Krotitelia duchov: Dedičstvo

• Česko Krotitelé duchů: Odkaz (viac)

Keď sa dvaja súrodenci s mamou presťahujú do malého mestečka, zisťujú, že im dedko zanechal tajuplné dedičstvo. Netrvá dlho, kým si uvedomia svoje prepojenie s pôvodnými Krotiteľmi duchov... (Itafilm)

Ruut

Zajímavěji a lépe na 40!!! let starou komedii navázat asi nešlo. Bylo potřeba vysvětlit strašně moc věcí a uvést do chudí úplně nové reálie a herce. Příjemné je, že většinu filmu je vše tak sympatický zašlé a zacouzene. Nová krev taky na jedničku. A digitálně jsi finále do očí nevině. Zhruba na úrovni slabší původní dvojky a už jen to je dost slušný zázrak. Těším se na regulérní čtyřku v NY. ()

misterz

Také nostalgické obhliadnutie sa za skvelými predchodcami, ktorých úroveň to ani zďaleka nedosahuje. Pridalo sa tu síce na temnej stránke, ale zase to ubralo na zábave, a tá sa mi u tohto zdá dôležitejšia. Príbeh však nenudil a je to vizuálne celkom fajn prepracované. Lepší priemer. 65/100 ()

HAL

Příjemný návrat ke klasice, který by velmi dobře fungoval i sám o sobě, kdyby s tím odkazováním na první díl nepracovali nejvíc právě ve finálním zúčtování - takhle filmu ke konci trochu spadne řetěz pro všechny kdo nefrčí hlavně v nostalgii. 8/10 ()

liskam

Příjemný, krásně plynulý příběh, který spojil osmdesátkovou klasiku s rokem 2021. A asi o parník kvalitnější, než trapárna z roku 2016. Za mě 4* a solidních 75% ()

kingik

Sympatická směsice recyklovaných vzpomínek na zašlou slávu krotitelů. Za (nepatrné) účasti původní herecké čtveřice. Gozer, Pán klíčů, Strážce brány...to jsou všechno důvěrně známé pojmy, co se vrací na scénu po bezmála čtyřiceti letech. A podezřívám scenáristy, že se jim moc nového ani nechtělo vymýšlet. Město střídá (tak trochu strašidelně vyhlížející) venkovská farma, respektive zapadákov kdesi v Oklahomě. Manhattan byl rozhodně velkolepější lokací. Do popředí jde estrogen stříkající mamina Carrie Coon se dvěma výrostky. A zbývá dodat, že farmu dříve obýval Egon Spengler, dřívější největší vědecká mozkovna krotitelského kvarteta, který je po smrti a kterého jeho současné okolí vnímalo spíše kontroverzně. A ten na farmě po sobě zanechal množství svých vynálezů/odkazů, co jsou spjaté s duchy, v garáži dokonce parkuje korodující cadillac, co zažil ty nejlepší duchařské časy rozpadlého kvarteta někdejších spasitelů lidstva. Ivan Reitman v roce 1984 dobyl kina prvním filmem, který vládl přelomovými triky a kreativním způsobem vyprávění. Druhý díl stihl osud typických pokračování, ve kterých je všeho víc. Feministické krotitelky duchů se Danu Aykroydovi a spol. ale vůbec nepozdávaly. Na řadu tedy přišel reboot/pokračování, kterého se Reitman sice režijně vzdal, ovšem režijní jablko se dokutálelo k jeho synovi Jasonovi, co odkaz původních filmů značně ctí a je si vědom nastavené kvality. A jelikož se podílel na scénáři, tak se rozhodl, že nové diváky zabaví a pobaví tím, co bavilo jejich předešlou diváckou generaci, tedy originálními atributy, které budou (pro nové publikum) fungovat neotřele, ovšem hlavně se bude hrát na nostalgickou notu. Ostatně toho se držel i skladatel Rob Simonsen, který záměrně opakuje dříve použitou a chytlavě zažitou notovou osnovu. Pochopitelně se to neobejde ani bez notoricky známé hitovky Ray Parkera Jr, znějící v závěrečných titulkách. Dostaví se, až na závěr, Bill Murray, Dan Aykroyd a Ernie Hudson, v titulkové scéně i Sigourney Weaver. A Harold Ramis coby mlžný duch. Gozer je víc sexy než dřív, aby ne, když ho ztvárnila Olivia Wilde, v titulkách neuvedená(!). Paul Rudd coby sympatický učitel, který má libůstku v tom, že dětem místo výuky pouští osmdesátkové horory z véháesek, sice vyloženě nenahrazuje absentujícího Ricka Moranise, svým způsobem ale později přebírá jeho úlohu, a nemá komediálně na něj. Dětskou partu vede Mckenna Grace se vzhledem šprtky. Vtipem a kreativností film nepřekypuje. Největšími nápady jsou ty, co už diváci znají z dřívějška, načež jsou povýšeny do téměř absurdní roviny, takže místo dřívějšího osvědčeného ducha slizáka zaujal duch Kovožrout, obřího reklamního panáka střídají jeho početné mini verze. Film své dva původní bratrské filmy naprosto v ničem nepřekonává, vzpomínková hra na nostalgii však zaručuje dostačující divácký zážitek. 7/10 ()

dr.horrible

Mne osobne len trošku vadilo (rovnako ako pri novom Spider-Manovi), že celý príbeh je vystavaný okolo už použitých záporákov.  Ale rozhodne som spokojný, kludne nech spravia aj tých Goonies. ()

Anderton

Tak tu na mňa nefungovala ani nostalgia a ani fakt, že mám rád Stranger Things. Snaha osloviť diametrálne odlišné publiká by som nepovažoval za taký veľký problém, ako keď čakám 80 minút na niečo, čo sa blíži rozbehnutiu na vyššie obrátky. Na plné sa film bohužiaľ nerozbehne nikdy. Chvíľami som mal dojem, že Reitman by najradšej točil milostné vzplanutie medzi dvoma ľuďmi v strednom veku, ale bol prinútený robiť aj na veľkofilme, ktorý nakoniec ani ako veľkofilm nedopadol. Osobne mám spojené Ghostbusters s veľkomestom a zasadenie do redneck prostredia mi pripadalo ako atmosféricky nezvládnuté. 50% ()

DJ Lonely

Tak jsem si včera zašel na nové Krotitele duchů: Odkaz. Byl jsem úplně sám v prázdném kině. A vůbec to nechápu. Ten film je naprostej fanservis. Za mě 80% a to jen kvůli lehce rozvleklýmu začátku a lehce unáhlenýmu konci. Jinak by to bylo kilo jak vyšitý. Pravda, závěr mi přišel jako Deathly Hallows feat. Return of the Jedi meets Ghost. Ale vlastně v tom dobrým slova smyslu. Epizodní rolička J. K. Simmonse potěšila. A Olivia Wilde jako Gozer je boží. ()

Socrates

Proboha, kdy už konečně vyšumí ta lavina geniálních dětí bez bázně a hany?  Prvotřídní kýč mladýho Reitmana se vším všudy, včetně roztomilejch Maršmelounků à la Mimoni. Všichni všechno umí, hned vědí, co mají dělat, bez problémů ovládají veškerý stroje a přístroje a jako vrchol všeho začnou s naprostou samozřejmostí bez sebemenšího vzrušení okamžitě komunikovat s duchem otce/dědečka. To je přece běžná věc, takovej duch. Nezájem, že je to pohádka, fakt mě to otravovalo. ()

Dzeyna

Podle mě hodně povedené a dokonce bych řekla, že i lepší, než předchozí díly. Je to takové víc rozvinutější a každý si tam najde oblíbenou postavu ve svém věku. Super podívaná! ()

Kothy

Něco takového se málokdy povede. Vzít 80kovou klasiku, a ještě na ni dobře navázat. Posouváme se o 30 let dopředu a do úplně jiné lokace. Děj se odehrává v zapadlém městečku v Oklahomě, kde se dějí divné věci. Po smrti jednoho z původních krotitelů se jeho rodina vydává převzít dědictví. To ale vůbec netuší, co na ně čeká. Země je opět v ohrožení a musí nastoupit nová generace krotitelů. Samozřejmě je tu hromada odkazů na staré díly, a to i v podobě herců. To mi vlastně trochu vadilo, že děj dost vykrádá první díl. Jinak to ale funguje docela dobře, a hlavně v kině si to skvěle užijete. Uvidíme, jestli se od této party dočkáme i dalšího dílu. Humor tu taky nechybí. "Líbí se mi tvůj styl." ()

silentname

Po veľmi zaujímavom "Ghostbustersz roku 2016, ktorý vysoko polarizoval svojich divákov, prichádza Jason Reitman (syn Ivana Reitmana) s "Ghostbusters: Afterlife". Pokiaľ ste niekto, kto sleduje moje komenty, tak asi nebude žiadne prekvapenie, že ja mám veľmi rád Jasona Reitmana. Príde mi ako veľmi kvalitný, šikovný a talentovaný mladý režisér, ktorý vie točiť kvalitné filmy. A tak trošku mám pocit, že tento film by som rozdelil na dve časti. Prvú, ktorá na mňa skutočne pôsobila ako film Jasona Reitmana, a druhú, ktorá na mňa pôsobila ako "Ghosbusters". Ak tomu nerozumiete, nevadí. Ale to sú v skratke podané moje pocity. Musím okrem toho spomenúť toto... veľmi oceňujem sentimentálnu hodnotu, ktorú tento film priniesol. Pre tých, ktorí nevedia tak tento film je venovaný zosnulému Haroldovi Ramisovi, alias Egonovi Spenglerovi. A v každom momente som si to pri filme uvedomoval. Mckenna Grace, ktorá hrá jeho vnučku je vo svojej role tak neskutočne presvedčivá, že som jej to úplne všetko zožral. Nemám problém v nej vidieť kus z Egona. Vidieť opäť našich starých hrdinoch vo svojich uniformách stálo za to. Atmosféra filmu je skvelá a okrem toho tie decká sú absolútne excelentné. Všetky. Efekty sú slušné, no záverečné sú podľa mňa absolútný masterpiece. Neviem akú techniku na to použili, no skutočne ma to dostalo. Wow. Film možno nie je takou komédiou, ako to bolo za starých čias, no myslím si, že to stálo za to. Tento film vzdal úctu absolútne najlepším možným spôsobom akým mohol a aj keď to nebude medzi mojimi najobľúbenejšími filmami roku, myslím si, že stálo za to ho vidieť. A jeho dobré momentky sú naozaj veľmi veľmi dobré. Hodnotenie: B+ ()

Němi

Na plnohodnotné pokračování Krotitelů, je dávno pozdě. Tak 20 let pozdě. Ramis umřel, ostatním je 70 a sotva drží rovnováhu. S tímhle mindsetem je Odkaz možná tou nejlepší variantou, jaká byla k dispozici (a ve světle Krotitelek ji doceňuji ještě víc). Synkem režírovaná, naprosto pokorná pocta a dojímání, do detailu sympatické. Jen ty mini Marshmeláky bych proboha vynechal. Původně asi zamýšlené taháky Paula Rudda a Finna Wolfharda naprosto přehrála sheldonovsky trhlá Mckenna Grace, s kterou bych se klidně časem rád podíval na pokračování. Víc své, méně kopírující, ze stínu vystoupené. Ale i tak jsem se u té ruky dojal. ()

Chrustyn

Moc pěkný odkaz, poklona a zároveň pokračování původních Krotitelů duchů. Změna prostředí z velkoměsta na americký zapadákov příběhu prospěla, stejně tak i změna hereckých hrdinů. Film funguje jako čistokrevná, dobrodružná zábava s parádními triky, tak i jako pocta, původnímu filmu, kdy nostalgikům nakonec ukápne i slza. Příjemné překvapení i pro ty, kterým původní Krotitelé, tolik neříkají. ()

Arsenal83

Slabučká prerábka bez závanu nostalgie a o duchoch sa nedá ani hovoriť. A ešte sa to volá, že dedičstvo. Nuž, keby som mal zdediť také dedičstvo, tak nebudem krotiteľ duchov, ale krotiteľ dlhov. ()

korbitch22

Definitivní důkaz, že 80. léta filmu jsou mrtvý. Můžete si myslet co chcete, ale miloval jsem filmařinu mezi léty 1979 až 1999. Mladý Reitman sice chápe odkaz svého otce, ale první hodina je totálně o hovně a ta vlna nostalgie v poslední půl hodině mě vlastně bolela. Olivia Wilde jako Gozer je skvělá a na konci sem brečel s virtuální vzpomínkou na božího Harolda Ramise, jenže sem si zároveň uvědomil, že to co jsem miloval ze srdce nejvíc už se nedá vrátit. Proto nefungoval jediný díl Predátora po dvojce, proto nefunguje Terminátor, proto ani vlastně nefungují nový Krotitelé, možná sem brečel, ano brečel, ale byla to jen vzpomínka na to co jsem miloval nejvíc, ale ta filmařina je pryč. Druhý díl je nezapomenutelný a z týhle tryzny mám v hlavně jen Gozera a nostalgické rozloučení s Haroldem Ramisem. Film už nebude nikdy takový, jak jsem ho miloval, dnešním tvůrcům to prostě nejde, nejde. Proto máme vzpomínky. 55%. ()

Stanislaus

"Who you gonna call?" Odignorujeme-li pět let starou ženskou verzi, jedná se o návrat do světa Krotitelů duchů po pěkné řádce let. Původní osmdesátkové filmy mě dokáží oslovit i dnes - ať už jde o herce, slušné efekty či chytlavou znělku. V Odkazu se viditelně mísí staré s novým - díky (okatým) odkazům a původnímu obsazení cítí člověk všudypřítomnou nostalgii, zatímco na druhé straně je vidět snaha o oslovení mladšího publika. Během projekce jsem si nejednou vybavil Stranger Things - a ne, nebylo to kvůli Finnu Wolfhardovi - a v závěru jsem se nemohl ubránit dokonce vzpomínce na čtvrtého Harry Pottera. Na jednu stranu bylo fajn vidět starou gardu - v rámci možností - opět pohromadě, na druhou stranu zde ale byli spíše jenom kvůli nostalgickému efektu. Nové obsazení mi až na Paula Rudda a Logana Kima přišlo takové nijaké. Lepší tři hvězdičky! ()

Flego

Nielen postavy filmu, ale i Jason Reitman sa snažil čo najdôkladnejšie naložiť s dedičstvom po otcovi. Na nových krotiteľov sa díva dobre, dokáže vyvolať príjemné pocity, aj herci sú v poriadku. Hlavne tí, ktorí sa zjavili na záver... ()

rikitiki

Osmdesátky frčí, tak proč toho nevyužít a nereinkarnovat jeden osmdesátkový hit? Řekli si tvůrci film, a jak řekli, tak udělali. Byl to dobrý nápad. ____ Snímek má vtipnou atmosféru, nepodlézavě připomíná původní Krotitele duchů, hlavní hrdinka jakoby svému dědečkovi vypadla z oka – samozřejmě v dívčí verzi, camea bys ani nespočítal, na diváka snímek pomrkává celou dobu, zároveň se mu ale daří přicházet i s vlastními nápady a vtípky. Film se nebere vážně a nechce nést nějaké poselství, je to čiročirá zábava a radost. SHRNUTÍ: Taky vás vždycky tak štvalo, že Bill Murray pouštěl elektrický proud do toho kluka, který měl hádat skryté obrazce, přestože je správně uhodl? Tak tenhle film mu připravil spravedlivou odplatu! ()

Jason Reitman se vydá do New Yorku 70. let

Jason Reitman se vydá do New Yorku 70. let

03.05.2023

Na čtyři Ceny Akademie nominovaný režisér, producent a scenárista Jason Reitman (Lítám v tom, Juno) nám před dvěma lety přinesl dlouho očekávané pokračování Krotitelů duchů, série, jejíž otěže… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Další Krotitelé duchů našli nového režiséra

Další Krotitelé duchů našli nového režiséra

06.12.2022

Snímek Krotitelé duchů: Odkaz z loňského roku slavil u fanoušků série úspěch. Režisérovi Jasonu Reitmanovi se v něm podařilo představit nové postavy a navodit silnou dávku nostalgie k originálu. S… (viac)

Studio Paramount odhalilo názvy svých novinek

Studio Paramount odhalilo názvy svých novinek

29.04.2022

Tento týden probíhá ve Spojených státech akce zvaná CinemaCon, na níž jednotlivá studia prezentují novinářům a všelijakým insiderům své nadcházející snímky. Jen za posledních pár dní jsme se tak… (viac)