Krotitelia duchov: Dedičstvo

• Česko Krotitelé duchů: Odkaz (viac)

Keď sa dvaja súrodenci s mamou presťahujú do malého mestečka, zisťujú, že im dedko zanechal tajuplné dedičstvo. Netrvá dlho, kým si uvedomia svoje prepojenie s pôvodnými Krotiteľmi duchov... (Itafilm)

Botič

Ghostbusters: Afterlife to nemají jednoduché. V porovnání se svými předchůdci, které si člověk zamiloval prakticky od první minuty, tu trvá přinejmenším půl hodiny než se postavy a příběh pořádně chytí. Když už se jim to ale podaří je to podívaná milá, nostalgická a příjemná. ()

3DD!3

Pohodová oddechovka, která hlavně vzbudí chuť pustit si předchozí dva díly. Všechny postavy jsou strašně fajn, smypatické a dobře zahrané. Hlavní hrdinka s tváří Mckenny Grace je přímo boží. Skvěle vystihnutí nerdovského outsiderství s malým parťákem Loganem Kimem táhne Krotiltele neuvěřitelným způsobem. Raitman vsadil na atmosféru ala Stranger Things a dobře udělal, protože jsou - přiznejme si to - skoro o tom samém.  Do toho tu přihodí auto nebo nějaký duchařský bazmek z původních krotitelů. Závěr je sice spíš velká cameo show/rozlučka (která určitě potěší fandy série), než plnohodnotný závěr. Malinko to sráží tu snahu o jiné pojetí, ale rozumím, že kdyby to nepřišlo všechny by zklamali. ()

berg.12

Memberberries by měly být pomalu samostatný filmový žánr. Ne vážně, jestli nějak dělat remake/reboot/restart tak asi takhle. Vyvážený mix nostalgie a nového co křeč z r. 2016 nechává v prachu daleko za sebou. Nové postavy si oblíbíte během chvilky a objevování zašlého světa jejich dědečků je na filmu zaručeně to nezábavnější. Kde film prohrává, je vykreslení zla a závěr, který ho mění spíš v déjà vu. Čtvrtou hvězdičku u mě s těžkým srdcem definitivně sráží zoufale neoriginální hudební podkres. Kdybych ale dostal pozvánku k dalšímu dobrodružství s tímhle týmem, tak určitě neváhám. Ideálně v nějakém seriálu. ()

NinadeL

Ghostbusters č. 4 bohužel vyšli za covidu a ani po několika letech si jejich existence zdaleka nevšimli všichni, kteří si ujížděli na původních dílech. Což je škoda. Ghostbusters č. 3 měli reklamu jistou díky ryze holčičímu týmu. Nová generace vychází z faktu, že zemřel Harold Ramis a celý příběh proto sleduje hlavně rodinu Spenglerů. Koncept jako takový je velmi příjemný, Spenglerovi doposud žili mimo svět krotitelů duchů a společně s jejich objevováním dědictví po dědečkovi si vzpomínky na osmdesátková dobrodružství mohou osvěžit i diváci. V popředí jsou puboši a jejich noví kamarádi ze zapadákova. Všechno do sebe krásně zapadá a nakonec dorazí i Dan Aykroyd, Bill Murray a Ernie Hudson, takže je všechno přesně tak, jak má být. Je to návrat klasické rodinné podívané, která tu dlouho chyběla. ()

Spiker01

Ghostbusters mi nikdy extra k srdci nepřirostli a to je i problém nového dílu, potěší hlavně fanoušky. Bylo mi totiž jasné, že se pojede hodně na vlně nostalgie a že mladý Reitman, syn původního režiséra, bude chtít hlavně uctít odkaz starých filmů a při tom neutratit tak šílené peníze jako 5 let starý reboot. A to se celkem podařilo, byť jediné co jsem z filmu po celou dobu cítil, bylo jednoduché slovo - rutina. Dobře natočené, jen to zkrátka ve mně nic nenechalo a pravděpodobně to bude opět propadák nebo se to jakžtakž zaplatí, jelikož to rozhodně není ten typ filmu, na který prostě musíte vyrazit do kina a kamarádi se k vám rádi přidají. A to mé dojmy ještě vylepšil Paul Rudd, který mě pobaví ve všem. Musím se však pochválit za finále, to se povedlo přesně tak, jak bylo tvůrci zamýšleno. Ujmou se mladíci ještě dalších filmů? ()

Nevka

Když se oživují značky, většinou bolí. Krotitelé duchů s tím mají ostatně mnoho zkušeností, protože ten nesmysl z roku 2016 značku prakticky zabil. O to spokojenější jsem, když vidím Afterlife. Je totiž skvělou poctou původním filmů, má parádní atmosféru a efekty s feelingem osmdesátek. Navíc se může spoléhat na castingovou trefu v podobě Mckenny Grace, kterou musí všichni zákonitě milovat (stejně jako zbytek osazenstva). Nejsem si jistý, jestli tohle může fungovat i v případném pokračování, ale šanci bych tomu určitě dal. ()

castor

Začíná to jako docela působivé dětské retro dobrodružství, pokračuje jako dojemná pocta původním filmům z 80. let, ovšem jakési jelimanské kouzlo pak v poslední třetině zcela opadne a naskočí digitální blbnutí (bez nějakého zvýšeného zájmu okolí), které nevyvolá pražádné emoce. Točíme se okolo neúplné rodiny dcery jednoho z původních krotitelů, která musí z finančních důvodů opustit město a přestěhovat se do zapadákova do (zděděné) rozpadající se farmy. Rodinka se rozkoukává, zatímco duchové zanedlouho vyletí. Je to ale podezřele rutinní filmařina s naprosto obyčejným scénářem. Ačkoliv žezlo po tátovi převzal Jason Reitman, skončilo to stejně průměrem, protože někde cestou se mu rozsypaly úderné dialogy a lehký cynismus, na který jsme u něho zvyklí. Humor skoro žádný a stejně tak žádný důvod, abych se k téhle kapitole někdy vrátil. ()

*CARNIFEX*

Bola by zrejme utópia domnievať sa, že bude nový “GB” čo i len minimálne sekundovať kultovej záležitosti z 84’. Keď sa divák odosobní, nemusel by byť vyslovene sklamaný. Nový počin do série sa dá vnímať kadejako, mne prišiel ako milá, zábavná záležitosť so svojskými postavami či dialógmi podľa môjho gusta, pričom príbeh ako taký, sa už nijak mimoriadne nesnaží nadviazať na predchodcu/ov. Mnohí si určite “radi” spomenú na posledný, dosť hrôzostrašný pokus z 2016’, ktorý bol solídnym tŕňom v oku mnohých, čo milujú nostalgiu. Odbočka od tamtoho nezmyslu bola dobrým rozhodnutím, pričom tento počin ani z ďaleka nie je takým sklamaním, ako som sa povodne domnieval. Toto je absolútne pohodová záležitosť pre všetky vekové kategórie - bolo milé v závere si zaspomínať. ()

D.Moore

Jsem spokojený úplně stejně jako v roce 2015 s Jurským světem. Zase jednou se totiž podařilo fantasticky navázat na film, který kdekdo miluje, představit úplně nové hrdiny, nespoléhat jen na nostalgii, dvě hodiny bavit pamětníky i úplné nováčky, mít v kině lidi s úsměvem od ucha k uchu. Opravdu jsem nečekal, že se Odkaz až tak povede. Je to obrovské potěšení. Mile mě překvapilo, že film nemá hlavního hrdinu, nýbrž hrdinku (Finn Wolfhard promine, Mckenna Grace tu doopravdy vládne), a navíc tak skvělou hrdinku. Ale snad všechny postavy jsou vtipné, nikdy ne trapné, a Jasonu Reitmanovi o ně jde stejně jako o speciální efekty, které krásně kombinují digitální a praktické a jako na všechno je na ně radost pohledět. Koho nedojme už úvod, toho si závěr jistojistě podá. Další díl pro definitivní uzavření kruhu by se mi líbil moc. ()

MM_Ramone

Režisér Ivan Reitman natočil v roku 1984 film "Krotitelia duchov". Keďže táto duchárska komédia dosiahla divácky, a tým pádom aj komerčný úspech, zrežíroval s tým istým hereckým obsadením aj druhú časť. Z oboch týchto titulov sa postupom času stali doslova kultové diela, ktoré si našli milióny nadšených fanúšikov po celom svete. Nadviazať na tieto dva filmy sa pokúsil v roku 2016 Paul Feig, keď zrežíroval rozpačitú, feministickú verziu. Skončilo to ako prepadák. Oživiť slávu Krotiteľov duchov sa potom odhodlal až v roku 2021 Jason Reitman, syn Ivana Reitmana. Prebral štafetový kolík od svojho tatíka ,usadol na režisérsku stoličku a natočil film "Krotitelia duchov: Dedičstvo". Myslím, že pán Reitman bol s prácou svojho potomka spokojný. Podarilo sa to. Ja som spokojný rozhodne bol. Dostal som to, čo som si prial. A verte tomu, že moje očakávania ako starého, verného fandu pôvodných Krotiteľov duchov, veru neboli malé. ***** ()

Davies182

Chytře vystavěný dobrodružný snímek s nádechem tajemna a hororu, na jehož konci dokonce i ukápne slzička? Já zírám. Upřímně jsem od Reitmana mladšího nečekal, že dokáže utáhnout ryze blockbusterový materiál, a jsem příjemně překvapen. [Netflix] ()

Xmilden

Hodilo by se napsat "Nové postavy ve staré zápletce" a tím mít vlastně splněno. Noví krotitelé duchů nemají humor, mají sympatické postavy (hlavně Podcast je skvěle obsazen), jenže nemají podobně jako třeba Strange Things to něco navíc. To správné koření z 80. let. Tu tajnou ingredienci, kterou se snaží dneska hodně tvůrců najít, ale prakticky nikomu se to nedaří, protože stejně si nakonec člověk raději pustí film na kterém vyrůstal, než by zkoušel něco nového, k čemu si ten vztah už nemusí najít. 4. hvězdičku filmu přihazuju za potitulkové scény, ve kterých se dostaví i jedno příjemné překvapení. Film zcela určitě poslouží fanouškům k tomu, aby si tam klidně okamžitě vrazili originál z roku 1984. 70% ()

darkrobyk

Jen trochu jsem doufal, že by snad do třetice....a kupodivu, ano. Odkaz plynule navazuje na původní dva filmy a rozvíjí dál téma sumerského boha šílenství. Tedy první hodina se poněkud vleče jak letní odpoledne u rybníka. S příchodem strašidel a hrozby v podzemí se vše začne konečně rozjíždět. Jasně, mohlo to být temnější, útok na město brutálnější, mohlo.... Ale nakonec jsem zjistil, že jedu na vlně, kterou tak dobře znám. Nejlepší jsou maršmelounoví pamprdlíci, parádní je návrat hlídacích psů. Děti si ve škole užívají filmů, byť Cujo a Chucky asi nejsou nejlepší na spaní....Finální scéna v Kingově kukuřici má grády a správnou nostalgii. Řemeslně bezchybné. Ten film vypadá, jako by ho točili v 80. letech, a při tom je z něj cítit současnost. A kdo si počká, zjistí, zda nedorazí i Sigourney Weaverová... ()

Ampi

Jason Reitman napsal krásný, upřímný a dojemný scénář, který si bere dobré  z prvních dvou filmů (tedy hlavně z prvního) a zároveň jim umně vzdává poctu.  Současně je tato pocta směrovaná jeho otci Ivanovi Reitmanovi.  Jen pro srovnaní Krotitelé (krotitelky) duchů (2016) měli rozpočet 144 mil. dolarů a Krotitelé duchů: Odkaz 75 mil. dolarů. Peníze nejsou vždy vše.  Tento film zapůsobí v kině i na malé děti, které jinak pobíhají po kině jako torpédo. ()

LiVentura

Staří dobří "duchologové" ožívají trochu násilně a lehce přihloupě, ale nostalgicky! :-) PS: Opravdu dojme až symbolický konec s duchem jednoho z hlavních hrdinů, to nemělo chybu. ()

filmfanouch

S třetími Krotiteli duchů se otálelo tak dlouho, že svět nakonec jeden z nich opustil. V roce 2014 představitel Egona Spanglera Harold Ramis opustil svět, což pro fanoušky Krotitelé duchů víceméně znamenal konec naději o tom, že se Bill Murray, Dan Aykroyd, Ernie Hudson a právě Ramis znovu objeví jako ikoničtí Krotitelé duchů. Novou krev sérii se nepodařilo ani v roce 2016 rebootu s ryze ženským obsazením a vypadalo to, že je značka Krotitelů duchů minimálně na nějakou dobu mrtvá. Režisér původních dvou Krotitelů důchů Ivan Reitman má ovšem velmi šikovného syna Jasona. A právě Jason Reitman se po filmech Juno či Lítám v tom chopil nových Krotitelů duchů, kteří definitivně vrátili staré matadory do hry a navíc byl film věnován zesnulému Ramisovi. Reitman poté dopředu sliboval, že film bude splněným snem pro fanoušky. Je tomu ve finále skutečně tak? Předně se sluší říct, že noví Krotitelé duchů nejsou příběhem starých známých hrdinů. Sice se ve filmu objeví, příběh ovšem sází na představení nové generace. Konkrétně i právě vnoučat Egona Spanglera. Představitelky Egonovy vnučky Phoebe Mckenna Grace je přitom vizualizací stylizovaná právě do podoby jejího dědečka a ve své roli předvádí, že jde o šikovnou mladou herečku. Stěžejní roli zde poté sehrává i Carrie Coon jako Callie, dcera Egona.  Právě i zapojení těchto postav a Ramisova přítomnost i přes jeho odchod dává Ramisovi tu nejlepší možnou poklonu a dokazuje, že Krotitelé duchů bez něj nikdy nebudou kompletní. A i proto bylo alespoň jistým způsobem nutné ducha Egona/Ramise ve filmu zachovat. Krotitelé duchů: Odkaz snadno připomenou takové Stranger Things, vzdáleně možná i první díl To Andyho Muschiettiho. Pro samotného Jasona Reitmana byl ovšem i díky odkazu jeho otce tento film osobní a podařilo se mu atmosférou přiblížit k původním filmům. I krom návratu starých tváří je navíc ve filmu přítomno mnoho dalších prvků, které v průběhu jen dál a dál vyvolávají pocit nostalgie a mají daleko k ryzímu fanouškovskému servisu. V jistých bodech se jde možná až příliš za hranu, přesto Reitman alespoň většinu času zná míru. Krotitelům duchů: Odkaz ubližuje slabší první polovina, která pochopitelně musí tak trochu sloužit jako rozjezd. Právě rozjezd zpočátku filmu podráží nohy. Divákovi je od začátku jasné, že tohle nebude sociální drama o matce s dvěma dětmi a čerstvě bez domova. Jenomže právě i zde lze použít srovnání s původními Krotiteli duchů, kdy jsme též museli čekat než se Venkman, Stantz a Spengler vrhnou do akce a přesto to nejen netrvalo dlouho, ale především i bez oněch duchů dokáži postavy tak nějak sami přirůst divákům k srdci. Což je i právě u Odkazu zpočátku tak trochu těžké. Náčrtů pro nějaké to drama, které by Reitman mohl natočit tu je vlastně dost. Zmíněná matka finančně na dně, dcera outsider, syn zažívající letní lásku a stín otce, který chyběl v životě své dcery. Jenomže zrovna tohle vše člověk nechce v momentě, kdy jde na Krotitelé duchů. A jak je zpočátku tempo pomalé, v druhé polovině zase Reitman jede příliš dopředu a vše se vlastně zdá tak trochu snadné. Což je opět v porovnání s původními filmy tak trochu škoda. Přesto má v druhé polovině ovšem člověk skutečně ten pocit, že Reitman skutečně natočil film, kterým vzdává lásku klasikám svého otce. Když totiž dojde na návrat ke kořenům, vytočení čísla 1-800-555-2368 a příjezd staré gardy dost možná přímo z koncertu Duo Jamaha, ta kapka slzy z nostalgie se nabízí více než snadno. A to ještě Reitman nevybalí ten největší trumf. Dá se přitom argumentovat, že se noví Krotitelé duchů skutečně prohrabují v odpadkovém koši příliš hluboko a nesází tak trochu na vlastní atrakce. Nový strašák Muncher je v podstatě variace na Slimera, obr Marshmallow je zde poté zastoupen armádou minidvojníků. To je ovšem součást onoho možná až příliš přehnané snahy o jistou formu fanouškovského servisu. Pochválit se ovšem musí rozhodně to, že Jason Reitman svůj první větší film zvládl a v blockbusterových vodách si je očividně víceméně jistý. V rámci akce či měřítka tomu sice chybí nějaký moment, který by diváka vyloženě posadil na zadek, zrovna na tohle ten film ovšem očividně nesázel. Všichni herci jsou fajn, jen u Paula Rudda je škoda, že je v podstatě degradován na humornou postavičku, která má být spíše vtipná kvůli své dětinskosti. Reitman si je pochopitelně v osobních momentech jistější než u těch velkolepých a tak scény, kdy se řeší minulost rodiny, vztahy a podobné záležitosti fungují. U toho filmu jde výrazně pociťovat sentiment v tom kladném i negativním slova smyslu. V tom negativním v tom smyslu, že mohl vzniknout lepší film, který by celou franšízu skutečně dokázal nakopnout pro celou novou generaci diváků a to se tak úplně nestalo. V tom kladném ovšem v tom, že vlastně dodal opravdu solidní nostalgickou záležitost, která ikonické momenty cituje s úctou. A dokáže připomenout, proč jsou Krotitelé duchů dodnes tak kultovní záležitostí. Reitman tak v tomhle ohledu skutečně dokázal vzdát slušnou poctu svému otci, film vyloženě hodný své existence z toho ovšem vlastně úplně nevylezl.  Krotitelé duchů: Odkaz jsou ve finále neurážející dobrodružství, které funguje především jako připomínka toho, proč lidé milují původní Krotitelé duchů. I kvůli počátečnímu pomalému tempu je těžké Odkazu podlehnout, druhá polovina ovšem začne se vším pracovat mnohem lépe a především skutečně připraví půdu pro kapesníčky nostalgie. A jakmile Reitmanův film vystrčí svůj hlavní triumf, člověk definitivně může pojít k pocitu, že tohle jsou ti nejlepší Krotitelé duchů III, které svět v aktuálních podmínkách potřeboval. Těžko říct, zda má tahle franšíza do budoucna skutečně potenciál, Odkaz má ovšem šanci s odstupem fungovat alespoň jako solidní dodatek..... () (menej) (viac)

