Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Shakers k tomuto seriálu (12)

Akty X (1993)

Truth Is Out There. Spomínam si na časy, keď tento seriál vtrhol na televízne obrazovky a každý o ňom hovoril. Záhadne prípady, mrazivá atmosféra, strašidelná zvučka z intra a hlavne perfektný herci, Duchovny ako Líšák Mulder a Gillian Anderson ako Scullyova, zdobia tento seriál. 1. séria - 85%. Prvá séria mi nepríde taká výživná na prípady ako tie neskoršie. Samozrejme sa tu nájdu luxusne epizódy, ktoré dokážu zaujať a posadiť na zadok Darkness Falls (E20), či finálny diel prvej série The Erlenmeyer Flask (E24). Taktiež za zmienku stojí  dvoj diel Squeeze (E03) a Tooms (E21). 2. séria - 85%. Druhá séria je takmer rovnako dobrá ako ta prvá, no keď už to mám zhodnotiť, tak prvá ma viac upútala svojimi príbehmi a ponúkla pre mňa viac šokujúcich epizód ako táto druhá. Tak či tak, si drží aj druhá séria kvalitu a finále je zas pekne mimozemské. 3. séria - 85%. Aj tretia séria si drží kvalitu prvých dvoch a tak núdza o zaujímavé, napínavé, či poriadne mimozemské, ale aj záhadne diely nechýba. Najviac ma bavila asi bažina, či dvoj diel Piper Maru/ Apocrypha, ale aj dohra s druhej série v úvode seriálu je fajn, tak ako aj záver. 4. séria - 80%. Podobne vydarená séria ako tie predošlé. Síce sa tu nájde zopár slabších dielov, no väčšina je dosť zaujímavá, aj keď je pravda, že tie top strhujúce diely, ktoré ponúkla prvá séria, tu už trošku chýbajú. 5. séria - 80%. Stále dobre, no zatiaľ asi najslabšia séria. V poslednom diely sme dostali poriadny cliffhanger, som zvedavý ako s ním tvorcovia naložia. Mulder a Scullyová ani po piatich sériách nenudia. 6. séria - 75%. Zatiaľ najslabšia séria s prvých šiestich, no stále ma to baví, niektoré prípady, diely sú výborné, ale je ich len zopár v porovnaní s prvými sériami. Tak či tak kvalitu si tento seriál stále drží, akurát už dochádzajú lepšie príbehy. Poznámka na okraj - medzi piatou a šiestou sériou vyšiel aj celovečerný film, ktorý rozhodne odporúčam. 7. séria - 75%. Siedma séria je trošku slabšia, ale zopár dobrých dielov sa tu stále nájde, obzvlášť finále (Requiem) stojí za to. Poteší aj prepojenie so seriálom Milénium. 8. séria - 85%. Osma séria je návrat späť k starým dobrým začiatkom. Príbehy ma tento krát chytili poriadne za gule a po všelijakých zvratoch som bol na konci solídne vyšťavený. A náhrada za Foxa Muldera s tvarou Roberta Patricka, ktorý hrá drsného poliša je tiež skutočne vydarená. 9.séria - 70%. Finálna séria (ak teda nepočítame návrat s roku 2016) je pre mňa asi najslabšia. Robert Patrick je super náhrada miesto Lišiaka Muldera, no bez Foxa ako keby sa aj kvalitne prípady a príbehy vyparili. Finále, ktoré ma dĺžku celovečerného filmu je síce fajn, no malo uspokojivé. 10.séria - 75%. Tešil som sa Návrat, pretože duo Mulder a Scullyová, ma jednoducho bavia už niekoľko rokov. Návrat ponúkne iba 6 dielov, niektoré sú slabšie, iné (tie mimozemské) sa znova vracajú ku koreňom, ktoré Akty-X tak preslávili. Bavil som sa, medzi Davidom a Gillian to furt klape. Navyše Scullyová je stále celkom kosť. Poznámka na okraj: v treťom diely, na náhrobnom kameni, pri ktorom leží Mulder, je napísané Kim Manners. Ide o jedného z režisérov Aktov-X, ktorý umrel v roku 2009. Od roku 1993 režíroval najviac epizód - 51. () (menej) (viac)

