Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

Wormboy

Velmi dobry mix komedie s vojenskou dramou. Benigni je skvely a myslienka ochrany syna pred vojnou prostrednictvom imitacie hry v koncetraku nech je akokolvek scestna, je skutocne nadherna. Samozrejme film ma svoje chybicky,avsak tie su v podstate uplne zanedbatelne a odpustitelne. Velmi zaujimavou postavou je aj "hadankar" Horst Buchholz. 4,5/5* ()

Juto

Toto je jeden z tých filmov, ktoré na vás majú trvalý vplyv. Po jeho pozretí som zistil, že to nemá toľko spoločného s holokaustom a viac to súvisí s ľudskými pocitmi a krásnym vzťahom otca a jeho syna. 10/10 ()

Šimpy

Na prvé shlédnutí mi tento film připadal naprosto jedinečný. "bon giorno, princezničko". Vlastně mi přišel skvělý i při dalším shlédnutí. mám pouze jedinou výtku. Samotný R.Benigni není moc přesvědčivý. Celý film se jenom směje, a ačkoliv by se měl vnitřně trápit a smích by měla být pouze maska před synkem, přece jen ten strach v jeho výkonu není. ()

Ruuzha

No nebudu nic nalhávat, pustil jsem před titulkama slzu. Guido dal svému synovi ten největší dárek, jaký může rodič svému dítěti dát. Dílo vtipné, vážné, smutné, poukazující. Parádní výkony, krásná Dora, roztomilý Giosué, excelentní Guido. Opravdu nádherný film 95% ()

mortak

Itálie - commedia dell´arte a opera. Dva druhy divadelního umění, které si už několik století podmaňují celý svět, a tento film je jejich oslavou. Harlequin - Roberto Benigni - dobývá svojí Kolombínu scénkami typickými pro commedii dell´arte (donutilovci rozhodně poznají Goldoniho a jeho Sluhu dvou pánu - dva hosté, jedna večeře), do toho zní lehká operní hudba jako z Verdiho, Benigni do ní ševelí (pro ne-Italy spíše otravně kecá)...A proto druhou polovinu filmu nemůžete brát jako skutečnost, ale jako operní jeviště, kde Harlequin pěje pomocí gramofonu své Kolombíně a jen v mlze se sur-realisticky zjevuje skutečnost a Němci tady tvoří operní sbor doplňující ve verdiovských zpěvech trojici sólistů. Zajímavé a originální, ale Spiegelmanův Maus je tisíckát lepší než tato naivní oslava italského národního umění. ()

blitzer

Děkuji Benignimu za velice silný emocionální zážitek. Skloubit téma holocaustu s komedií, tak aby to nevyznělo neuctivě, je skutečně umění a myslím, že jsem nikdy ani nic obdobného neviděl. Tenhle klenot budu dlouho uchovávat v paměti. ()

campix

Naprosto unikátní film se skvělým přístupem k látce druhé světové potažmo holocaustu. Benignimu si roli ušil na míru a ukázal své mistrovství. Jen bych mu občas nejraději zavřel pusu z toho jak mluví, ale hlavně druhá část v táboře se hodně povedla, takhle odlehčit dané téma jsem ještě nikoho neviděl, proto si určitě zaslouží Život je krásný své místo na filmovém slunci. ()

Carrie_3

Zpočátku sledování snímku jsem byla velmi zmatená, podle mé matné představy jsem měla v úmyslu si pustit film zpracovávající téma holocaustu, ale kde že... Od prvních minut se setkáváme s humorem, nadsázkou a vtipem korunované pomalým párováním dvou osob, kterému předcházela řada úsměvných událostí. Ano, ve druhé polovině děje se příběh skutečně přesune do koncentračních táborů, ale stále postupuje na své předchozí vlně - tedy optimismu. Film se snaží ukázat, že i když je člověku nejhůř, neví kudy kam a tuší, že se jeho život pomalu ale jistojistě žene do propasti, i tak dokáže sebrat veškerou odvahu, překonat se a dívat se na svět optimisticky. Otec, který je společně se svým synem odvlečen do vyhlazovacího tábora, se rozhodl, že svému potomkovi (který z pochopitelných důvodu nemá žádné tušení, o co jde) zpříjemní zdejší pobyt, jak jen to jde. Tímto způsobem se divák dostává do jakési tragické hry, u které doufá, že hráči dokáží dojít ve zdraví do cíle. Nemyslím si, že by nadsázka a vtip v tomto filmu nějakým způsobem shazovaly téma nacismu a vyvražďování Židů, jen na ně nahlíží jiným, neobvyklým způsobem... ()

KajusaK

Jestli chcete zesměšnění a parodii války, tak šup sem. :) .. Pro mě perfektní, velmi pěkně zpracovaný příběh..Vtipné , romantické, citlivé .. 5* za nejlepší "válečný" film :) ()

FrankSusta

Neuvěřitelně vyvážený film, který strašně mile kombinuje prvky komedie a silného dramatu, který nejednoho diváka jistě dožene k slzám (mě se tak stalo). Roberto Benigni si s neuvěřitelnou hravostí a humorem hraje s velice vážnými tématy, ale podává je úžasným lidským způsobem, až mi vykouzlil úsměv na rtech a zkrátka mi jaksi vnutil si tento film zamilovat. I když jsou některé jeho pasáže téměř nekoukatelné (až moc děsivé (když jsou v koncentračním táboře)), zamilujete si to. V rámci romantického žánru film jednoduše exceluje, stejně jako v žánrech ostatních a vždycky z nich vytěží to nejlepší. Bravo! Nádherný film! ()

Flyer

Život je tak krásný, jak se na něj nahlíží. Člověk může propadat smutku a beznaději, ovšem také může brát život s nadhledem a se schopností zlehčit i ty nejzávažnější životní situace. Režisér a herec Roberto Benigni zakomponoval věčný optimismus do prostředí vskutku neveselého - do koncentračního tábora. Toto téma zpracoval opravdu skvěle, s neskutečným nadhledem a vtipem. Přitom je mi sympatické, že film není vtipný za každou cenu, jsou zde také velice silné pasáže, při kterých až mrazí. Vtip a hravost zde slouží spíše jako obrana hlavní postavy před traumatem, což je pochopitelné. A na závěr jedno ponaučení, které mi problesklo hlavou po skončení snímku: Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. ()

otík

Nadprůměrný film nejen svým zpracováním, ale i hereckými výkony. Ukázat válku jako hru by se možná na první pohled mohlo zdát jako hodně povrchní nápad, ale to, co s ním udělal Roberto Benigni, to se jen tak nevidí. Báječný, ale ve své podstatě hodně smutný film. ()

kubin.

Film, který jsem viděl v tu nejpříhodnější dobu, a to při cestě z exkurze v Osvětimi. Už proto na mě tolik zapůsobil, a ta část filmu, která se odehrávala v koncentračním táboře na mě tak dolehla. Bohužel kvůli začátku, do kterého jsem se kvůli prohlídce nedokázal naprosto vžít, dávám za 4**** Určitě se na tento velmi silný film kouknu znovu, až budu mít čistou hlavu. ()

moviefilm

Život je krásny je film, ktorý nemá jedinú chybu! Je geniálne vyvážený, v prvej polovici vás skvelo pobaví, v druhej polovici nádherne dojme. Trikrát Benigni je mezabudnuteľný:ako scenárista (vytýkanie občasnej nereálnosti je neuveriteľne arogantné, vzhľadom na to, aká myšlienka sa v deji nachádza), ako herec (jeho veta:"Dobrý den, princezničko!" je vynikajúca aj vdaka jemu) a najmä ako režisér (Benigni režíruje s neuveriteľným citom a láskou). Dať nižšie hodnotenie, ako je to moje je v tomto prípade HRIECH! ()

Los

Film podává hrůzy války v trošku jiném duchu než "klasické" válečné filmy...nápad to nebyl špatný, ale...Nechápu, jak Benigni mohl vyhrát Oscara, jeho výkon mi přišel hrozný (a to nejen proto, že nemám ráda uječené Italy). První část filmu je zbytečně natahovaná, druhá část v koncentráku je zase strašně nereálná, Benigni si tam chodí jak se mu zachce a nikdo ho hned nezastřelí...Spoiler....Smrt Benigniho mi přišla také naprosto zbytečná, vůbec se mnou nehnula (spíše sem byla ráda, že už nebude hulákat), do filmu se to dle mě nehodilo a scéna byla přidána, aby byl film brán vážně. Možná bych byla ochotna dát horší 4 hvězdičky, ale u takto přeceňovaného filmu ne. 6/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů