Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (viac)

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že GALAKTICKÉ IMPÉRIUM začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první - obávaná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii... (oficiálny text distribútora)

porky93

Pro mě paradoxně asi nejslabší díl celé této úžasné ságy. Po poněkud ohraném scénáři točícím se kolem zničení Hvězdy smrti ještě pokaženém až pohádkovými vložkami jsem se těšil alespoň na epické finále celé série. Jenže i to pro mě bylo zklamání. Představoval jsem si skvělý závěrečný souboj Vader a Luke vs. Sidious či něco podobného. Rozhodně ne to, že Vader vezme hlavního zloducha a nejmocnějšího muže galaxie jako pytel brambor a hodí ho do nějaké šachty a tím to hasne. No ale třeba se to někomu tak líbí, kdo ví. Kromě scénáře mi dvakrát neseděla ani Marquandova režie. Myslím, že Star Wars měly zůstat v rukou jejich stvořitele Lucase. Na druhou stranu by mě celkem zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby to měl pod palcem původně planovaný Spielberg. Navíc se film nemůže opřít ani o nějaké závratné efekty, i když v době uvedení do kin to mohla být docela pecka. Alespoň že ten Ford tomu dodává trochu šťávu. Zkrátka a dobře je pro mě ale Návrat Jediho zklamání, nicméně to nic neubírá na celkové poutavosti ságy Star Wars:) ()

Anschutz

Skvělá podívaná, a to nehovořím pouze o tomto dílu, ale o celé sérii. Konečně jsem si udělala čas a podívala se na celou sérii (tj. od epizody I až do tohoto zakončení) a musím uznat, že je to úžasné - každý den jsem se těšila na další díl. Ničemu navadí, že konec série je vlastně o 30 let starší než její "začátek" - skvěle to do sebe zapadá, Lucasův svět má svoji logiku, svoje kouzlo a svoje pravidla a mně se to líbí. Problematiku duchů jsem tedy asi úplně nepochopila, ale konec tohoto dílu, kdy se objevil Anakin s obličejem Haydena, mě odrovnal...v dobrém slova smyslu!:) ()

andosdre

Skvělý závěr vesmírné ságy!Efekty,Zvuk a Střih jsou fantastické a ostatní stránky filmu taktéž.Nedá se zkrátka nic vytýkat! 5 hvězd.... ()

patushik

Poslední díl a završení celé ságy je mírným zklamáním, asi hlavně proto, že pro mě byl Darth Vader ztělesněním čistého zla, takže takovýto "přechod" je trochu nepochopitelný. Ale jinak byla opět zachována ta atmosféra Star Wars a i nové postavičky přinesly oživení. Přeju si, aby někdo v nejbližší době natočil další trilogii navazující na tenhle poslední díl, určitě je z čeho čerpat! ()

BigBang

Hvězda navíc za princeznu v plavkách. Koukal jsem se na sérii teď na Nově a to byl tedy zážitek posílený převodem do češtiny: každý díl jinak přeložený, včetně jmen postav. Zajímavý je i samotný název šestky "Jediho", když kromě názvu filmu se to v celé sérii neskloňuje nebo skloňuje "džedáje". ()

vincchuppo

Rozhodně skvělé zakončení ságy. Ale oproti předchozím dvěma super filmům VI. lehce ztrácí. Konec je brutálně moc předvídatelný. A lesní méďové mě tak trochu serou. Jasně, že jsou milí, a dokonce roztomilí. Jasně, že se nejedná ani tolik o sci-fi, jako o fantasy. Ale myslím si, že kdyby v lesých onoho slavného měsíce, kde se boj s Imperátorem zakončí, nežili méďové, ale nějaká monstra, bylo by to epic as hell! Dobrá, takhle je to také epic as hell. "It¨s a trap!" A parádní vesmírná bitva! Dávám 4 a 1/2 hvězd! ()

Mik_e

Je pravda, že epizoda V nastavila laťku hodně vysoko, ale aby na ní šestej díl jenom smutně koukal ze země...Je to škoda. Škoda proto, že scénář měl ten film i přes očividnou infantilizaci docela dobrý, hodný završení serie. Ale ta režie je s prominutím strašná. Efekty jsou mnohem horší, než epizoda IV před úpravama. Lukáš tam švihá mečem, na první pohled mimo, ozývají se tupé údery jak kdyby měl v ruce sukovici a nepřátelé padají bez ztráty kytičky na zem. Prosím? Co to je? Přístupnost 7+? Je vidět, že ten rozpočet tam je. Scénář taky. Hudba pořád grandiozní. Bohužel, ten film prostě měl být mnohem lepší a nebýt skvělého a vygradovaného finále, šel bych asi na dvě hvězdy. ()

Kingjiri

I závěrečnej díl původní trilogie musim brát hlavně jako ukázku (na svou dobu) slušnejch vizuálních efektů. Z dramaturgie jsem uplně nadšenej nebyl, hlavně kvůli dost ujetýmu úvodu s Jabba Huttem a většině scén s Ewokama působících infaltilnim dojmem. Potěšilo však hodně povedený finále s Lukem, Darth Vaderem a Císařem - takhle napínavá a emotivní měla být většina stopáže Star Wars filmů. Aspoň prozatim můžu s klidem prohlásit, že mě kultovnost Star Wars univerza dosud úspěšně míjí. Ale uvidíme, co přinese nastávající trilogie, tři silnější hvězdy. ()

Demonic189

Tak a je to za mnou. Šesťdielnemu marátonu je koniec a výsledok? Máme tu 2 výborne filmy (III, V), 2 velmi dobre (IV,VI), jeden slabý (I) a jednú, pardón, sračku (II). A čo chválený, ale i neraz kritizovany Navrat Jediho? Ako uz som spomenul skôr, jedna sa o kvalitny diel, ktorému škodí iba zopár vecí - úvodna diskotéka je hrozne WTF (v zostrihu 2004 ešte väčšia!), tí malí chlpatí šmejdi ma po čase skutočne vytáčajú, viacero nelogickosti a celkovo je Epizoda VI na moj vkus az VELMI rozpravkova a naivna. Rebelov je opäť iba zopár a aj tak si poradia z nastrahami Temných síl. No záverečný súboj či úvodné sceny s Jabbom (Rancor!!!) sú vskutku impozantné, takže slabé, ale pekné 4*. ()

Mouchal

I ty největší příběhy mají svůj konec. A tento příběh končí velmi rozporuplným stylem. A tím stylem myslím Ewoky. Půlka lidí je miluje, druhá půlka je zavrhuje a nenávidí, ale nikdo nemůže zastřít fakt, že v celé historii hvězdných válek se z koutku očního důlku nevyvalilo větší množství slz, než právě při smrti jednoho malého roztomilého ewočího kamaráda. Naštěstí mě pocit z filmu nějací medvídci mývalovití nemohou pokazit (já totiž rád Ewoky). Hvězdné války byly vždy tak trochu i pohádkou (ikdyž sci-fi pohádkou), tak proč by nemohla existovat "mírumilovná" rasa chlupíků-pupíků když už tu máme obřího nechutného slimejše (Jabba samozřejmě)? Opět zde máme hned několik scén, které takřka definují tehdejší kinematografii a spousta věcí se stalo kultovní záležitostí (princezna Leia a zlaté bikini). Jestli je film naivní? Ano. Jestli to už nemá v sobě tolika inovace jako předchozí díly? Taky ano. Ale dělá to z toho horší film? Rozhodně ne. Nebudu tvrdit, že závěrečná party nebyla tak trochu už kýčovitá, ale jakým způsobem zakončit výhru rebelů proti impériu než pořádnou oslavou? Kýč se stal kýčem z nějakého důvodu a ten důvod je, že to prostě funguje. Člověk může zkoušet vymýšlet ptákoviny a nebo hrát takříkajíc na jistotu. Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby si Lucas tu jistotu nevybral. Ještě by tam mohla přicestovat ewoků znepřátelená rasa růžových jednorožců s pulzním dělem. A víte co? Buďme rádi za ten konec. 92% ()

Wyrdas

Souhlasím s tím, že poslední díl první trilogie ze světa Star Wars je žel Bohu i tím nejslabším, ale to rozhodně neznamená, že by byl špatným, nebo snad dokonce nudným! Stále nám Lucas uměl ukázat Sílu jeho myšlenky a zakončit trilogii parádním vyvrcholením. Co si ale mohl pan Lucas odpustit byl zbytečně protáhnutý začátek filmu. Celé se to mohlo odvíjet trošku svižněji. Ke konci mi to naopak přišlo zase zbytečně uspěchané, Návrat Jediho si myslím zasloužil velkolepější konec. I přes to všechno se jedná o velmi zdařilý film, který opět nezklamal svou hudební scénou a živoucí Sílou, která z něj prostupuje. Hodně mi vadilo, že zde až moc výrazně převyšovala filmová pravda, tedy dobří hrdinové nezemřou ani když jim tvůrci dají do cesty v realitě nepřekonatelnou překážku a vyváznou jen se škrábanci a ztrátou jen pár tuctových spolubojovníků beze jména. A nakonec, co si opravdu zasloužilo dovést do konce je vysvětlení, jak funguje ono povznesení Jediů. Přes to všechno vzhledem k předchozím dílům nemohu dát plný počet hvězd, leč jen o kousek. ()

Sweat55

Má to své mouchy, ale i tak je to srdcovka. Stejně jako u Impéria skvělá režie, úžasná hudba a parádní poslední část, ať už ve vesmíru, na zemi nebo na druhé hvězdě smrti. Císař je ještě větší ďábel než Vader. Luke konečně zmoudřel. A vykoupení Dartha Vadera? Dokonalost sama."I am a Jedi. Like my father before me." ()

Inozuka

Super. Lucas drží level, který nasadil v Impériu a díl je nadupaný akcí a mystikou. I ta cimrmanovská Hodina pravdy má koule a přetahovaná s Temnou stranou není jen nějaký pitomý dýchánek s jasným vítězstvím. Bavil jsem se! ()

GTS_PUNK

Po ďalšej trojročnej pauze filmových vesmírnych bojov, známych ako Star Wars, sa v roku 1983 na scéne objavuje tretí, a zároveň posledný diel pôvodnej trilógie tejto dnes pre mnohých kultovej série, na ktorú nedajú dopustiť. K tretiemu filmu, ktorý však nesie epizódne číslo VI, sa po tretíkrát posadil nový režisér, ktorým je tentokrát Richard Marquand. A práve Richard Marquand je tým mužom, ktorému sa v rámci tejto trilógie po prvýkrát darí divákovi priniesť niečo viac, než len slabé priemerné sci-fi, hoci podobne ako jeho predchodcovia na režisérskej stoličke aj on stavia na "osvedčenom" formáte takmer neustáleho vesmírneho boja medzi dobrom a zlom, a akčných súbojoch plných svetelných mečov, laserov a explózií. V prípade záverečného dielu trilógie však všetky tieto aspekty aspoň ako-tak fungujú, a divák sa pri snímku toľko nenudí, hoci aj tu sa dá ľahko nájsť niekoľko slabších scén a "hluchých" miest. Po príbehovej stránke sa v podstate nejedná o nič nové, čo divák doteraz nemal možnosť vidieť. Stavia na už osvedčenom formáte boja dobra, ktoré predstavuje družina okolo Luka Skywalkera (Mark Hamill), proti zlému impériu, reprezentované dominantnou postavou Dartha Vadera (David Prowse). Ich, ak to možno nazvať záverečný súboj, je v tomto snímku príbehovo do značnej miery ovplyvnený aj takzvanými Ewokmi, malými tvormi pripomínajúcimi medvedíkov, ktorí sa pridávajú na stranu Skywalkerovej skupiny rebelov. Hlavné gro príbehu celej trilógie tak zostáva zachované aj tentokrát, ale pre diváka je jednoznačne lepšie, že tentokrát vyše dvojhodinová filmová vesmírna akcia neunavuje a nedeptá tak, ako sa to deje najmä v predchádzajúcej časti. Jedným dychom je však zároveň potrebné dodať, že hoci sa na príbeh dá pozerať, a dá sa pri ňom vydržať sedieť, rozhodne by divák nemal očakávať žiadne zázraky. Zo slabého priemerného sci-fi sa razom stáva pozerateľné priemerné sci-fi, ktoré budú (opäť) do nebies vynášať zrejme iba zarytí fanúšikovia tohto lucasovského univerza. Čo sa hereckého obsadenia týka, divák sa tu znovu stretáva so "starými známymi" tvárami, držiacimi si solídnu úroveň, nijako však hviezdiacimi - v tomto smere skvelo pasujú do priemernosti príbehu. Za zmienku však určite stojí niekoľko málo scén s Carrie Fisher v kostýme otrokyne "lichvára" Jabby Hutta, v ktorých sa na ňu aspoň dobre pozerá. Len škoda, že práve takýto divácky atraktívny vizuálny vnem je tým herecky najlepším, čo snímok ponúka. Nie príliš výraznou a za relatívne slabú možno považovať výpravu, ktorá neponúka veľkú atraktivitu jednotlivých filmových interiérov a exteriérov. A za "tradične" priam až odpudivé a lacno pôsobiace môže divák jednoznačne označiť modely, respektíve kostýmy väčšiny mimozemsťanov a vesmírnych stvorení, ktoré vyzerajú ako keby ich vytvorili šikovnejšie deti zo základnej školy na hodine výtvarnej výchovy. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi je ukončením pôvodnej filmovej trilógie, ktorú niekto považuje za jedno z najdôležitejších a najlepších filmových diel histórie, zatiaľ čo iný sa nad ním pozastaví, zhliadne ho a zhodnotení, že to bolo relatívne pozerateľné, ale určite nič, čo by sa vymykalo filmovému priemeru. Objektívne a triezvo treba povedať, že snímok na viac ako priemerný počin jednoducho naozaj nemá. Hoc je v porovnaní so svojími predchodcami lepší, stále to nie je dosť. Príbehová ani žiadna iná stránka filmu neponúka nič také, čo by malo diváka prinútiť, aby sa k tomuto sci-fi snímku po jeho zhliadnutí posadil v budúcnosti ešte raz. Na zozname filmov skutočného filmového fanúšika by rozhodne chýbať nemal, skôr však iba z povinnosti, než kvôli jeho kvalite. () (menej) (viac)

Pavel82

Jsou to čtyři, ale o prsa. Lucas tu opakuje motiv Hvězdy smrti, vykrádá sám sebe a já mu to žeru jen proto, že jde zkrátka o Star Wars a zakončení původní trilogie. Ukončení jako takové je důstojné a nemám proti němu výhrad, ale mohlo být už v pětce. Celou dobu se tu jen tak pohoupává, či stojí na místě a spíš se natahuje. A taky jsem pro své překvapení zjistil, že nesnáším Ewoky. Barney promine. ()

rublik05

Osudové zakončení a de-facto v pořadí poslední koukatelný díl. Ano, zdárně jsme se dostali do pomyslného finále původní trilogie, která nám nabízí opět velmi kvalitní letecké souboje, plno výbuchů a akčních scén a dokonce i výborné souboje se světelnými meči. Ostatně ten nejdůležitější se stane opět na konci, a to opět mezi Lukem a Darth Vaderem. Film neztrácí nic z kvalitní atmosféry, danou předchozími díly, zejména ve scénách s Vaderem, ty jsou opravdu excelentní. Ovšem trochu se filmařům, potažmo hercům ztratily emoce. Na to, že je ve filmu tolik dějových zvratů a stane se tolik důležitých událostí, všichni působí tak nějak toporně a dojemné scény na diváka absolutně nijak nezapůsobí. Snad jen poslední půl hodina a závěr filmu, který se opravdu povedl, má nějakou emoční atmosféru a děje se v něm víc, než po celou dobu trvání filmu. Emoce byly po většinu času víceméně odsunuty na druhou kolej a tak trochu nahrazeny nespočetným množstvím zvířátek a různých tvorů (zejména roztomilí Ewokové). Kolem a kolem vzato, v některých věcech lehce ošizený, přesto velmi povedený díl, který určitě patří do TOP 5 mých oblíbených dílů Star Wars. 9/10. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

01.05.2023

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)