Skupinke kamarátov vo vykričanej newyorskej štvrti sa jeden z ich žartíkov vymkol z rúk a skončil sa smrťou. Dostali sa do nápravného ústavu pre mladistvých, kde im sadistickí dozorcovia spravili zo života peklo, kvôli ktorému po rokoch nemyslia na nič iné, ako rafinovanú a zničujúcu pomstu. (STV)

Big Bear

Knihu jsem nečetl, ale z filmu jsem byl opravdu paf! Ono už jen to obsazení. Nebudu spoilerovat! Snad jen malý povzdech - mohlo to být krapet kratší, těch 147 min je hodně. Nutno vidět! * * * * * ()

JohnnyD

Tri filmy v jednom. Sladké dospievanie á la Stand by Me, detská väzenská dráma a súdna dráma mixnutá s revenge movie. Všetko funguje, ale prvé dve o poznanie lepšie. Robert De Niro je prekvapivo umiernený a po dlhej dobe mi neliezol na nervy. Zvyšok castingu je rovnako skvelý. ()

Boogeyman

Strhující příběh pomsty a přátelství. Obsazení filmu je velkolepé a všichni zúčastnění předvádí vyjímečné výkony. Nejvíce jsou vidět postavy Roberta De Nira a Kevina Bacona,ale ani ostatní příliš nezaostávají. Vyborný film. ()

S.Quentin QUALE

No tak tady jsem se při dohánění restů z dob dávnějších pěkně sekl. Dvě a půl hodiny o tom, že za blbost se platí, a že kamarádi jsou zlatí. Ne, není to sbírka veršů, ale příběh o klukovské blbosti, pasťáku, šikaně, zneužívání, pomstě a nekonečném přátelství až za hrob. První půlka filmu je čtyřhvězdová, druhá pak skoro až dvouhvězdová, takže výsledkem jsou malinko silnější tři průměrovky. Hvězdné obsazení ani nijak neexceluje, takže za mě dost nadhodnocený film. 69% ()

Allien.9

Konečně jsem dostala příležitost zkouknout si legendární "Spáče" a teď si tak říkám, že kdybych si je nepustila, nic by se nestalo. Nechci tím říct, že by se jednalo o špatný film (před osmnácti lety se navíc mohlo jednat o velmi odvážné téma), má však čtyři vážné nedostatky, a to délku, ukecanost, rozdílnost v kvalitě první "dětské" (****) a druhé "dospělácké" (**) části filmu a nereálnost. A ten rychlý odchod Bacona mě ranil.:-( ()

kingik

Velmi silnému hereckému obsazení vévodí brilantní záporák a sadisticky perverzní bachař Kevin Bacon, a pak...až ti ostatní. Brad Pitt je herecky zdatný a umí filmu dát osobité kouzlo. Pomsta, která umí s divákem zamávat a která se zavrtá do mozku, protože je brilantně, citlivě a s přehledem natočena. Skvělý film. 100% ()

Šakal

Na začátku toho horkého dne ani jeden z nich netušil, jaké fatální následky bude mít jejich " dětská klukovina " a jakým způsobem tento čin ovlivní natrvalo jejich životy. Z bezstarostných klučíků, ( kteří si z dlouhé chvíle a pro nasycení ) " hrají hru " s místním prodavačem párků, se rázem stávají " dospělí " pykající tvrdě za svůj čin. Nicméně ne vždy má nápravný systém účinky nesoucí jeho název.... Sleepers jsou silným psychologickým dramatem natočeným podle autobiografické? knihy Lorenza Carcaterry ( mimochodem držíce se této předlohy opravdu věrně ) pojednávající o síle PŘÁTELSTVÍ a nastolující velmi silnou otázku: je pomsta, pokud je vykonána na člověku, již se na dotyčných dopustil hrůzných činů " akceptovatelná " ? Vražda byla, je a vždy bude sice vždy " pouze " vraždou a ničím jiným, nicméně pokud prožijete, to co mladí " hrdinové " tohoto snímku ( stále ještě spíš při rozsvíceném světle ? Jak výmluvná to otázka....), dá se " odpustit " , dá se ponechat tento čin bez odezvy? Carcaterra ( Levinson ) ne náhodou tuto otázku ( toto dilema ) ponechávají na otci Bobbym v podobě vynikajícího ( chce se dodat, jako vždy ) Robeta De Nira. Přesto pro mě osobně je zde number one Kevin Bacon .Ten svou postavu( odporného, pedofilního a sadistického dozorce Nokese ) zahrál tak přesvědčivě, že mu ten KONEC jednoduše přejete. Přiznávám, že napoprvé mě snímek téměř uzemnil a přikoval hluboko do křesla, teď po opětovném shlédnutí ( po delší odmlce ) jeho dopad již tak silný nebyl, přesto pro tentokráte zůstávám při plném hodnocení. Neboť ( při vší úctě k A. Minghellovi ) to nebyl on a " jeho " Anglický pacient, ale právě Levinson a " jeho " Spáči, kdo u mě v roce 1996 bodoval... p.s. v první " dětské části " mi nemohly nevytanout na mysli vzpomínky na mistra S. Leoneo a jeho Once upon a time in America. Leone sice vítězí na plné čáře, nicméně v tomto případě to není pro Levinsona urážka. S touto částí si i on poradil více než obstojně, patří k vrcholům celého snímku. Přesto si neodpustím poznámku, že této části ( narozdíl od Carcatery ) se měl Levinson věnovat podrobněji, ikdyž chápu, že stopáž kolem 170min by byla pro mnohé již těžce stravitelná. Nicméně si troufám tvrdit, snímku by to pouze prospělo, věřte mi. Přes to všechno se jedná o jedno z nejzdařilejších převedení knižní předlohy na filmové plátno. ()

IQ Tiqe

Čekal jsem něco jiného, ale zklamaný vůbec nejsem. Čekal jsem, že půjde o pomstu dozorci, který je jako děti týral. O plánování pomsty, o tom, jak ho dostanou atd. Ale nebylo. Líbil se mi správňácký kněz Robert De Niro a menší, ale perfektně zahraná role "opilého" právníka od Dustina Hoffmana (u mě má symbolického Oscara za vedlejší roli). Nejvíc "bodů" si u mě získal soudní proces. Katarze se konala. # příběh 9 | hudba 6 | humor 1 | akce 1 | napětí 5 | pustil bych si znovu 7 ()

HoneyBunny

Kvalitní snímek se silným hereckým obsazením, který se bohužel zastavil u náznaků. Kdyby se na úkor hereckých hvězd prodloužila dětská část, mohl vzniknout film kultovní. ()

Jordan

keď som tento film hodnotil prvýkrát na základe mojich útržkov pamati a spomienok, dal som 4*, teraz, keď ho hodnotím opatovne po zhliadnutí s ešte čerstvými pocitmi (a sú to pocity silné) musím svoje hodnotenie opraviť na 5* ()

Anderton

Čechoslováci majú film Vyšší princip, amíci Sleepers. Myslím filmy, ktoré úspešne polemizujú o otázke viny a možnosti onoho vyššieho princípu, ospravedlňujúceho hrdelný zločin. Dá sa to? Verte, že áno. Veľmi svižne ubiehajúca dráma, o ktorej pokiaľ vopred nič neviete, dokáže vás viac krát prekvapiť. K plnej spokojnosti mi v závere chýbal jeden moment, ktorý sa priam do deja pýtal a mohol dať filmu ešte jednu rovinu navyše, ale to je záležitosť na hodinový pokec pri pive. Film vyvoláva samozrejme aj otázky ďalšie, ale to je pochopiteľne dané predlohou a ani pri takejto luxusnej stopáži (na celovečerák) nebolo možné všetko dotiahnuť do čo najuspokojivejšieho možného konca. Nemal by som nič voči seriálovému spracovaniu. ()

Frajer42

Spoilery! Úvodních 20 minut bylo skutečně uspávajících a začínal jsem nabírat dojmu, že půjde o další dílo Levinsona, které mi nesedne. Mám to s ním jako na houpačce. Ovšem od nehody se stánkem na párky na kolečkách a ročnímu pobytu v noblesním převýchovném zařízení, kde chlapce kromě pokusu o zlepšení jejich chování, opakovaně docházelo i k pokusu o změnu jejich sexuální orientace bandou sadistických homosexuálních stráží v čele s krajně slizkým a nechutným Kevinem Baconem. Vůbec ovšem nezaostávala ani druhá "dospělácká" polovina snímku, která se točila kolem snahy nějak se vyrovnat se šrámy minulosti, které jsou zaryté hluboko v duši. Těžko v tomto snímku hledat nějaké nedostatky. Skvěle zvládnutý kus filmařiny, kde nevíte, zda máte dříve obdivovat zajímavý děj a zajímavě napsané postavy, nebo žasnout nad fantastickými hereckými výkony snad všech zúčastněných. [88 %] ()

Kothy

Další 90ková pecka, kterou jsem dlouho odkládal. Obsazení je naprosto skvostné. Děj se odehrává ve dvou časových liniích. Jedna je zaměřená na partu mladých chlapců, kteří koncem 60. kvůli svému výstřelku skončí v nápravném zařízení. Druhá je začátkem 80. let a odehrává se u soudu, když už jsou dospělí. Chlapci si v nápravném zařízení skutečně prošli peklem. Neměli odvahu to nikomu říct a nesli si to až do dospělosti. Shodou náhod se pravda dostala na povrch a viníci byli potrestáni. Ale mají tito už dospělí muži jít do vězení za vraždu jednoho z dozorců? O tom je vlastně značná číst filmu. Místy je to vážně silné. "Mučil jste chlapce?" ()

nascendi

Je nepopierateľné, že filmov s príbuznou problematikou je hodne. Tiež je nepopierateľné, že tvorcovia vykonajú takmer čokoľvek, aby sa odlíšili, aby zaujali. A práve tie odlišnosti ma zaujali najmenej. Nenašiel som najmenšiu podobnosť medzi "sofistikovanou" pomstou Montecrista a intuitívnym zabitím Nokesa pri náhodnom stretnutí. A vykresliť prostredie polepšovne alebo väzenia je možné aj tak, že divák úplne zabudne za čo tam tí klienti sedia. ()

Happens

Jedno z největších setkání špičkových herců, kteří přeměňují tento vynikající thriller ve skvělou podívanou. Co se stalo v minulosti nemůže se odestát. Každý jednou zaplatí. Strávili spolu mládí v nápravném zařízení, kde byli znásilněni vychovateli, někteří z nich vzali zákon do vlastních rukou... ()

Tommy987

Veľmi (VEĽMI) silný príbeh o zločinoch a ich trestoch, ktorý vás núti premýšľať nad udalosťami, zaangažovať sa do príbehu a riešenia konfliktov. Je lepšie zabudnúť na ohavnú minulosť alebo sa rozhodnúť vykonať krutú pomstu, riskovať vlastný život (prípadne kariéru) a vziať zákon do vlastných rúk? Zaslúži si monštrum, ktoré ubližovalo bezbranným chlapcom umrieť? Kruto a chladnokrvne? Je nutné opäť si pošpiniť vlastné ruky iba v mene pomsty? To všetko v dokonalom filmovom balení pod režisérskou taktovkou Barryho Levinsona a hereckým koncertom Kevina Bacona, Roberta DeNira (ten chlap zvládne aj kňaza) a Brada Pitta. Skutočný (?) príbeh o tom ako dokáže hlúpa chlapčenská chyba a nasledný tragický sled udalostí (z)ničiť osudy ľudí. 10/10 ()