Mandalorián

• USA The Mandalorian (viac)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvorcovia:

Jon Favreau

Pedro Pascal, Gina Carano, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte, Emily Swallow, Omid Abtahi, Taika Waititi, Giancarlo Esposito, John Beasley, Horatio Sanz (viac)

TwoFace

— This is the way. — Po dlouhých letech jsme se konečně dočkali hraného seriálu ze světa Star Wars. Myslím, že nikdo ale nečekal, že se The Mandalorian stane jedním z nejlepších a nejunikátnějších seriálů posledních let. Série si po celou dobu drží až neuvěřitelně vysokou kvalitu, a ohromný rozpočet jde vidět v každé scéně. Lucasfilm zkrátka nikdy na ničem nešetří a špičkové CGI kombinované s praktickými efekty vypadá naprosto parádně. Epizody jsou správným mixem skvělé akce, humoru a worldbuildingu, to vše říznuté westernem a doprovázeno ojedinělou a nezapomenutelnou hudbou. The Mandalorian skvěle propojuje, navazuje a odkazuje na všechny tři trilogie, seriály a knihy, a má ten správný starwarsovský feel devadesátkového expandovaného univerza. I když je děj jednotlivých epizod často vcelku prostý a přímočarý, dokáže zaujmout napínavými momenty, bezchybně zvládnutou akcí a skvělou prací se zajímavými postavami, které si rychle oblíbíte. Hlavní hrdina je sympatický westernový drsňák s dobrým srdcem. Když byl oznámen seriál s námezdním lovcem v hlavní roli, asi nikoho nenapadlo, že se hlavní zápletka bude točit okolo roztomilého miminka, kterému se hlavní hrdina stane otcem. Roztomilý Grogu je nepochybně srdcem i duší téhle show. I díky němu se Mando a jeho seriál už teď stali kultovní klasikou. Finále druhé série mě emočně zasáhlo, ale zároveň mě nechalo neuvěřitelně natěšeného na pokračování. The Mandalorian je špičkové Star Wars a je naprosto zřejmé, že pomalu, ale jistě Mando směřuje k velkému finále, ve kterém se spojí s ostatními ohlášenými spin-offy a kulminuje tam, kde začíná sequelová trilogie. Třetí série potom krásně uzavírá dosavadní děj seriálu, včetně příběhových linií z Rebels a přímo naplno připravuje půdu pro jistě grandiózní a předlouho očekávaný návrat dědice Impéria a budoucí projekty, které zároveň vyústí i ve vzestup Prvního řádu. The Mandalorian a podobné projekty jsou dobrou budoucností Star Wars a myslím, že se tak nemáme vůbec čeho bát, neboť tahle nesmrtelná sága je u Disneyho v dobrých rukách. ()

Klajnik

Star Wars rád nemám. Na můj vkus příliš naivní. Co se sci-fi týká - mám ráději temnější a vážnější Dunu. Ze SW filmů jsem si oblíbil jen jeden - sci-fi western SOLO, který je v akci efektní, dějově vyvážený a bez (nebo s nízkým procentem) cringy elementů. Mandalorian odpovídá těmto kvalitám a stává se tak druhým projektem z tohoto fikčního světa, kterej si dokážu užít jako, dejme tomu, zábavný béčko. Na seriálové poměry to však vypadá skvěle. Vlastně to vypadá skvěle i na poměry některých filmů, ač nejsem fanoušek toho, aby se blockbustery točily ve Volume studiu, kde se herci můžou pohybovat jen na malém prostoru před velkými LED obrazovkami, na které se promítá pozadí fikčního světa (viz selhání Thora 4 nebo Ant-Mana 3). V rámci Mandaloriana to ale funguje skvěle - jednak proto, že je to zemitější projekt (jak říkám - sci-fi western) a jednak asi i proto, že se s tím smysluplněji pracuje (množství praktických efektů). --- První sérka bavila, druhá už ani ne (slabší scénář) a třetí opět baví. ()

geimz

1. séria - 75% Hrozne nevyrovnané. Prvé dva, tri diely, aj keď majú ďaleko do dokonalosti, navnadia dobrou atmosférou, hudbou, príbehom a zvýraznia ten evidentný veľký rozpočet - a potom prídu ďalšie 3 diely, ktoré točili a napísali ľudia, ktorí zrejme zaspali dobu o 30 rokov a neuvedomujú si, že epizodický formát je prežitok. Keby aspoň tie epizódy sú samé o sebe zaujímavé, ale ony sú nudné, predvídateľné, s Bčkovými side postavami a scenárom jak z Xeny. A potom prídu posledné dva diely, zas sa focus presunie na hlavný príbeh a kvalita sa vyšvihne o dva stupienky vyššie. Pri 8 dielnej sérii je toto ale hriech. ()

Zombi

První seriál ze světa SW je sice komorní, ale vlastně mi to vůbec nevadilo. Uvítal jsem trochu špinavější a westernovější podání. Co mi vadilo asi nejvíc je to, že hlavní postava je vlastně docela trdlo, čekal jsem badass chlápka, ale ono ne, spíš ho musí někdo tahat z průšvihů. Slabší 4 hvězdy. ()

Jeržik

Hercules ze světa SW. Disney pokračuje v trendu ničení kdysi slavné značky. Líbivý vizuál, jinak šeď, průměr a bolestivé dojení frančízy. Až mi bylo vlastně smutno. Nenechte se oblbnout pozlátkem a mějte trochu nároky! Finalní CGI xicht je něco, co by milovník SW neměl nikdy v životě vidět. Lituji, že to Lucas prodal, zlatý Jar Jar. 50 % ()

bobstock

Geniálním se stává jednoduchý scénář skoro jak tutoriál v pc hře a zaručená akce v high levelu, nové a staré postavy nejrůznější zvířátka a prostředí a kdy jsou peníze prostě vidět a je to dobře. K něžnějším polovičkám přispívá zelený ufounek se skrytou jedi silou, ale dětským výrazem, že to kde koho urve. Dobráci vždy vítězí a imperialističní stormtroopeři jako vždy do počtu. To byla asi jediná věc, která až chvílemi bila do očí, ta jejich trapná nemohoucnost někoho trefit. Když už někoho trefí je to Mando, který má neprůstřelné brnění. Konec 2. série dojme návštěvou legendární postavy, kterou musím uznat, že se skutečně povedla narozdíl od mladé digitální princezny Leily v SW filmu. Pokračování na spadnutí, tak jen do toho..Boba Fett má taky co říct. 85% ()

Ant_Antony

Chapter 16 ******************** Třetí řada šla teda hodně dolů, co se kvality příběhu týče... Chápu, že efekty asi mají zalepit spoustu děr, každopádně, vůbec by mi nevadilo, kdyby to třetí řadou skončilo... ()

Marys

Veľmi dobre zachytená atmosféra. Komentujem po zhliadnutí druhej série a som celkom zvedavý, ako bude vyzerať tá tretia bez "baby Yodu". Nechám sa prekvapiť určite. ()

Emo-haunter

Konečně jsem jako velký fanda Star Wars zhlédl s tátou, který je rovněž velkým příznivcem tohoto univerza, tento seriál o nájemných lovcích. Inu, hodnocení nechávám zcela otevřené, zatím je to na hodně silné tři hvězdičky. První série měla pomalu plynoucí děj, a hodně kvalitní závěr, ale celkově šla pokrátit, druhá série byla o třídu lepší, a měla několik hodně silných momentů. Vyzdvihuji krásný vizuál, kameru, střih, hodně dobrou hudbu a odkazy na Star Wars. Baby Yoda je super, ale zabírá se fakt hodně, až je to místy infantilní. Mandalorian je super, uvítal jsem i návrat několika vedlejších postav z filmů. Celkově se ale stále zamýšlím nad tím, jaký má ve finále Mandalorian smysl, a čím ve finále přispívá k univerzu. Zatím mě toho moc nenapadá, což je škoda. Jinak malá poznámka na závěr - to nešel ten Luke udělat počítačově lépe? Uvidíme, jaká bude třetí série. Vzhledem k tomu, že do toho musel být natočen ještě Boba Fett, se obávám, že jde jen o ždímání značky za účelem finančního obohacení se, ale rád bych se mýlil. Možná moc kritizuji, ale některé epizody byly fakt dobré, a cítil jsem v tom Star Wars místy hodně, i tak si ale myslím, že potenciál mohl být využit více. Zatím tedy 3/5 a ***6,8/10*** ()

mosnak

Fantastický seriál. Nejsem fanoušek Star Wars, ale tohle je opravdu pecka. Ani jeden díl není slabý. Těším se na další série. 100% ()

Piri

Napriek osialu menom Mando a Baby Yoda som nenabehol na tento vlak do Yumy. Nemam 10 rokov, aby som sa dojimal nad malickym "yodom". Rozumiem dokonca tomu nadseniu po tej lobotomii Star Wars v podobe kapitol 7-8-9. Vizualne podareny serial. Ale ma svoje muchy, niektore zdlhave epizody ci pateticke sceny. Mohlo to byt ovela zivsie. Westernovy podklad je tu viditelny, ako hned uvodna znelka. To vsetko je akceptovatelne. Ale zase napodobnovanie inych filmov sa mi nepozdavalo. Navrat mladeho Luka potesilo, ale to CGI ach. Takisto slaba integrita postav. Neviem kedy az upustil velmajster radu od predosleho kanonu radu a zrusil drasticke metody vychovy padawanov, ako napriklad odlucenie od rodiny a ine, ktore podstupil prave jeho otec a v tom Luke videl podstatu jeho premeny na temnu stranu. Napriek tomu vidime Luka ako Groguovi urci volbu, ze si musi vybrat. Kvitujem slovensky preklad mandalorianskeho pozdravu "this is the way" ako "toto je cesta", na rozdiel od cz verzie bizarneho "tot zpusob nas". Videne S1-2 v 2020. ()

JM87

K Mandalorianovi bych měl pár výhrad mezi který patří asi občasně špatná výprava, občasná nelogičnost a cca zbytečný dva díly, ale po zhlédnutí první série jsem vlastně spokojenej. Uvědomil jsem si, že mi to připomíná první Star Wars. Nejvíc asi A New hope. Je to pohádkový, je to sci-fi a malým serialovým rozpočtem se to fakt vrácí k duchu A New hope. Co mi trošku kazilo dojem bylo The Rise of Skywalker. Star Wars jsou pro mě celkem citová záležitost. Ani sedmička, ani osmička nebyla vyloženě špatná. Sedmička mně trochu nudila, za to osmička byla plná nečekaných zvratů a fakt pecka. A pak přišlo to hovno jménem The Rise of Skywalker. Totálně přeplácaná urychlená sračka ve které si vymysleli co je zrovna napadlo. Myslím, že kdyby se Disney vysrali na podlahu a rozmazali to po skle kamery, tak to mohli dát do filmu taky. Odpovídalo by to kvalitě filmu a zakončení celé ságy. Bylo by to naprosto v pořádku a dokonce by to možná bylo menší zlo než to nelogický blockbusterový hovno co vyplodili. A proč to píšu? Protože je škoda, když koukám na relativně fajn serial ze světa Star Wars a stále musím myslet na to jak skončilo celý to universum, který trvalo asi 90 let. Nemůžete udělat nic míň uctivýho než takle dokurvit celej Star Wars svět. Fakt je mi z toho na blití a doufám, že na tom ty kurvy co nejvíc prodělají. ()

Flopik

Vynikajúci seriál od Star Wars značky. Podstatne odlišné od filmov, začo som ja osobne veľmi rád. Akcie je plno a je natočená skvelo tak isto ako vizuál, je mi jasné že tu sa nešetrilo. Postavy skvelé a aj keď Pedra nevidíme, hlas ma dobrý. Sundtrack sa mi teda tiež páčil a začo som najviac rád že aj tie side questy boli zábavné. Finále prvej sérky skvelé akčné a dojemné(Roboti sú proste hrdinovia).. U mňa za 5*. ()

M1k9

Po devastaci z posledních filmů SW jsem neměl velké očekávání, ale jak se ukázalo, seriál našel světlo na konci tunelu. První série tomu ale tak úplně nenasvědčovala. Chyběl příběh. Bez něj to byla taková lepší střílečka ze světa Star Wars. Nic víc. Zlom nastal až ke konci první série a zasazení příběhu někam do universa. Propojení s tím co už známe. O konci druhé série ani nemluvě. Absolutně se to obrátilo. Mimo to je fascinující tvořit si nějaký vztah k postavě s helmou, anebo k zelené příšerce která nemluví.  S01: 6.5/10 S02: 9/10 S03: 6.5/10 []   7.5/10 ()

Pawlisman

Jejeje. Dělíte si legraci? Ano, stále pohádka pro děti a mládež, ale proč tak děsivě zpracovaná, kdy při každé půlminutě vidím jedno děsivé zpracování za druhým, děsivou myšlenku a stupiditu. Out, to bolí a nevím, jak moc se smát. I špatným filmům většinou dám 3 hvězdy, tady po necelém díle je třeba říci never more.. a lítost... Kam to ten svět a filmařina dospěla.. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

07.04.2024

Pokud jste fanoušci hraných verzí disneyovských animáků, následující první zpráva pro vás nebude úplně pozitivní. Plánovaná hraná verze animovaného snímku Moana (Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa… (viac)

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers