Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

• Česko Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (viac)

V třetí epizodě ságy Star Wars zuří Klonové války, které prohloubily rozpory mezi kancléřem Palpatinem a Radou Jediů. Mladý rytíř Jedi Anakin Skywalker se musí rozhodnout, na čí straně bude stát. Podlehne slibům moci a pokušení Temné strany, vstoupí do služeb zlého Darth Sidiouse a stane se z něj Darth Vader. Sithští lordové se chtějí společně pomstít a prvním krokem jejich plánu je likvidace Jediů. Pouze Yoda a Obi-Wan přežijí a musejí se Sithům postavit, což vede k dramatickému souboji světelnými meči mezi Anakinem a Obi-Wanem, který rozhodne o osudu galaxie. (oficiálny text distribútora)

*Colorado

Tak velké, to je tak velké. George Lucas dokázal nádherně vygradovat přechod mezi novými a starými epizodami. Musím konstatovat, že v mých očích proměna Anakina na Darth Vadera proběhla možná o ždibíček rychleji, než by bylo pro mě optimální, ale to je jen malilinká vada na kráse. Z kina jsem odcházel s pusou otevřenou a i po letech ji znovu otvírám. Finální souboj Obi-Wana a Anakina nemá chybu, to se prostě neokouká. Jo, tenhle vesmír se opravdu povedl. Georgi, díky! PS: kancléř Palpatine/Darth Sidious je sice megahajzl, přesto před ním smekám a mezi filmovými záporáky ho řadím hodně vysoko (ne-li nejvýš). ()

Heroine odpad!

Nemám ráda hvězdné války. A jakmile někdo nemá rád hvězdné války, nikdy se mu to ani líbit nebude. Takže i když tu budu velice vyčnívat se svým hodnocením "odpad!", nemůžu si pomoct. Prostě mi to přijde trapné, nudné, hnusné a blbé. Nic mne nepřesvědčí o opaku. ()

Iwiiik

George Lucas je prostě mazák. Povedlo se mu jednak dokonale uchopit a zpracovat spojnici mezi Anakinem Skywalkerem a Darthem Vaderem, ale hlavně zachovat myšlenky i emoce předchozích i "budoucích" epizod při fantastických vizuálních orgiích. Jednička za zpracování i herecké výkony, prostě dvě hodiny a dvacet minut šťavnaté filmové zábavy nejen pro milovníky sci-fi žánru. Jediný problém vidím v tom, že by se někdo mohl ihned chtít podívat na "navazující" Star Wars IV., což způsobí přímou konfrontaci mezi filmovými technologiemi v roce 2005 a v roce 1977. ()

Bob14

Podle mě nejlepší díl ze ságy Star Wars. Byli zde hodně dobře poznat je první polovina filmu byl Anakin hodný a pak se začal přidávat na temnou stranu síly. Anakin byl druhou polovinu filmu hajzl ptorže kvůli Padmé zabíjel i malé děti. Konečný souboj mezi Anakinem/Darthem Vaderem a Obi_wanem kenobi byl hodně obstojný, bylo vidět že Anakin byl pži souboji už Sith. Po souboji když Obi-.wan porazil Anakina a usekl mu nohy a ruku tak si pro něj přišel Imperátor a dal mu kostým. Film jsem viděl na DVD a dávám a dávám 90%. ()

Andronikos

Film, ktorý ma presvedčil, že aj skladník (= ja) si môže pozrieť všetky Hviezdne vojny, či už v originále alebo s dabingom. (Mimochodom, Epizódu III som včera pri repríze videl práve v dabingu. Komentáru na jeho adresu sa zdržím, aby nepadli príliš silné slová, poznamenám iba toľko, že ho spoludivák prirovnal k dabingu Pár pařmenů.) - Akčná stránka filmu je slušná, napr. postavička generála Greviousa so svojimi štyrmi šabličkami by mi v detskom veku určite nejakú dobu nedovolila spávať, ale nie bez chyby - šermiarske súboje, najmä predzáverečné choreografické kreácie duelantského páru majstra Kenobiho a lorda Vadera na pozadí ohnivého mazu boli aj pri nutnom rešpekte k ich predpokladateľnému výcviku a ktovieakým stránkam Sily a s pochopením voči snahe tvorcov po veľkoleposti prehnané a aj pri inak bravúrnom technickom spracovaní obrazu zreteľne umelé. Volejbal so senátorskými kreslami medzi naším malým zeleným priateľom a novopečeným monarchom dtto. - Akčnosť však v prípade vyznenia a emočného dopadu tejto epizódy rozhodne hrá iba druhé husle. Skalní fanúšikovia série do kina anno Domini MMV vstupovali preto, aby sa po ich tele rozliala slasť v okamihu, keď po prvý raz padne meno Darth Vader, resp. keď menovanému bude nasadený podivný čierny plechový "vohoz", a z tejto perspektívy film do značnej miery stále, zdá sa, hodnotia (väčšinou kladne). Ja som sa na sedadlo v kinosále svojho času posadil ako človek sériou takmer nedotknutý (dávne zhliadnutie Epizódy IV a trochu recentnejšie Epizódy II nepočítajúc), takže som bol premenou mladého Skywalkera na žiaka sithského lorda a jeho konečným "nasáčkovaním" do tmavého skafandru úprimne prekvapený a patrične očarovaný, rovnako ako postupným vyfarbovaním sa človeka mnohých tvárí, mien a funkcií (kancelár Palpatine = sithský lord/Darth Sidious = cisár). A táto "psychologická" a "dramatická" línia filmu je nemenej zaujímavá aj po dvoch reprízach, aj keď sa scenárista s portrétovaním Skywalkerovho vnútorného boja príliš nehral a Christensen stvárňuje svoju postavu naozaj slabo (obdobne je na tom však so svojím výkonom podľa môjho zdania i N. Portman). A pozoruhodných psychologických momentov a faktorov je tu viac, napr. posledný výrok ostatného pohlavára vzbúrencov pred tým, než ho na zem zrazí Vaderov meč, ktorý stavia do pomerne priaznivejšieho svetla aj týchto "narušiteľov mieru". O Palpatinovej postave, ktorá vo mne síce nevzbudzuje vybičované emócie, ktorú si ale dovolím považovať za úžasnú, priam vzorovú ukážku politika bažiaceho po moci a umne využívajúceho a obetujúceho každého (s výnimkou práve Vadera), škoda strácať ďalšie superlatívne slová. Ako nový fanúšik série si dovolím na plné ústa predniesť mojim starším spolubratom pravdepodobne kacírsky znejúci výrok: Toto je najlepšia epizóda Hviezdnych vojen! Psychologických kvalít homérskeho orálneho a od istej doby už len písaného eposu síce tento produkt globalizovaného priemyslu a modernej techniky nedosahuje, ale epickým teda naozaj je. O úzkosti Anakina Nebojazdca, spievaj, ó George, ktorá obyvateľom jednej vzdialenej galaxie priniesla mnoho bolesti... () (menej) (viac)

hEROic

ovsem tak tady smekam :) luxusni sci-ficko, impozantni triky, genialni souboje a pribeh, kterej se nemusi za nic stydet... k tomu ten nadhernej vesmir! vazne krasa... 90% ()

Olík

Anakin si za doprovodu strejdy Sidiouse zašel na matriku, aby své křestní jméno změnil na Darth a nevědomky tím napravil dojem z předešlých dvou SW dobrodružství. Lucas zmáčknutím tlačítka „přidat temnost“, stejně jako o tři roky později Nolan u Batmana, dotankoval životabudič lehce umdlévajícím Jediům, čímž učinil film atraktivnějším, Christensena snesitelnějším, Portman přitažlivější a McGregora Guinnessovatějším.……….stejnak však nemůžu dospat Nové naděje. ()

hororwatch

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší díl celé série. Ať si každý říká co chce, ale faktem je, že efekty k tomuto žánru prostě patří a vytváří neodmyslitelnou a rovnocennou součást hodnocení. Nechci tim říct, že by to byl stěžejní prvek mého hodnocení, ale rozhodně to podtrhuje atmosféru celého příběhu. To je také důvod, proč je pro mě nová trilogie mnohem lepší, než ta stará. Jelikož kromě trumfů poskytnuté modernější dobou, je tu také o mnoho více co nabídnout po stránce příběhu. Není to jen impérium vs rebelové, nýbrž republika, mise jediů, o mnoho víc postav, jejichž příběhová linie byla rozvinuta atp. A ikdyž byla první epizoda dost dětská až senilní, vynahradilo mi to několik momentů, které stály za to- viz. Darth Maul, znovu získání nadvlády nad Naboo taky nebyla nijak zvlášť zlá a ikdyž mě, jako asi všechny, dost otravovala zbytečně dětská a trapná postavička jménem Jar Jar Binks, který mmj. jak už to tak bývá, vrhl špatné světlo na ostatní gunkany( ale ne až tak neprávem), tak tomu nelze odepírat kvality v žánrové branži. Velice mě taky potěšila postava Liama Neesona, kterého mam velice rád a také zde potvrdil, proč tomu tak je. Ke dvojce asi jen tolik, že mi tu nic nevadilo-obzvláště tak často kritizovaná romantická část. Je sice pravda, že na Haydenovi ještě v té době byla vidět jistá herecká nejistota a některé scény nenaplnil emocemi jak asi měl, ale to bych mu nějak nevyčítal. No a od stočení děje k Geonosis už je to prakticky jen akce a první nasazení klonů v bitvě je podle mě tou nejlepší bitevní akcí z celé série. Je sice pravda, že já ty heroické akce, plné skoků a rádoby napětí nemám rád. Vyskytují se v každém díle- 1E: Jar Jar 2E: Pronásledování měnivce + slévárny na Geonosis 3E : celá úvodní dvacetiminutovka, a ke starým epizodám lze dodat jen to, že tam takové kousky předvádějí spíš Han Solo a jiné, nijak silou obdařené postavy, což ve spojení se starými efekty působí nevěrohodně, naivně a pitomě, což je další důvod, proč mám o tolik radši novou sérii. Ale dost už o minulých dílech. Třetí a poslední epizoda, byť se nevěnuje jistým důležitým odpovědím tak jak by měl(mohl?), je tím nejlepším(aspoň podle mě) co bylo k mání v předchozích dvou dílech- efekty,hudba, ale hlavně těží logicky z příběhu, který už jen odpovídá na otázky pokládané v průběhu předešlých pěti epizodách. V tomto díle nás neošidí skutečně o nic. Hned na úvod si odbudeme tu 20ti minutovou heroickou skákačku, která nepůsobí vůbec špatně asi hlavně proto, že je dobře skombinovaná s ,,šermířskou'' částí s Dookem-tady musim dodat, že mě čekalo první lehoulinké zklamání z toho, jak rychle ten souboj mezi Anakinem a Dookem odbili oproti naopak zbytečně natahovanému souboji Anakin vs Obi Wan. Mrzí mě to hlavně proto, že Christopher Lee propůjčil jeho filmové postavě tolik charismatu, že mi přijde škoda to tak rychle ukončit, ale nevadí, jdeme dál. Od přistání na Coruscantu končí a naopak začíná něco, co v žádném díle nové trilogie nebylo(nebo ne v takové míře) a tím je temnota- ba až depresivní část, která je stupňována naprosto dokonale až k naprostému zoufalství pro ty fandy, kdož jsou spřízněni se světlou stranou síly :). Je krapet škoda, že už jsme věděli, k jakému konci to všechno spěje. Věděli bychom to tak či tak, ale tady se dalo více zapracovat na napětí, které by vyplývalo z lépe propracovaného ,,Anakinova rozhodnutí''- respektive to mohli udělat tak, že i přestože všichni už konec znají, mohli dát divákovi ten falešný pocit, že by to přeci jen mohlo být jinak. Popravdě řečeno ta Anakinova změna stran, kdy se tam v jednu chvíli hroutí na zem Palpatinovi kanceláře kvůli tomu, že nechal umřít Windooa a za chvíli už pochoduje skálopevně přesvědčen o svém novém poslání zabíjet děti- je lehce řečeno dost odfláklé. Teď se dostávám však k nejemocionálnější scéně z celé SW série vůbec a tou je ,,Order 66'' , která doposud zamračenou oblohu doslova zastíní poslední špetky světla a člověk si ani nestihne ulevit díky přežití Yody, protože hned na to mu navodí pocit prapodivného zhnusení a imaginární slzičku scéna, při které jsem naprosto ztuhl a to ani nemusely být vidět detaily- Anakin pozabíjel děti, které mu věřily a očekávaly od něj ochranu. Po tomto se děj na chvíli zklidní a dává člověku uvědomit si a zároveň rozdýchat, co právě viděl. Nakonec se dostaneme na ohnivou planetu, kde se začíná blížit vše k epickému konci počínaje přistáním Padmé a jejím rozhovorem s Anakinem, který celkem dobře zapadl do nastalé atmosféry a byly z něj cítit(narozdíl od předchozích dialogů tohoto dílu) nějaké emoce. V samotném závěru pak přichází něco, na co čekal snad každý fanda i nepříliš velký fanda. Souboj mezi Yodou a Sidiusem, který se dobře prolínal s druhým bojem Anakin- Obi Wan. Nutno dodat, že jsem se u Yody fakt nenuceně zasmál, když vešel do místnosti a ledabylým mávnutím ruky zlikvidoval ochranku s naprosto nezaujatým výrazem ve tváři :D. Co se týče Yody jako takového, tak jsem čekal, že z něj udělají nějakým soubojem ,,většího'' pána za celé tři nové díly. Jinak co se týče toho souboje Yoda vs imperátor nemám co dodat. Měl spád přesně takový, jaký měl mít a uzavřu to slovem epický, kterým lze počastovat i druhý souboj, který byl sice zbytečně natahovaný, ale skončil naprosto emotivním projevem Obi-Wana ke zmrzačenému Vaderovi. Pak už následoval jen fyzický přerod Anakina ve Vadera, který to celé podtrhl. Když to vezmu kolem a kolem. Byl to prakticky poslední díl, od kterého se očekává vždycky víc, než je a u něčeho, co se chce nazývat kultem, to platí dvojnásob. Já osobně si myslim, že toto i přes veškeré výtky napsáné výš, dopadlo perfektně. Film přinesl krom samozřejmých efektů i zdařilé ukončení děje bez toho, aniž by se to nějak nesmyslně zamotalo, akce byla vynikající a film nabídl víc očekávaných, ale i neočekávaných úžasných momentů,soubojů apod. , než 1 a 2 epizoda dohromady. Samozřejmě si každý může přát, aby něco bylo na filmu jinak, než je, ale musí si uvědomit, že tohle není zase žádné drama. Je to dobrodružný/akční sci-fi film, který šel tou nejschůdnější cestou pro všechny. Bohužel dodat, že v některých dílech celé ságy by se dal přidat i žánr ,,rodinný'', který to dost bez pardonu kurvil a každý ví proč( horší než Jar Jar už byli snad jen ti medvídci v E6). Nakonec bych chtěl Lucasovi za jeho práci poděkovat a za tento díl obzvlášť, protože hlavně díky němu mi název Star Wars přirostl k srdci a já jen ve smutné naději mohu čekat, zda-li se nerozhodne hodit to do 3D, což už by byl snad poslední krok k technické dokonalosti, nebo jestli by nechtěl přezout staré díly do nových bot. Za mě bezkonkurenčně plná palba. () (menej) (viac)

Radek.SCH

Je to jenom pár roků zpátky, kdy se mi celá "legendární" SW sága neskutečně hnusila a vůbec jsem nepobral, co že se na tom lidem líbí. Dřív jsem (zhruba na základce) viděl pouze původní trilogii, ještě k tomu ani ne všechny díly a ani nevím které z nich, navíc s dabingem, kdy to vysílala Nova někdy v sobotu odpoledne. Přišlo mi to jako dost otravná záležitost plná starých triků s robotickými "slepicemi." Pak se v televizi objevila první epizoda a mi to stále přišlo jako kýčovitá kravina. Pak druhá. Stále nic. Pak jsem si někdy (to mi mohlo být tak sedmnáct) půjčil třetí epizodu na DVD. Pořád nic. A nakonec na DVD jsem viděl původní trilogii, abych si doplnil "základní vzdělání," předpotopní triky mě stále štvali. Delší dobu jsem to nechal uležet, až jsem si včera (nevím ani proč), řekl že si obstarám (samozřejmě legální cestou) celou hexalogii v původním znění a pustím si ji pěkně chronologicky od I. do VI. epizody. A nevím sakra proč, ale k*revsky mě to chytlo! I. a II. byly možná infantilní kraviny pro děcka (obvlášť hard-fans původní trilogie si to myslí), ale já to beru spíš jako souvislou ságu, jenž jednotlivé filmy jsou skutečně jenom jednotlivími "epizodami" celé ságy, takže pro mě není problém to brát jako celek (nejspíš proto, že jsem na původní trilogii nevyrůstal a nečekal jsem do devadesátých let na završení mých dětských fantazií). Ale pokud si mám nějaký díl z těch šesti vybrat, budeto právě Pomsta Sithů. Dětinské hašteření se odsunulo na vedlejší kolej, přišlo relativně temné vyprávění, přemostění mezi "starým" a "novým," osudovost a osobní tragédie Anakina Skywalkera, o které celá sága je. Škoda jen, že z Natálky (v závěru Klony útočí mi s tím svým "ani trochu se s tím neseru a postarám se sama o sebe" trochu připomínala Leiu) udělaly pasivní maminu. No a v závěru přijde Temný rytíř Darth Vader ve svojí sedmdesátkový plastový trapnosti (jeden z důvodů, proč mi to dřív připadalo ubohé) a uvědomím si, že právě teď začíná čtvrtá epizoda. ()

kukys

Mistrovské dílo... Ale tak smutné. Vybroušený klenot, který "uzavírá" celou ságu a zbyde jen pocit prázdnoty, že už nic nepřijde... ()

char_t

Vyvrcholení druhé trilogie. Temnější než předchozí díly, bez otravného Jar-Jara, ale zato s parádně proměňujícím se Vaderem. A Mustafar nakonec jako peklo se vším všudy je jen třešničkou na dortu. ()

sgt.paper

Tohle je po V. dílu 2 nejlepší díl. A to hlavně finální chvilky, první film z nové triologie který se dokáže vyrovnat té staré. A souboj Anakina a Obivana je to nejlepší co sem kdy ve SCIFy filmu viděl. ()

viktorka181

Důstojné zakončení mojí srdcové ságy. Není to dokonalý, ale je to dokonalý pro mě. Myslím, že takhle to má se Star Wars spousta lidí. Jediný, co mě štve je, že mi to místy přišlo tak smutný, že jsem za těch (ty jo už!!) sedm let nedostala chuť podívat se na to znovu. ()

Narsill

Zakončenie ságy jednoducho Epické. Star Wars je pre mňa srdcovou záležitosťou a Lucas mi dal presne to čo som čakal. Úžasný nával emócií, premena z Anakina na Vadera a výborný herecký výkon Ewana. Každú minútu som si užíval a po premietaní ma film donútil si pozrieť starú trilógiu. Star wars je jedna z najlepších ság a dostala neuveriteľné zakončenie a kto ju ešte nevidel May the force be with him. ()

Hubis_

Jako malý kluk jsem byl naprostý blázen do Star Wars.Teď už jsem o něco starší,ale stále mají v mém filmovém srdci místo.Všechny díly jsem viděl minimálně desetkrát,ale tenhle je prostě ten nejlepší.Začíná to brutální bitvou,která mě uzemnila do sedačky a po celý film nepustila.Konec je sice smutný,ale to každý fanoušek čekal.Velké díky pane Lucas ,za to co jste dokázal... ()

MickeyStuma

Třetí díl je opět o stupínek lepší než předchozí snímek a dává jasně najevo, jak má vypadat pořádné sci-fi. Speciální efekty i animace jsou doslova vzorovým artiklem. Množstevní a hlavně bojové scény berou dech. Vyprávění příběhu si udržuje tempo i jisté napětí. Scénář je napsán skvěle. Konec musel být takový, aby na něj starší čtvrtý díl navazoval a určitě se to povedlo. Lucasovi plán vyšel. ()

Dejnasp

Tento díl z celé ságy je můj nejméně oblíbený a počet shlédnutí, oproti těm ostatním, to jen dokazuje. Možná proto, že je to na mě moc přetechnizovaný, jelikož jsem zastánce té starší verze, kde ještě nebylo tolik možností, kolik máme dnes. Nicméně, zpracování se podařilo. Vidět, jak se z Anakina stává Darth Vader, bylo prostě jedinečné a úžasně Haydenem prožité. Nejvíce se mi líbila počáteční bitva v galaxii, kde se jen míhaly letnouny, o akci nebylo nouzi a pak následovala napínavá záchrana kancléře, kde se všechno zvrtlo, když Anakin zabil zraběte Dooku.Mrzí mě, že vztahu mezi Anakinem a Padme bylo věnováno jen tak málo prostoru, ale z důvodu našlapaného obsahu filmu se to dá prominout a pochopit. Při převzetí veškeré moci temné strany jsem už skoro nedýchala a během masakru jediů mě vstávaly chlupy na rukou, ale nejvíce když došla řada na ty malé děti. O záverečné bitvě nemluvě. Třeba po dalších shlednutích tomuto dílu příjdu víc na chuť, ale porozatím mím favoritem zůstávají jiné epizody. ()

BeranSon

Nehorázná nálož která mě místy donutí při bitvách nedýchat. Lukas se vytáhl nejvíc jak mohl! 9/10 __Star Wars__ Nejoblíbenější epizody(2) Pomsta Sithů a Impérium vrací úder. Takovýto zážitek rozhodně stojí za to. ()

Lyžař

Nádhera. Vizuální nádhera. Ač jsem byl svědkem několika doslova hluchých míst, vrátilo se zpět všechno, co ve druhém díle chybělo. A je zde téměř každou minutou napětí, zápletky, atd atd.. Teď pro mě nastává čas se lehce bát. Čtvrtý díl bude cestou do let sedmdesátých. Padesát let zpátky se určitě někde podepsat musí. Efekty neefekty, pojďme na to :-) ()

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (viac)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (viac)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (viac)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (viac)