Jurský svet: Nadvláda

• Česko Jurský svět: Nadvláda (viac)

Príbeh filmu Jurský svet: Nadvláda sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe. Patrí k nim aj Owen Grady (Chris Pratt) a jeho priateľka Claire (Bryce Dallas Howard), ktorí v prvých dvoch filmoch získali patričné skúsenosti. Doplnia ich ich hviezdy Jurského parku, paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern), a teoretik so zmyslom pre detail Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Všetci sa púšťajú do dych berúceho boja s časom, ľudskými a jašterími nepriateľmi, aby sa pokúsili o nemožné v situácii, ktorá netrvá päť minút, ale dvanásť. (CinemArt SK)

DwayneJohnson

Bylo to ještě mnohem horší, než jsem čekal. A to jsem si myslel, že něco vydržím. Naprosto recyklovaná a podprůměrná zábava, která by tak ráda těžila z prvního Jurského parku, ale absolutně se jí to nedaří. Stejné schéma, které je po tolika letech a filmech absolutně nudné a nezáživné a nezachrání to ani stáří, známí herci, kteří stejně nemají co hrát a jen se topí ve zbytečné spoustě klišé. Za mě ani náhodou a pokud bude ještě někdy další díl, pustím si raději Jardu Soukupa na Barrandově. A to ho upřímně nesnáším. ()

silentname

Úprimne neviem, ktorý film je reálne horší. Tento alebo "Fallen Kingdom"? Oba reálne zlyhávajú pre mňa z úplne iných dôvodov. Kým jeden film bol neskutočne frustrujúci a otravný čisto z faktu, že sa očividne niekto z udalostí prvého "Jurassic World" nepoučil a miesto inteligentného Tyranosaura prinesú radšej inteligentného veloceraptora. A tá aukcia bola tak stupídna, že ma film úprimne frustrovalo sledovať. Či už lepšie alebo horšie, "Jurassic World: Dominion" nie je frustrujúci film. Ale zase je neskutočne dlhý a neskonale nudný. A okrem dinosaurov ešte prináša aj obrie kobylky. Akoby dinosaury boli málo. Neviem. Na jednej strane ma teší, že sa stretáme s našimi starými obľúbenými postavami, no dokopy neprinášajú pre film podľa mňa nič zásadnejšie, čo by ho robilo zaujímavejším alebo unikátnejším. Mám pocit, že všetko čo tvorcovia priniesli sme už mali možnosť vidieť. A to čo je nové, je zase vysoko stupídne. Ako dinosaury, ktoré vždy sledujú len ten cieľ, na ktoré jedna ženská ukáže laserom. Mne to príde viac hlúpe než zaujímavé. Okrem toho kopec scénok, kde sa stane niečo presne na moment ako naši hrdinovia povedia, že sme v pohode. Toto klišé ma nebavilo prvýkrát a udeje sa to tu minimálne trikrát. Jediné čo na filme vyzdvihnem je, že aj keď je dlhý a nudný, minimálne to tempo nie je ubíjajúce. A Jeff Goldblum je vo svojich momentoch ozaj vtipný. Všetko ostatné je buď zrecyklované z minulých filmov alebo neinovatívne. Dúfam, že tu sme so sériou už definitívne skončili, lebo nechcem, aby táto séria klesla ešte hlbšie ako je nutné. Ako sa vám podarilo urobiť dinosaury nudné? Hm? Hodnotenie: C- ()

Rocky62

Čekal jsem náplast na zklamání z druhého dílu. Nepovedlo se. Čekal jsem důstojné zakončení této série. Nepovedlo se a taky jsem si přál trochu jiný směr, než jakým se Dominion ubíral, aneb jak být naivní hned třikrát u jednoho filmu. Určitě potěšil návrat starých hrdinů, avšak jejich účel je spíše dekorativní, zejména v případě Sama Neilla. Těšil jsem se, že primárně bude děj směřovat k otázkám, zda je možná koexistence člověka s pravěkými tvory, jejich důsledek z hlediska ekologického, civilizačního, potravního řetězce atd. atd. Tohle jsem chtěl vidět, bohužel jsem dostal ledovou sprchu v podobě zmutovaných kobylek o velikosti králíka, které coby biologická zbraň mají být použity k vypuknutí hladomoru. WTF!!! Toto je jen filmový separát ohraného klišé, které jsme viděli v přechozích dílech a kde už to zkrátka nefunguje ani omylem. O hrdinech, kteří opět několikrát unikají smrti o vlásek ani nemluvě. 45% ()

SeBig

Pro mě pohřbená značka už od samého začátku. Stejně jak Transformers i tohle je totalní vygumovanost s nesympatickýma, otravnýma charakterama. Pro děcka, ale mě by to sralo i kdybych byl malej. ()

Chrustyn

Po rozporuplném druhém díle se k Jurskému světu vrací Colin Trevorrow, který natočil vynikající restart/pokračování, které svého času nemohlo být lepší, aby nám tentokrát přinesl nejslabší a nejzbytečnější díl nejen nové trilogie, ale i té původní. Nový Jurský svět hodně hraje na nostalgickou strunu a novou partu dává dohromady s tou původní, ale bohužel ve scénáristicky zbytečně napěchované, ale ve výsledku dost nezajímavé ekologické agitce. Jurský svět neustále jede kupředu a i přes zbytečně nataženou stopáž vyloženě nenudí, ale nemá jedinou opravdu napínavou nebo akčně skutečně zábavnou scénu, což je mi trochu evokuje unavenou režii a celkově dost laxní přístup k celému projektu, což je vidět i na velice proměnlivé kvalitě triků, které se pohybují mezi skvělými a vyloženě špatnými. Nový Jurský svět nejde nazvat vyloženě špatným filmem, ale po jeho skončení jsem měl pocit, že jsem viděl něco, co mi absolutně nic nedalo a to jsem s touto sérii nezažil. ()

Arsenal83

Nie som expert na dinosaury, priznám sa, že nie som ešte taký starý ako Studenková, aby som ich zažil. Ale prišli mi nejako málo verné, to Cestu do praveku som si užil viac. Veľa akcie a úteky pred raptormi to pre mňa nezachránilo, vo finále som cítil dejovú vyprahnutosť a slabučké CGI. ()

Marze

Umírněná rodinná podívaná se sázkou na jistoty. V Jurských světech jde většinou o klonování tajné vojenské cíle a motá se tu alespoň jedno dítě, o které máme strach. Nic nechybí ani zde, ale je to už pošesté vylouhovaný sáček čaje. Sázka na věrnost fanoušků, postavy mrkají do kamery pomocí nějakého ikonického gesta či hlášky. Postavy společně prchají před dinosaury a biblickými hejny kobyled. Jejich problémy jsou scénáristicky odfláknuté a až nesmyslné. O ústředním padouchovi se toho moc nedozvíte. Diváci by tu mohli najít otázky soužití člověka s jinými druhy, etické otázky klonování a lidská touha přetvářet životní prostředí. Diváci ale chtějí hlavně vidět dinosauří monstra a díky tomu se následně prodá velké množství hraček. ()

korbitch22

Po všech těch negativních recenzích a kecech sem čekal něco opravdu nepovedeného a špatného a k mému obřímu údivu opět nechápu celoplošné zatracení posledního dílu Jurské série. Trevorrow před lety vzkřísil Jurský svět a byla to poměrně veliká zábava, druhý díl byl naprosto šílený a nudný blábol, který mě naprosto nasral a unudil k smrti, možná i proto jsem trojce nevěřil a nechal se opít těma kecama kolem. Třetí díl je naprosto fenomenální akční nářez s několika úžasnými akčními momenty. Scéna na Maltě je boží a od přesunutí děje do Italských hor a rezervace Biosynu jsem hltal každý políčko. Několik výtečných scén, např. na zamrzlé přehradě, hororově laděné scény s jezírkem, v dolech, nebo při zabití hlavního záporáka. Výtečné a sympatické postavy v čele s úžasným a hláškujícím Goldblumem. Celkově vůbec parádně zapadne do sebe staré obsazení s novým, není to nijak násilně naroubované, ale působivé a při společném setkání dokonce velmi emotivní navíc s protřelým tónem Williamsovi úžasné melodie. Jako bonus pro oko sexy DeWanda Wise, ze které jsem šel do kolen. Snad paradoxně zamrzí nejvíc nepovedený botox Laury Dern, který prostě nejde nevidět. Přitom ta ženská ještě 3 roky zpátky byla solidní puma. Čekal jsem průser a místo toho jsem dostal epickou akční řežbu s úžasným hereckým ansáblem, skvělou akcí, několika hororovými momenty a neskutečnou nápravu o proti dementní dvojce. Akorát mě mrzí, že nejděsivější možný tvor Tylosaurus dostal opět jen dvě několikavteřinové scény. To mě strašně sere, ale chápu tvůrce, že se v Jurském světě vždy zaměřovali na suchozemské tvory a netočili další Čelisti a Megalodona. A kurevsky mě sere, že jsem poslouchal idioty a nešel do kina, protože tam bych si to do píče vychutnal. Jděte se bodnout, kreténi.80%. ()

Stanislaus

Původní "jurská trilogie", především první díl, je pro mě srdcová záležitost, proto jsem byl rád, když před sedmi lety zavítala na velké plátno úvodní část nové trilogie. I když neměl první Jurský svět kouzlo Jurského parku, šlo o krásně nostalgický návrat do minulosti. U druhého a stejně tak i třetího dílu Jurského světa mi však přišlo, že se ono kouzlo a "dětské" nadšení z dinosaurů vytratilo na úkor scenáristicky ne vždy úplně dobře uchopeného příběhu. Po projekci Nadvlády jsem měl opravdu smíšené pocity: Na jednu stranu jsem rád po x-letech viděl staré trio pohromadě v akci a zároveň jsem se kochal nejedním odkazem na původní trilogii a množstvím (staro)nových dinosaurů; na druhou stranu mi ale bylo líto, že onen nostalgický nádech často srážely plytké repliky a zároveň byl cítit nevyužitý potenciál již zmíněného tria a některých zásadních scén (např. finální dinosauří bitky). První sekvence s "ještěrem s kosou" byla však naprosto famózní, podobně jako megaakční honička na Maltě. Chápu, že jsou v dnešní době scénáře s globálními katastrofami IN, nicméně dobrodružné a "rodinné" Jurské parky mě zkrátka bavily více. ()

Flego

Osviežením je účasť starých známych a dobre natočená naháňačka v uliciach mesta. Film rezignoval na väčšie ambície, nesie sa v znamení popcornovej komerčnej zábavy. Pri Jurskom svete je to málo. ()

BMW12

Musím říci, že z této série se mi líbil první díl, ten druhý už byl horší a u tohoto třetího už jsem se na ty dinosaury ani moc netěšil, už mě ta série omrzela. Tvůrci mě ani nepřekvapili nějakým super příběhem, jediné, co musím opravdu pochválit, byl návrat původních postav z Jurského parku, to se mi líbilo. A Sam Neill, Laura Dern a Jeff Goldblum dokonce strčili do kapsy ty postavy nové. Třeba taková Bryce Dallas Howard se mi vůbec nelíbila, jako kdyby zde ani neuměla pořádně hrát. Za scény a dějovou linku původních postav dávám tedy 3*. ()

MontyBrogan

Nuda - akčná scéna so šťastím v nešťastí – nuda - akčná scéna so šťastím v nešťastí. A takto to ide dookola dve a pol hodiny. Nude sa dalo predísť, keby sa viac strihalo. Ale priaznivé zhody okolností by ma srali asi aj tak. Vždy sa vynorí z ticha ešte väčší a nebezpečnejší jašter ako predtým, no nakoniec sa nič zlé nestane. V jednej scéne dinosaurus dobehne auto, v druhej mu v poslednej chvíli človek utečie po vlastných. Navyše si obetavo pomáhajú aj postavy, ktoré sa ani moc nepoznajú. Náhod v prospech homo sapienssaura bolo proste moc. ()

anais

Je mi to hrozně líto, ale takovou ostudu jsem opravdu nečekal. Chaotické vyprávění bez smyslu, příliš mnoho motivů. Z dinosaurů už není cíl, ale pouze kulisa/rekvizita...je to chvílemi opravdu legrační (kdyby tupý gigantosaurus potkal T-rexe z prvního Jurského parku, musel by se propadnout hanbou), původní postavy jsou parodií sebe samých a ty nové...ehm. Trevorrow nejen že netuší co to je spielbergovské blokování akce, ale on se ani nepokouší... celé je to stříhané z hlavy na hlavu, bez napětí...tohle je jeden z nejhorších příkladů znásilnění původní látky. Jestli někomu původní Jurský park přišel jednoduchý, tak tohle je úplně jiná liga. Je to smutné i vůči předchozím dvěma dílům, které hodně vařili z vody, ale byly jakž takž dramaturgicky srozumitelné. Tohle je odpad, kterému dá člověk z nostalgické lítosti jednu hvězdičku. ()

TheEvilTwin

Narozdíl od ostatních kolegů nesdílím až takové nadšení a platí pro mě, že čím déle jsem film sledoval, tím horší se mi jevil a tím postupně klesaly hvězdičky od 4 až na konečné 2. Nový Jurský svět je totiž už jen znásilňování oblíbeného konceptu těžící ze jména série bez špetky inovace, zajímavosti či jakékoli režisérské invence. Snaha o návrat starých postav a vybuzení nostalgie nad krocením dinosaurů Chrisem Prattem je zde pak nanejvýš úsměvná, nikoliv však lákavá či zajímavá, a tak nezbývá než doufat v alespoň dobrou akci či dějový vzor. Bohužel i ten je ale tak nudný, klišovitý a mdlý, že pak už jen marně hledám prvek, na který bych si za týden vzpomněl a vybavil si myšlenku "jo, ten film stál za to". Výsledkem je jednoduše bezduchá jednohubka, která se v kině přetrpět dá, ale doma bych měl asi velké problémy zvládnout film do konce - táhne se totiž jak stará žvýkačka, napětí o postavy je nulové, jelikož jim všechno až moc hladce vychází, dinosauři neohromí, akce stejnětak a běhání z místa na místo mě teda opravdu nevzrušuje. Nemluvě o tom, že narvat dinosaury, akci, filozofickou myšlenku naší existence, genetické modifikování rostlin a nadvládu zlého korporátu nad světovou ekonomikou do jednoho filmu je teda až moc i na mě a takhle "rozlítané" spektrum prvků je naprosto nemožné skloubit. ()

HellFire odpad!

Dementní film natočený pro dementního diváka. Rutinér Colin Trevorrow je zpět a spolu s ním se ve filmu objeví všichni staří známí. Tohle je přece poslední díl nové trilogie, tak z něj musíme vyždímat, co jde. Synopse je velmi slibná – dinosauři unikli a rozmnožili se. Teď žijí spolu s námi na jedné planetě ( i když při pořádném zamyšlení je to taky padlé na hlavu... od posledního dílu uběhly 4 roky a dinosauři už se tak přemnožili?). Jenže ono je to celé tak nechutně generické, až je mi k pláči. Žádný pokus o invenci, jede se podle základní šablony, před kterou varují v prvním ročníku každé školy filmařiny. Důležité informace nám sdělují přímo postavy, prakticky zde neexistuje nastavení a splnění očekávání, dinosauři už jsou dost ohraní a děj je velmi předvídatelný (výjimkou nejsou ani scény typu „Clare potká na záchodě v podzemním černém trhu s dinosaury pilotku, která je dopraví, kam potřebuje“ – dementním scénkám se zde meze nekladou; nebo celá sekvence na Maltě, kde se postavy potkávají úplně náhodně na obrovské ploše a venku nasednou do auta, které má klíčky v zapalování; vrcholem všeho je příjezd Clare a pilotky k letadlu, kdy je asi 5 sekund filmu nadrzo zrychleno jako v amatérském filmu!!! naprosto komické; nevím, jestli mám tvůrcům zatleskat za to, že si udělali srandu z dinosaurů naváděných laserem a jejich neschopnosti zabít normální civilisty, nebo to mysleli vážně). Prostřednictvím starých postav, hlášek a scének je nám připomínáno, jak skvělý byl první díl, jak je tomu už v Hollywoodu zvykem. Ať už je to Jurský park, Terminátor, Star Wars nebo jiné série, tvůrci raději odkazují na nostalgii, než aby přišli s něčím novým, originálním. Je to dáno taky tím, že tyhle filmy točí lidé bez vize (nebo, v případě Ryana Johnsona, s naprosto zcestnou vizí). Universal jede na volnoběh a očekává, že dinosauři zase trhnou z kin přes miliardu doláčů. Naprosto zbytečný film, vyprodukovaný pouze za účelem zisku. Ale jako komedie to fungovalo na výbornou. Abych to na závěr shrnul do jedné věty: Fuck you movie. ()

ARI50

Co se týče efektu tak bomba, zimní prostředí bomba, ale jako příběh dinosauři a lidi v jedné kolonii už moc ne. Není špatný nápad vyzkoušet ale prostě to vypadalo divně, jinak jsem byl spokojený. ()

luka4615

Jurassic World, tentokráte s přídomkem Dominion, je vizuálně opojnou popcornovou jízdou, která je ale po většinu času bolestivě rozdělená, zbytečně dlouhá a vlastně i tak trochu zbytečná. Navrátivší se režisér Colin Trevorrow nám totiž servíruje tři odlišné snímky násilně spojené dohromady, které sice na první pohled vypadají velkolepě (scéna v jezírku), nicméně ve finále nejsou vlastně vůbec ničím zajímavé. Příběhová linie s povrchově naroubovaným enviromentálním podtextem je opět velmi jednoduchá, což jde také ruku v ruce i s nuznou akční stránkou, kde vyjma epické sekvence na Maltě zkrátka není nic zapamatovatelného. Celý koncept tedy začne dávat smysl až když se “stará a nová parta” sejde společně v jednom záběru. V tu chvíli se z filmu konečně stane dynamická a fanouškovskému oku lahodící záležitost (Jeff Goldblum absolutně vládne!), z níž přímo tryská potenciál na úžasný letní blockbuster. Je ale vážně velká škoda, že to tvůrci pochopili až tak pozdě. PS: Doufám, že další díl už nebude. Nechte už ty dinosaury v klidu spát! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „Bigger. WHY do they always have to go bigger?” ()

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2023

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

29.12.2022

Po pouhých dvou týdnech v kinech se snímku Avatar: The Way of Water podařilo světově překročit miliardové tržby, díky čemuž si tento sci-fi spektákl zároveň může připsat jedno prvenství letošního… (viac)