DJ_bart

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne...... Přestože 'Krotitelé duchů: Odkaz' jsou v rámci možností blockbuster kterej jednoduše nešel natočit jinak, mě tohle klišovitý dojení nostalgie z kultu populárních filmových sérii a značek (na vyjímky) nejenže nebaví, ale vyloženě nasírá. ()

JohnnyD

7/10. Prekliata nostalgia. Ten set-up a postupné dávkovanie trademarkov sú fantastické. Každá jedna nová postava je sympatická a má svoju hĺbku. Atmosféra malomesta v púšti je magická. A vôbec nevadí, že starí známi prídu až tak neskoro - majú presne taký priestor, aký sa tu hodí. Ale Jason Reitman to zabil tou lacnou nostalgiou, kedy je tretie dejstvo, čo sa týka príbehu i väčšiny zvratov, čistou kópiou jednotky. ()

sheen

Nečekal jsem, že navážou až tak dobře, navázali více než zdařile. Samozřejmě, že na ty staré klasiky, hlavně na legendární první díl to nemá, ovšem mladistvý nádech tomu docela sedl. Vydržet až úplně, úplně do konce :) ()

Beckett51

Původně jsem chtěl dát čtyři, ale ani za Parmenidovo Jedno nemůžu přijít na film, kterej bych si letos (teda minulej rok) takhle specifickým (čti "zatraceně nečekaným, protože Ghostbusters mám sice rád, ale nikdy pro mě neplatily ja osobní kultovku jako třeba Indy nebo Terminátoři a o to víc jsem byl překvapenej, jak mě tahle filmová pocta dokázala dojmout") způsobem užil - nehorázně vtipný, zábavný, roztomilý, kvalitně napsaný, zahraný, nafilmovaný... prostě jsem se ani vteřinu nenudil a nejen, že bych dal klíďo další díl, ale bez problémů bych se na to i mrknul znova. Hned. ()

Jason Reitman se vydá do New Yorku 70. let

Jason Reitman se vydá do New Yorku 70. let

03.05.2023

Na čtyři Ceny Akademie nominovaný režisér, producent a scenárista Jason Reitman (Lítám v tom, Juno) nám před dvěma lety přinesl dlouho očekávané pokračování Krotitelů duchů, série, jejíž otěže… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Další Krotitelé duchů našli nového režiséra

Další Krotitelé duchů našli nového režiséra

06.12.2022

Snímek Krotitelé duchů: Odkaz z loňského roku slavil u fanoušků série úspěch. Režisérovi Jasonu Reitmanovi se v něm podařilo představit nové postavy a navodit silnou dávku nostalgie k originálu. S… (viac)

Studio Paramount odhalilo názvy svých novinek

Studio Paramount odhalilo názvy svých novinek

29.04.2022

Tento týden probíhá ve Spojených státech akce zvaná CinemaCon, na níž jednotlivá studia prezentují novinářům a všelijakým insiderům své nadcházející snímky. Jen za posledních pár dní jsme se tak… (viac)