Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Real Tom Hardy

Kultúrny artefakt 20. storočia, synonymum filmového mainstreamu s ďalekosiahlym a znovu nezopakovateľným dopadom a vplyvom na popkultúru a svet. Na snímke sa v porovnaní s Kubrickovou Odyseou po vzhľadovej stránke zub času neuveriteľne značným kusom podpísal, čo mi však vôbec nevadilo, práve naopak. Ten DIY štýl, vizuál a čaro skutočných kostýmov, rekvizít a kulís je nenahraditeľné a pre mňa jediný dôvod opätovných radostných návratov k pôvodnej trilógii, aj keď fanúšikom ságy Hviezdnych vojen nie som. Prečo historici filmu milujú Wellesov zázrak Občan Kane absolútne viem, prečo drvivá väčšina adoruje prvé Star Wars tiež možno viem. Jedno však viem iste – vidieť to v Amerike v '77, určite by to zadefinovalo môj život tak ako väčšine návštevníkov z predmetnej generácie. Silne zvažujem piatu hviezdu za to, koľko úsilia a filmárskeho umenia (v tomto prípade rozhodne scénografia pred všetkým ostatným) išlo do filmárčiny. A zhliadnuť verziu Project 4K77 = bezpodmienečná povinnosť... (x / x / x / x) (x / x / x) (x) (26.8.2018) (16.9.2018) (21.9.2021) (18.6.2022) --- "Dedicated to the Star Wars fans who love the films but think George Lucas is Satan." ()

lesumir

Výborný příběh, výborná atmosféra, výborné výkony, výborně napsáno, výborný efekty, výborný kostýmy, výborný kulisy... Proč mě to kruci táhne k tomu, abych dal tři hvězdičky? Nevím, ale stejně je nedám, tahle opravdová klasika, které jsem se stranil jako čert kříže si prostě plný počet zaslouží! ()

kinej

Vlastně mám ke Star Wars spoustu výhrad. Je v nich spoustu elementů šitých pro děti, je zde určitá proce naivity, černobílost charakterů, dějová klišé, ale nedá se nic dělat. Navzdory tomu všemu je miluju. Schválně jsem si je dlouho nepouštěl a počkal jsem si na vydání na Blu-ray, které jsem si ihned pořídil. No a Epizodu IV, mou nejméně oblíbenou z původní série, jsem si užil jako snad nikdy. Je to prostě pecka, která svým příběhem a ztvárnění drtí všechny své mouchy. Dokonce už mi ani nevadil příliš happy hppy end, ani úlitby dětem. Jsem nadšený. A těch výborných počítačových her, co jsem za te léta, kdy jsem ještě paříval, sehrál. ()

Hrabka

Klasická sci-fi sága, která mě ovšem nijak zvlášť nedostala. Na tu dobu je to určitě obdivuhodný počin, bavil jsem se víc než dobře u každé epizody, ale určitě nejsem, a asi už nikdy nebudu, žádný velký fanda. Nová naděje je asi tím úplně nejlepším co Star Wars nabízejí, i když velmi těžko srovnávat, všechny epizody mi přijdou podobně dobré. 85% ()

cheyene

Předně je nutné zmínit, že nejsem fanouškem sci-fi a fantasy, avšak domnívám se, že i v tomto žánru jsou snímky, které by každý filmový nadšenec měl vidět. Proto jsem si Star Wars: Epizoda IV pustil ve chvíli, kdy jsem měl chuť na něco fantaskního a vědecko-fantastického. Hvězdné války jsou opravdový opus, jenž kombinuje filmové žánry a ústřední myšlenkou je klasický boj dobra proti zlu. Na můj vkus bylo vše ale takové chaotické či překombinované - to je lepší slovo - ovšem musím uznat, že řada scén upoutala moji pozornost a závěr mě poměrně bavil. Obdivuji zpracování Lucasova počinu, neboť ani po tolika letech příliš neztratil ze svoji akčnosti, ale ani vizuálního ztvárnění, byť je mi jasné, že novější epizody jsou jistě o pořádný kus dál. Že se z Hvězdných válek stal takový obrovský fenomén mi byl zpočátku dosti velkou záhadou, ovšem po zhruba dvanáctihodinovém odstupu od zhlédnutí tomu začínám rozumět a chápu to, byť já se mezi skalní fanoušky nezařadím a k projekci dalších pokračování se hned tak nedokopu. Méně jak 3* dát nemohu, ale bohužel ani víc. ()

juta

A já si myslel, že zničení kuličky bude až v šestém díle, no nic. Bylo by to dobré zakončení. Matně jsem si pamatoval tu jízdu v "příkopě" a když jsem se na to díval nyní, tak mi to nepřišlo zase tak úžasné a vlastně celý film byl spíše výřečný, než aby se v něm dělo něco mimořádného. Pardón, ale je to takové průměrné sci-fi. Já jsem na tom bohužel nevyrostl, takže nějaká nostalgie tomu rozhodně nepomůže. ()

Fiftis

Georgeovi Lucasovi, jeho týmu a perfektným hercom, s pomocou Oscarovej hudby sa podarilo vytvoriť kultový film. A z neznámeho režiséra túžiaceho vytvoriť niečo výnimočné sa stala osobnosť. Fantasy, ktorá vo svojej jednoduchosti dokonale funguje. Lucas dáva divákom všetko, čo len mohli chcieť. Všetko pôsobí sympaticky a úprimne. Preto to funguje dodnes. ()

Kass

"The Force is strong with this one." Krystalicky čistá pohádka v archetypálním příběhu o souboji dobra a zla. Aneb jak kdysi dávno jeden obyčejný chlapec ze zapadlého koutu prožil velké dobrodružství. A pro svou odvahu a šlechetné srdce, nejen že zachránil princeznu před temným pánem, ale dal novou naději i všem dobrým lidem v předaleké Galaxii. ()

DJ_bart

"The Force will be with you, always." ________ V kontextu expandování SW univerza Epizoda IV sice znatelně zestárla, přesto jde o magickou a nadčasovou kultovní záležitost, která odstartovala jednu z nejepičtějších ság v dějinách kinematografie. George Lucas vytvořil skutečně vizionářský dílo, který nemá v rámci žánru či koncepce fikčních makrosvětů sebemenší obdoby či konkurenci. Nejkvalitnější složkou je za mě však přímo nadpozemská hudba Johna Williamse - zejména Leia's theme je fakin piece of art - která tvoří nedílnou a jen tak neodmyslitelnou část celého zážitku. ()

filmfanouch

Začali 70. léta 20. století a díky ekonomické recesi dostávali možnosti mladí, nezkušení režiséři. Jedním z nich byl i George Lucas- ten, který si vymyslel příběh o souboji dobra a zla propojený stovkami postav cizích ras z různých planet- Star Wars. Lucas se inspiroval hodně- Ze seriálu Flash Gordon si vzal úvodní titulky, u japonských tvůrců se inspiroval souboji se světelnými mečů, různými designy droidů se inspiroval u kultovního Metropolis a dokonce se u Impéria inspiroval nacisty. Takto vznikl raný scénář Star Wars, který se časem hodně upravoval- Luke Skywalker se původně jmenoval Luke Starkiller a měl být žena, Han Solo měl být výrazně starší a i u Chewbacca nebyl od počátku Wookiee. Stvořit Star Wars bylo náročné, Lucas si prošel hodně ostnatým bludištěm a nakonec se film stal nejenom hitem, ale i kultovní klasikou, které se stala základem pro jednu z nejznámějších filmových sérii všech dob. V čem vlastně tkví kouzlo Nové naděje? Tak především v tom jak je stará a jak nestárne. Nová Naděje (tehdy se jmenovala pouze jednoduše Star Wars) vznikla v roce 1977, ale po 41 letech nemá člověk pocit, že by zestárla. Aby taky ne, když efekty má film dodnes jedny z nejlepších. Když vlastně obejdete nějakou várku lidí a zeptáte se jich jaký film nejvíc ovlivnil jejich dětství, většina vám okamžitě zmíní první Star Wars. A nedá se tomu divit, protože George Lucas opravdu vytvořil výbornou filmovou pecku, která neomrzí ani po několikátém (dnes konkrétně po 22x) shlédnutí. Lucas především dokázal vytvořit postavy, které diváka zajímaví, ať už kopou za dobro nebo za zlo: Luke Skywalker, klasický chlapec, který touží po dobrodružství a stane se hrdinou galaxie. Klidně bych napsal, že byl Mark Hamill castingová trefa ale to bych se pořád opakoval: castingových tref je totiž u Nové naděje hodně. Carrie Fisher jako rozkošná Leia, Harrison Ford jako legendární Han Solo, Peter Mayhew jako přerostlý Chewbacca (bez toho by ten film prostě nebyl kompletní), Alec Guiness jako starý mentor Obi-Wan Kenobi, i tělo Davida Prowse a hlas Jamese Earla Jonese, kteří ve spojení vytvořili jednoho z nejlepších filmových záporáků všech dob: Dartha Vadera. Darth Vader byl vždy zajímavá postava a i když se pořádného nakouknutí do duše dočká až v Epizodách V a VI, právě Epizoda IV pravděpodobně nejlépe vystihuje Vaderův status v Impériu. Vader je prostě pravá ruka nejvyššího zla, která nahání hrůzu nejenom v řadách nepřátel, ale i v řadách spojenců. Jeho osudový souboj s Obi-Wanem Kenobim funguje a především funguje závěrečný střet ve stíháčkách mezi Lukem a Vaderem, který měl dle Obi-Wana zabít Lukeovi otce- to je trochu malinko komplikovanější a pořádně se to vysvětlí až dalších epizodách, nicméně i přesto, že je souboj Vadera a Obi-Wana choreograficky nejméně zajímavý lightsaber duel ze série, pořád má své neuvěřitelné kouzlo. Lucas celkově rozhodí do popředí několik figurek a divák neví s kým chce trávit čas dřív. Ať už je to Obi-Wan ,,Ben´´ Kenobi, Han Solo nebo R2-D2, divák chce prostě trávit čas se všemi. Star Wars: Nová naděje jinak vznikl jako film, který neměl mít žádné pokračování a závěrečná scéna na Yavinu 4 teda měla sloužit jako definitivní tečka za příběhem Luke ,,Hvězdochodce´´ a jeho přátel. Myslím, že by ale tehdy byla škoda takto perfektní ságu s velkým potenciálem zatrhnout. Dnes je to velice hezky vidět, jelikož Star Wars stále žijí a ještě dlouho nepadnou. Dá se kritizovat to, že nové Star Wars postrádají kouzlo těch starých- A to je samo sebou pravda, protože ta neokoukanost originální trilogie chybí. Na druhou stranu jsme ale pořád daleko od dna. I kdyby ale měl někdo s novými Star Wars filmy problém, staré tu má originální filmy a především ten, který to vše začal- Star Wars: Epizoda IV- Nová naděje. PS: Promítání filmu s živým orchestrem v O2 aréně bylo perfektní a už dlouho jsem nebyl takto upřímně dojat. A i přesto, že se pouštěla speciální edice s novými efekty (další důvod proč originální Star Wars trilogie tolik nestárne) byl jsem spokojen..... Viděno v kině: 2x () (menej) (viac)

Shakers

Dnes snáď najlepšia a najznámejšia klasika, ktorá vyzerá stále sakra dobre a bez ktorej by nebol prvý Alien. Klobúk dolu George. Výborne nadväzujúci diel či už prvý alebo štvrtý. Jednoducho je to pecka. A efekty sú stále aj po rokoch výborne. Príbeh je zaujímavý, postavy sú super a hlavne Harrison Ford alias Han Solo. Hudba od Williamsa (legendárne) geniálna. Jednoducho najlepšia sci-fi fantasy! Oblúbený soundtrack: Binary Sunset, The Throne Room/End Title. 95% - 5* ()

lamps

Film, který nepotřebuje komentář. Coby seznamovací intro sice nedosahuje dramatických výšin následujících dvou epizod a některé prvky už zákonitě působí trochu zastarale, ale pořád se jedná o příkladnou definici legendy v tom vrtkavém a náročném umění zvaném film. A navíc mám dojem, že čím častěji se na to člověk dívá, tím víc mu přirůstají postavy i celá unikátní mytologie k srdci, takže příště už to možná bude za pět hvězd... ()

Jacinda

Dokážu ocenit velikost Star wars. Je to neskutečné dílo na 80. léta. A i když mi k srdci moc nepřirostly, moji rodiče je milují a právem. Kdo viděl dodělávku zapláče, nebot z krásy bývalého Impéria už nic nezbylo. Barvy, zábavu a smích vystřídal útlak a smích Imperátora. Někdo bude muset navrátit svobodu... ()

DaliX

Týmto filmom odštartoval George Lucas (vtedy možno ešte nevedomky) najväčšiu sci-fi mániu aká kedy bola. Star Wars sága je niečo viac ako len klasika sci-fi žánru. To sú filmy pre každého. Páčilo sa mi to ako malému, páči sa mi to aj teraz a viem, že aj za 50 rokov sa mi to bude páčiť. Tieto filmy by som najlepšie prirovnal k sérií Indiana Jones, nadčasové kúsky, ktoré sú nevídané a každým ďalším rokom vzácnejšie. Geniálna hudba, réžia, geniálny záporáci, klaďasi, vymakané vizuálne efekty a skvelí herci, dokonalé:) ()

KlárkaS

Star Wars sakra není jen tak nějakej film, Star Wars je životní styl! Miluju všechny epizody, ale tahle mi nejvíc připomíná tu radost a nadšení a rozšířený zorničky a adrenalin a totální lásku, kterou jsem cejtila, když jsem se na tyhle filmy dívala. A tenhle film ve mě taky spustil tu šílenou a silně destruktivní lásku k filmu, takže je to prostě takovej ten velkej filmovej milník, protože nebýt Star Wars, tak asi nejdu na famu a ty filmy nikdy nezačnu točit. A hele. Díky Lucasovi jsem tam kde jsem. Protože mě fuckin provází Síla! Always! ()

JohnnyD

Na jednej strane film pôsobí akoby odtrhnuto od celej ságy, sám sebe si do určitej miery uzatvára príbeh a nehĺba ďalej do ságy (celý koncept Star Wars univerza sa začína až v Impériu), ale má niečo nepopísateľné. Nová nádej je tým filmom, ktorý človeka prenesie do iného sveta, aby na chvíľu zabudol na všetko, čo sa okolo neho deje. Star Wars majú niečo, čo iné filmy nemajú... a popravde ani neviem povedať, čo to je. ()

Madsbender

Rok 1977 mal pre americký filmový priemysel zvláštny význam. Svoje filmy uviedla väčšina významných auteurov „Nového Hollywoodu“ - americkí diváci mali v kinách možnosť vidieť Scorseseho New York, New York, Spielbergove Close Encounters of the Third Kind, Friedkinov Sorcerer, Allenovu Annie Hall či Altmanove 3 Women. Sam Peckinpah natočil svoj Cross of Iron v európskej produkcii a vo Veľkej Británii debutoval Ridley Scott so snímkou The Duellists. Na domácej pôde debutoval s Eraserhead David Lynch, ktorý sa neskôr stal poprednou osobnosťou ďalšieho obdobia, označovaného ako postmodernizmus (z historickej perspektívy vývoja hollywoodskeho rozprávania sa práve táto zdanlivo nepodstatná skutočnosť javí ako celkom zásadná pre vnímanie Lucasových postupov). Spojené štáty americké sa ešte stále spamätávali z vietnamského konfliktu, ktorý rozdelil spoločnosť a bol jedným z podnetov vzniku generácie „Kvetinových detí“. Do tohto kontextu vstúpil 25.5. 1977, takmer dva roky presne od skončenia Vietnamskej vojny George Lucas s titulom, ktorý pôsobil ako zjavenie - prvou časťou budúceho fenoménu s názvom Star Wars._____Z dnešného pohľadu sa ako to hlavné, čo činí pôvodný film zaujímavým, javí Lucasov eklekticizmus (teda nie domnelá originalita). Kombinovaním pozorne naštudovaných známych mytologických naratívov, hrdinských a rozprávkových rozprávaní, brakových štúdiových sci-fi a dobrodružných produkcií z 50. rokov sa mu podarilo vytvoriť univerzum, ktoré fascinovalo divákov svojou rozmanitosťou a rozmermi. Uprednostnenie rozvíjania fikčného sveta (a naviazania príbehových motívov na konkrétne lokality v rozprávaní) pred postavami, napĺňajúcimi jasne definované žánrové archetypy ako „hrdina“, „mentor“, „princezná“ alebo „zloduch“ s obvyklým, veľmi letmo načrtnutým pozadím a vágnym kontextom udalostí pomohlo zakryť nemalé množstvo nedostatkov. Tie evidentnejšie z nich, za ktoré dnes môžeme označiť naivne jednoduchú fabulu, infantilitu, jednoznačné čiernobiele vyznenie, spoliehanie na dramatickú funkciu hudby pred budovaním vnútorného napätia či vzťahu k postavám skrz prehlbovanie ich charakterov, zlé vedenie hercov, slabú motivovanosť atď., netvorili v dobe vzniku zásadnejší problém. Lucasov tlak na obsadenie hlavných rolí nehercami, ktorí zámerne zosmiešňovali vlastné postavy, chaotické natáčanie, kvôli ktorému len režisér poznal finálnu podobu filmu a ďalšie komplikácie spôsobili, že sa Lucas do poslednej chvíle obával prepadáku. Napriek všetkému sa tak nestalo a zo Star Wars sa z noci na noc stal hit, ktorý prekonal všetky rekordy v tržbách. Následne sa zapísal do histórie hneď v niekoľkých oblastiach vrátane vizuálnych efektov a filmovej hudby. Ich úspech možno do veľkej miery odvodiť práve z priamosti, technickej pôsobivosti, bohatého univerza, variovania žánrových vzorcov a položenia stavebných kameňov space opery. Pastiš diel populárnej kultúry, ktoré George Lucas odmala obľuboval, tak dal v súlade s režijným zámerom vzniknúť prototypu rozprávky pre nové generácie, úspešne prekonávajúcej svoje vzory, ktorá súčasne reflektovala súdobú spoločenskú a politickú situáciu (téma rebélie a boja voči zriadeniu otvorene označovanému, respektíve zobrazovanému ako fašistické), a zároveň umožňovala pred ňou na dve hodiny čistého času projekcie efektívne uniknúť. V mojom prípade to dokáže dodnes. 90% () (menej) (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes