Andor

• USA Andor
USA, (2022–2024), 20 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain (viac)

V dobe poznačenej nebezpečenstvom, klamstvami a intrigami si Cassian Andor uvedomí, že bojovať proti tyranii Galaktického impéria má zmysel. Vydá sa na cestu, ktorá z neho urobí hrdinu Povstania. (Disney+)

_DAVE_

Andor je temný a dospělý - ale to už všichni vědí, píšou to všude. Je to konverzačka s pár akčními scénami, rozhodně nic jako Mando, dětem to neřekne nic a dospělé co StarWars vlastně ani moc nemusí to zaujme. A to je ten problém, těžko tohle dílo zařadit a tak si i těžko hledalo diváky. Za mě ale palec nahoru ()

hroubek

S01 - Velká spokojenost. Nečekal jsem to a popravdě jsem tomuhle seriálu vůbec zpočátku nevěřil, a on mi za odměnu vytřel zrak. Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že seriál Andor bude lepší, než návrat nejoblíbenějšího Jediho Obi-Wana Kenobiho, tak bych se mu vysmál. Jenže ono se to stalo. Dostali jsme hodně moc povedený seriál, který parádně funguje, přistupuje k příběhu dospěleji a ukazuje nám nový pohled na svět Star Wars. Ve výsledku je tento seriál jedna z nejkvalitnějších věcí, které kdy pod hlavičkou Star Wars vznikly. Beze srandy, tohle je opravdu povedený, skvěle napsaný seriál, jenž má co říci a dodává celému světu Star Wars nový rozměr. A při tom stačilo opravdu málo. Ubrat na infantilnosti, ubrat pohádkový rozměr, dát pryč světelné meče, a vsadit na realističnost, špínu, pomalost, depresi a obyčejnost. Neříkám, že je to divácky vděčné. Musí se tomu jít dost naproti a změnit si malinko optiku pohledu a očekávání. Nicméně, když to uděláte, tak dostane filmařsky nádherný seriál, jenž šlape neskutečně. Brilantní dialogové scény, uvěřitelné postavy, výborné odvyprávění příběhů a samozřejmě luxusně natočené scény a momenty, které fungují přesně, tak jak mají. Seriál není bezchybný. Některé díly jsou pomalejší, najdou se logické chyby, lehce zamrzí, že se seriál tolik nevěnuje samotnému hlavnímu hrdinovi a moc se o něm ve výsledku nedozvíme. A kdyby v seriálu nebyly nějaké dějové linky, tak by to vůbec nevadilo. Naštěstí tyto nedostatky mi zážitek ze seriálu nezkazily a já si ho hodně užil. Andor je opravdu hodně povedený seriál a já se moc těším na druhou řadu. PS: Tony Gilroy ukázal, že originální přístup je cestou, jak postavit Star Wars jako značku zpět na nohy. PPS: Stellan Skarsgård je v této roli dokonalý, krade si pro sebe každou scénu a postaral se o jeden z nejlepších momentů z celých Star Wars. Klobouk dolů!! ()

Honzua

Star Wars meet le Carré. Pro mě asi největší překvapení, byť Tony Gilroy (Bourne, Devil's Advocate, Micheal Clayton) byl určitou zárukou kvality. Andor je první věc od Disneyho akvizice, která naplnila potenciál otevření SW IP různým žánrovým hrám a tvůrčím postupům. Jako první post-Lucas produkt (ani Mandalorian, ani Rogue One očekávání nenaplnil) je veden zcela nekompromisním přístupem, kde není místo pro žádnou komodifikaci, kterou jsme zvyklí si s Hvězdnými válkami spojovat. Je to do posledního detailu promyšlené, chladně procedurální a perfektně vygradované, přičemž Skarsgardův Axis úspěšně soupeří s velikány žánru jako Oldmanovým Georgem Smileym nebo Hoffmanovým Güntherem Bachmannem. Gilroy úspěšně uplatňuje předešlé tvůrčí zkušenosti jak ze špionážního, tak politického prostředí a propletá je do tak dospělého produktu, že by mu jej záviděl i Lucas, kterému se právě toto nikdy prequelům vetknout nepodařilo. Vlastně je to po amatérsky odfkláknutém Kenobim až neuvěřitelný zjevení a jsem si jistý, že zatímco po Kenobim a Book of Boba Fett po pár letech nikdo ani neštěkne, Andor má solidní šanci na to stát se kultovkou. More of this please! ()

vyfuk

1. série: Těžko k uvěření, že Disney v jeden moment udělá kravinu a pak něco, co má docela slušný potenciál. Nějaké epizody až strhující. Šlape jako hodinky. Docela i rád ocením výjimečně pokračování. ()

kklepkaa

Trošku netradiční a temnější projekt v rámci světa Star Wars, ale o to víc si to divák užil. Všech 12 epizod bylo napínavých a já se nemůžu dočkat další série. ()

kenkaku

První řada je o 4x třech epizodách, budu tedy brát hodnocení po čtyřech blocích (po epizodách komentáře přímo u nich): 1a) ** velice nudný rozjezd, zmatený a nezáživný, který dostane spád až v poslední třetině. Andor se chová jako debil a prakticky VEŠKERÉ jeho idiocie vedou k eskalaci děje. Tedy, kdyby se choval chytře, neděje se nic. 1b) **** O dost usazenější a s jasným cílem. Andorovi idiocie z první trojky mají (jak jinak) přesah až sem (za mě zbytečný, drama šlo vystavět i jinak). Díky obsazení Genevieve O'Reilly perfektně funguje propojení na Rogue One a Epizodu III. Velmi chytrý scenáristický tah. 1c) *** Třetí trojice je ve znamení “imperiálního koncentráku” a dalšího propojení na Rogue One. Celkově je to 50:50 v nudných debatách na imperiálních večírcích (okolo senátorky) a neokoukaného prostředí onoho “koncentráku”. Prakticky cokoliv tam funguje a je dost škoda, že nebyl primární náplní této trojice (první epizodu doslova zabil klábosením a vše se dohánělo v tom posledním a NEDOŘEŠILO!). 1d) *** Tím, že se koncept trojic minule rozsypal je poslední skupinka divný neidentifikovaný slepenec, který se snaží dohnat co se dá. Utíkáme z vězení, řešíme pohřeb, konverzace senátorky, čachry překupníka. Prostě guláš, který je z poloviny fantastický a z poloviny nudný. První řada jako celek: *** Za mě jako celek je Andor zcela zbytečný počin. Prakticky je to o tom, že v první epizodě udělal 3 nelogické debility a celou řadu za ně nese následky. Z celých 12ti jsou solidní 3-4. Zbytek si hraje na drama a není nijak moc záživný (tedy možná maximálně pro hard-core fanoušky SW universa). ()

Mysa

Tohle jsem teď vážně potřeboval, dospělý SW seriál, který je speciální ne tím, že je zasazen v SW univerzu, ale tím, že je jednoduše dobrý. Po někdy až pohádkovém Obi-Wanovi nebo cameama přecpaného Bobba fettovi je zde něco, co stojí samo za sebe a nic takového nepotřebuje. Absence světelných mečů a síly nám vytváří surové a v rámci možností realistické drama, které nám umožňuje nahlédnout do „normálního“ života, jak Impéria, tak i běžných občanů a speciálně u Impéria bylo zajímavé vidět, že jsou to taky normální lidé s normálním životem a ambicemi, které chápete, protože každá postava je jednoduše skvěle napsaná. Co je ještě skvěle napsané je scénář. Seriál působí kompletně, i přesto že vyšla jen 1. série a při konci některých epizod jsem s husí kůží jen hleděl na titulky a jen si říkal: „Sleduju vůbec Star Wars?!“. Na závěr je hodno říct, že tohle je jednoduše nejlepší seriál, který k nám z předaleké galaxie doputoval. ()

KoRner

Pokus o starwarsácky Blade runner vyšiel na výbornú. Lepšie časti sa síce striedajú s tými doslova nudnými, najmä začiatkom druhej polovice sezóny, avšak celkovo je to veľmi zaujímavý seriál a už teším sa na druhú sériu. ()

Elerrina

Pečlivě odvyprávěná studie o vztahu mezi jednotlivcem a totalitní mašinérií, která se (nejspíš omylem) odehrává ve světě Star Wars. Hodně překvapující žánrovka, která má asi nejblíž k politicko-špionážnímu thrilleru s prvky sci-fi a která servíruje divákovi jak zdlouhavý a bolestný přerod hlavního hrdiny, tak široký a epický záběr na mocenské děje „v pozadí“. To vše podepřené opravdu skvělou výpravou, působivými vizuály, promyšlenou dramaturgií a naprosto bezchybným castingem, kterému vévodí hlavně herečtí veteráni Stellan Skarsgård a Andy Serkis. Sám Diego Luna už tolik nenadchne. Přestože není bez charismatu, většinu děje probloumá s útrpným výrazem "mám v konečníku zaraženou třísku", což začne být brzy otravné. (Možná, že napříště by všichni hlavní hrdinové v SW seriálech měli povinně nosit na hlavě plechový hrnec, osvěčenou to metodu, jak získat sympatie fanoušků za všech okolností.) Také ta chladně vykalkulovaná preciznost působila občas trochu bezemočně a zdlouhavě. Nezbývá než doufat, že druhá série bude mít kromě vypiplané dokonalosti i trochu toho srdíčka. ()

Torimmer

Andor udělal to, co málokterý projekt novodobých SW udělal. Přistupuje k sobě jako k samostatnému příběhu. Buduje postavy, scenérie, události a všechno z toho vyplývající jako myšlenkově samostatný projekt. Co se týče mytologie SW, tak ta tu je na pozadí příběhů. Je to skutečně svět Hvězdných válek, a ne svět jakoby odehrávající se ve filmech o Hvězdných válkách. Nepotřebuje to odkazovat pro to, aby se tvořil děj. Děj si tvoří čistě svůj. Je to jakoby se tady odehrával příběh, který se nebojí o ONU gigantickou frančízu. Rozjezd je pomalý, tak jako celý seriál, a asi i trochu slabší, ale když si na to tak vzpomenu, je v duchu zbytku epizod. Seriál se fakt soustředí na to, co zrovna vypráví. Je cílevědomý, což nové trilogii chybělo, a to nemluvme raději o Book of Boba Fett. Ale taky se vytratila ta exibice, to zbožštění světa kolem, což zvládal Mandalorian. Andor si jasně vytýčil, co chce. Paradoxně samotný Cassian je nejméně zajímavou postavou, která dle mého není asi ani herecky ani scénáristicky dostatečně angažovaná. Nepřináší emoce, a zatím v první sérii, spěje jasným vývojem ke konci. Oproti tomu Luthen, Kino, Mon Mothma, ta blondýna se svojí holkou, a další postavy, které přicházejí a odcházejí jak se jim zlíbí, oživujou celý seriál. Velké momenty nejsou tak GALAKTICKY velké, aby to uspokojilo fanoušky celé frančízy, ale přirozeně vyplynou. Ve zkratce - seriál sleduje lidi, ne hrdiny. ()

SpaceOdyseus

Tak ono se nakonec vyplati nedat SW na starost celozivotnimu fanboyovi, ale nekomu kdo dlouhe roky pise a toci spickove a napinave thrillery, i kdyz podle svych slov fanouskem nikdy nebyl? Kdo by to byl rekl, ze udela lepsi scenaristickou a dramaturgickou praci nez panove nekonecne svazani predsudky, ocekavanimi a fanservicem? ()

merit1

Tak výborné monológy som v seriálovom svete nezažila už veľmi dlho. Navyše, atmosféra a vykreslenie Impéria konečne dostali mrazivý rámec strachu, utláčania a pochopenia tlejúceho odporu. A opäť som si potvrdila, že rod Skarsgårdovcov je herecká top elita. Kde sa ktorýkoľvek z ich klanu objaví, strhne na seba  zaslúženú pozornosť. Poznámka na záver: únik Luthena imperiálnej lodi by som rada videla na veľkom plátne ! ()

mclenin

Po dlhej dobe projekt zo SW univerza, ktorý ma bavil od začiatku do konca (dokonca viac než Mandalorian). Je to zemité, stavia skôr na interakcii postáv než na opulentnej akcii, obsahuje niekoľko zaujímavých liniek, ktoré sú na pohľad nezávislé, no pritom vzájomne vnútorne logicky prepojené (krádež kreditov vedie k sprísneniu imperiálnych noriem a to má napokon dosah aj na cassiana, ktorý dostane prísnejší trest) a ten svet nepôsobí prázdno ale žije a je divácky uveriteľný. K tomu fajn obsadenie a v niektorých momentoch dobrá hudba. Ako to tu už niekto písal, je to taký seriálový Rogue One. ()

Mleako

Na pět hvězd to má až příliš utahaný rozjezd, který by zasloužil prostříhat. Od příjezdu na Aldhani to ale nabere obrátky a vyklube se z toho překvapivě dospělá série o bolestivém zrodu teroristického hnutí rebelů a jejich střetu s imperiální tajnou službou. Jen tak dál Disney. ()

TwoFace

— I'd rather die trying to take them down than die giving them what they want. — Andor je úplně jiné Star Wars, než doposud – sliby tvůrců byly dodrženy a doopravdy cílí na dospělé publikum. Za celou sérii je jen pár krátkých akčních scén a jinak jde o dospělé, temné a inteligentní drama plné politiky, intrik a imperiálního útlaku. Právě tyranie fašistického Impéria je zde bez ostychu ukázána a celý seriál tak působí temně, špinavě a bezútěšně. Děj postupuje velmi pomalým tempem, postavy spolu vedou dlouhé rozhovory a vše působí velmi realisticky, což ve spojení se skvělými hereckými výkony na jednu stranu velmi oceňuji, na druhou stranu mě ale Andor dost často nudil. Ano, snad poprvé jsem se u Star Wars nudil. Stejně mi přišlo, že se za dvanáct epizod děj skoro nikam neposunul. Andor je sice vážně skvěle natočený, to mu nemohu upřít; ve výsledku ale nijak nespěchám na to, vidět ho co nejdříve znovu (na rozdíl od ostatních Star Wars seriálů). Jsem ale moc rád, že vznikl a vydařil se, kvality tohoto seriálu se přehlédnout rozhodně nedají. Andor je totiž v pravém smyslu skutečně dospělé Star Wars. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Dočká se Ahsoka druhé řady?

Dočká se Ahsoka druhé řady?

05.10.2023

Aniž bychom se pouštěli do nějakých velkých spoilerů, po finále nového Star Wars seriálu Ahsoka už je jasné, že si showrunner Dave Filoni (Star Wars: Klonové války, Star Wars: Povstalci) nechal… (viac)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023