Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

• Česko Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (viac)

Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která začne úplnou blokádu malé planety Naboo. Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, Nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali... (oficiálny text distribútora)

yaqwsx

Po dlouhé době jsem si doplnil vzdělání a konečně se podíval na celou ságu Star Wars. Myslím si, že jednotlivé filmy nelze vyloženě hodnotit samostatně. Jsou zde jak horší, tak lepší kousky - vesměs je však úroveň velice podobná. Původní troligie má své kouzlo, které mi však lehce kazí občasná scénářová děrovitost či občas ne zcela dokonalé herecké výkony. Nová trilogie nemá již to původní "pohádkové" kouzlo, avšak dle mě tolik neztrácí dech. Avšak neublížilo by jí zkrácení stopáže každého dílu minimálně o půl hodiny. Upřímně jsem od SW čekal více. Není to jistě špatný počin, celá sága mě bavila, ale k dokonalosti mu chybí daleko. ()

nula87

Zklamání tak velké, že po tomto jsem vzdal i shlédnutí Epizody 2 a 3, abych si zcela nepokazil dojem z původní trilogie. 50% ()

Sidarius

Neschvalitelná zajímavost: Liam Neeson hrál ve filmu Rob Roy postavu Roberta Roye MacGregora. V Epizodě I Hvězdných válek pak představuje Qui-Gon Jinna – učitele/mistra Obi-Wana, kterého hraje Ewan McGregor. Dá se tedy říci, že lepšího mentora si představitel Obi-Wana nemohl přát, neboť Rob Roy byl nejvýznamnější představitel klanu MacGregorů. Neesonovi postavy z obou filmů navíc spojuje mnoho shodných prvků. ()

darthvader77

Chronologicky první díl(v pořadí již čtvrtý) mě nadchnul především výborným hereckým duem. Ústřední dvojice Qui-Gon Jinn a jeho padawan Obi-Wan Kenobi v brilantním podání Liama Neesona a Ewana McGregora(ten se vskutku pro roli Kenobiho snad narodil a velmi se mi jeho ztvárnění sympatického Jedie líbilo). Druhou věci jsou triky, které od původní trilogie šli velmi nahoru, ale ještě nejsou digitalizované jako následující dva díla a Skrytá Hrozba, tak má zajímavou starou atmosféru původní trilogie. Akce je výborná, porcování droidů jevýborné a člověk pocítí správnou nostalgii a řekne si: „Ano jsou zpátky.“ Závody kluzáků na Tatooine bez výhrad, finální Bitva o Naboo, kdy jak pozemní střet mezi Gunganskou armádou a vojsky Obchodní Federace, kdy se mi líbil nápad jak se žlutými stíhači, tak vesmírný útok na řídící loď patří opravdu mezi špičku a já tyhle scény vskutku miluji, neboť v kinematografii jako jsou vskutku ojedinělé a něco takového mě nabídli pouze Star Wars. Vrcholem všech akčních scén první části vesmírné ságy je však finální souboj: Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi vs Darth Maul. Tenhle souboj je pro celou ságu přelomový, neboť přinesl revoluci v používání světelných mečů a vskutku, když uvidíte aktivování dvojitého světelného meče, řeknete pouze překvapivé: „WOW“. A ani po několikátém shlédnutí se nemůžu zbavit působivého dojmu, který ve mě tento okamžik zanechal. Druhou věc je taky vizuální pojetí Maula, u nějž musím ocenit velmi dobré namaskování(potetovaný červeno-černý obličej, žluté oči a růžky). S tímhle soubojem se i spojuje další úžasná stránka filmu a to soundtrack Johna Willamse, jenž opět s notama přímo čaruje a albu Skryté Hrozby dominuje skladba Duel of Fates. A na závěr příběhová náplň epizody. Během poslední scény Qui-Gona mi přeběhl mráz po zádech a i nějaká ta slzička ukápne. Především zde započnou události, které později ovlivní děj celé ságy. Ať už to je nalezení vyvoleného Anakina Skywalkera, chlapce jenž utvořila samotná síla, zvolení senátora Palpatina nejvyšším kancléřem. A hlavně po 1000 letech návrat služebníku temné strany a počátek intrik Dartha Sidiouse skrze Obchodní Federaci, jenž povedou ke konečné Pomstě Sithů. ()

Brano

Úplne zbytočný prequel jedného z najslávnejších sci-fi filmov. Lucas sa snažil oživiť starú sériu, ale to sa mu veľmi nepodarilo. Film zobrazuje príbeh Kenobiho a Dart Vadera, ktorý je ešte malý chlapec, známy pod menom Anakin. Star Wars bez Forda, Hamilla, Fisher a impéria, toto Lucas točiť ani nemal. Celé mi to prišlo, ako keby to bolo robené pre mladšie publikum, tie masky a kostýmy hovoria za všetko. Príbeh ma vôbec nezaujal a miestami to už bolo aj dosť nudné (závod Anakina). Snáď za zmienku stojí dobrý herecký výkon Neesona, s ktorým som sa prvý krát stretol práve v tomto filme. /50%/ ()

Havala

Upřímně asi nikdy nepochopím to bláznění kolem hvězdných válek. Jakožto filmový fanoušek jsem si řekl že by bylo dobré vidět i tyto filmy tak jsem začal první epizodou. No musím říct že hned od začátku to na mě působilo jako jeden z nekonečných dílů star treku a ne jako nějaké epické dílo. Chápu význam slova sci-fi, ale toto je jako kdyby vyřazené kostýmy z národního chtěly gardero iérky ještě nějak udat a natočily trapný večerníček. Proč proboha tolik nelogických situací? Blbý scénář naprosto ujeté dialogy kde už ani efekty to moc nepopraví. Jediné co trochu ušlo byly závody polorozpadlých proudových motorú z boeingu. Teď nevím jestli mám riskovat i dalsí díly nebo to rovnou odpískat. Holt nejsem příznivcem star treku tak i toto mi připadá jako pitomost. Taky můžu s i-fi ale trochu jiného ražení. Ani celá řada skvělých herců neni záruka mé spokojenosti. ()

Hoomig

Určitě patřím mezi pouhých pár kapek v moři, ale já si nemůžu pomoct a Epizodu I mám prostě nejraději!!! A má to jediný prostý důvod: Qui-Gon Jinn je totiž mou naprosto jednoznačně nejoblíbenější postavou celé ságy!!! 100% ()

ManOfPhoenix

Hodně dobrý film. Liama Neesona jsem si docela oblíbil, ale Dartha Maula, toho ještě víc. Vážně skvělý záporák a Sith, kterého jsem kdy poznal. Tedy, pokud nepočítám Dartha Vadera, toho nepřekoná žádný Sith. Jinak bylo skvělý, že ukázali Obi-Wana ještě jako Padawana, a ne jako mistra. Jako "origins"/začátek nové trilogie, se mi film líbí. Dobrý. ()

mrclTV

Pre veľa ľudí je prvý diel sklamaním a ja nie som výnimkou. Len si to asi až tak k srdcu nepripúštam. Rozhodne to nie je zlý film. Nájdu sa v ňom aj dobré momenty ako preteky, záverečné vrcholenie a hudba (tá je vždy na SW dobrá). Samozrejme, odbočka k Jar Jar Binksovy bola ako za trest a právom sa táto postava zaradzuje medzi najzbytočnejšie v univerze Star wars. A možno aj v celom filmovom priemysle.... ()

DoNotCross

Tak jsme na začátku, kdy Vader ještě neškrtil ty, co měl na světě ze všech nejraději. A moc mě mrzí to říct, ale něco tomu schází. Nevadilo by, že je první epizoda o poznání komornější, než všechny ostatní. (Vlastně i ta čtyřka ji neskutečně natrhává řiť) Problém je, že na mělčině uvízl i příběh. V tomhle filmu se stanou dvě důležité věci, všechno ostatní je jen pozlátko. Většinu stopáže se chrabrý Qui-Gonn snaží získat motor pro raketoplán a na to nejdůležitější narazí vlastně úplně náhodou. Obi-Wan je vlastně těžce nevyužitý, jen někde čeká a telefonuje. Princezna i Anakin jsou děti. Ani přesto hýbe dějem ze všech nejvíce, což mi prostě nejde moc pod vousy. Nejvtipnější na tom je, že v devíti letech je větší suverén, než ve dvojce, kde dostává vlastně jenom přes papulu. Triková stránka nám už krapet stárne, ale to by tak nevadilo. Po zničení dvou Hvězd smrti už ale člověk potřebuje trochu víc než tři žluté stíhačky a řídící loď droidů. Ty bitvy jsou tady maličké a hlavně nejde o osud galaxie, ale jen jedné planety. Jar-Jar v každé scéně spolehlivě zabije takové to posvátné kouzlo, co měly předchozí filmy. No a když to celé skončí, máte pocit, že vás někdo podvedl. Skutečný příběh totiž začíná minuty před závěrečnými titulky. Tak mě snad ještě někdy přesvědčíš, Lucasi! P.S. Kluzáky a Maul ale ukazují, že na to pořád máš. Tyhle dvě scény jsou tak dobré, že působí dojmem, že na nich dělal úplně jiný tým. ()

marek29

Ok máme tu slušnej úvod do slavné ságy, která mě do věku 24 let úspěšně míjela.. Baví mě to, je to napínavý, místama vtipný. Škoda Neesona kterej natáhl hned bačkory.. Bylo zajímavý sledovat jak vypadají ti, o kterých jsem pravidelně slyšel ale nevěděl jsem co jsou zač. Mám prostě raději jiné sci-fi. Uvidíme co další díly. Zatím 4* ()

AgnesDee

Nemůžu říct, že je to tak špatné, jak si to jiní myslí. V tomto vesmíru se ještě neumím pořádně orientovat, ale když to porovnám s původní trilogií, je tu dost nedostatků, jako málo akce, spousta kecacích scén, které se klidně mohly vynechat a málo vesmíru. ()

PeterJon

Dobre sa to pozerá, svižné, stále sa tam niečo deje. Majster Yoda peknú vetu povedal: "Fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering". Estetikou ma ale svet Star Wars nikdy neoslovil, dizajnom a efektmi mi to príde umelé aj tie rôzne rasy sú tak narýchlo splácané. ()

0verseer

S tak špičkovým hereckým obsadením (Neeson, McGregor, Portman, S.L. Jackson, McDiarmid, Knightley...) to vyzeralo viac ako nádejne. Nad prvoštvrtým SW však navždy zostane visieť jedno veľké ALE. George sa tu až moc chcel zavďačiť najmladšiemu obecenstvu a staršie žiaľ na prehnanú infantilitu dopláca. A nie je to spôsobené tým, že sa celá časť točí okolo detstva malého Anakina. Jake Lloyd totiž podal veľmi slušný výkon, aj keď by som nebol proti menšej redukcii dĺžky jeho úlohy. Problémom je hlavne spôsob (ne)humoru, ktorý film servíruje a málo temná atmosféra. Takto trestuhodne nevyužiť najvtipnejšiu dvojicu zo starej trilógie - droidov C3PO & R2D2 a na ich úkor vnucovať 2 hodiny tú zvláštnu vec, ktorej meno neviem vysloviť, nieto ešte napísať, pýtam sa prečo Lucas?! Ak to mala byť nejaká snaha o oživenie, tak rozhodne nevyšla. Nápad boja Gunganov s droidmi je ďalším veľkým prešľapom a je to jediná veľká bitka spomedzi všetkých epizód, ktorá nevzbudí absolútne žiadny záujem. V tomto ohľade Skrytá hrozba pri konfrontácii so starými časťami neobstojí a keď si spomeniem na zničenie Hviezdy smrti a boj o Hoth, mám chuť stiahnuť svoje hodnotenie ešte o hviezdu nižšie. Na druhú stranu záverečný súboj Darth Maula s dvojicou Jediov je delikatesa, pre ktorú sa oplatí si prvý diel zopakovať. Máme tu teda najslabšiu časť naprieč novými, o starých dieloch ani nehovoriac. ()

helrohir

Bohužiaľ, ide o jednoznačne najslabší článok celej ságy, pričom to tak určite byť nemuselo, keby sa totiž Lucas miesto príbehu a práce s hercami príliš neupínal na zabávanie sa s novými CGI technológiami. Ono to síce vyzerá veľmi pekne, ale viac by ma zaujímal rozvoj charakterov a nejaké hlbšie scény než sledovať húf digitálnych postavičiek, ktoré sa vzájomne ničia na nejakej lúke. Ďalším problémom je až prílišná infantilnosť celého filmu, ktorý má bližšie skôr k rozprávke, než akčnému sci-fi. A samozrejme korunu hlúposti a infantilnosti deja nasadzuje účasť najnenávidenejšej postavičky v histórii filmu - Jar Jar Binksa. Ale nebudem len kritizovať, veď ide predsa o počiatok celej ságy, takže už len tým, že tento film vznikol má určite plus. Herecké obsadenie zachraňuje aspoň charizmatické vystúpenie Liama Neesona, pretože ostatní sú skôr štatisti (vrátane McGregora, ktorý sa vytiahol až v nasledujúcich filmoch). Nuž a pár dobrých akčných scén a hlavne súboj s Darth Maulom, čo je určite jeden z top súbojov celej ságy, tiež dávajú filmu nejaké body naviac. 60%. ()

donnovann

Absolutně nechápu postavu Jar Jara, která v takovém snímku nemá co dělat, každou scénou mě vytáčel i když věřím, že děti se bavily. Po shlédnutí zůstává menší zklamání ale když víte, že před sebou máte další episody hvězdných válek tak Skrytá hrozba není až tak špatný úvod. Jinak ozvučení závodu kluzáků bylo perfektní to se musí nechat. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 53%, Audience Score - 59% | FDb.cz - 78,9% | Jako takový slušný rozjezd - proč ne, který vůbec nenudí (ale ani neohromuje!), akční scény jsou super, po technické stránce samozřejmě prvotřídní (no, i když časem už ty efekty fakt zestárly!), již tradičně vesmírně výborná hudba...... Ovšem závěrečný souboj na meče 2v2, na osoby 2v1 s tahačem celého filmu (Darthem Maulem) jsme si opravdu vychutnali :-) 75% ()

horor2

Proč být přehnaně emotivní? To, co bylo slíbeno, bylo splněno. Pohled na malého Anakina - šikulku + finální souboj mezi třemi bojovníky... Navíc Natalce to tak krásně sluší :-) ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (viac)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (viac)