Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Lachtaan

Hvězdné války mě nikdy nelákaly zejména kvůli svým prvotním epizodám, kde jsem prostě nemohl, přestože jinak vůbec neodsuzuju postraší filmařinu, spíš naopak, zkousnout moc zubu času a tehdejší snahu o sci-fi film, který dnes prostě vypadá opravdu směšně. Navíc mě příběh po zrodu Darth Vadera jaksi přestal zajímat. ()

BS

Počátek jednoho kultu. Děj který chytne, úžasné vizuální efekty a zlý nepřátelé + hudba od Williamse. Fenomééén. ()

gjjm

Začátek jedné z největších a nejpropracovanějších ság moderní kinematografie. Empire Strikes Back je ale podstatně lepčejší. ()

anli

Film,který začal psát novou kapitolu dějin a nejen těch filmových.Jedno z nejlepších a nejčistších sci-fi,které kdy spatřilo filmové páltno!!!!Geniální námět,vynikající scénář a bezchybná režie této vesmírné fantasy podívané přesně ukazuje,jak dovede film uchvátit celé generace.A také,jak může být film skvělý a úspěšný u divákú zároveň.Je to dáno hlavně propracovaností celého světa,fantastickým a detailním prostředím,ve kterých se film odehrává a skvěle vybranými herci.Vše doplňuje jeden z nejlepších soundtracků,který byl kdy pro film napsán a za který si John Williams zcela zaslouženě.odnesl Oscara.Ostatně i dalších 5 Oscarů je zcela zasloužených a je za nimi vidět obrovské úsilí,pot a dřina.Z dnešního pohledu je jasné,že ani Lucas sám tehdy nevěděl,do jak náročného filmu se vlastně pouští.Spousta věcí se dělala na koleně a vymýšlela na place a.....stala se z toho legenda.Legenda s čistým srdcem,nádherný příběhem a jednoho z nejlepších bojů dobra se zlem,které bylo možné na plátně vidět.U mě jasných 100% a kdyby to šlo,dám ještě víc,protože k tomuhle filmu budou diváci usedat stále a pořád a nikdy se ho nenabaží. ()

KitFisto

I po tolika letech to je pecka jako hrom a škoda, že jsem ten film nemohl vidět před tolika lety, kdy film vznikl, protože bych si ho určitě užil mnohem víc. Mám radši nové Star Wars, ale ty staré mají svoje kouzlo. ()

tnp101

Počátek nejepičtější filmové ságy všech dob, která se nesmazatelným písmem zapsala do historie kinematografie a stejně tak kultury obecně. Po dlouhém přemýšlení mě nenapadá film (či série), jež by se Star Wars z pohledu dopadu na světovou kulturu byť jen přibližoval. Čtvrtá epizoda bez zvlášť dlouhého představování a ustanovení základů navazuje na ve své době ještě neexistujícího předchůdce (resp. následovníka) a dodnes na své kráse nic neztratila. Je svižná, vtipná a stejně jako všechny díly ze staré trilogie se hemží nezapomenutelnými, dnes již kultovními scénami. Je zbytečné je všechny postupně jmenovat. Stačí dodat, že i jedinci, kteří se s filmem v životě nesetkali, si budou dost možná připadat, jako kdyby tomu tak již v minulosti bylo. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY - KOMPLETNÍ SÁGA (1/3): A můžeme se s radostí vrhnout na jednu z nejočekávanějších událostí na Blu-ray scéně od dob jejího vzniku. Docela stylově se jedná o mou stou BD recenzi. V ruce držím kompletní devíti-diskovou ságu a podobně jako v případě recenze na rozšířenou Blu-ray edici Pána prstenů., i tentokrát bude recenze, vzhledem k obsáhlosti balení, rozdělena na tři části. V této zhodnotím disky s původní trilogií, v následující ty s trilogií novou a v poslední části dojde kromě bonusových disků také na zhodnocení kolekce jako takové. Díky tomuto rozdělení si můžete v případě zájmu udělat obrázek o dalších prodávaných Blu-ray verzích, tedy izolovaných trilogiích, jejichž tři filmové disky jsou samozřejmě totožné s těmi v kompletní edici. Ještě než se vrhneme na disky, neodpustím si zareferovat o balení. Po představení oficiální podoby coverů jednotlivých edic jsem byl lehce rozrušen podobou toho kompletní edice. O to víc vzal-li jsem v potaz propracovanost coverů dvou „nižších“ edic. Názor jsem však změnil poté, co jsem krabičku dostal do vlastních rukou. Sice není nejúžasnější, bude se však bez problémů vyjímat v každé poličce „slávy“. Na krabičku je v horní části nasunuta jakási pevná papírová „pojistka“, jež se zepředu projevuje modrým horním proužkem s BD logem, zezadu pak „přikrývkou“ celé zadní strany krabičky s lokalizovaným výčtem základních informací o titulu (samotná krabička lokalizovaná není). Pojistkou jsem tuto část pojmenoval proto, že do jisté míry drží vnitřní z boku zasunutou část pevně uvnitř. Pokud by vám však z nějakého důvodu nevyhovovala, nasazovat ji nemusíte a šance, že by se vnitřní část nechtěně vysunula, je takřka nulová. Artwork krabičky pak můžete vystavovat v plné kráse. Vysunovací část má podobu knihy. Každá stránka představuje tenký modrý plastový výlisek s místem pro pevné vložení disku. Na stránku připadá jeden disk, je jich tudíž devět. Do balení je z vnitřního boku pevných papírových desek obklopujících stránky vložen také 25 stránkový booklet s artworky a podrobným výčtem bonusů v angličtině. Podoba filmů v rámci Blu-ray formátu se opět nevyhnula kontroverzním úpravám ze strany George Lucase. Přítomny jsou samozřejmě i všechny dříve učiněné změny. Tou nejkontroverznější novinkou je bezpochyby Vaderovo „Nooooo!“ v závěru finální epizody, což má za následek víceméně odlišné vyznění scény. Opravdu bych chtěl vědět, co Lucas hulil, když se rozhodl výrazně zasahovat do jedné z vrcholných scén celé ságy. Ostatní změny již nejsou tak horké, i když jich není málo. V podstatě se ale jedná hlavně o úpravy chyb. Řekl bych to asi takto: „Pokud nemáte v paměti zaryté každé políčko, většiny „vylepšení“ si nejspíš nevšimnete.“ A teď již neotálejme a vrhněme na disky. Po vložení do přehrávače potěší, že se takřka ihned dostaneme do pohledné hlavní nabídky. Všechny tři filmy jsou prezentovány v poměru stran 2,35:1 a musím říct, že jsem si obraz ani v tom nejlepším nepředstavoval tak famózní. Není samozřejmě v lidských silách přivést tak staré snímky na svět v takové podobě, aby se vyrovnali obrazové dokonalosti těch nejlepších disků moderních snímků, fanoušek bude však jásat, jak již dlouho u něčeho jiného nejásal. Obraz je v rámci možností velice ostrý s obrovským množstvím dříve neviděných detailů a kromě malého množství zrna velice čistý. Barvy jsou bohaté, černá silná a kontrast dokonalý. Vizuální efekty, ať už původní, či později přidané digitální, mají pochopitelně své nejlepší období dávno za sebou, do obrazu jsou však vloženy s citem a nepůsobí rušivým dojmem, to mluvím samozřejmě především o efektech digitálních, ty fyzické budou vypadat vždycky k světu. Odlišovat obrazovou kvalitu konkrétních epizod je vcelku zbytečné, protože všechny vypadají víceméně stejně fantasticky. Do celkového zážitku tak promluví spíše snímky jako takové. „Impérium vrací úder“ je ze všech třech epizod asi tou nejvíce prosvícenou, tudíž se na ní kouká nejlépe. Originální anglický zvuk v DTS-HD 6.1 MASTER se pyšní THX certifikací, vynikající kvalita je tudíž zaručena. A on zvuk i přes výrazné stáří snímků zní opravdu neskutečně. Stopa je fantasticky prostorová a úderná s ohromnými hloubkami, nekončícím přísunem detailů ze všech kanálů a neméně úžasně znějící hudbou. Jediným ne zcela dokonalým a však přesto vynikajícím aspektem je hlavně u čtvrté epizody mluvené slovo, jehož čistota není vždy zcela stoprocentní, jeho kvalita se však dalšími epizodami vylepšuje a v té finální jsem již žádný problém nenašel. Stará trilogie na vysokodefiničních discích zkrátka vypadá i zní naprosto famózně v maximální možné kvalitě a to je přesně to, v co jsme všichni doufali. Obraz se samozřejmě nevyrovná například dokonalosti Avatara, ale pane jo, je to vynikající podívaná. Kontroverzní reakce u nás nesklidily pouze další zásahy ve filmech, ale také nový dabing. Nebudu zde vypisovat podrobnosti o obsazení, jelikož jedinci, co o něj jeví zájem, o něm už nejspíš ví všechny podrobnosti. Na disku se česká stopa nakonec objevila pouze ve formě DD 5.1 a valná není ani kvalita samotného dabingu. Překlad je sice dokonalý, projev herců ale nikoliv. Nemá to zkrátka žádnou šťávu, tudíž jej nemohu nikomu doporučit. Na každém ze tří disků se kromě filmů nachází ještě dva audiokomentáře. První je stopa s Georgem Lucasem za doprovodu několika členů štábu a herců, přičemž se nejedná o komentář s interakcí mezi osobami. Druhá stopa je obdobná, tentokrát však s výrazně vyšším množstvím účastníků. Obě stopy (resp. všech šest) patří mezi naprostou špičku. Pokud s jednou začnete, budete mít velké problémy se od ní odtrhnout. Samozřejmě nemůžeme v rámci komentářů očekávat lokalizaci a k dispozici nejsou ani anglické titulky, všem jde však bez problému rozumět. To bychom tedy měli shrnutí staré trilogie. Druhá část recenze se zhodnocením nové trilogie se nachází v komentáři Skryté hrozby. () (menej) (viac)

DonHUS

Nejucelenější díl, který samostatně může fungovat jako sci-fi pohádka o záchraně princezny. Jen škoda začátku s až otravně nevtipnými roboty do příchodu Hana Sola na scénu. 8/10 ()

T-pack

Rozhodl jsem se, že pokud budu muset někdy obhajovat plné skóre a první místo nejen v mém místním žebříčku nejoblíbenějších filmů, ale i první místo v mém srdci, chci to udělat osobně a nejlépe u puštěného filmu. ()

noriaki

V polovině sedmdesátých let, když vzpoura Nového Hollywoodu definitivně uspěla, se dva přátelé rozhodli provést vlastní revoluci. Spielberg svými Čelistmi ukázal, že budoucnost patří blockbusterům. Lucas zašel ještě dál a upozornil na sílu marketingu. Po úspěchu Amerických graffiti měl bianco šek na jakýkoliv další projekt. Vybral si ambiciózní vysokorozpočtové sci-fi a vyjednal si, zpětně viděno, luxusní podmínky. Dostal práva na pokračování (v té době prakticky bezcenná, protože "dvojky" úspěšných filmů se netočily a Hvězdné války měly být tak jako tak přinejlepším průměrný film), podíl na zisku (ten se neočekával), a především práva na merchandising (z pohledu studia marginální požadavek). Jak se vyjádřil sám režisér : "Je to Disneyovka. Každý Disneyho film vydělá tak 16 miliónů, tenhle stojí deset, takže na distribuci proděláme. Ale doufám, že se trochu zahojíme na hračkách." Lidé ze studia si za jeho zády klepali na čelo a když se po roce a půl konečně Lucas vynořil s předfinální verzí, všichni se připravili na finanční katastrofu. Příběh byl zmatený, bez speciálních efektů nudil, scény působily infantilně a směšně a i herci sami kritizovali co mohli. Vypadalo to na frašku a Lucas se téměř zhroutil. Chvíli po premiéře utekl na Havaj, aby se skryl před očekávanou ostudou. Když se vrátil, přivítali ho jako vítěze. Nadšení z Hvězdných válek se nedalo srovnat s ničím předtím ani potom. Za pět měsíců se staly nejvýdělečnějším filmem všech dob, totálním kultem a z herců udělaly modly. Konečný zisk se zastavil na omračující tři čtvrtě miliardě dolarů. Foxové se mohli zbláznit. A ještě větší šok utrpěli, když zjistili, že jim mezi prsty postupně protekly neskutečné tři miliardy na hračkách, upomínkových předmětech, modelech a oblečení. Byla to tvrdá lekce. Od těch dob si studia práva na merchandising hlídala jako oko v hlavě. Ruku v ruce s nimi přišel tlak na to, aby komplexní postavy ve filmech nahradily jednoduché figurky, z nichž se daly udělat hračky. Mnozí tomu říkali "smrt uměleckého Hollywoodu" a dost možná měli pravdu. Ovšem publiku se nový přístup zamlouval. V dekádě mezi Čelistmi a Indiana Jonesem a Chrámem zkázy natočili Spielberg a Lucas osm z deseti komerčně nejúspěšnějších filmů (Rocky a Pomáda obsadili na žebříčku 8. a 9. místo). Dny kdy Amerika kopírovala Evropskou zkušenost ve vlastních kulisách, se začaly chýlit ke konci. S výjimkou Rain Mana už nikdy žádný umělecký film nedosáhl na první místo v ročních výdělcích. V kurzu byly jednoduché a ploché příběhy, popcornové letní pecky a nenáročná zábava pro celou rodinu. ()

Jazzzz

Tak davali v televizi Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, tak jsem se na to podíval. A došlo mi jak krásný a kouzelný byl původní díl této celé serie... Ihned sem začal hrabat ve starych kazetách a musel jsem si ho hned jít pustit. Ta pohádkovost, klasika, no to je prostě něco. Rok vzniku 1977.... To je neuvěřitelné! Jak jsem se sděsil, když jsem zjistil, že jsem tento film mohl hodnotit jinak než 5ti hvězdami. ()

geklon

Tak jsem to právě udělal. Tak, co většina říká, já zrealizoval. Hodil v práci áčko. Nakoupil brambůrky, gumový medvídky, šest dvoulitrovek pepsi a vypnul si telefon. Nažhavil Světelný meč z kartonu a udělal si Star Wars maraton od 1. do šestýho (než to Disney rožene do všech koutů po všech galaxií). Nová naděje je stejně tak dobrá, jako i před dvaceti lety, kdy mi nebylo ani osm a já tuhle ságu hltal víc než klipy Michaela Jaksona. Všechno je tak autentické a řemeslná práce dodává tomuto světu na nezapomenutelnosti a věhlasné slávě. Sledování této kouzelné pohádky se spoustou originálních postav, kostýmu, strojů a světů je odměnou. Po letech u mě pro plnej počet, hraje i fakt, neotřesitelné nostalgické atmosféry dětství, podobně to mám snad jen u Cesty do pravěku..... ()

kurcatovium

Co se Star Wars 4 upřít nedá, jestliže už je příběh předvídatelný a "až příliš naivní", je naprosto úžasný cit pro exteriéry i interiéry. Celé pojetí vizuálu je (zvlášť vzhledem k době vzniku) opravdu famózní a úplně z něj čiší ona pravá science-fiction "jinost" a "cizost". Hlučný bar na písečné planetě je toho zářným příkladem. ()

lennyd

Princezna Leia je pronásledována a zajata Impériem, ale těsně před tím se jí podaří ukrýt plány nejmocnější zbraně Impéria, Hvězdy smrti, do robota R2-D2, a spolu s dalším robotem C3PO je vyšle hledat Obi-Wana Kenobiho. Oba roboti se dostanou do rukou mladého Luka Skywalkera, kterému se podaří zprávu rozluštit a společně s roboty najít Obi-Wana. Ten Luka zasvětí do tajemství Jediů, a zároveň mu hodně prozradí o jeho otci. Společně s pašerákem Han Solem se pak stávají jedinou nadějí na záchranu princezny Lei ze zajetí... Tak nějak se mi dařilo, že mne celý fenomém Hvězdných válek míjel - samozřejmě jsem věděl zhruba o co jde, ale žádný díl jsem nikdy neviděl, a nejblíže jsem se k celé sérii dostal skrzevá soundtrack Johna Williamse k SW1. Ale nedávno jsem si řekl, že už to takhle nejde, a pěkně od čtrvtého dílu (jak se patří) jsem jednotlivé díly zkoukl. Takže - čtvrtý (a zároveň) první a původní Hvězdné války - vzhledem k roku vzniku (1977) fakt nelze čekat vizuální efekty 21 století, ale i přesto je většina scén, a hlavně interiérů, ale také obou robotů, naprosto úžasných. Ale čím film zaujme i v roce 2014 je příběh, který je prostě skvělý, a za hereckého obsazení které prostě k SW patří (H.Ford, M.Hamill, ..) je nastartována jedna z nejlepších a nejznámějších sci-fi filmových sérií vůbec.. ()

Quen11

(Pôvodná, neremástrovaná verzia) Uznávam, že keď sa na to pozriem objektívne, tak je z filmárskeho hladiska vo všetkých zložkách najlepšie Impérium. No nemôžem si pomôcť, Nová Nádej je pre mňa to, čo si predstavím keď počujem STAR WARS. Každá jedna postava, scéna, dialóg, každé zaznenie Williamsovho soundtracku. Tá rozprávková naivita je neodolatelná a nikdy neskĺzne do otravnosti. Nádherný film a jeden z dôvodov prečo sa o filmy vôbec zaujímam. May the force be with you...always. ()

venison

Jelikož jsem se ve svých 32 letech a filmovém nadšenství cítila už velmi trapně, že jsem neviděla ságu Star Wars, rozhodla jsem se to po dlouhém osobním přemlouvání napravit.. Jako malá jsem samozřejmě neplánovaně zahlédla úseky SW filmů, ale vždy mne odrazovalo následující: a) bude to z hlediska triků nekoukalné (není to pravda), b) bude to dějově pomalé až nudné (není to pravda), c) bude mne tam týrat přepolitizovanost (je to pravda).. Když se odprostím od níže zmíněného, tak musím chtě nechtě uznat, že George Lucas společně s produkcí odvedl mistrnou práci a stvořil nesmrtelné dílo.. Úvodní díl (rozhodla jsem se na SW koukat podle toho, jak vznikala) byl takový více představovací.. Ten začátek mírně nudil, než se do toho příběh opřel, ale dalo se to přechroupat.. Velkou nevýhodu vidím v tom, že jsou SW takovým fenoménem, že člověk se o ně nemusí zajímat a přesto zná hlavní postavy a jiné spoilery.. Asi by to bylo daleko zajímavější koukat v době vzniku.. Jenže to bylo mojí mamce 10 let a žila v hluboké totalitě :D ()

elanius

(36/2021) / Zrod jedného z najvýraznejších filmo-kultúrnych fenoménov, čo viac dodať. Pozreté x-tý krát, ale s dosť veľkým časovým odstupom a tentokrát v rámci dejovo chronologického Star Wars maratónu. Trošku pomalší rozjazd, tu sa mohlo viac pridať. Potom film ale už šlape a rozbieha ságu ktorá bez problémov uživý ďalších 10 filmov. Výborný štart. (9/10) ()

MishKonn

Je třeba něco psát a ospravedlňovat plné hodnocení? I kdyby to nebyl první film, který jsem vložil do prvního videopřehrávače a shlédl na stařičké televizi svých rodičů, určitě to byl ten nejlepší. A i kdyby ne nejlepší - ze všech se mi líbil ještě s dalšími epizodami vždy prakticky nejvíc - původní trilogii prostě zbožňuju a po jejím stém shlédnutí už jsem přestal počítat - a že to bylo ještě mnohokrát. Můj zážitek umocnilo také v pozdějším věku to, že jsem si ji konečně (a také už mnohokrát) mohl užít v originálním znění. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes