Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Naisa

Na svoji dobu se režisérovy podařilo něco, do čeho by se pustil jen málokdo. Fenomenální film, který byl ve své době nejlepším sci-fi filmem vůbec a který změnil pohled na dějiny sci-fi tvorby. George Lucas v něm představil „galaxii“ jako skutečné místo. Nejenže existují různé civilizace lidí, ale také všemožných různých tvorů. Musím říct, že film i po čtyřiceti jedna letech vypadá naprosto úžasně. Oslňující efekty, akční scény a také nezapomenutelná hudba Johna Williamse je vynikající. Příběh je rychlý a inteligentní. Výkony herců jsou bezchybné. Hlavně musím vyzdvihnout postavu Darth Vadera, bezpochyby je to jeden z nejlepších záporáků v kinematografické historii. Takže palec nahoru. ()

m.kucharr

"Kultovní snímek ,který změnil život nespočtu lidí. Letající lodě, světelné meče, laserové pistole a pískající droid už museli být odzačátku zárukou úspěchu." ()

dr.slam

Klasika, která je už legendární. Akorát je mě na zvracení z českého nového dabingu při digitalizaci. Aby v novém dabingu namluvil Hana Sola Michal Dlouhý, když původně namluvil Luka, tak to fakt NEEEE!!!! ()

Rangifer

Ano, je to klasika. Tehdy to fakt byla bomba. A dodnes tento film má mnoho mnoho fanoušků po celém světě. Asi tolik fanoušků, kolik má naše galaxie hvězd. Ale tento díl z té přeslavné ságy je můj nejméně oblíbený. Děj je poněkud slabý, ze začátku to ujde, ale když se ta naše partička octne na Hvězdě Smrti a snaží se dostat ven mi přijde takové....nevím jak to popsat. Ale na druhou stranu, fakt se mi líbí, když George Lucas použil malé modely lodí, vypadají skutečně reálně, líp než kdyby se dnes použili lodě vytvořené počítačem. ()

Dalajlada

Klasika nejklasičtější a po právu kult. Oproti hrůzám první a druhé epizody je tohle balzám pro duši. Akce, napětí, herci, vše je prostě dokonalé. ()

krysarr

Klasika klasik. Nevím, jestli ještě někdy nějaký film dokáže to, co tenhle. Až si říkám, proč některé jiné mají ode mě taky 5* ()

T1000

Když George Lucas točil tento film každý se na něho díval jako na blázna „O co se to sakra pokouší?", herci, kteří v té době nebyli příliš slavní si říkali, že právě točí šílený propadák, běhali v nesmyslných kostýmech po poušti, v ruce drželi jakýsi meč a divné zbraně. To co se, ale stalo po uvedení do kin všichni víme, ať se zeptáte kohokoliv v Česku, v Austrálii, nebo v Africe ty dvě slova zná prostě každý (STAR WARS). Neskutečný film co předstihl dobu o 20 let. ()

hmyzovrah

Každej říká klasika, klasika. Ale pro mne to byla hrůza i před 30ti lety, když jsem viděl film poprvé. Teď dám stranou vizuální stránku a přejdu k hodnocení filmu. Výkony herců příšerné a obsazení zcela hrozné. Děj dětinský a zcela nudný. Souboj světelnými meči trapný a rytíři Jedi přestárlí dědci se světelnými meči, kteří se bijou hůře, než středověcí rytíři. Postava Hana Sola zcela zbytečná. Wookie hnusnej chlupatej velkej pes a Darth Vader jako velkej funící ůchylák. Vojáci impéria jako nejhorší armáda ve filmu všech dimenzi, dob i multyvesmírů. Masky otřesné a Jiné rasy jako vytahané z mixéru. Nemluvě o tom, že je tam dost mrtvých a téměř žadná krev a díky tomu vypadá film jako pro 6ti leté. Jen stěží sem dal jednu hvězdu. ()

dalia

Z dnešního pohledu je to pro mne spíše než sci-fi taková pohádka. Postavy jsou vesměs jednoznačně kladné či záporné, děj je poměrně naivní a předvídatelný, zároveň je to ale milý film, zábavný, napínavý, který se nechá bez problému vidět opakovaně. Prostě pohádka odehrávající se shodou okolností ve vesmíru. ()

SteveCZE

(8/10) Psal se rok 1977. Do kin šlo tohle mistrovské dílo, které přepsalo dějiny, a které rozeběhlo tuhle mánii kolem hvězdných válek. Konečně přišlo na řadu tohle. Film který započal tohle šílenství. Film který započal trilogii která nám přinesla sympatické hlavní postavy (ať už po dobrodružstvím dychtícího Luka Skywalkera, všemi mastmi mazaného pašeráka Hana Sola nebo ne tak úplně princeznu Leiu) a na které vyrůstalo mnoho generací (včetně mně). Tady se rozbíhal souboj mezi Povstalci a zlým Impériem... No dobře, je to trochu moc staromilská space opera, ovšem své kouzlo to má. Hlavně díky vizuálním efektům, které jsou prostě fantastické (pokud nepočítám ty Lucasovi digitální zásahy z poslesních let). No a já už tu dál nebudu plítvat slovy a jdu na pokračování... ()

APLSMLS

Objektivní by bylo dát čtyři, ale whatever. Právě jsem zahlédl po X letech pár minut stopáže a opět instantní láska! Tohle byl film mojeho dětství, který jsem viděl snad padesátkrát a uměl všechny dialogy, aniž bych polovině v tom věku rozumněl. Tohle byla moje ultimátní pohádka, Mark Hamillův young Luke je jasnej archetyp hrdiny, Obi-Wan už vždycky bude ten první moudrej stařešina, Han Solo je prototyp trickstera a Darth Vader nejlegendárnější záporák. Tolik ikonickej dílků co to má ani nejde všechno vypisovat (Jediové, X-Wing <3 Tatooine, Deathstar, Millenim Falcon, světelný meče, záběr se dvěma slunci a x dalšího). Nevim, jestli by to dneska pro nepolíbenýho diváka byla ta silná vstupenka do Star Wars univerza jako pro nás, počítám že pro zastaralej vizuál jednoduše ne. Ale škoda, tohle mělo duši. Za tím prostě jasně pracovala Síla, hah! ()

mariannda

Pro mě to žádný kult není,ale musím dat o hvězdičku víc než dvojce a trojce,proč dvojka tak všechny nadchla,když já se u ní nudila k smrti?! Asi jsem taky z jiné planety.. ()

vampvegetar

možno najnadnesenejší :-) film histórie -- môj názor ( i keď na svoju dobu určite mnohých bavil, no i taký E.T. bol dojímavejší a technicko-dejovo uveriteľnejší ), tu proste pár vecí nahodia a točia si okolo nich hrdinské činy ( trochu kvalitnejšie podané v dieoch V., VI. ), taká druhá trilógia (pt. 1-3) ukázala ako naložiť s trikmi, kvalitným dejom a nalákaním diváka na pokračovanie. ()

LUIGISde

Spojler poplach: Epizóda v ktorej princezná posiela R2D2 aby odovzdal obiwanovi odkaz a v ktorej sa Luke Skywalker zmení z farmára na bojovníka a zničí hviezdu smrti vo finále. ()

JenTR

Bezpochyby legendární film, nevím jestli nejlepší z těch starších tří dílů....ale dnešním okem je to prostě trošku laciné a příliš studia...já vím, rok 1977. Ale dnes už tento Darth Vader nikomu hrůzu nenahání. Řekl bych, že pro mladé je to OK. ()

opatstviolov

V první půlce filmu jsem se fakt hodně nudil, naštěstí přišla druhá půlka, která vše zachránila. Podle mě to rozhodně není pěti-hvězdičkový film, ale dobrý rozhodně je... 7/10 ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes