Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

• Česko Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (viac)

Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která začne úplnou blokádu malé planety Naboo. Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, Nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali... (oficiálny text distribútora)

Daggeron

Veľmi dobre pozerateľná kravina. Priznám sa, že nie som fanúšik Star Wars a ani som nikdy nepodľahol jeho fenoménu. Skrytá hrozba je prvou časťou série, ktorú som mal možnosť uvidieť. Mám síce rád vizuálne atraktívne a trikovo prepracované snímky, obzvlášť s vesmírnou tematikou, ale toto nie je úplne moja šálka kávy. U kadejakých smiešnych figúrok a rôznych vesmírnych bytostí, ktoré by svojim výzorom, správaním i rétorikou mali pravdepodobne vyznieť zábavne a mali by sme sa pri nich smiať, akosi nedokážem nájsť pochopenie. Nový Star Wars spracovaním a vykreslením predstavuje skôr rozprávku pre deti, akurát s tým rozdielom, že politicky orientovaná zápletka v mnohých prípadoch nedokáže nadchnúť ani dospelého diváka. Napriek tomu je film natočený dynamicky, dej ubieha rýchlo a napriek viac ako dvom hodinám stopáže sa prakticky nestihnete nudiť. Výrazný podiel na dynamike má najmä striedanie príbehových línii z rôznych planét alebo miest vesmíru (a ja rozprávanie cez viacero línii naozaj môžem), pričom celkový kontext zostáva prehľadný a vy sa bez väčších problémov dokážete zorientovať. K tomu všetkému obsahuje niekoľko skutočne zapamätania hodných scén, z ktorých najmä preteky klzákov sú po digitálno-trikovej stránke kvalitnou remeselnou prácou. Choreografia súbojov síce miestami (najmä v úvode) pôsobí ľahko zastaralo (na druhej strane treba priznať, že pätnásť rokov dozadu ešte ani technické možnosti nedosahovali úroveň dnešných), všetko ale vynahrádza skvelá záverečná konfrontácia. Poteší aj casting, i keď Liam Neeson ešte postráda charizmu pre neho typickú najmä v novom miléniu, kedy sa približne od K19 postupne vypracoval na jedného z najrešpektovanejších hercov. V celkovom hodnotení teda až na dobré tempo a pár scén nie je toho veľa, čo by ma vyslovene zaujalo, paradoxne som však mal po skončení z filmu relatívne dobrý pocit. A ten pocit zodpovedal viac ako len priemeru. Som zvedavý na to, čo vo mne vyvolajú ďalšie časti. ()

Marty_cz

Po staré trilogii přišlo zklamání, ale i přesto tam kde od staré trilogie Skrytá hrozba ztrácí na kvalitě to kompenzuje jinými věci a to především mám teď na mysli souboj Darth Maul vs Obi-Wan Kenobi a Qui-Gon Jinn jeden z nejzáživnějších soubojů se světelnými meči. ()

blondboss

Je zaujímavé sledovať vývoj postavičiek v Star wars ságe a taktiež vývoj efektov. 16 rokov dokáže naozaj zmeniť filmový vizuálny svet na nepoznanie, ako sa ukázalo aj v tomto prípade. Pri porovnaní šiestej a tejto prvej epizódy Hviezdnych vojen to naozaj badateľne vidieť. Ja som bol naozaj uchvátený. Dej takisto prekombinovanejší a herecké výkony nesklamali. Čo možno vytknúť, je až príliš detsky režírovaný epos, ktorý niektorými klišé akciami, nepotešil....napr. mladý Skywalker rozdrví jadro, ku ktorému má problém dostať tisíce bojových lietadiel....ale inak hodnotím pozitívne. Na 5 hviezdičiek to ale nie je. 80 % ()

wallax

Nie som fanboy tejto série a asi sa to podpíše na mojom hodnotení. Má to ale pekný príbeh, živý svet ktorý minimálne vo filme zdá sa funguje a zaujímavé postavy...sága pokračuje a ja s ňou... ()

Stanmi

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii...George Lucas se po šestnácti letech od Návratu Jediho vrátil do předaleké galaxie, do doby Galaktické republiky, kterou však zmítá krize, neb mocná Obchodní federace, na protest proti zdanění obchodních cest na Vnějším okraji, zahájila blokádu planety Naboo. Nejvyšší kancléř vysílá dva Jedie - Mistra Qui-Gon Jinna (Liam Neeson) a jeho učedníka Obi-Wan Kenobiho (Ewan McGregor)...No ačkoli nastíněná zápletka působí poněkud ekonomicko-politicky, tak se nenechte mýlit, je to pořád Star Wars se vším všudy, co k tomu patří, ať už to jsou efektní souboje světelných mečů, vesmírné bitvy (no i když tady je spíš jenom jedna pořádná bitva), osudové postavy (kromě Jediů především ikonický Darth Maul), skvělé efekty (George věděl, že kdo si počká, ten se dočka) nebo monumentální hudba Johna Williamse ( v této epizodě kraluje především Duel of the Fates). Děj filmu je však i přes konflikt Obchodní federace vs. Naboo pořád především příběhem Anakina Skywalkera (Jake Lloyd). Ten je tady ještě malý kluk, který pracuje jako mechanik (a taky závodník na kluzáku) a jeho osudová cesta je teprve před ním, což ladí k celkovému stylu filmu, který je spíš takovou rodinnou sci-fi, ale myslím si, že mladí i starší si zde najdou to svoje. V (prozatimních) šesti epizodách se sice najdou lepší kousky, ale přesto je Skrytá hrozba skvělé sci-fi, na které se jako fanoušek celé mytologie vždycky rád a s chutí podívám, jo a Jar-Jar mi zase tak moc nevadil. ()

Gig

On je to nadprůměrný film, co vznikl ve své době. Jenže.... Ono někdy míň je víc. Původní trilogie byla víc komorní a bylo to o síle. Tu je mnoho lidí, mnoho budov, mnoho lodí vesmírných.... Navíc je tu ušišlaný Jar Jar. Já vím, to byli infantilní i ti medvídci epizodě VI. Ale tu toho všeho opravdu bylo moc. Já chápu, že se chtělo ukázat, co umí moderní technologie, já chápu, že před klonovými válkami vše bylo jinak. Já si však představuji, ať je vše krásně propojené s původní trilogii. Taky chápu, že to není jednoduché. Jiná technologie, jiné publikum atd atd... ()

Leeroy3167

Po pozretí celej ságy už o niečo dospelejším okom sa chcem vrátiť k svojmu hodnoteniu Epizód a samozrejme hneď prvé je na rane toto zverstvo. George Lucas sa utopil vo svojej vlastnej sláve a v úspechoch, ktoré zožala jeho prvá trilógia a dodal nám 2 a pol hodinový film plný nudy, mizerného príbehu (v podstate pol filmu sa riešil pokazený motor na lodi), dialógov, ktoré urážajú kohokoľvek, kto má IQ na 60 a mizerného CGI. A aby som nezabudol - dal nám Jar Jar Binksa, najnenávidenejšiu postavičku v celej galaxii. V tom filme je zle skoro všetko, podaril sa však casting niekoľkých postáv (Neeson, McGregor...), závody boli aspoň celkom zábavné a áno - finálny súboj je veľmi dobrý. Je to však príliš málo pozitív na to, aby bolo Lucasovi odpustené. Epizóda I. dokázala, že nemá záujem rozširovať svoje univerzum smerom, ktoré fanúšikov poteší, stačí, keď pôjde smerom, na ktorom sa nabalí. A pre to neexistuje žiadne ospravedlnenie. ,,Mesa ruin movie franchise". ()

vodkasesemte

Jedna za Padmé... musím uznat, že jsem v tom měl donedávna slušnej chaos... jesli to nebyl záměr točit to pozpátku! - I will not condone a course of action that will lead us to war - Dead-brain - Brainless - The ability to speak does not make you intelligent - Exsqueeze me - Blast us into oblivion - Atlantida - Life-debt - Your gods demand that his life belongs to me now - Begone with him - I will not cooperate - In time the suffering of your ppl will persuade you to see our point of view - Amidala? Ona má ještě druhý jmeno, víš? Padmé! A pak vystoupila Portmanová. Byla jí opravdu jen podobná. A ted mi dochází, že to je možná Keira Knightley, když má tolik prostoru a někde jsem slyšel, že ji dablovala – doslova - Tak Keira tam nehrála. Ale hrála – Sabé (musíš bejt trpělivej) - Darth Maul - Padme, clean up this droid as best you can (aha, to je krycí jmeno) - Im glad to have met you - Outlanders - Outskirts - Another solution will present itself - You must have Jedi reflexes if you race pods - Laser sword - We were stranded here - I can fix anything - Greed can be a powerful ally - You say the biggest problem in this universe is nobody helps each other - He was meant to help you - He has special powers. He can see things before they happen. Thats why he appears to have such quick reflexes. Its a Jedi trait - The Force is unusually strong with him - Who was his father (oni opisují Bibli) - There was no father. I carried him, I gave birth, I raised him. I cant explain what happened (nefilim) - Antikrist – má vzejít z prostitutky, dočetl jsem se o tom následující den – nemravná žena posedlá dáblem bude žít na poušti jako prostitutka - I cant explain what happened - The reading is off the chart. Even Master Yoda doesnt have a midi-chlorian count that high. No Jedi has - Hes a credit to your race - We let the fate decide (chance cube) - Better stop your friends betting, or I will end up owning him too (I ll tell you later) - What would he mean by that? - Concentrate on the moment - Feel, dont think - Use your instincts - The queen trusts my judgment. You assume too much - Tusken Raiders - Poo doo! - The crowds are going nuts - Another pathetic life-form - Nothing happens by accident - This path has been placed before you - Yippee - You cant stop the change any more than you can stop the sun from setting - I will come back and free you, mom. I promise - A little too warm for my taste. Space is cold - Many things will change, but my caring for you will remain. I care for you too - The entire planet is one big city (Coruscant) - The queen is a bein grossly nice, Mesa thinks. Pitty hot - There is no interest in common good - Master Qui-Gon - I have encountered a vergence in the Force - You refer to the prophecy of the one who will bring balance to the Force - Finding him was the will of the Force - Her heart goes with you - I object! There is no proof - We recommend a commission be sent to Naboo to ascertain the truth - On the payroll of the Trade Federation - The point is conceded - Will you defer your motion to allow a commission to explore the validity of your accusations? - I will not defer (váhat/odkládat). I ve come before you to resolve this attack on our sovereignty now - I was not elected to watch my ppl suffer and die while you discuss this invasion in a committee - If this body is not capable od action, I suggest new leadership is needed - Now they will vote now chancellor, one who will not let our tragedy continue - Apprentice (impossible to take second) - Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering (Im enjoying) - A budu o to víc štastnej, až tě uslyším kvičet, ty malá česká svině - I pray you will bring sanity and compassion back to the senate - His fate is uncertain. His future is clouded - Your focus determines your reality - Microscopic life-form resides within all living cells (midi-chlorians) - Living together for mutual advantage (symbionts) - Without them life could no exist and we would have no knowledge of the Force. They continually speak to us, telling us the will of the Force. When you learn to quiet your mind, oyu will hear them speaking to you (2020-05-29) neuveřítelný - I can only protect you. I cant fight a war for you - The battle is a diversion - Co takhle přerušit signál droidum? Todle by nefungovalo - Hes the choosen one. He will bring balance - Bring peace and prosperity to the Republic - Need that you do not () (menej) (viac)

Drozdo57

Ako dieťa som to zbožňoval. Potom som dospel a zistil som, že tento film jednak nie je pre deti a druhak nie je vôbec pre nikoho. Postavy sú plytké, scenár nedáva zmysel. Darth Maul sa snaží, ale film nezachráni. 20 minútový súboj svetelnými mečmi možno funguje na tie deti, ale teraz je skôr otravný. CGI zostarlo ďaleko horšie ako praktické efekty starých filmov. ALE s odstupom času musím oceniť Lucasovu snahu o doplnenie príbehu a jeho víziu a vlastne kopu dobrých nápadov. Lucas ale nikdy nemal byť režisér ani scénarista. Má mať pod palcom vizuál. ()

koza3

Když někdo řekne Star Wars, nevybaví se mi epizody 4 až 6, ale epizoda první. Nějakým nešťastným nedopatřením se mi povedlo v mládí vyhnout téhle mánii a pochytil jsem ji až v roce 1999 právě touhle epizodou. Nedlouho potom jsem objevil pravý symbol v podobě her KOTOR1 a KOTOR2. To je pro mě ta největší hvězda a má místo v mém srdci. Nicméně je čas se na celou sérii podívat komplexním okem. Rozhodl jsem se tedy sjet celou sérii znovu a uvidíme, zda a v jakém díle najdu největší zalíbení. Jednička je srdcovka. Moment, kdy Lord Maul vytasí svůj double lightsaber na dva jedie je nezapomenutelný. Zrežírovat a sestříhat několik bitev do smysluplného celku taktéž není jednoduchým počinem. Několik těch zvratů, tajemství, šílený závod malého Anakina a pět hvězd jsou ty tam! ()

Eywa11

Anakin: Are you an angel? Padme: What? Anakin : An angel. I've heard the deep space pilots talk about them. They're the most beautiful creatures in the universe. They live on the moon of Iego, I think. 😊😊😊 Star wars to je detstvo....pamätám sa ako som to drtila na starej telke tvaru škatule s rozšumeleným obrazom a chcela som nech ma to vcucne do tohto pre mňa fascinujúceho sveta 🙂😀 teším sa keď to raz budem pozerať so svojím dieťaťom 😊 ()

Eire

Zdaleka nie najlepsia epizodia, prilis dlhe preteky a pod, ale v porovnani s ***Disney shitom cislo 8*** so spievajucimi malymi p...ovinami a levitujucou Leiou pri -273 stupnoch Celzia alebo nula stupnoch Kelvina if u like je to ***SKVOST***. Liam Neeson, Ewan McGregor aj ten maly Anakin very good. 75% ()

AndrewNewman

Anakin ako decko je vo filme zbytočný. Kľudne sa mohol objaviť ako tínedžer v druhej časti. Bohužial tento film je kurevsky nudný. Napriek dobrým hercom ide o blábol plný politiky a úteku. Vo filme sa skrátka buď niekam uteká alebo kecá o politike. Ani jedno z toho ma nebavilo. Všetko ako tak zachránil finálny súboj jedi vs červený trapko. ()

VendaCiki

20 let jsem neviděla ani jeden díl a myslím, že bych vydržela i delší dobu. Nikdy jsme nebyla fanynka a ani nebudu. Jeden díl bohatě stačil ()

Marcas

7/10. Skrytá Hrozba nedosahuje kvalit původní trilogie, ale to neznamená, že to je špatný film. Spíše naopak, já jsem si film užil a závěrečná půlhodinka patří k mým oblíbeným Star Wars pasážím. ()

Henrinity

Pohodka film. Ak by som ho videl ako štvrtý v poradí (ako je natočený) tak by sa asi jednalo o dosť velké sklamanie, ale ako prvý v poradí (čím je príbehovo) to je celkom sranda. Niekedy je to strašne blbé, hlavne tie dialógy, ale niekedy sú tam zase maximálne užasne spracované scény a emócie. Hlavne v poslednej tretine. A vo finalom súboji s mečmi. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (viac)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (viac)