Šialený Max 2: Bojovník ciest

• Česko Šílený Max: Bojovník silnic (viac)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

pemap

Jestli byla jednička zdlouhavou podívanou, tak druhý díl je tak svižný, až bere dech a že z toho všeho prachu a špíny se nedá dýchat už po pár minutách, co teprve zbytek filmu… Od první do poslední minuty to má spád, nápad, akce střídá akci, zbytečně se nekecá, ale koná. Škoda jen té méně kvalitní zvukové stopy, vizuál je naopak vyladěný do nejšpinavějšího sado-maso detailu… S vědomím, že ve filmu není použito digitálních efektů a na všem se podíleli kaskadéři, klobouk dolů, působí film zcela reálně a ani po tolika letech akční scény neztratily nic ze své krásy (což se o dnešních biácích říct nedá, stárnou skoro ze dne na den…). ()

Inozuka

Postapokalyptické orgie... benzín cenější než lidský život. Skvělá image lidí z Pustiny, výborná odpadková kultura, prach a smrad výfukových plynů. Tenhle film zkrátka šlape. Jednu hvězdu ubírám za zrychlené záběry v honičkách, protože mě neskutečně štvou. Jinak palba od začátku do konce. ()

Acrobat

Diskusne neporaziteľný, Ženevskými konvenciami nedotknutý, vierou obsiahnutý, kultom poznačený, výchove neprístupný, psychiatrami predpisovaný, rozbitým okom nasiaknutý, dôstojnosť vynechávajúci, jazdou definovaný a významom neoceniteľný. ()

teddinka1

Kdybych neviděla Mad Maxe Fury Road, dala bych 4*, ale jelikož zápletka je poměrně podobná a nejsem narozena v 80. letech, kdy postapo svět byla, dá se říct, úplná novinka, ale z 90., kdy jsme hráli už Fallout.... ()

lakart

Nemůžu si pomoct, ale dvojka mě bavila o trochu méně než jednička. Celkově mě to nějak nenadchlo. Přišlo mě to trochu moc povrchní a jednoduché. Jednička byla originálnější, tady je pouze všeho více. 65% ()

Zet

U jedničky sem teda místy zíval, ale dvojka už je jiné kafe s naprosto neuvěřitelnými kaskadérskými kousky. Honička s tahačem mi různými detaily silně připomínala ty z T2, věřím že Cameron Maxe 2 určitě viděl a solidně z něj čerpal. ()

Rudyamon

Jak jsem již zmiňoval u prvního dílu, tahle série je prý klasika - já jsem tím pádem asi naprosté dřevo, já ji v tom šíleném filmu nevidím. Ano, lepší příběh, než jednička. Ano, lepší akce, než jednička. Ale přesto… taková docela drsná a šílená bída…2 hvězdičky - 20% … za tu trošku lepší podívanou… :-/ ()

Likan7

Je to lepší než jednička, to určitě. Vzhledem k tomu, že jsem nejdřív viděl remake s Hardym, tak mi je tohle bližší než naprosto nudná jednička, ale i tak nechápu zdejší hodnocení. Přestože to je lepší, pořád to není dobrý, natož výborný. Postapokalyptický svět tu je už pěkně vykreslen, ale to je tak jediný, co mě tady zaujalo..Možná Gibson, který tu je fajn :-) ()

Denila

Oproti jedničce super, na tu dobu taky super. Rozhodně koukatelné, účel splněn: vím co stálo za novým Maxem. Ale znovu zřejmě nekouknu, až takový příběh to nemělo. ()

Hashirama

Když George vylezl z bushe a nasypali mu pár chechtáků, hned našel svoje akční kopyto a dokonale zvrhlou postapo estetiku. Dynamická akce, která rámuje druhého a vylepšeného vyšinutého Mela, je naprosto odzbrojující jak v měřítku destrukce, tak naprosto epickým vozovým parkem po domácku stlučených turbo motokár, a rovněž kulantními kaskadérskými kousky, oproti kterým vypadají ruské kompilace jako vycházka důchodců v parku. Zákonitě nemůže Mel nabídnout stejnou akci jako Tom, co se týče trikového měřítka, dokonalé dynamiky a naprosto odzbrojující kinetiky, energie a inferna, nicméně stanovil trend nového pohledu na postapo svět, důraz na pudovost a ryzí survival principy, kterým je přizpůsoben i druhotný a v podstatě nic neříkající příběh, ve kterém budí zájem jen Mel se svým dokonalým mámvpičózním výrazem a samotným pojetím “vedlejší” reagující postavy, která neudává děj...což je vždycky cool. Jako trend setter si Mad Max vydobyl svoje místo v historii, jakožto zábavná jízda napříč zničeným světem už mimo akci nenabídne téměř nic. ()

Davidos305

O dost lepší, jak první díl. Film už má dejme tomu nějaké napínavé akční scény, film už působí jako by se odehrával v jakesi apokalypse, avšak herecké výkony jsou furt dost průměrné, scénář to samé a kostýmy z 90% vypadaly otřesně. První film to sice překonalo, ale to nebyl zase tak těžký úkol. ()

junxi91

Pokračování dobrodružství bývalého poldy, který přišel o svou rodinu, ztratil řeč a toulá se postapokalyptickou pouští v Austrálii. Po světové válce, nedostatku ropy a ekocidě civilizace zkolabovala a svět se propadl do barbarství. Max jezdí se svým přeplňovaným černým V-8 Pursuit Special po divoké poušti a shání jídlo a benzín společně se svým australským honáckým psem. Povede se mu uniknout malé skupince motorkářů, vedené Wazem, pomocí svých řidičských dovedností a upilované brokovnice. Ukradne trochu benzinu z nabouraných vozidel a prohlédne si nabouraný návěs s tahačem. Pak chce sebrat benzín také ze zdánlivě opuštěné gyrokoptéry, ale je přepaden jejím pilotem. Max jej se svým psem přemůže a ušetří jeho život výměnou za to, že mu pilot ukáže osadu s fungující ropnou rafinérii. Společně si rafinérii prohlížejí z útesu, když na ni zaútočí motorkářský gang, ve kterém je také ten šmejd Wez. Další den Max sleduje, jak několik aut opouští areál a je pronásledováno nájezdníky. Max zachrání před motorkáři jediného osadníka Nathana, který je těžce zraněn, a výměnou za jeho návrat do osady chce palivo. Nathan však záhy zemře, dohoda přestává platit a Max je podezříván, že patří k motorkářům. Osadníci jej chtějí vyhodit a vezmou mu auto, ale motorkáři se vrátí k jednání. Divoké dítě s bumerangem zabije Wezova partnera a pak se schová do tunelu, a Wez požaduje odplatu. Ale vůdce gangu, svalnatý a maskovaný muž "Lord Humungus" nabídne, že nechá osadníky žít, pokud "prostě odejdou". Několik osadníků tomu však moc nevěří. Max nabízí, že jim přiveze náklaďák, který předtím viděl, aby mohli odvézt svůj tanker s ropou, pokud za to dostane zpátky své auto a palivo. Max se proplíží kolem motorkářů a nese palivo do náklaďáku. Potká se s pilotem gyrokoptéry a přinutí jej, aby s ním odletěl k náklaďáku, který se dá nastartovat. Max s náklaďákem projíždí osadu motorkářů a ti jej trochu poničí, ale povede se mu dostat zpátky do osady, společně s gyrokoptérou. Jedná se o úspěšnou misi a vypadá to dobře. Ale Max je samotář a chce jen své auto, palivo a potulovat se po poušti. To mu ale moc nevyjde, protože jej chytí Wez s pomocí Humungusova vozidla poháněného oxidem dusným. Max má na mále, ale zachrání jej pilot gyroskopu a vezme jej zpátky do osady. Vše je připraveno pro závěrečnou akci, únik z osady s tankerem plným paliva a cesta směrem do 2000 mil vzdáleného ráje. Oproti jedničce se mi to zdálo méně stupidní, příběh byl více propracovaný a ti motorkáři působili fakt dost děsivě až hororově, jejich ksichty odrážely jejich zkažené povahy a chuť vraždit nenasytná. Pro milovníky postapo žánru je tohle povinnost!  ()

vince

Dosť dobre si viem predstaviť že v tých rokoch to musela byť bomba. Hodne mi to pripomína Vodný Svet s Costnerom len s tým rozdielom že sa to odohráva na súši. 70% ()

Taffey

Všem, kteří se ve filmu objevili, věřím každé jejich slovo i gesto. To je pro mě naprosto podstatné. Dávám plný knedlík. Ještě, kdyby někdo podobným způsobem zpracoval Bídné roky Kurta Faldbakena nebo Merleho Malevil. Ale Vtip je v tom, že to byl jeden z prvních filmů, které jsem za komačů z videa viděl. Právě jsem si ho objednal na DVD. Takže uvidím, jak na mě bude působit dnes, po shlédnutí stovek filmů z mé filmotéky, třeba v porovnání s Bournem. Filmařsky jsou to naprosto jiné filmy. Myslím, že v době vzniku Bojovníka silnic bylo třeba kapku víc skutečné filmařiny, aby film upoutal. A tak ani nějaké velké obavy nemám. ()

TSZ

Tak zatímco jednička byla vesměs standardním akčním filmem o pomstě, u kterého až na pár detailů nešlo ani poznat že se odehrává v budoucnosti, dvojka je již pravá postapokalyptická řežba jak má být. Svět budoucnosti je zde sice zobrazen jen ve velmi nejasných obrysech, ale to co vidíme stojí za to. Ve válce o ropu mezi kolonií humanisticky založených lidí a gangem šílených psychoušů se pochopitelně Max postaví na stranu dobra a svým umem pomůže k porážce temných sil... Je to samozřejmě předvídatelné až běda, ale Max a ujetý vůdce "záporák" s železnou maskou přes obličej mi nedovolují dát nižší hodnocení než čtyřku. ()

donkocicak

Daleko lepší než jednička. Dvojka mě bavila, i když v podstatě jde o totéž, o co v předchozím filmu. Šílený Max bojuje proti "pirátům silnic", stal se z něj vyprahlý muž po ztrátě rodiny ( viz. jednička ), obstará si psa jako společníka, kterého mu zabijí ( stejně jako prvního pejska v prvním díle ), bojuje o přežití a záchranu vlastního života ve zkrachovalé společnosti, ve které je nejcennější benzin. Aby si vyrovnal účty s šílenými barbarskými motorkáři, rozhodne se pomoci malá osadě lidí, která je jimi terorizována. Nic závratného, ale ne nudného. Byl jsem napjatý od začátku až do konce. Závěr překvapivý, divák si jej dobře vychutná. Ne jako v prvním díle. Šílený Max 2 a ani 1 nejsou špatné filmy, ale nepůjde o snímky, ke kterým bych se vracel. Jednou je vidět mi stačilo... Nicméně po shlédnutí jedničky jsem byl zvědavý na dvojku a po druhém díle i na třetí :) záměr autorů se myslím podařil, přilákat lidi k obrazovce ( dříve do kina ). ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (viac)