru k exkrementům se nerada musím přiklonit k nižšímu hodnocení. 66,6% ()

kinej

Absolutně našláplý seriál. Některé díly možná pokulhávají, ale některé jsou prostě nezapomenutelné sci-fi/ fantasy/horory. Nejlepší jsou díly zabývající se UFO a konspirací vlády. Naopak slabší jsou ty zabývající se folklórními mýty jakými jsou vlkodlaci, upíři atd. Ale jako celek je to skvost. První dvě série jsou bezkonkurečně nejlepší. Tak 90% z nich patří k tomu nejlepšímu co kdy seriály nabídly. Ve 3. až 5. sérii už procento klesá, alevydařené díly silou dojmu převáží většinu těch špatných. 6. sérii považuje část fandů za nejlepší, nechápu proč, mě tedy dost zklamala. Převládají zde nevydařené komediální díly. 7. a 8. je na tom podobně, vydařených dílů je málo, ale ty povedené pořád stojí za to. A to dokonce i když v nich není Mulder. Duchovny není zrovna nejlepší herec, což ukazuje ve emotivních pasážích. Sice měl spíš možná dělat manekýna, nicméně Mulder mu sedne. Gillian Anderson hrát umí. V průběhu let navíc zrála a krásněla, takže v posledmích sériích vypadá nejlíp. Klišé jsou scény s baterkama potmě, proč si někdy radši nerozsvítí, neměli by to jednodušší? Jednotlivé série sice časem ztrácejí drasticky na kvalitě, ale já hodnotím Akta X jako fenomén. A ten pro mě představují první dvě série a všechny ty dobré díly až po devátou. ()

Hrabka

Viděl jsem jen nějaké díly, ale musím uznat, že tento sci-fi seriál je kultovní. Nebýt jeho možná by nevznikly mnohé dnešní sci-fi kousky. Nadpřirozené záhady jsou zde podány velmi napínavě a poutavě. 75% ()

Ampi

Mezi legendarními postavami, jako kuřák, žlučak a dalšími mne přijemně překvapila postava Wayne Weinsider, kterou hral Bruce Campbell. Šlo o slovanského poloboha a démona Velese. I když byl Veles ve slovanské mytologii bůh velmi význámný, tak to tolik nevadí. Je to v celku příjemné. Pěkný je i hold filmu Věc v první serii. Skutečně si myslím, že seriál se přiliš protahl. Přesto do top 200 patří. ()

Fiftis

Seriál, ktorý som mal naozaj veľmi rád. Nebolo dielu, aby som sa aspoň trocha nebál. Akty X boli výborné, avšak s ďalšou a ďalšou sériou ide úroveň dole. Ale ako obvykle, nápad sa rýchlo opozeral a už nudí. V dobe svojho uvedenia nemal tento seriál konkurenciu a ja som sa tešil na ďalšie diely. Ale bohužiaľ sa tento seriál začal prepadávať stále nižšie do šedého priemeru odkiaľ sa už nikdy nedostal. Zo skutočne pekných dielov sa pomaly stávali fantasmagórie. ()

Shakers

Truth Is Out There. Spomínam si na časy, keď tento seriál vtrhol na televízne obrazovky a každý o ňom hovoril. Záhadne prípady, mrazivá atmosféra, strašidelná zvučka z intra a hlavne perfektný herci, Duchovny ako Líšák Mulder a Gillian Anderson ako Scullyova, zdobia tento seriál. 1. séria - 85%. Prvá séria mi nepríde taká výživná na prípady ako tie neskoršie. Samozrejme sa tu nájdu luxusne epizódy, ktoré dokážu zaujať a posadiť na zadok Darkness Falls (E20), či finálny diel prvej série The Erlenmeyer Flask (E24). Taktiež za zmienku stojí  dvoj diel Squeeze (E03) a Tooms (E21). 2. séria - 85%. Druhá séria je takmer rovnako dobrá ako ta prvá, no keď už to mám zhodnotiť, tak prvá ma viac upútala svojimi príbehmi a ponúkla pre mňa viac šokujúcich epizód ako táto druhá. Tak či tak, si drží aj druhá séria kvalitu a finále je zas pekne mimozemské. 3. séria - 85%. Aj tretia séria si drží kvalitu prvých dvoch a tak núdza o zaujímavé, napínavé, či poriadne mimozemské, ale aj záhadne diely nechýba. Najviac ma bavila asi bažina, či dvoj diel Piper Maru/ Apocrypha, ale aj dohra s druhej série v úvode seriálu je fajn, tak ako aj záver. 4. séria - 80%. Podobne vydarená séria ako tie predošlé. Síce sa tu nájde zopár slabších dielov, no väčšina je dosť zaujímavá, aj keď je pravda, že tie top strhujúce diely, ktoré ponúkla prvá séria, tu už trošku chýbajú. 5. séria - 80%. Stále dobre, no zatiaľ asi najslabšia séria. V poslednom diely sme dostali poriadny cliffhanger, som zvedavý ako s ním tvorcovia naložia. Mulder a Scullyová ani po piatich sériách nenudia. 6. séria - 75%. Zatiaľ najslabšia séria s prvých šiestich, no stále ma to baví, niektoré prípady, diely sú výborné, ale je ich len zopár v porovnaní s prvými sériami. Tak či tak kvalitu si tento seriál stále drží, akurát už dochádzajú lepšie príbehy. Poznámka na okraj - medzi piatou a šiestou sériou vyšiel aj celovečerný film, ktorý rozhodne odporúčam. 7. séria - 75%. Siedma séria je trošku slabšia, ale zopár dobrých dielov sa tu stále nájde, obzvlášť finále (Requiem) stojí za to. Poteší aj prepojenie so seriálom Milénium. 8. séria - 85%. Osma séria je návrat späť k starým dobrým začiatkom. Príbehy ma tento krát chytili poriadne za gule a po všelijakých zvratoch som bol na konci solídne vyšťavený. A náhrada za Foxa Muldera s tvarou Roberta Patricka, ktorý hrá drsného poliša je tiež skutočne vydarená. 9.séria - 70%. Finálna séria (ak teda nepočítame návrat s roku 2016) je pre mňa asi najslabšia. Robert Patrick je super náhrada miesto Lišiaka Muldera, no bez Foxa ako keby sa aj kvalitne prípady a príbehy vyparili. Finále, ktoré ma dĺžku celovečerného filmu je síce fajn, no malo uspokojivé. 10.séria - 75%. Tešil som sa Návrat, pretože duo Mulder a Scullyová, ma jednoducho bavia už niekoľko rokov. Návrat ponúkne iba 6 dielov, niektoré sú slabšie, iné (tie mimozemské) sa znova vracajú ku koreňom, ktoré Akty-X tak preslávili. Bavil som sa, medzi Davidom a Gillian to furt klape. Navyše Scullyová je stále celkom kosť. Poznámka na okraj: v treťom diely, na náhrobnom kameni, pri ktorom leží Mulder, je napísané Kim Manners. Ide o jedného z režisérov Aktov-X, ktorý umrel v roku 2009. Od roku 1993 režíroval najviac epizód - 51. () (menej) (viac)

Big Bear

Dnes už lehce časem vyčpělý sci-fi seriál, který v devadesátých letech spolu se mladším Outer limits přitahoval milovníky tohoto žánru pravidelně k obrazovkám. Některé díly byly slabší, u některých se tajil dech... Nedávno jsem viděl díl s ploštěncem a už to zkrátka nebylo ono jako tenkrát poprvé... Pamatuji si to ráno tenkrát na střední, kdy jsme si všichni sdělovali zážitky... Naše oblíbené studentské jídlo šunkový závitek v aspiku jsme díky ploštěnci na týden vynechali :-) ! Podruhé je to zkrátka vždy slabší, protože odpadá moment překvapení a pak také divák od toho roku 1993 lecčemuž přivykl, lecos viděl a ve filmech i lecos zažil. Zhrubli jsme, jsme otrlejší a očekáváme pořád něco nového. Přesto nemohu jinak než dát 4 hvězdy. * * * * ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov