Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (viac)

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že GALAKTICKÉ IMPÉRIUM začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první - obávaná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii... (oficiálny text distribútora)

klerik

Zisťujem, že ako náhle sa Lucas prestane hrať na niečo viac a spraví SW pre decká, fakt ma bavia. Animované CLONE WARS som zhltol aj s navyjakom, z novej trilógie ma bavila hlavne EPIZÓDA I... Šestka je z aktuálnych šiestich filmov asi najlepší. Príbeh trochu nevyvážený ale má spád, medvedíci sú rozkošní a celé je to tak milo detské, že mi nič nevadilo :-). Veru, nikdy som SW ošiaľ moc neprežíval... ()

classic

S pôvodnou ságou, t. j. s originálnou trilógiou Hviezdnych vojen, som nadmieru spokojný, až takmer moja radosť praská vo švíkoch, pretože disponuje p-o-z-l-á-t-k-o-m jednej hereckej predstaviteľky, ktorá stelesňuje princeznú, a tentokrát sporo odetú v šikovných bikinách hneď na začiatku, ale nielen kvôli tomu som si obľúbil CARRIE FISHER... S blížiacim sa záverom sa udalosti vykryštalizujú, a napríklad : „Otec uchráni syna pred cisárom, alebo brat sa dozvie, že skoro sa zinscenoval nevinný incest, že by si to rozdával v posteli s vlastnou sestrou” ... Návrat Jediho obsahuje pekelne dynamické, vizuálne pasáže aj z LESA, keď som si musel skrátka pustiť znovu sekvenciu na „lietajúcich motorkách” , nad ktorou som neveriacky krútil očami, ako je fantasticky, účinne spracovaná, a pritom má už viac, než 30 rokov od svojej premiéry. Všetci „účastníci zájazdu” už duševne i fyzicky vyspeli, a Carrie sa mi vidí, ako o niečo staršia, ako v skutočnosti je. VI. epizóda je vo svojej podstate taká, akosi „detská” , síce dôjde aj na vážnejší tón, ale pri pohľade na malých obyvateľov lesa e-w-o-k-o-v, ktorí pomôžu “spojencom” vyhrať dôležitú bitku, sa natíska otázka, že sú už tvorcovia dávno za vodou, experimentujú, ozvláštňujú samotné dianie, prispievajú do kroník kultúrneho dedičstva, “a mňa osobne zasiahla priamo do srdca” . S.T.A.R W.A.R.S - epizódy IV, V a VI, patria medzi moje vôbec najobľúbenejšie trilógie, aké sa v histórii kinematografie nakrútili. Vedľa THE LORD OF THE RINGS, sú HVIEZDNE VOJNY, ktoré trónia s brilantným kolegom, čo má veľa vecí spoločné s Lukom Skywalkerom... ()

Marze

Traduje se, že sám představitel vesmírného dobrodruha Harrison Ford žadonil, aby jeho pilot v závěru zemřel hrdinskou smrtí, kdy se obětuje pro ostatní druhy. Ale otec ságy George Lucas prý přísně zakázal zabít kteroukoli z původních hlavních postav. Obecně se Návrat Jediho považuje za nejslabší z úvodní trojice snímků, také nepromněnil ani jednu ze čtyř oscarových nominací - za výpravu, za mix i střih zvuku ani za hudbu Johna Williamse. Skladatel však sošku získal už za první díl série, Novou naději. Právě na Návrat Jediho naváže premiérová sedmá epizoda Síla se probouzí, která do našich kin dorazí 17. prosince. Zároveň píše novou kapitolu Star Wars, protože poprvé se hrdinové představí v barvách studia Disney, kterému Lucas prodal práva za čtyři miliardy dolarů. Dohled nad projektem si však ponechal. ()

Stanislaus

S Návratem Jediho hvězdná sága vrcholí a filmový příběh nabírá na nejvyšší kvalitě a konzistenci. Třetí (šesté) Star Wars jsou pro mě tím nejlepším dílem, který kdy byl natočen. Všechno je perfektně udělané, nechtěl bych se znovu opakovat, ale děj, speciální efekty, výprava, hudba, kostýmy a masky jsou (na svou dobu) bezchybné. Zkrátka neuvěřitelně velkolepé zakončení nejslavnější vesmírné ságy, které si zaslouží jedno z nejzářivějších míst v dějinách kinematografie. ()

Darneth

Smrt Dartha Vadera, svoboda Anakina Skywalkera a rovnováha síly byla konečně nastolena...alespoň na nějaký čas. Nejslabší z trilogie starých dobrých dílů, Ewoky nemohu vystát, ale směle zavírám jedno oko. ()

MontyBrogan

Každý mizogýn musel byť v siedmom nebi, keď sa mu naskytol pohľad, ako princeznú Leiu drží na vodítku Jabba the Hutt. Ešteže sú tu na zbavenie sa úchylných myšlienok roztomilí Ewokovia. ()

BMW12

Po slabší V epizodě je tu opět výborný díl. Epizoda VI mě bavila, je tady skvěle vymyšlen příběh a hlavně je zde znát, že je to trikově na nejvyšší možné úrovni, co tehdy šlo. Trikově to překonalo předchozí dva filmy. Je tu dostatek akce, pořád se něco děje a trilogie je hezky zakončena. Takže za mě spokojenost. ()

Jinny

Oproti IV. epizodě pokrok, oproti V. epizodě útlum. Rozhodně se ale jedná o důstojné zakončení trilogie. Bože kde jsou ty časy, kdy nás ještě Lucas nenudil s Amidalou a Anakinem? ()

anais

Když jsem to v dětství viděl poprvé, byl jsem nadšený. Později přišli trochu analytičtější úvahy, a nemohl jsem přehlédnout jak do sebe tluče temnější tón z předchozího dílu, s infantilností chlupatých obyvatel planety Endor. Po delší době jsem názor opět změnil, a musím uznat, že propojení Ewoků s Lukovým bojem s Temnou stranou síly je velmi chytrý tah - kdy se dva extrémní póly dorovávají a tvoří jeden systematicky propletený rodinný celek, ve kterém je opravdu všechno, pro všechny. Jestli mě něco stále trápí, potom to jsou někteří gumový obyvatelé Jabbova baru, ale to je spíš formální věc, která celku neubírá na velkolepopsti. ()

MM11

Nelíbilo. Už jen plyšáky jsem stěží rozdýchával a naneštěstí, tahle epizoda je různé havěti obecně přecpaná. Začátek je slabou vatou hlášek C-3PO a jeho společníka. I s přihlédnutím k faktu, že ti dva jsou inventářem celé série mě postačí, když občas něco pronesou a opravdovou práci ponechají na jiných. S těch jiných si to odvádí Mark Hamill, který dle mého až zde plně dozrál (minimálně od Epizody IV) a jako tradičně výborný Harrison Ford. Ten musí dokazovat, že má i komediální talent. A světe div se, opravdu ho má;) Mimo těch dvou není moc co chválit. Disco zásahy jsou silná pěst na oko, přiznám se, že vazba na rodnou planetu (na níž tolik stojí Epizoda I) mi ani trochu nesedí. To prostředí mi nic neříká a vzhledem k tomu, že nejsem fanatickým vyznavačem kultu série, koneckonců ani závěr a vyvrcholení ságy ve mě nevzbudilo přehnané emoce. Nepochybuji však, že fanoušci to vezmou bez námitek. ()

eraserhead666

To nejlepší, co svět Hvězdných válek nabízí. Příběh, akci, humor, neuvěřitelně sexy princeznu Leiu (v tomhle díle to Carrie Fisher fakt neskutečně sekne, a nemyslím jen tu scénu v bikinkách), emoce (skon mistra Yody ze mě nějakou tu slzičku vydoloval). Miluju tenhle film. ()

Ilicka

Sága rodu Skywalkerů vyvrcholila za přítomnosti velké Síly, kdy se střetly armády dobra a zla, rozšmodrchaly se všechny uzly a odkryla poslední tajemství. *** Ačkoli Impérium (jak jsem předvídala) je pro mě stále vrcholem této série, u Návratu Jediho jsem se nenudila. Možná jen zezačátku, když Lucas demonstroval, jak za těch několik let od V pokročily trikové technologie (Nepokročily, ony poskočily o jednu galaxii dál.) a když se prezentovali "roztomilí medvídci". Jinak akce výborná, lehce infantilní linky příběhu zatlačeny do pozadí osudovým soubojem, napínavá hudba. Na konci jsem zamáčkla slzu, v uších mi hučela hudební témata a bylo mi smutno. ()

kajda.l

Nemůžu si pomoct, ale já medvídky vážně žeru:), ale na druhou stranu uznávám, že těch různých příšerek na jeden díl, bylo trochu moc(ovšem Jabba Hutt rovněž válel- roztomile nechutnej a ten jeho "psíček"). Jinak temná strana byla zničena, všichni na konci "zapařili" a byli spokojení a spokojen jsem i já, velmi solidním zakončením série. Návrat Jediho, patří mezi mé nejoblíbenější díly. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

01.05.2023

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)