Mazacia hlava

• Česko Mazací hlava (viac)

Sharlay

Ohromá a dokonale ztvárněná Lynchova mozaika těch nejúděsnějších představ, které musel nést v mozku pět let, aby nám je předal. Nikdy nezapomenu na scénu, kde Henry rozstříhá nůžkami své dítě a na scénu kdy uletí hlava hlavního hrdiny. Nikdy bych neřekl, že Lynchovi přijdu na chuť, ale Mazací hlava kompletně převrátila všechny mé názory na Davida Lynche a právem patří mezi mých deset nejoblíbenějších filmů. Eraserhead dokonale splňuje jeden Lynchův výrok, a totiž, že film může vyvolat v člověku něco, o čem nevěděl, že by byl kdy schopen pocítit (jak krásně se to doplňuje s prakticky stejným tvrzením Woodyho Allena o umění). Vůbec mi nevadí, že jsem ten film nepochopil, právě naopak, možná začíná mé hledání po smyslu tohoto filmu, který možná ani nikdy nenajdu. Nevadí. Ten zážitek, který mi Mazací hlava přinesla, nejde slovy vyjádřit. ()

daEmoNickY

Tento film je jiný než ty ostatní v tom, že si tvůrce vyhrál a pospojoval myšlenky a věci zdánlivě (sic!) náhodně. Dobré je to k tomu, k čemu je dobrá báseň - pro autora i čtenáře k odpočinku, haluzovým úvahám, hádání se o významu, předvádění "zajímavých" spojitostí ... a penězům (to akorát pro autora). ______ "Kamarád mi doporučil film od Lynche, má cenu se na to kouknout?" To záleží na tom jestli tě baví obrázky v nichž původní myšlenku není vždy možné odhalit http://images.google.cz/images?q=surrealism , například protože všechny symboly neznamenají všude to samé. Chybí osvěta a jakýkoli pokus udělat jednotný symobolický jazyk v umění, ne že by mě to překvapovalo http://en.wikipedia.org/wiki/Symbolic_system . Nicméně se podobnými ptákovinami dá trénovat mozek (a vymazat hlava aby bylo místo pro nové názory), teď jen ještě příjít na to jak. ________ DOPORUCENI REZISERI ________ Vpodstatě cokoli od Jana Svankmajera http://www.csfd.cz/reziser/3305-svankmajer-jan/ , Davida Lynche http://www.csfd.cz/reziser/2993-lynch-david/ , Dario Argento http://www.csfd.cz/herec/2806-argento-dario/ , Davida Croneberga http://www.csfd.cz/reziser/2396-cronenberg-david/ , Darrena Afronského http://www.csfd.cz/reziser/4252-aronofsky-darren/ a dále filmy které Michel Gondry http://www.csfd.cz/reziser/3974-gondry-michel/ natočil podle scénáře Charlieho Kaufmana http://www.imdb.com/name/nm0442109/ . ________ DOPORUCENE SKLICUJICI FILMY ________ Seznam je z http://forums.3drealms.com/vb/showthread.php?t=20952 a dalších webů. Někdo tvrdí že Eraserhead je skličující a tak jsem to tak nazval. ________ ___ |||||||| ___ Jeden z prvních surrelistických filmů http://www.csfd.cz/film/1112-un-chien-andalou/ ( dostupný zde http://video.google.com/videosearch?q=chien+andalou ) ___ |||||||| ___ Kdyby v tomto filmu nebyli loutky tak by Peter Jackson byl dávno za mřížemi http://www.csfd.cz/film/4714-meet-the-feebles/ . ___ |||||||| ___ Tohle hodně lidí nestráví, nervěte jim to proto do krku http://www.csfd.cz/film/224876-funny-games-usa-funny-games-us/ ! ___ |||||||| ___ Není to příliš depresivní, ale myšlenka depresivní je http://www.csfd.cz/film/88180-fantastic-planet-the-plan-and-232te-sauvage-la/ (zde http://video.google.com/videosearch?q=fantastic+planet ). ___ |||||||| ___ Někomu to přijde jako horror, rozhodně tam je spousta nápadů http://www.csfd.cz/film/71044-begotten/ ( viz. http://video.google.com/videosearch?q=begotten+movie&emb=0&dur=3&emb=0 ). ___ |||||||| ___ Vtipný nápad odvisílat skutečný záznam ztracených studentů http://www.csfd.cz/film/6869-zahada-blair-witch-blair-witch-project-the/ . ___ |||||||| ___ člověk se stává robotem http://www.csfd.cz/film/9138-tetsuo/ , tento mokrý sen mnoha se označuje http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyberpunk . ___ |||||||| ___ Tetsuovi podobé animé http://www.csfd.cz/film/83541-akira/ . ___ |||||||| ___ Donnie má problém, do pokoje mu spadlo čumákem letadlo http://www.csfd.cz/film/16367-donnie-darko/ a všichni mu osud spoilují komentáři (nečti je). ___ |||||||| ___ Horror se zajímavou příšerkou http://www.csfd.cz/film/1329-thing-the/ . ___ |||||||| ___ Film kterým se mmj inspirovali v horrové sérii http://video.google.com/videosearch?q=silent+hill+3+ladder# je http://www.csfd.cz/film/15745-jacobs-ladder/ . ___ |||||||| ___ Haluz http://www.csfd.cz/film/116212-machinist-the-maquinista-el/ a haluz http://www.csfd.cz/film/6995-memento/ . ___ |||||||| ___ Stroje složené z živých částí, mmch tímto se už nějaký pátek zaobírají ve vědci a žáci ve školních jídelnách, http://www.csfd.cz/film/1806-videodrome/ ( David Cronenberg ). ___ |||||||| ___ Poměrně jasné odkazy na matematický jazyk : číslo Pí http://www.csfd.cz/film/35661-pi-pi/ (Darren Aronofský) a spirála http://www.csfd.cz/film/88388-uzumaki/ . _______ PRAVDEPODOBNE DOBRE SKLICUJICI FILMY _______ ___ |||||||| ___ Prý http://www.csfd.cz/film/3301-brazil/ . ___ |||||||| ___ Prý dobré http://www.csfd.cz/film/11880-cell-the/ . ___ |||||||| ___ Netuším co to je http://www.csfd.cz/film/37839-gummo/ , ale tady je ukázka http://video.google.com/videosearch?q=gummo . ___ |||||||| ___ Netuším co to je http://www.csfd.cz/film/32309-irreversible/ . ___ |||||||| ___ Neznám http://www.csfd.cz/film/7109-angel-heart/ (thriller) . ___ |||||||| ___ Neznám http://www.csfd.cz/film/70369-sekce-9-level-9/ (seriál) . ___ |||||||| ___ Nevím co na tom je surrealistického ale depresivní to asi je http://www.csfd.cz/film/116894-texas-chainsaw-massacre-the/ . ___ |||||||| ___ Neznám http://www.imdb.com/title/tt0100623/ (Singapore Sling) . ___ |||||||| ___ Něco s Bjoork http://www.csfd.cz/film/9389-dancer-in-the-dark/ . ___ |||||||| ___ Zní to britsky http://www.csfd.cz/film/1603-barton-fink/ . ______ Poznámky : 1) materiál tzv. umění se mohou být i výkaly http://www.poopreport.com/Intellectual/Content/Art/art.html . 2) příběh kvalitně psychologický propracovaný podobně jako Mazací Hlava viz http://www.jagg.cz/history.php/151f032e2dab8a71e6205bd3b8b1fd2f ( nefunguje-li pak googlit http://www.google.cz/search?q=muj+denicku+strycek+jiri+megahusta ) 3) v Lynchových filmech se narozdíl od obrazů H.R.Gigera http://images.google.cz/images?q=giger&safe=off sem tam objeví i něco jiného než genitál . () (menej) (viac)

wendelin9

Opravdu nevím, co si mám o tomto filmu myslet. Nepochopila jsem absolutně nic. Zmatené výjevy, které nám Lynch nabízí, mě tak šokovaly (a většinou i znechutily), že děj, ač si myslím, že nebyl až tak důležitý, mi utekl mezi prsty. Pokud si tento film pustíte, připravte se na věci, které si nedovede představit ani v těch nejhorších nočních můrách – ani ne tak strašidelné, jako spíše plné beznaděje. Tajemná hudba a nervy drásající zvuky, které se linou všemi ulicemi, domy i byty celého filmu, vám pak už velice snadno způsobí pocity deprese a zmatku. Přesně to si člověk z celého filmu odnese – spoustu rozčarovaných a neidentifikovatelných pocitů. Ve mně se mísilo znechucení, zmatení a chaos se smutkem, depresí, zlostí a jakýmsi prazvláštním pocitem osamělosti a beznaděje. Všechny tyto aspekty jsou pak podtrženy černo-bílým obrazem a dlouhými scénami bez jediného slova (zato nabitými strašnými pazvuky). Lynch je na „úchylárny“ prostě mistr, ale ne každý má na jeho tvorbu žaludek. Film je jistě v mnoha ohledech geniální, ale nevím, jestli tento názor není příliš ovlivněn Lynchovým osobitým stylem, který v jiném filmy budeme hledat těžko. I když možná v jedinečnosti je jeho největší síla. Sama nevím, mám z toho už opravdu vygumovanou hlavu… ()

Splasher

Film určitě plní svůj účel ... ať už je jakýkoliv. Ale je to podobné jako s písní "V nebi" radiátorové dámy (zpívané Iversem). Mnohem raději mám její potah od Karla IV. (Black Francise). ()

Mylouch

Lynch projevuje talent k budování napětí a vlastně celého prostředí. Shlédnutí mě trochu svedlo k doměnce, nakolik mohl být tajemným zprostředkováním právě on inspirací pro Vorlovy dadaisticko-mysteriozní dílka v české, naivisticky regionální verzi téhož s odlišnými cíli, vyzněním, dalšími zdroji a příštím směřováním. ()

andrii

Není mazlivá. Au. Je vyhozená. Z běžné anatomie populace. Zahleděná, zahleněná mozkovna. I bez paty rozhýbe. (O)Bludný excentrický očistec. ()

Radiq

Úvod do surrealistického světa Davida Lynche. Audiovizuální industriálno, šílené psychično, snové mysteriózno a v neposlední řadě nesmyslnost. To vše mi proudí hlavou a ani ji nemusím mít mazací. Ani scéna, ve které se dozvíme, proč se film jmenuje Mazací hlava, vám moc nepomůže, spíše naopak. No takhle: nebavilo mě to. Ale ať se vám to líbilo nebo ne, ať jste to nepochopili nebo nepochopili, jasné je jedno: když někdy někdo bude mluvit o Mazací hlavě, určitě budete vědět, co je to za film (a budete si říkat "ta psycho blbost, co jsem nepochopil"). Jistou uměleckou hodnotu to ale určitě má - šlo by vybrat téměř jakékoliv políčko z filmu a použít ho jako plakát, uměleckou fotografii nebo námět na kérku. Asi nechápu tu oblíbenost mezi týpky jako Bukowski, H.R. Giger, Kubrick (ale tak to už v uměleckých kruzích často bývá) a že se to kdesi promítalo 5 let. Jak jsem řekl, mě tenhle "film" neuchvátil, ale určitě mnoho tvůrců nějakým (mě neznámým) způsobem ovlivnil. Nevím, jestli třeba měl vliv na videoklip Little Wonder od Davida Bowieho, ale ho já z nějakého důvodů mám spojeného s Mazací hlavou. ()

Cedr

Báječné! Dokonalé! Dechberoucí atmosféra... škoda mluvit, protže bych používal jen samá superlativa. Rozhodně tomu dejte šanci a pokud jste Lynch-pozitivní diváci, tak vězte, že pro vás je to povinnost. ()

chelseaman22 odpad!

Abych použil rádoby moderní slang: „WTF?“ Jedna z prvotin slavného Lynche poukazuje na dosti labilní nervovou soustavu tohoto „mistra“, jež je opěvován jak kritikou, tak diváky. Ergo je normální, že takovéto slepé výstřely do tmy mají **** či dokonce *****. Divák film nechápe, tak se nechá strhnout davem. Osobně mám Lynche dosti rád a chápu, že začátky bývají téměř vždy těžké. Ale tohle? Celých pět let zmaru v 85 minutách. Jediné, co lze vyzdvihnout je nastajlovaný Alien s dětských plenách. A ty procenta!!! 0% ()

Idego

Jednu hvězdu za záchvaty smíchu, kterým se nedalo odolat. Kdyby jich bylo víc, nazval bych Eraserhead povedenou absurdní komedií. Nebylo. ()

LeoH

Žádný surrealismus, holá realita. Přesně takhle to vypadá v hlavě mladého muže, co se ve světě ještě moc nevyzná, vlastně se ho spíš bojí, a už se po něm chce, aby převzal zodpovědnost. Věřte mi, já tam byl, přesně v tom vesmíru, který tady Lynch ukazuje se všemi strachy, sny, bezútěšností i jiskřičkou naděje, že se strachy podaří překonat, že člověk vystoupí z kruhů bezmoci a octne se jó v nebi, kde je všechno fajn. Když jsem to viděl prvně coby po laciných podnájmech přespávající pětadvacetiletý famácký knihovník s čerstvě rozpadlým manželstvím, musel jsem se jít opít; o dvacet let později na mě tentýž film působí podivuhodně uklidňujícím dojmem, ale pořád pro mě zůstává jedním z těch vůbec nej. ()

filmmovier

U filmů Davida Lynche nikdy předem nevíte, jestli vám sednou, nebo ne. Zažil jsem s ním ostatně obojí. Na Mazací hlavu jsem se chystal dlouho, těšil jsem se na ní, příběh zaujal, ale ve výsledku jsem jím byl vlastně překvapen, neboť jsem očekával, že nakonec mi to fakt nesedne. Opak je pravdou, kupodivu mi to sedlo dost. Atmosféra je fantastická, hlavní hrdina je dokonale divný, dítěte mi bylo v mnoha případech neskutečně líto a celou dobu mě to bavilo sledovat, a to i přesto, že i když stopáž není kdovíjaká, docela se vleče. Myslím ale, že v tomhle případě to vůbec není na škodu. Mazací hlava, jejímž největším kladem je nakonec asi to, že je černobílá, rozhodně není film pro každého, nejspíš ho ocení jen fanoušci Lynche, kteří vědí, do čeho jdou, ale rozhodně je to jeden z těch přístupnějších a "jasnějších" kousků, který ale stačí vidět jenom jednou. 75%. ()

Avathar

Lynch sa s divákom nesere a priamo na podnose mu servíruje svoje nočné mory, prízraky a démonov. A to nie každý zvládne. Mňa osobne ERASERHEAD nadchlo a nenudil som sa ani chvíľu. Temné, hutné, neuveriteľne atmosférické, mysteriózne, záhadné, znepokojivé... ()

Sfinkter

V prvních filmech si Lynch vyloženě prosazoval přítomnost nějaké zrůdy. Zde tato role padla na nedonošeného novorozence, který svým hrůzným vzhledem a soustavným vzlykotem odpudí svou matku, čímž pádem veškerá péče padá na bedra otupělého otce. Henry bere život tak jak je, ale přítomnost malého monstra a trvalé obsedantní vizionářské myšlenky ho dovedou k zoufalému činu. Film je plný bizarních obrazů a černobílé zpracování mi chvílemi korelovalo s tragickou groteskou. Jack Nance byla Lynchova výborná volba. Škoda, že je místy film až moc tmavý. ()

Qitek

Lynche uznávám. Některé jeho filmy miluju, některé nemusím. Tenhle ovšem nesnáším. A říkat, že je to umělecké dílo jen proto, že to natočil On, rozhodně nechápu. ()

Liznic

Sebe za zbabělce nepovažuju, ale asi nikdy nenajdu odvahu si tenhle film pustit znovu. Tento snímek má tolik pozitiv a přesto se mi nelíbil. Film má nádherný vizuál, práce se světlem je úžasná, zvuky se divákovi zaryjí pod kůži, herci jsou dokonalí a už jenom ty maličkosti všeho druhu. Hrůzu nahání vše od účesu hlavního hrdiny až po vzhled každé místnosti a to nemluvě o tom malém "dítěti". Celé je to zároveň hrozně nechutné, zvrácené a strašidelné. Kdyby to dnes pustili americkým teenagerům odkojeným na současné hollywoodské "hororové" tvorbě, pravděpodobně by se zvýšil počet sebevražd. ()

Simpoch

No... nenudil jsem se. Že bych to pochopil, to se asi taky říci nedá. Párkrát jsme se tomu mohawkovi docela zasmáli a pak to skončilo. Nakonec, pořád vás to nutí přemýšlet: "Proč"? Není to špatné, je to zlé. Přesto asi palec nahoru. ()