Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Duke90

Tady už není skoro co dodávat, protože bych se akorát opakoval po ostatních skalních fanoušcích. Možná mě jen trochu mrzí, že dnes (2020) tolik populární marvelovky obklopují mladého diváka ze všech stran a přitom tohle je vlastně základní povinná škola pro všechny, co to myslí s žánrem sci-fi aspoň trochu vážně. Ta klasická masa náctiletých dnes nedokáže docenit, kolik práce si museli filmaři v roce 1977 dát, aby Hvězdné války ani po tolika letech (s menší digitální úpravou) nevypadaly zastarale, ale efekty bych s prominutím v případě "prvního IV. dílu" řadil až na druhou kolej. Máme tu především krásný dobrodružný příběh se sympatickými postavami na straně dobra a nezapomenutelným záporákem na straně zla. Není vůbec divu, že díky propracované hlavní myšlence se příběh i nadále rozvíjel, protože v té době měl ještě hodně co nabídnout. Možná půjdu u některých mírně proti proudu s tím, že si vždy raději vychutnám filosofické debatování o síle a pozemní (tím myslím i interiér vesmírných lodí) konflikty vyúsťující ve zběsilé přestřelky nebo souboje světelných mečů, než i tak nezpochybnitelně působivé souboje vesmírných stíhaček. ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: Bohužel nejsem fanda SW a každý díl mi připadá "stejný"...natahovaný, nezáživný a odnikud nikam. Významnost této epizody: "Shledání otce-dcery a sestry-bráchy" ()

hrumsrt

Nebýt delšího nutného a nepříliš poutavého úvodu na Tatoine, který navíc není někdy úplně konstantní se zbytkem Lucasova světa je to perfektní film s uzavřeným příběhem.. Patrně nejsamostatnější díl vůbec. Vynikající bitva u Hvězdy smrti se skvělým finále.. 90% ()

HanSolo

Nejslabší z původní trilogie, ale přesto nesmírně upoutávající a zábavné. Kdo říká, že Lucas neumí režírovat, tento mistrovský počin (jehož jedinou slabinou je jen trochu slabší scénář) neviděl. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 1 : Hudba. Nominace 3 : Režie, Film, Herec vedl. role Alec Guinness ......... Bafta 2 : Hudba, Zvuk. Nominace 4 : Kostýmy, Film, Střih, Výprava. ()

Zadri

Mnohokrát viděný a ve své době neskutečný film. Bohužel zub času se i na tomto díle podepsal. Srovnám-li předchozí díl Episodu III s tímto filmem, pak je patrno, že tu Darth Vader působí skoro jako hodný strejc, nápadití stormtroopeři poztráceli inteligenci a Obi Wan Kenobi vyšuměl přemožen věkem. Máme tu zase pohádku, a to mi už nevyhovuje. Vždyť galaxie je ve srabu, vládne temná síla, Darth Vader má být pěkně silnej zmetek a přitom se kluci ve zbrani s kamarády roboty prohánějí po Hvězdě smrti jako po zábavním parku. Ach jo. Beru v potaz rok vzniku i hltání filmu při prvním shlednutí před mnoha lety a dávám slabší čtyři hvězdičky, ale musím říct, že natočení Episod I až III ubralo staré sérii lesku, a to je škoda. ()

HarveyDent

Jsem ročník 91, takže jsem tenhle film viděl až po episode I a II a musím říct, že mi připadá jako nejnudnější ze všech dílů. Celá první polovina filmu je neúprosně nudná, když jen trapní roboti kecají o ničem, Luke jak idiot pobíhá sem tam a Hamill se jakž takž snaží hrát. Vše se rozběhne až na konci tou honičkou, která už fakt stojí za to. Jestli tenhle film byl na tu dobu něčím suprovým, neviděným, "geniálním" tak to 52. místo v žebříčku můžu pochopit. Ale jako film je to naprosto průměrná až dementní blbovinka. Tyhle snímky však musíte brát jako součást celé jejich ságy. Lucas možná není dobrý rejža ani scénarista, ale je to člověk, který umí vytvořit magický svět stanovit v něm pravidla, dát mu kouzlo a vše ostatní jde už samo. Jako součást celé ságy je to SKVOST jen jako film průměrná blbovinka. 75% BTW: Harrison Ford RULZZZZ Mark Hamill SUCKS ()

Legrond

Začátek (prostředek) zcela vekolepého díla. Neoslní zde nějaký převratný děj ani například herecké výkony, ale úžasná propracovanost světa, v němž se vše odehrává. A kolik sci-fi se tím může pochlubit..no moc ne. Třešničkou na dortu pak je perfektní Williamsova hudba a úžasné vizuální efekty. Člověk co napíše, že film je vizuálně špatně udělaný, dávno překonaný digitální technikou a "laciný" je dle mého názoru tupý ignorant, který by si dřív než začne mlej pantem měl přečíst rok vydání. ()

Cortesz

Kult. Legenda. Takovými slovy bych nazval tento geniální snímek a tuto nepřekonatelnou sci-fi sérii . Tento první díl celé série není sice nejlepší, ale je první a rozhodně přepsal dějiny filmu. George Lucas si prostě jen chtěl splnit dětský sen a také ho splnil a nejen sobě, ale hromadě fanoušků po celém světe. A i když je filmu už 31 let neztratil ze svého kouzla nic a pořád je a určitě bude okouzlovat další a další lidi. Nic dál psát nemusím, protože vše už bylo řečeno. Herci sympatičtí, především Harrison Ford, hudba naprosto geniální. A ještě k tomu režisérská edice, která je doplněna o pár nových scén jako třešnička na dortě. "Nechť tě provází síla." ()

Elegnor

Přiznám se že tenhle film mě hodně ovlivnil. Atmosféra a příběh mě tak vtáhli do světa hvězdných válek, že i teď se zastavím a poslouchám, když odněkud slyším úvodní znělku (vlastně jakoukoliv znělku z SW). Tento film ze mě udělal čistokrevného fanouška, díky kouzlu, který Lucas v tomto začátku ságy vyprodukoval, jsem nakonec nezůstal jen u filmů. Často si říkám, kam by to dotáhli novější epizody, kdyby měli kromě efektů i hloubku a příběh tohoto dílu. ()

HarlanWade

I když Impérium bylo o fous lepší, hlavní zásluhy na tom má právě tento úplně první díl a taťka George Lucas. Za položení základního kamene pro nejpropracovanější sérii v dějinách kinematografie bude asi navždy v našich srdcích. ()

Pagliacci

Film který snad byl kultem už při svém příchodu do kin. I přes to, že i já v něm najdu pár hloupostí a věcí co mi nesedí, díky úžasným trikům, HERCŮM (Han rulez) a v neposlední řadě příběhu který tady začal a Návratem Jediho pro mě skončil, si na ně teď ani nemůžu vzpomenout. To sice značně sráží kvalitu mého komentu, ale potvrzuje, že u filmů nejde o vybroušenou dokonalost ale o ty dvě hodinky co nás film vytáhne ze světa (třeba do jedné předaleké galaxie) A to SW umí dokonale. ()

vitac.

Tak konečně chápu, co na Star Wars (většina) lidí vidí... Krásná sci-fi pohádka, která se po pomalejším začátku se šouráním v písku rozjede do svižného dobrodružství, kde se pořád něco děje. Jednoduchý a strohý design jen umocňuje pocit pohádky a zároveň dobře odolává zubu času. Dokážu pochopit jakékoliv hodnocení mezi dvěmi až pěti hvězdičkami, u mě je to za čtyři. Jo, a princezna Leia rozhodně není nesympatická nebo asexuální, jasně, ty rohy nic moc účes, ale jinak na konci filmu sakra dobrý:) ()

drim87

Tak toto už je klasika! Film kterým to vše začalo. Můj neoblíbenější film kde asi nemám co vytknout. Ságu Star Wars mám hodně rád a tento díl spolu s Epizodou 5 mě přijde asi nejvydařenější. Na to kdy Epizoda 4 vznikla má parádní spád a nikdy nenudí. Takový dobrodružný sci-fi snímek se zkrátka jen tak nevidí. Naprosto dokonalá hudba Johna Williamse. Nechť vás provází síla :) ()

M4h0n3

Jen těžko se píše kometář k něčemu, co ukázalo lidem nové, do té doby neobjevené, neuvěřitelné možnosti filmu. Je to neskutečné co George Lucas dokázal! ()

Stejšn

Dneska už to není úplně ono, některé dějové zvraty jsou moc náhlé a tak dále, ale stále je to klíčový film žánru. Digitalizace a přidané efekty podle mého filmu moc neprospěly, radši mám původní než remasterovanou verzi. Stále pěkné čtyři hvězdičky. ()

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

22.06.2024

Ve vesmíru bude opět pořádná řachanda, klasická sci-fi parodie na ságu Star Wars z dílny oscarového režiséra, scenáristy a herce Mela Brookse (Producenti, Ohnivá sedla) pod názvem Spaceballs z roku… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes