Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

kyrysar

Bohužel, po shlédnutí prequelů a pak epizody 4 musím stáhnout hvězdu. Před lety to byla paráda a dnes by to asi neobstálo tak suveréně, ale i tak je to mnohem lepší než většina filmů dneška :) to je konec roku 2015 ()

zigy

Nic víc ani míň než slušná dobrodružná komedie. Pro ty, co však čekají scifi, odkážu spíše k dílu velikánů jako Clarke, nebo Bradbury. Pokud nemáte přehnaná očekávání, a oblíbíte si originální postavy Hana Sola, Žvejkala, 3POa a Obiwana, jako já, jsou čtyři hvězdy zaručeny. Nejlepší však teprve přijde.... ()

rigby

Naprostá klasika a úvod do nepřekonatelné sci-fi série. Na někoho, zejména na mladší ročníky, to dnes může působit až neuměle a prostince, ale alespoň mezi tím vším vyniká nepřehlédnutelně silný příběh, kvůli kterému na to několik generací už kouká. Ano, další díly se povedly mnohem více, ale i tento je nezapomenutelný. ()

Adhol

"Čtyřka" je prostě kultovní a legendární klasika. Ze všech epizod nejméně rozvíjí mytologii daleké předaleké galaxie, ale to vůbec nevadí. Na co prequelová trilogie potřebovala tuny scén s politickými kecy stačí Epizodně IV pouhý obraz. Úvodní scéna snad ani nemohla být lepší. Maličká loď statečných rebelů prchá před obřím křižníkem mocného zlého impéria. Stačí jediný krátký obraz a víme jak jsou rozdané karty, kdo proti komu stojí, kde je dobro a kde zlo, kdo je silnější a víc vědět nepotřebujeme, bez jakéhokoliv dialogu. Brilantní. A pak už to je jedna nezapomenutelná scéna za druhou. V případě hodnocení nemůžu jinak než 10/10. :) ()

HellsAngel

Nenápadné sci-fi, ktoré mnohí považovali za "niečo ako Star Trek", naštartovalo jednu z najziskovejších a najznámejších sérií v dejinách kinematografie. Lucasovi sa už vtedy podarilo ohromiť famóznymi efektmi (aj po rokoch pôsobia stále rovnako úžasne) a skvelými kostýmami (strčia do vrecka celú prequelovú trilógiu). Dej má ten správny spád, pričom zároveň zvláda budovať základy fiktívnej mytológie nového filmového vesmíru. Neomrzí ani na po 1000x pozretí. ()

spawnxp

Jeden z filmů, kterej definoval žánr. Teď (2017) jsem viděl Silver Edition, což by měla bejt původní verze z 1977, a zase mě to dostalo... ()

RomaS

Jako dítě jsem měl Star Wars rád. Nestaly se sice nikdy mou srdcovkou, ale když byly v TV, nevynechal jsem. Tehdy jsem obdivoval ty úžasné efekty a vesmírné dobrodružství boje dobra se zlem. Širší odkaz a úžasné nápady dokáži ocenit až nyní. Po mnoha letech jsem dal všech současných osm dílů v jednom sledu a nejvíce z celé série se mi zamlouvá myšlenka provázanosti síly z celým vesmírem. Je to hlubší filosofie se kterou se dá ztotožnit a přemýšlet o ní i mimo filmové plátno. Toto jsem jako dítě samozřejmě neviděl, ale na druhou stranu jsem taky nemohl poznat jak je tento film infantilní. Nejde jen o to, že je vše předvídatelné a černobílé, ale o kopec nelogických přehmatů jako např.: řvoucí stíhačky ve vakuu (pro neznalé zvuk se ve vzduchprázdnu nešíří), celý život cvičené klony k válce nikoho netrefí a sestřelují je všichni jako hrušky ze stromu (včetně princezny, která drží paprskomet jak prase kost), jejich bílou zbroj prostřelí úplně každá zbraň (proč ji vůbec nosí?), robot na malých kolečkách jezdí po písečné poušti (zkusily jste si to někdy?), souboje mistrů síly vypadají jako hra na vojáky dětí s dřevěnými meči (zajímavější choreografie by prospěla), vojenská zbraň velikosti měsíce se v podstatě nedokáže ubránit několika jednomístným stíháčkám a má v sobě sebezničující díru (ale no tak ...), lety rychlostí světla trvají velmi krátkou dobu (nebližší hvězdný systém od naší sluneční soustavy je přes 4 světelné roky, takže ve SW musí být všechny planety pěkně na hromádce) a pod. Nechci touhle kritikou nikoho urážet. Vizuální zpracování je úžasné, odkaz nesmazatelný, ale z mého pohledu jsou hlavně epizody 4-6 nádhernými pohádkami pro děti. ()

Salvator

Star Wars se staly legendou hned po vzniku tohoto dílu. V souvislosti s dějově předcházejícím filmem může sice překvapit jistá "umírněnost" Darth Vadera i poněkud jiný tip humoru hlavních představitelů, to ale hodnotu díla nijak nesnižuje. ()

darthboal

Natočit něco nového, o čem se(včetně samotného režiséra) většina domnívá, že to bude blbost, obsadit ne příliš známé herce, to chce koule. A Lucas ukázal, že je opravdu má a šesti Oscary za tento díl odstartoval největší filmovou ságu všech dob. A za to mu děkuji pěti hvězdami. ()

Skylwalker42

Klasika na poli sci-fi žánru a myslím klasika na poli kinematografie. Jako ditě jsem tomu naplno propadl a stále se tetelím blahem, když slyším tu fanfárovou úvodní melodii od Johna Williamse. Miluji ten svět, právě v této podobě jak je ukázán v této epizodě (i v následujících z této trilogie). Lucas, co se týče jeho kreativity, je borec. ()

pold

Trapná přehlídka papundeklových "triků". Je mi upřímně jedno kdy to natočili, ale tohle je prostě sto let za opicemi. ()

Ace.A.T.L.

Hodnoceno už kdysi, tak jen dodám komentář. Je to srdcovka, lkasika a obrovskej průlom na svojí dobu. Neokouká se. Za mě skálopevných 5* a NEPOCHYBNĚ DOPORUČUJU ()

Danny Nolander

Vsadím se, že kdyby tento film vznikl až dnes, zaznamená úplně stejně velký ohlas, jako tehdy. Mladý George Lucas nám představuje naprosto jiný svět. Naprosto unikátní svět! Se skvělou atmosférou, krásným, ale jednoduchým dějem, a v takovém podání, jak to lidé tehdejší doby ještě nezažili! Samozřejmě, že to není po technické stránce tak dokonalé jako dnešní filmy, ale je třeba brát v úvahu dobu, ve které to vzniklo. A jediné, co mohli tehdy tvůrci udělat lépe, je souboj Obiwana s Darth Vaderem, a také přestřelky se stormtroopery. Ti jsou totiž opravdu velmi hloupí na to, že jsou to vojáci obávaného impéria. Ale jinak je vše ostatní úplně parádní. Chtěl bych se vrátit do doby, kdy jsem tento film viděl poprvé, a prožít ho s nevědomostmi znovu. ()

Pancake

Star Wars je moje nejoblíběnější filmová sága. Ale nedá se popsat jak z filmu který všichni podceňovali a který měl velký problém vzniknout, vznikl naprostý trhák. Mnoho věcí je tak nadčasových a kreativních že to určitě posunulo kinematografii zas o kus dál. Celé universum otevřelo naprosto nový svět velkých možností a jak dnes víme dokonale se to ujalo. Star Wars se stalo prostě kultem a už se z historie nevymaže. Prostě film byl naprostý úspěch a za to mluví už samotné tržby z malinkatého rozpočtu. Za mě zasluhuje jasných pět hvězd. ()

Syndrom

Ultimátní nadbrak důstojný svojí upřímností, tady ještě nezávislostí, inovativníma trikama a v neposledku i dobrou vizuální řečí (úvodní in medias res honička). Z uměleckého hlediska nejlepší díl. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes