Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

Havaj8

Vůbec mi to nesedlo do noty, ani trapnohumorem, ani příběhem, ani výpravou do digitálního světa. Black panter a wakanda fungovalo, Šangči a japonci ne. Za mě jeden velkej asijskej propadák. Nehledě na to, že v názvu je 10 prstenu a přitom měli náramky na zápěstí. ()

bourec

Nijak zábavná fantasy magořina. Draci, příšery, létající lidé. Všechno to, čemu se snažím v čínských filmech vyhýbat. 40%. ()

cariada

Čínská nuda. Nějak jsem se do toho nemohl dostat, a výběr herců taky nic moc a náš dabing tomu moc nepřidá zvláště Zedníček kdykoliv promluví okamžitě naskočí jeho tvář a to je chyba. ()

moviefreak

Strašne hlupučká komiksovka s obrovským srdiečkom. Bojové umenie a jeho choreografia ma v prvej hodine doslova milo zaskočila a vždy keď sa objavila akcia s kruhmi tak som sa len s úžasom prizeral. Hlavný hrdina ako aj jeho otec veľký sympoši a dokonca aj mne nesympaticka Akwafina sa dala zniesť. Avšak druhá polovica filmu vo fantasy móde šla a aj napriek režisérovej naštudovanosti žánru mimo mňa. Ale - dvojku si s radosťou určite nenechám ujsť. ()

Lenka.Vilka

Dnes svůj komentář asi napíšu trochu jinak, protože furt nevím, jak to pojmout. Mohla bych totiž napsat: Naprostá pecka. A potom to 1000 krát okopírovat. A jo, sedělo by to tak jako tak. **** Chang-chi je totiž ten, na kterého jsem se společně s Moon Knightem za poslední dobu těšila úplně nejvíc. A byť se před každým Marvel filmem snažím vyhnout jakýmkoliv informacím, ano, zde jsem se koukla na trailer číslo jedna. (Mmch, já si Marvel filmy nevybírám, chodím na všechny. Ale i tak, základy mi měl mít každej, kdo tam vleze. A ne aby se polovina sálu zvedla hned na konci, dokonce před první potitulkovou scénou. A že ty první titulky byly taky vážně dobře, mmch, zpracováný!) A nebudu lhát, trochu jsem z něj dostala strach, že se něco pokazí, a nebude to tak skvělý. Vážně nebyl úplně povedenej, divně sestříhanej a Shang-Chi v něm byl divnej. Což je hodně zvláštní práci s promo materiálem, protože ve filmu Shang-Chi úplný zlatíčko. Navíc mě příjemně překvapilo, že humor byl vážně dobrej a nic přepálenýho. Bylo to prostě osvěžující. Ano, ke konci filmu to trochu drhlo, protože mi nepřišel až moc se hodící k...jak to říct...ladnosti (?) toho předtím. Beru, že blockbuster s tímhle prostě pracuje. Ale i tak mi to přišlo škoda. Protože potom to zbytečně působící "chceme to už mít za sebou", o což asi tvůrcům nešlo. A všechno to CGI se tam nehodilo.  **** Hodně mě bavil děj. Což je zvláštní, protože to v rámci originálnosti nemá deset palců z deseti a ani jsem to nečekala. Jenže ty postavy jsou vážně skvěle zahraný, je mezi nima chemie. A to nejdůležitější. Za tu chvíli jsem si k nim stihla vytvořit vztah. A na tom mi prostě hodně záleží. Je zde hodně rozebíranej prvek rodiny. Ale nelámou to přes koleno. Ne třeba jako v Black Widow. Tam to bylo sice fajn prvních 15 minut, ale ve výsledku a na konci filmu jsem to nesežrala jako tady. Tady ta rodina prostě netlačila na pilu. A jo, sice nemáme skvělý vztahy (zajímalo by mě, jak by byl vedený scenář, kdyby děcka fotřík nejdřív jenom pozval na návštěvu a teprve potom poslal zabijáky, to mě mrzelo, že tam nebylo, když prozradí, proč to udělal a tohle byl jediný okamžik, kdy jsem byla trochu zmatená ze scénáře, ale asi to bylo kvůli plynulosti děje). Fotřík...po dlouhé době záporák, jehož motivace je jiná než "protože proto" a je tam ukázáná. A má to hlavu a patu, byť každýmu dojde, poměrně brzy, že to trochu nesedí a jeho někdo tahá za fusekly. Mám ráda fashbacky. Tady? Vážně dobře sestříhaný a na vhodných místech. Žádný, teď budeme půl hodiny tady a potom se vrátíme. Dost to pomohlo po emoční stránce, sžít se s postavama. **** Takže, a teď asi to hlavní. Akční část filmu. Ta byla prostě vymazlená. Natočit takhle Black Widow, tak tomu filmu nedám ušmudlaný tři hvězdy z pěti, protože v ní jsem v to doufala. Ta choreografie byla prostě dokonalá. Bylo z toho cejtit, co mělo. A já byla šťastná. Moje očička (především v první polovině filmu) dostala svoje. Navíc to bylo fakt přehledné, tady se nestříhalo tak, že na konci v kině souboje nedávají smysl, já nevím, kde jsem, co se kolem mě děje (jo, tohle u BW skutečně po%@^li!). Skvělá muzika, jak soundtrack, tak score, byť soundtrack není "pro mě", sedělo to tam. Užila jsem si každé zafoukání větru a lístku v něm, stejně jako každé rány, kterou jsem z filmu cítila. **** Vážně to bylo krásně natočené. Až na ten konec. Což jsem zmínila už na začátku proč. Ale nedělo mi problém to filmu odpostit, protože všechno ostatní bylo fajn. Není nad neobjektivního diváka, že? :D Jenom zamrzelo to zpracování. Ale ta mořská fešanda to prostě u mě vyhrála na plný čáře  :) **** Ano, sice jsem viděla klasickou popkornovku, ale s přidanou hodnotou. Navíc, já nikdy v kině nikdy nejim, takže to vlastně popkornovka nebyla :D **** A abych jenom neschválila. Ta první scéna s letícím vrtulníkem. Sorry, ale mě popadnul strašnej záchvat smíchu. A vono to tam bylo dvakrát  :D **** Na film se ráda podívám znovu. A potom ještě jednou. A klidně ještě jednou. Dokud nebude pokračování. Ale jsem zvědavá, komu Shang-Chiho mezitím dají do filmu. Protože Simu Liu byl vážně úžasnej. A vážně během těch dvou hodin skvěle zahrál postavu, která projde určitou změnou, a já mu každou tu minutu věřila :) () (menej) (viac)

C0r0ner

Celou dobu mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec zaokrouhluji nahoru, protože bestiář se fakt vyvedl a takové parádní příšerky v jiných filmech sotva pohledat. Ve zbylých aspektech podprůměrný Marvel, ale člověk se aspoň nenudí. 70% ()

epicek

Když jsem zjistil, že Marvel chce čtvrtou fázi začít totálně neznámým hrdinou i pro širší publikum, měl jsem dost velké obavy. Ale tohle byla neskutečná trefa do černého! Skvělý origin, perfektní provázání s flashbackama a parádní vizuální zpracování. Co je třeba nejvíc vyzdvihnout jsou stoprocentně špičkové bojové scény na které je radost pohledět, sympatické obsazení na všech frontách a výborný soundtrack(zde). Tohle bude opět velké a jde vidět, že Feige to má stále všechno bezpečně pod kontrolou! Welcome to the circus.  ()

necisty

Sice novou éru mohli odstartovat trochu jinou tématikou, než zrovna "čínskou mytologií", ale nebyl to zas takový průser, jaký jsem čekal. Vadila mi tam partnerka lučišnice, protože k sobě zaručeně nepasují a vůbec tam nedali prostor k jejich propojení. Každopádně trochu slevuji z nároků, když se snaží rozjet něco nového a je jasné, že na poslední Avengers nebude jen tak jednoduché navázat. ... GA Cinema DA ()

Martrix

Přestože mají první moderní americké komiksy od Marvelu už 60 let, tak jsem je začal víc registrovat až s MCU. Nevnímám je tedy jako upgrade z papírové formy, ale spíš jako příběhy ve specifickém žánru, který se Marvel rozhodl pospojovat. Papírová historie mě nezajímá už jen z toho důvodu, že za ty dekády vznikl mrak příběhů, došlo k mnoha prolnutím, ale i popření důležitých událostí...prostě kdo dostal práva, ten se vyřádil. Tím že rozlišuju mezi filmem a papírem, tak mi přišlo už u prvního Doktora Strangea nesmyslné, aby byl ve skupině Avengers. Věk Ultrona pro mě bylo ukázkové sci-fi a bum, najednou je tady kouzelník, vedle kterého jsou schopnosti ostatních směšné. Resp. mohly by být. Díky charisma Benedicta Cumberbatche a jeho šikovnému zakomponování do posledních Avengerů, mě to ale nakonec nerušilo. Jenže teď už tady máme plnokrevné fantasy, které se sice dá taky včlenit do MCU, ale tímto už Avengers vnímám opravdu jako změť cirkusáků. Kdyby byl Shang-Chi postaven mimo svět MCU, asi bych byl při hodnocení shovívavější, přestože mě první polovina moc nebavila a v té druhé bylo jen pár pěkných momentů. Jakožto součást MCU ale beru Shang-Chi jako další výhybku od sci-fi komiksu k fantasy komiksu, který mě moc nebaví, resp. člověk si ho vrchovatě užije u konkurence (Skoro vše od DC). Takže ano, natočené je to zručně, draci pěkný, souboje fajn...ale tohle není můj šálek kávy. PS: po třetím shlédnutí...v kontextu následných mimořádně slabých MCUáren, zvyšuju....jako samostatný projekt je to OK. ()

Juto

Ako debutujúci titulný superhrdina Liu vyžaruje sympatie. Film sa zameriava na osobný rodinný príbeh, čo je príjemná zmena pre Marvel. Ambiciózne dobrodružstvo režiséra a spoluscenáristu Destina Daniela Crettona však stráca na rozprávačskej dynamike, keď sa ponorí do fiktívneho sveta s drakmi a príšerami. 6/10 ()

Pajky3

Shang-Chi jako kdyby mezi ostatní Marvelovky ani nepatřil. Propojení tam sice je, ale pouze takové, aby se neřeklo. Jinak to vypadá jako z jiného světa a to hlavně v druhé polovině, kdy se vypravíme do Ta-Lo. Souboje mě bavily, ale hlavní hrdinové mi k srdci nějak výrazně nepřirostli. Jsem ale zvědav na jejich budoucí využití, kterému napovídá scéna v titulkách. Ta čtvrtá fáze MCU mi zatím nijak vyrazně nebaví a hodnocení Shang-Chi bych viděl podobně jako Black Widow, tedy někde kolem 70 %. ()

carly

Najlepsi MCU film od Captain America: Winter Soldier. Tento film je vsetko, na co sa Endgame iba hraje. Aj ked spominat tento film v jednej vete s Endgame je pren urazka. Takto si predstavujem film, ktory predstavuje novych hrdinov a zaroven potrebuje zapadnut do existujuceho narativu. Hlavne postavy su dostatocne vykreslene a ich motivacie spoznavame pocas deja postupne, co bol velmi dobry krok. Vizual je na jednotku s hviezdickou, fakt sa na tom vysantili. Tempo je skvele, ani rychle, ani nezadrhava. A bojove sceny maju individualne choreografie, ktore pomahaju deju aj k porozumeniu postav. Podarilo sa im nielen dostatocne vykreslit postavy, ale bol aj dostatok casu na to, aby zaverecna bitka mala pre divaka  emocionalny naboj a nebola len afterthought. A obsadenie je uzasne. Simu Liu je cista radost. Awkwafina civilna, ked treba a over-the-top, ked sa to hodi. Michelle Yeoh netreba ani spominat a Ben Kingsley si tu rolu tak viditelne uziva, ze je radost sa na neho pozerat. Je to skratka filmova lahodka. ()

NiWi

Shang-Chi jedna z nejlepších marvelovských sólovek, a nejlepší představení nového hrdiny od Doctora Strange. Film si z komiksů, ale především pak z celé asijské mytologie bere jen to nejzásadnější, a servíruje to divákovi nejlepším a nejzajímavějším možným způsobem. Ve filmu funguje spojení moderní doby se starověkými čínskými legendami, stejně tak jako je znát pocta bojovým žánrovkám, či legendárním asijským tvůrcům. Postavy fungují dobře, hlavní antagonista není pouze černobílou překážkou, stejně jako vedlejší postavy povětšinou nejsou zbytečnou výplní. Filmu bych vytknul pouze scenáristické kličky, kterých však nebylo mnoho, a drobné CGI nesrovnalosti. Za mě však velké a příjemné překvapení. ()

BoXBe

Tohle zelené plátno už mi nestačí. Scéna s autobusem ok, ale ani tam mi nesedl hudební podkres, nemluvě o srovnání s Mr. Nobody. Unuděn ani nejsem překvapený. Podobné pocity mám z mnoha Marvelovek. Nebylo to zvykem, ale už to začíná být až standardem, že každá druhá chutná jako instantní čínská polévka. ()

FrankSusta

Docela mě to překvapilo. Trailery se mi popravdě nelíbili, takže výsledné dílo bylo milým překvapením. Viděl jsem to s českým dabingem, a musím říct, že když už teda začne, tak i on je dobrý - jinak zbytek je promluven čínsky a já tomu prostě nerozumněl. Po vizuální stránce docela dobré, ale od té doby, co jsem viděl Dunu, tak jsem zijstil, že by to šlo i lépe. Hudba dobrá, herci takový průměrní na MARVEL, ale příběhově (jako postavově) jedna z nejlepších MARVELovek. Postavy jsou skutečně dobré, rozepsané, mají motivace, atd.  Jediné, co mě tam tak nějak štvalo byl ten soundtrack, do kterého se pokusili narvat co nejvíc moderní muziky (a tady byl ten výběr hlavně z té špatné poloviny té moderní muziky). Zatímco v Endgame hráli Stonnes a fungovalo to skvěle.            Na Black Widow jsem se těšil a zklamala mě. Na toto jsem se netěšil a nadchlo mě to.    7/10 ()

Šimpy

Opravdu jsem v závěru očekával, kdy se objeví Sun Wu Kchung (pro bezvěrce Opičí král) se svojí kouzelnou holí. Tohle jediné Deus ex machina tam chybělo. A přitom začátek tak slibný...vizuálně pěkný, práce s kamerou suprová, jenže tak od 40. minuty jsem se začal šíleně nudit. Kdyby to tak o 40 minut zkrátili a zhutnili, mohlo to aspoň víc bavit. A pak přišel Kingsley ex machina. A pak ještě drak ex machina (ale dobře, ten se tam aspoň mihnul ve vyprávění). Závěr se dal řešit mnohem dřív. Ach jo, tohle není pro marvel ten správný přístup k další fázi. A tak potěšila Michelle Yeoh, pořád jí to jde a nejlepší je první potitulková scéna. ()

campix

Měl jsem k Shang-chimu určité výhrady, ale nakonec mě tenhle origin taylor-made pro asijský trh příjemně překvapil. A dokázal to i bez velkých hereckých jmen. Akce je poměrně svižná a je tam několik velmi povedených scén s úderným moderním zvukovým doprovodem. Následuje mystická stránka filmu, která hodně příjemně evokuje akční filmy asijské kinematografie jako je třeba Tygr a drak. Trikové finále sice poměrně zklamalo, ale celkově je to velmi povedený origin. Simu Liu je sympatický hrdina a do universa se asi bude hodit. Škoda, že do toho hodila Čína Marvelu vidle, jinak bychom tu měli dlé mého miliardový hit. ()

mortak

Čtyři hvězdy pouze a jenom k poctě Brada Allena. Jinak jde o další povrchní lokalizaci pořád toho jednoho marvelovského mustru tentokrát na Asii. Takže tam musí být draci, vesnice v horách, a Michelle Yeoh. Naštěstí tady na rozdíl od předešlé lokalizace nikdo nezvedá politický prapor. ()

CinemaRanger

ŠONG-ČI a legenda o náramcích. Už od prvního traileru jsem neměl v plánu jít, ale pár minut před promítáním jsem se rozmyslel a zašel. Lituji toho. Naposled jsem se takhle v kině trápil u F9. Scénář béčkový a má i logické kolapsy – Proč pošleš na svého syna zabijáky, když ho vlastně nechceš zabít? CGI ohavné – už u openingu jsem si říkal, že opustím kino a bylo by to mnohem lepší, ten bordel na konci byl pro mé oči velmi bolestivý. Postavy jsou až na otce dost nevýrazné, některé až otravné – Awkwafinu bych nejradši zabil. Ze všech nejhorší byl ale humor. Ten je tu extrémně cringe, je v nevhodných pasážích a je ho tu až moc. Stopáž 133 minut je fakt dlouhá, je tu dost nudných momentů a moc jsem se těšil až bude po všem. Nakonec potitulkovka, kde se našeho čínského hrdinu snaží enormně na sílu dát do Avengers. Ale abych tu ten film jenom nehejtil, tak mám i pár plusů. Tony Leung a jeho role je výborná. Jeden z nejlepších ,,záporáků" MCU. Má skvělou backstory a dokonce s ním soucítíte. Je to jedna jediná věc, na kterou jsem se těšil a alespoň v ní snímek nezklamal. Dále tu pak je při soubojích úžasná choreografie. Ať už je to souboj v autobuse nebo při pasáži v aréně, tak je vskutku krásná. Kamera je v akčních pasážích výborná, jen ve finální řežbě se klepe. Shrnutí: Až na opening je první polovina fajn průměrná Marvelovka, ve které je velkým plusem především výborná akce, ale po příchodu Bena Kingsleyho (jenž mě stejně jako Awkwafina dost štval) je to pro mne díky přepálenému finále, které je plné oblud, nechutného CGI a nefungujících emocionálních momentů nekoukatelný. Nikdy více, nejradši zapomenout. ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)