Šialený Max 2: Bojovník ciest

• Česko Šílený Max: Bojovník silnic (viac)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

Han22

Mad Max 2 je legendární postapo film, prakticky zakladatel žánru. Ano i před tím byly filmy po nějaké apokalypse, ale Mad Max 2 nastolil pravidla a vizuál, který inspiroval filmy skoro dvě další dekády a bez kterého by nevznikly nejlepší hry všech dob - Fallout 1-2. Kožené a jiné ulítlé obleky, pouštní vozítka, "městečko" ze šrotu, oblek, auto a pes hrdiny - kde by bez toho byli ve Falloutu Nájezdníci, městečka (Junktown), Zakladatel/Vyvolený? Co dál? Nezapomenutelné postavy jako Divoké dítě s bumerangem, Gyrokapitán či Humungus pán, pokračující rozpad světa kdy civilizace kvůli vyhoření zásob benzínu prakticky skončila, ale ještě neproběhla jaderná apokalypsa. A psychicky zdeptaný Max, který chce jen benzín a svatý pokoj, ale nakonec musí zkusit provézt náklad benzínu z osady obležené nájezdníky. Překvapivě to je celkem laciné (poušť a jedna osada ze šrotu) a ne zas tak akční, ale film vše dohání postavami, psycho hudbou, nervní kamerou a dlouhou brutální honičkou na konci kde umírají hodní i zlí opravdu hnusnými způsoby. A ještě drtivá pointa na konci (která zpětně dává smysl). Zkrátka klasika, Gibsonova cesta ke slávě a sci-fi roku 1981. ()

DocBrown

Takhle dokonaly obraz postapokalyptickeho sveta se ve filmech moc nevidi. A k tomu komicky Gyro Kapitan. Odkud je asi ve Falloutu ta kozena bunda bez rukavu ? ()

wosho

Jedničku jsem neviděl. Trojka se nevydařila, ale druhý díl je dokonalost sama. Brutální akce, dokonalá atmosféra po zániku civilizace, charisma hlavních duelantů. Gibson je dobrý, ale ten šéf tlupy automobilových zmrdů je strašlivý a děsivý (a to nemyslím jako ironii). Prostě lahůdka a skvost sci-fi žánru 80tých let. ()

cab

Postapokalypticka akcni klasika s Maxem (famozni borec od zacatku do konce Mel Gibson) bojovnikem silnic projizdejicim bez cile pustinou, kde voda neni tak stezejni surovina jako cerna ropa na pohon motorovych uraganu. Druhe pokracovani trpkeho zivota zmineneho hrdiny je dynamictejsi, primocarejsi a viditeln drazsi uz kvuli zaverecne pronasledovacce kamionu s naftou, ktere je i pres svoji delku neoddiskuvatelne jednou s nejpusobivejsich car-chase ve filmove historii. 75% ()

Orthank

O poznanie vyspelejšia verzia jedničky s množstvom autenticity a drsnosti. Stále to však nenachádza hutný dej a vážnosť situácií. Vyšší rozpočet je vidieť takmer všade, avšak to na viac-menej vyumelkovanú a strojenú akciu moc nestačí. Zopár pekných výbuchov, jemne načrtnutá postapokaliptická budúcnosť a trošku,ale skutočne len trošíčku vylepšená zápletka, dvíha druhému Maxovi úroveň trošku vyššie. Avšak trápne dialógy, béčkovosť a nelogické správanie postáv zostalo. Jednohubka ako vyšitá.....chvíľková chuť, rýchle strávenie... ()

Mazlik4

Jednička měla umělecké kouzlo, které v pokračování nahradí zběsilé akce. Alespoň je vidět čemu dávají diváci přednost! ()

Corpsegrinder

Moc nechápu proč druhej díl je červenej a první ne, no nic. Od prvního dílu se ušel docela kus cesty, Max se tak nějak změnil, stejně jako australskou travnatou krajinu vystřídala poušť. Je vidět že se zde kladl důraz na survival (trable s brokovnicí a municí + nedostatek paliva) bohužel díky tomu se z toho stalo zase spíš kecací drama. Záporáci už nejsou tak děsivý jako v jedničce, spíš je děsivá jejich přesila. Vozovej park se taky změnil, už tu nejsou ty učesaný V8čky ale podomácku vyrobený buginy a různě slepený ameriky co se tváří jak kdyby právě vylezly z Carmageddonu. To beru, příjemná změna. Celkově mám z filmu dojem že i když se na něj museli lidi od začátku lepit narozdíl od jedničky tak se s větším rozpočtem naopak drží trochu zkrátka. Vubec by mi nevadilo kdyby film zůstal v prostředí jedničky, jen by se dodal jinej záporák a trochu víc honiček a akce. ()

Paity

Dvojka si stále drží svou slibnou "kvalitu". Jakmile se povznesete na vše okolo a vůbec celý postapokalyptický svět, jak nám ho vylíčil George Miller budete se dobře bavit, takže to rozhodně doporučuji. ()

Scevola

Postapokalypticky nizkorozpoctovy film, ktory vyniesol Mela Gibsona medzi hviezdy a prijemne prekvapil svojskym spracovanim a zaujimavou atmosferou. 7/10 ()

farfalla

Druhý postapokaliptický Max byl lepší než první film série ´Mad Max´ z roku 1979. Max Rockatansky (Mel Gibson) křižuje opuštěnou poušť. Hledá jídlo, pití a benzín. Seznámí se s pilotem letadélka Gyro Captainem (Bruce Spence), se kterým se přidají na stranu osadníků. Max se u nich sblíží s klukem-sirotkem Feral Kid (Emil Minty). Chce pomoct osadníkům uchránit se před gangem záškodníků a tajně převézt zásoby drahocenného benzínu, o který se neustále bojuje. Max, i když je zraněný, rozhodne se řídit obrněný kamion, na který se soustředí útok nájezdníků. Po boku mu sedí Feral Kid. Hlas dospělého muže je vypravěčem příběhu. Na konci filmu je jasné, že Feral Kid se v budoucnu stane vůdcem skupiny osadníků Severního kmene a teď vzpomíná, vypráví legendu o mýtické postavě ´Road Warrior´, který existuje už jenom v dávných vzpomínkách. Max zestárnul jenom pár let, ale podle životího stylu lidí obývajících nehostinnou poušť jsme se přenesli do omnoho vzdálenější budoucnosti. Svět je po energetické krizi a globální válce. Příběh je tentokrát jednodušší a soustředěnější. Postavy jsou stylizované a zaměřené na přežití. Lokací a rekvizit je minimum. Věčšinou jsou to auta a zbraně. Další filmy – ´Mad Max Beyond Thunderdome´ (1985) a ´Mad Max: Fury Road´ (2015). ()

jabba

Obrovská (s)poušť, z prachu mrak, zrak zakalil se po tak málo benzínu, však než-li šlápnout na minu, projít se pak po kinu a s Melem zajít na čínu. ()

kwoky

Neco takoveho jsem jeste nevidel. Neskutecne pusobiva podivana s velmi specialni atmosferou. Skoro jako bych tam primo byl. Cele je to dobre vyvazene, i kdyz o dej tu ani tak moc nejde. Takze i par nelogicnosti se da prehlednout. Akcne-psychologicky postapo gulas, ktery jste jeste nejedli... Opravdu pri nataceni nikdo neumrel? Ja bych rekl, ze tak 10 kaskaderu slo do kytek :) A ten pes byl snad naprogramovany. Uzasny! ()

Mleako

Jeden z mnoha klenotů osmdesátých let. Skvělá atmosféra a skvělá silniční akce vás nenechají chladnými. Jdu si zahrát Fallout:) ()

Haymar

Výjimečná ukázka toho, kdy dvojka naprosto převálcovala původní díl... Mad Max 2 je ve všech ohledech lepší než předchůdce a zároveň se stal jakýsmi etalonem ve svém žánru (akční-post-katastrofický), který nebyl do dnes překonán (a že se o to snaží a snažily již mraky tvůrců). Už jako malého caparta mě ohromila akce, kamerové nájezdy, automobilové honičky a syrovost snímku. A samozřejmě jsem tehdy dost těžce nesl ztrátu V8-ičky + psa - jediných dvou věcí, které pro Maxe něco znamenaly!... A tyhle pocity se u mě za ta dlouhá léta vůbec nezměnily! Rčení, že v jednoduchosti je krása zde platí dvojnásob a právě díky tomu (a působivému zpracování) MM2 ani po 27 letech téměř nezestárl a působí stále relativně moderně a svěže. Skvělý, nadčasový film! ()

David661

Pořád neuznávám jako kult a "vzor všem postapokalyptickým filmům", ale narozdíl od jedničky se už začínám trochu chytat - 70% ()

Paldiny

Už úvodný prológ naznačil, že tento raz pôjde o inú ligu ako tomu bolo v dobách minulých. Budúcnosť sa stala veľkou prahopustou pustatinou, kde je pre miestnych gladiátorov tým pravým zlatom a útočiskom rýdza nafta. S vyšším rozpočtom všetko nabralo správny smer, hudba už nie je ten uvrešťaný chaos z prvého dielu a úspešne mení dramatické, akčné a napínavé polohy. Dynamická kamera si rovnako polepšila v rýchlych nájazdoch, kostýmy, vozidlá či aeroplány sú z futuristického pohľadu tiež vierohodnejšie. Herecky je to samozrejme na jedno kopyto, ale postava Maxa sa vykryštalizovala v dokonalého pomstiteľa. Priraďme k tomu komplexnejšie uchopené spracovanie, najdivokejšiu jazdu so šikovným zvratom a pôsobivým epilógom, dostaneme pokračovanie aké zatienilo originál v plnej zaprášenej kráse. Vôbec by ma neprekvapilo, keby po tomto filme začali povinne poisťovať hercov, kaskadérov či kameramanov. ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (viac)