Season 1 (1993) (S01)

1. séria - 85%. Prvá séria mi nepríde taká výživná na prípady ako tie neskoršie. Samozrejme sa tu nájdu luxusne epizódy, ktoré dokážu zaujať a posadiť na zadok Darkness Falls (E20), či finálny diel prvej série The Erlenmeyer Flask (E24). Taktiež za zmienku stojí  dvoj diel Squeeze (E03) a Tooms (E21). ()

Úvod (1993) (S01E01)

Skvelý začiatok seriálu. Perfektný herci, dej, skvelé budovanie a udržanie atmosféry, nechýba tajuplnosť, chémia medzi hlavnými postavami, no aj napriek týmto kladom to pre mňa nie je za plný počet. Mulder zo Scullyovou dokážu zaujať, príbeh pripútať, ale niečo tomu chýba. Inými slovami povedané sú aj lepšie diely. 80% - 4* ()

Season 2 (1994) (S02)

2. séria - 85%. Druhá séria je takmer rovnako dobrá ako ta prvá, no keď už to mám zhodnotiť, tak prvá ma viac upútala svojimi príbehmi a ponúkla pre mňa viac šokujúcich epizód ako táto druhá. Tak či tak, si drží aj druhá séria kvalitu a finále je zas pekne mimozemské. ()

Season 3 (1995) (S03)

3. séria - 85%. Aj tretia séria si drží kvalitu prvých dvoch a tak núdza o zaujímavé, napínavé, či poriadne mimozemské, ale aj záhadne diely nechýba. Najviac ma bavila asi bažina, či dvoj diel Piper Maru/ Apocrypha, ale aj dohra s druhej série v úvode seriálu je fajn, tak ako aj záver. ()

Season 4 (1996) (S04)

4. séria - 80%. Podobne vydarená séria ako tie predošlé. Síce sa tu nájde zopár slabších dielov, no väčšina je dosť zaujímavá, aj keď je pravda, že tie top strhujúce diely, ktoré ponúkla prvá séria, tu už trošku chýbajú. ()

Season 5 (1997) (S05)

5. séria - 80%. Stále dobre, no zatiaľ asi najslabšia séria. V poslednom diely sme dostali poriadny cliffhanger, som zvedavý ako s ním tvorcovia naložia. Mulder a Scullyová ani po piatich sériách nenudia. ()

Season 6 (1998) (S06)

6. séria - 75%. Zatiaľ najslabšia séria s prvých šiestich, no stále ma to baví, niektoré prípady, diely sú výborné, ale je ich len zopár v porovnaní s prvými sériami. Tak či tak kvalitu si tento seriál stále drží, akurát už dochádzajú lepšie príbehy. Poznámka na okraj - medzi piatou a šiestou sériou vyšiel aj celovečerný film, ktorý rozhodne odporúčam. ()

Season 7 (1999) (S07)

7. séria - 75%. Siedma séria je trošku slabšia, ale zopár dobrých dielov sa tu stále nájde, obzvlášť finále (Requiem) stojí za to. Poteší aj prepojenie so seriálom Milénium. ()

Season 8 (2000) (S08)

8. séria - 85%. Osma séria je návrat späť k starým dobrým začiatkom. Príbehy ma tento krát chytili poriadne za gule a po všelijakých zvratoch som bol na konci solídne vyšťavený. A náhrada za Foxa Muldera s tvarou Roberta Patricka, ktorý hrá drsného poliša je tiež skutočne vydarená. ()

Season 9 (2001) (S09)

9.séria - 70%. Finálna séria (ak teda nepočítame návrat s roku 2016) je pre mňa asi najslabšia. Robert Patrick je super náhrada miesto Lišiaka Muldera, no bez Foxa ako keby sa aj kvalitne prípady a príbehy vyparili. Finále, ktoré ma dĺžku celovečerného filmu je síce fajn, no malo uspokojivé. ()

Návrat (2016) (S10)

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov